Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1637
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od zdushan » 26 Maj 2023, 10:31

hyundai_i30 je napisao:Ja samo da pohvalim Hankook AS nakon par hiljada predjenih km za ovih nekoliko meseci koriscenja, mesecno prelazim oko 1000km.

Odlicne su za voznju po kisi, ja ih uporedjujem sa Hankook letnjim i Riken zimskim koje sam koristio i potpuna dominacija za voznju po kisi ili vlaznom kolovozu u odnosu na pomenute. Za sada mi se nije desilo da su gume proklizale nijednom, a bilo je i mrazeva do skoro.

Po suvom ne vidim ikakvu razliku u odnosu na Hankook letnje sem evidentne razlike u buci, jer ove AS jesu bucnije, ali sam se vec navikao na to.

Koristio sam ih do sada u raznim uslovima, u smislu da sam vozio i po brdima po vlaznom kolovozu, neasfaltiranim, da ne kazem kozijim putevima, ali ubedljivo najvise je gradska voznja u pitanju.

Iako nemam neka velika iskustva sa gumama, mislim da su odlican izbor za sve koji dominantno voze po gradu i upustaju se u povremene avanture, ali to sigurno nisu gume za planine i snegove, mada cemo videti kako ce se pokazati sledece zime za gradsku voznju.

Ono sto za ljude moze da bude mana je njihova cena za odredjene dimenzije, za dimenziju 195/65/R15 su za mene bile dobro ulaganje jer sam vec pominjao da se dobar deo novca vratio od prodaje zimskih. Inace, kupac mi se i nakon kupovine u vise navrata zahvaljivao kako je prezadovoljan tom kupovinom jer nije ocekivao da mu prodam gume u tako dobrom stanju jer su zimske slabo vozene i opet iskljucivo po gradu i autoputu...

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
195/65R15 je jedna od najjeftinijih dimenzija. O kakvom ulaganju je reč?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Korisnikov avatar
MarjanKG
Postovi: 214
Pridružio se: 02 Avg 2022, 15:45

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od MarjanKG » 26 Maj 2023, 10:54

Imam premium klasu na felgama, ali kada čoveku stigne registracija, pa zamena guma i sve uz to izleti poneko sitno ulaganje, moraš dobro da izvagaš. Zato gledaš razne kanale na youtube i čitaš forume i na kraju umesto da uživaš u životu, lomiš glavu oko izbora. Meni izbor pada na dve velike radnje u KG, Kemoimpex i Bakidoo. Tamo mogu da uzmem preko administrativne zabrane. Najviše problema u suštini su godišnja doba,jer klima je poremećena. U suštini, kada čujem da ljudi pričaju kako As gume traju po 4 godine,preteraju ga. Ovaj trošak za As gume na tri godine i to je to, sa tim što se držim toga da mi prednje gume budu što svežije i kada stanjim šaru idu pozadi ,a nove zauzmu njihovo mesto.
Gledajući kategorije, izgleda da ću izbor svesti na 3 brenda: fulda , kleber i hankook. Gradska vožnja uglavnom i da molim Boga da ne padne bljuzgavica od snega, koji me nervira čim ga vidim. Najbolje bi bilo da imam dve rezervne felge i posebno zimske i letnje za napred,a nazad As gume.

Послато са M2101K6G помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od hyundai_i30 » 26 Maj 2023, 12:42

zdushan je napisao:
hyundai_i30 je napisao:Ja samo da pohvalim Hankook AS nakon par hiljada predjenih km za ovih nekoliko meseci koriscenja, mesecno prelazim oko 1000km.

Odlicne su za voznju po kisi, ja ih uporedjujem sa Hankook letnjim i Riken zimskim koje sam koristio i potpuna dominacija za voznju po kisi ili vlaznom kolovozu u odnosu na pomenute. Za sada mi se nije desilo da su gume proklizale nijednom, a bilo je i mrazeva do skoro.

Po suvom ne vidim ikakvu razliku u odnosu na Hankook letnje sem evidentne razlike u buci, jer ove AS jesu bucnije, ali sam se vec navikao na to.

Koristio sam ih do sada u raznim uslovima, u smislu da sam vozio i po brdima po vlaznom kolovozu, neasfaltiranim, da ne kazem kozijim putevima, ali ubedljivo najvise je gradska voznja u pitanju.

Iako nemam neka velika iskustva sa gumama, mislim da su odlican izbor za sve koji dominantno voze po gradu i upustaju se u povremene avanture, ali to sigurno nisu gume za planine i snegove, mada cemo videti kako ce se pokazati sledece zime za gradsku voznju.

Ono sto za ljude moze da bude mana je njihova cena za odredjene dimenzije, za dimenziju 195/65/R15 su za mene bile dobro ulaganje jer sam vec pominjao da se dobar deo novca vratio od prodaje zimskih. Inace, kupac mi se i nakon kupovine u vise navrata zahvaljivao kako je prezadovoljan tom kupovinom jer nije ocekivao da mu prodam gume u tako dobrom stanju jer su zimske slabo vozene i opet iskljucivo po gradu i autoputu...

