Zeder ili Šapa sistem zaštite auta

Elektro i mehanička zaštita
Odgovori
Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Zeder ili Šapa sistem zaštite auta

Post od Vladapetr » 20 Avg 2019, 00:33

Ajd dodaću te za druga na Instagramu, da još bolje vodiš evidenciju gde sam i čime se bavim, vidim da te to hrani
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zeder ili Šapa sistem zaštite auta

Post od Grujic » 20 Avg 2019, 07:13

Pa ovo sto je rekao nije da nije tacno.
I u tom kontekstu je bolje da ni ne napises sta si ugradio...

Послато са HTC U Play уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Zeder ili Šapa sistem zaštite auta

Post od Vladapetr » 20 Avg 2019, 08:33

Još samo da se pojasni kakve veze letovanje u Turskoj (dok auto nije ni bio u mom posedu) i Hrvatskoj (gde sam putovao kolima i bio smešten na ostrvu) ima veze sa bezbednošću, "zicer za tipovanje" i ostale baljezgarije.

Može biti da na ovom auto forumu maltene niko ne piše o svojim kolima, servisima i sitnim kvarovima, upravo zato što se svi plaše za svoju bezbednost
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zeder ili Šapa sistem zaštite auta

Post od Grujic » 20 Avg 2019, 08:52

Jedno je to, a drugo je pisanje o zastiti.
Imaj jako lep i "trazen" auto, zato stavi zasticu, al barem za forum precuti sta je ;)

Послато са HTC U Play уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12278
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Zeder ili Šapa sistem zaštite auta

Post od shandu90 » 20 Avg 2019, 08:58

bozza1979 je napisao:Imam kandžu već 13 godina (Z10 i Punto), smorila me je, ali što kažeš, navika, pa sve to odradim po inerciji.
U poslednje vreme mi se često desi kad krećem na posao, prilazim parkingu, i odlučim da idem ženinim kolima, da ne skidam kandžu :)
Koristim priliku dok ne radi :)
Interesantno, i kad parkiram u nečije dvorište, ili na bukvalno minut, i ne idem daleko od kola (ne montiram kandžu), volan okrećem u položaj za njenu montažu :)

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
To se i meni jednom desilo. Dao mi cale da pomerim kola (jos nisam imao vozacku tad) i zaboravim da skinem kandzu. U prilog je islo tome sto je on malo retardirano stao pa sam se dobro preznojio da vratim kola. Zeder kod drugara na laguni mk2 je bas fino postavljen, jako malo viri. Kod kume na golfu su tako glupo postavili da ga vidis i kad se zavalis u sediste. Ja moram neku zastitu da stavim u astru, ili zeder ili alarm, ne znam sta ce me manje klepiti po dzepu :kezo: I mene sad isto zanima, da li ima smisla dr.ati se alarmom u autu koji je tinejdzer. Imao sam neki fabricki gemel koji je zabrljao i ne koristi se skoro 5g.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Zeder ili Šapa sistem zaštite auta

Post od Vladapetr » 20 Avg 2019, 09:01


Grujic je napisao:Jedno je to, a drugo je pisanje o zastiti.
Imaj jako lep i "trazen" auto, zato stavi zasticu, al barem za forum precuti sta je ;)

Послато са HTC U Play уз помоћ Тапатока
Ne, to nije "jedno" - to je isto. Opet da pitam: kakve veze ima letovanje na koje sam išao pre nego sam auto i dobio, sa pitanjem bezbednosti tog auta?

Nisam mali ni malouman pa da neko sa foruma "dobronamerno" treba da misli o mojoj bezbednosti. Manite me sa lažnim moralom i brigom, onaj komentar je klasično pljuckanje u prolazu sitnih duša, zavist bukvalno puca iz svakog slova. Prijavio sam ga jer sam eto pomislio da takav ton u raspravi ovde ne želite, no ako administraciji ne smeta - meni još manje.

There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
ChobbyNS
Postovi: 1032
Pridružio se: 30 Avg 2017, 15:25
Garaža: Alfa Romeo GT

Re: Zeder ili Šapa sistem zaštite auta

Post od ChobbyNS » 20 Avg 2019, 09:16

Ja na auto star preko 10 godina i vrednosti par hiljada € ne bih ni stavljao te zaštite, takva kola uglavnom nisu više interesantna lopovima, možda samo ovim sitnim lopovima/narkomanima i to u slučaju da nešto vide u kolima što mogu da ukradu i prodaju brzo.

lami
Postovi: 3257
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Zeder ili Šapa sistem zaštite auta

Post od lami » 20 Avg 2019, 09:19

Pazi, ako auto vredi i 2500 evra, ja bih stavio bilo sta (zeder oko 25 000 bese kosta), pa makar to bilo i iznestanje obd, jer i takvi automobili dobiju noge za delove.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zeder ili Šapa sistem zaštite auta