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
195/65R15 je jedna od najjeftinijih dimenzija. O kakvom ulaganju je reč?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
Nece svako danas da iskesira oko 30k za AS gume. Uzeo sam ih za kes i ostvario dodatni popust, ali pominjem samo da ljudi u slucaju guma oko i preko 30k gledaju jace marke od Hankook-a. Za mnoge je danas 30k RSD za gume ogromna investicija, kada ima dosta ljudi koji bukvalno ceo mesec teraju sa tim kucnim budzetom...sa druge strane je to nekom sica, meni je bilo nesto sto nije bilo neophodno, ali to mogu da priustim i svakako sam imao dobar povrat tog novca kroz prodaju zimskih.

Inace, trenutno je za dimenziju 195/65/R15 cena Hankook AS gume u Kemoimpexu 7400 RSD koliko vidim, ali je svakako "investicija" pojam koji se moze shvatiti relativno u zavisnosti od ekonomije Slika

Sent from my M2101K6G using Tapatalk







ZeljkoBG
Postovi: 92
Pridružio se: 07 Okt 2019, 12:00

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ZeljkoBG » 26 Maj 2023, 15:05

MarjanKG je napisao:
26 Maj 2023, 10:54
... fulda , kleber i hankook. Gradska vožnja uglavnom i da molim Boga da ne padne bljuzgavica od snega,...
Da li stvarno misliš da sve te gume nisu za bljuzgavicu?
Čemu bi onda služile?

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od YUgisa » 26 Maj 2023, 15:42

Hankook AS gumu jedino gde sam ja primetio da zaostaje primetnije od guma koje sam do sada licno vozio je led i jako utaban sneg. Ne nesto haos, ali recimo Kama zimska je bolja u tim uslovima, dok Hankook letnji sto imam su finese u razlikama ako zanemarim razliku u dimenzijama po suvom i mokrom. Ali zato ta Kama je ocaj po bilo cemu iznad 0 stepeni, vozim ih 500-1000km godisnje i u fazonu sam da ih zamenim ipak za neki bolji model jer se desilo par puta da probijem mesto zaustavljanja iako sam kocio daleko ranije nego sa Hankook letnjim ili AS.
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od hyundai_i30 » 26 Maj 2023, 20:52

Ako je tako onda odlicno, posto ih nisam koristio jos po pravoj zimi, jer prosla definitivno nije bila "prava" zima. Po bljuzgavici i mrazu su sasvim korektne, a i covek ne moze da ocekuje vise od guma koje su na prelazu izmedju srednje i vise klase, mada ih je Kemoimpex odavno uvrstio u (low cost) "visu klasu" i na njih daje 4 godine garancije + godinu dana one famozne "dodatne garancija" o kojoj smo nasiroko ovde pisali pre par meseci.

Meni je najbitnije da su dobre po vlaznom kolovozu, rekoh da me voznja po planinama zimi uopste ne interesuje i kupio sam ih zbog dominantne gradske voznje, a da opet zavrsavaju posao i zimi i videcemo koliko ce da potraju. Ne racunam vise od 3 godine, sve preko toga je bonus, a cinjenica da ne moram da se zamlacujem 2x godisnje da menjam letnje/zimske i da me pritom delju za to zadovoljstvo po ceni od crvene po gumi me uvek podseti da je vredela ova investicija...

Pazariti solidne AS gume kao preporuka za sve koji ovo citaju i jos uvek se premisljaju, pogotovo za one kojima je odnos gradska : voznja van grada = 80:20 ili 70:30. Ovde su ljudi dali svoje recenzije za vise tipova AS guma i sigirno moze da se napravi dobar izbor

Sent from my M2101K6G using Tapatalk





Korisnikov avatar
A170T
Postovi: 2131
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od A170T » 26 Maj 2023, 22:26

U mom slučaju je odnos vožnje 80 sa 20 u korist vožnje van grada. U tih 80% je veći deo magistrala, manje autoput ali sa tendencijom porasta u korist autoputa.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od hyundai_i30 » 27 Maj 2023, 07:56

Onda ces imati i tendenciju manje potrosnje guma od mene verovatno, jer teorijski gume traju duze pri dominantnoj voznji po magistralama i auto putevima. E, sad auto put kod nas i auto put bez rupetina... Mahom se gume vise trose pri gradskoj voznji zbog ocajnih puteva, kratera po ulicama, stalnim skretanjimna, kocenju itd. Ali, sve su to grube procene jer ima mnogo faktora u igri.

Ja rekoh da potraju 3 god. plafon, mada ce se naravno pre istrositi prednje od zadnjih, ali to je neko realno trajanje za nekog ko prelazi tipa 12k km godisnje i pritom najvise po gradu.