Post od Heinz » 20 Avg 2019, 09:39

Grujic je napisao:
20 Avg 2019, 08:52
Imaj jako lep i "trazen" auto, zato stavi zasticu, al barem za forum precuti sta je ;)
Slika

Korisnikov avatar
gavran
Postovi: 363
Pridružio se: 09 Sep 2013, 15:44
Garaža: VW Passat B8 1.6 tdi
Lokacija: Novi Sad

Re: Zeder vs. Kandza

Post od gavran » 20 Avg 2019, 14:13

Bax je napisao:
19 Avg 2019, 11:08
Slika
masinacbg je napisao:
19 Avg 2019, 10:27
A koliko vam realno deluje ova prica o padanju zedera na nogu?
Sa slike gore možeš da vidiš da ta priča deluje potpuno nerealno. Vidi se da je cilindar koji ide na vreteno volana iz jednog dela. Iz tog razloga se prilikom ugradnje zedera skida kompletno vreteno i zeder se bukvalno navlači na njega. Unutar tog cilindra koji se navlači na vratilo nalazi se prsten. Taj prsten se fiksira za vreteno volana i prilikom motanja volana prsten se unutar cilindra slobodno vrti zajedno sa vretenom. Na prstenu je rupa u koju ulazi klin koji se nalazi u cilindru brave koji je navaren odozdo na cilindar koji ide na vreteno. I tako se zeder zaključava, klin uđe u rupu na prstenu, a pošto je prsten fiksiran za vreteno ne dozvoljava okretanje volana. Tako da ja zaista ne vidim kako bi on to mogao da se otkači i padne nekom na noge, čak i da vreteno pukne, on je prstenom fiksiran za jedan deo vretena, ne šeta on slobodno po vretenu gore dole pa da sklizne ako vreteno pukne, kako bi inače blokirao okretanje vretena ako ne bi bio čvrsto fiksiran za njega.

Zeder i svi ti sistemi suštinski su konstruisani tako da ne narušavaju konstrukciju auta, znači ništa suštinski ne bi trebalo da se buši, međutim iz nekog razloga prilikom ugradnje majstori kroz tu rupu na prstenu u koji ide klin vole da razbuše malo i vreteno volana. Zašto to rade, ne znam, da li su iskustveno došli do toga da tako ostave koji milimetar klinu lufta da ne bi glavio prilikom zaključavanja ili nešto slično zaista ne znam, ali eno i DW je pisao da je zbog toga na par novijih škoda kojima kablovi tuda plitko prolaze nastao problem.

Sve u svemu, zeder nikako ne može da se otkači i padne nekome na noge, čak ni prilikom pucanja vretena jer je za njega fiksiran. Međutim, ako bi došlo do takve nesreće u kojoj bi puklo vreteno upravljača unutar kabine mislim da bi mi najmanja briga bila da mi zeder ne padne na nogu i ne povredi me. E sada, ja sam neke druge priče čuo, za koje opet ne znam koliko su tačne i utemeljene a to je da je vreteno u nekim nesrećama i pucalo upravo zbog ugrađenog zedera i tog bušenja vretena. Ne znam koliko su te priče tačne ali mene bi lično recimo više to brinulo.
Rad je stvorio čoveka, a nerad.......gospodina

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Zeder ili Šapa sistem zaštite auta

Post od Saša » 20 Avg 2019, 14:45

ChobbyNS je napisao:
20 Avg 2019, 09:16
Ja na auto star preko 10 godina i vrednosti par hiljada € ne bih ni stavljao te zaštite, takva kola uglavnom nisu više interesantna lopovima, možda samo ovim sitnim lopovima/narkomanima i to u slučaju da nešto vide u kolima što mogu da ukradu i prodaju brzo.
I ja sam tako mislio pa su mi do sada ukrali dva auta. Za delove je svaki dobar. Zato je sada Punto obezbeđen kao Fort Knox. :D

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Zeder ili Šapa sistem zaštite auta

Post od Bax » 20 Avg 2019, 14:53

Ja cak po stanju brava mislim da su mi skoro ponovo obijali Punta, ali da nisu usli....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Zeder ili Šapa sistem zaštite auta

Post od Saša » 20 Avg 2019, 14:56

Izvadiš brave kao i ja i rešiš problem. Lopov kad dođe do mog Punta bude sav zbunjen i samo ode... :D

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Zeder ili Šapa sistem zaštite auta

Post od Bax » 20 Avg 2019, 15:02

imas li negde naputak?
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Zeder ili Šapa sistem zaštite auta

Post od Saša » 20 Avg 2019, 15:07

Pomenuto je tamo u mojoj temi kada sam to napravio.. Imaju i slike... Limar/lakirer to sve mora da odradi, izvadi brave, zatvori rupe, parcijalno ofarba taj deo vrata (ako je dovoljno vešt inače cela vrata), izlakira.... Ostaviš samo bravu na gepeku za ne daj Bože... :) I naravno, moraš imati daljinsko otključavanje/centralnu bravu, a u slučaju Punta to znači i neki alarm..

Odgovori