Na kraju krajeva, svakako je ekonomicnije menjati po 2 gume na 2-3 godine nego sve 4 gume iz razloga neravnomerne potrosnje prednjih i zadnjih guma.

Hankook letnje su trajale punih 6 godina i prevazisle su sva ocekivanja, ali realno proslo leto nakon koga sam ih otpisao nisu bile ni za kakav duzi put jer su vidno bile zrele za penziju...

Ali, kako vidim da ljudi kod nas menjaju gume tek nakon 8 ili 10 godina i to teraju samo zimske sve vreme, ja sam i dobar sto se letnjih tice

Sent from my M2101K6G using Tapatalk



OwerLord
Postovi: 17
Pridružio se: 18 Apr 2019, 13:17

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od OwerLord » 31 Maj 2023, 03:18

Pozdrav,

Vreme je za kupovinu guma za sve sezone, pa ako moze pomoc pri izboru. Neki moji kriterijumi su:
- da budu mnogo vise letnje nego zimske jer na godisnjem nivou u Srbiji su temperature mnogo vise vremena iznad 7°C, a i ne idem u neki poseban sneg kad padne 2-3 puta godisnje….. dakle, sto vise da po karakteristikama budu letnje, to bolje
- da budu sto tise
- gume su za Citroen C4 2015., tako da budu otprilike u toj klasi, ali takodje nije mi problem da dam vise para ako zaista vredi dati vise
- preporuka gde kupiti gume?

Hvala unapred na pomoci.

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2297
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Skipper » 31 Maj 2023, 10:23

Kolega Uroštsi sa foruma vozi dunlop as koja je više letnja nego zimska pa potraži njegove postove.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Uroš S. » 31 Maj 2023, 11:47

Htedoh da se javim, mada sam baš ovih dana gledao cene, i sad je taj Dunlop isto ko i Conti, a praktično isto kao i CC2, tako da ne bih imao dilemu za tu sadašnju razliku.

Kada sam ih ja kupovao (tek su bile izašle te godine), bile su solidno jeftinije i od Contija i od CC, čini mi se u mojoj dimenziji je Dunlop bio ~4000rsd jeftiniji po gumi tj. ~50%. Danas je to manje od 1000 po gumi. Pričam o 185 60 R15.

Da ih sada kupujem po ovim cenama, verovatno bih išao na Conti ili čak na CC2.

Osim toga sam zadovoljan gumama, imaju lepu šaru (to mi je bitno), dopuštaju nešto oštriju vožnju, nisu bučne, odlične po mokrom, inače dosta predvidive i sigurne, ali po snegu i bljuzgi zaostaju recimo za Fuldom MC, koju imam prilike da vozim na identičnom autu kao mom.

Korisnikov avatar
A170T
Postovi: 2131
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od A170T » 31 Maj 2023, 14:22

Što me ovakve stvari nerviraju uhhh SlikaSlikaSlikaZAŠTO ovolika razlika u ceni??? Jeste da moj auto fabrički nosi 195 50, ali meni više odgovara 195 60 zbog boljeg klirensa auta.
SlikaSlika

Послато са MI 9 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3074
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od havijer » 31 Maj 2023, 14:25

Ja platih 6000 13icu Kleber, šta to tek reći...

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


OwerLord
Postovi: 17
Pridružio se: 18 Apr 2019, 13:17

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od OwerLord » 31 Maj 2023, 17:50

Uroš S. je napisao:
31 Maj 2023, 11:47
Htedoh da se javim, mada sam baš ovih dana gledao cene, i sad je taj Dunlop isto ko i Conti, a praktično isto kao i CC2, tako da ne bih imao dilemu za tu sadašnju razliku.

Kada sam ih ja kupovao (tek su bile izašle te godine), bile su solidno jeftinije i od Contija i od CC, čini mi se u mojoj dimenziji je Dunlop bio ~4000rsd jeftiniji po gumi tj. ~50%. Danas je to manje od 1000 po gumi. Pričam o 185 60 R15.

Da ih sada kupujem po ovim cenama, verovatno bih išao na Conti ili čak na CC2.

Osim toga sam zadovoljan gumama, imaju lepu šaru (to mi je bitno), dopuštaju nešto oštriju vožnju, nisu bučne, odlične po mokrom, inače dosta predvidive i sigurne, ali po snegu i bljuzgi zaostaju recimo za Fuldom MC, koju imam prilike da vozim na identičnom autu kao mom.
Pozdrav Urose!

Da li sam te dobro razumeo, preporucujes mi Michelin CC 2, odnosno da ona ispunjava sve moje zelje (mnogo vise letnja guma nego zimska, tiha, kvalitetna....)?

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Uroš S. » 31 Maj 2023, 17:55

CC2 važi za najbolju AS sveukupno. Ne znam, nisam probo, samo video testove.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odgovori