Zimske gume - da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
raks88
Postovi: 204
Pridružio se: 10 Avg 2016, 15:06

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od raks88 » 22 Nov 2023, 22:23

https://www.tyrereviews.com/Article/202 ... e-Test.htm
Evo izasao novi test od strane tyrereviewsa. Na testu nista novo ali moram primetiti isti sablon misljenja na svakom forumu o svakom testu:

Brigestone- ukratko na testu najbolji na mokrom i najgori na trosenje, kao i na svakom drugom testu. Vlasnici gume potpisuju test na ponasanje na mokrom, ali ne priznaju test jer navodi da se guma brzo trosi, i smatraju da to nije tacno i pored raznih postova gde se ljudi zale na gubljenje celih lamela posle jedne sezone.

Miselin- onaj ko ga ima smatra sa je dobar po snegu ako i sto test kaze. Onaj ko ga nema smatra da je test placen.

Conti-na testu prvi ali u nicemu daleko isped svih, i prelazi puno. Ovi sto ga imaju takodje smatraju da je najbolji i da gazi puno pa potpisuju test, ali ne priznaju test jer smatraju da je guma u svakom segmentu bolja od svake druge.

Hankok- po testovima premium preformanse, po forumima niko ne priznaje test smatrajuci da je placen.


Kome verovati?

Послато са M2007J20CG помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
mtlmiki
Postovi: 102
Pridružio se: 08 Okt 2017, 01:17

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od mtlmiki » 23 Nov 2023, 00:55

Evo ja imam Blizak vec trecu zimu.Imas iz prve ruke info.Guma extra drzi na mokrom putu,isto i na suvom.Na snegu nije losa,mislim da je Conti bolja za nijansu.Jedino je za moj ukus iznad 15 stepeni previse meka za moj auto.Naravno to i nije temperatura za zimsku gumu,ali cim dodje Mart mesec ja je skidam.I ne otpadaju lamele.Moguce da je neka serija proizvodnje bila losa.U svakom slucaju sve preporuke za Bridgestone.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4208
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od carov2 » 23 Nov 2023, 08:50

raks88 je napisao:https://www.tyrereviews.com/Article/202 ... e-Test.htm
Evo izasao novi test od strane tyrereviewsa. Na testu nista novo ali moram primetiti isti sablon misljenja na svakom forumu o svakom testu:

Brigestone- ukratko na testu najbolji na mokrom i najgori na trosenje, kao i na svakom drugom testu. Vlasnici gume potpisuju test na ponasanje na mokrom, ali ne priznaju test jer navodi da se guma brzo trosi, i smatraju da to nije tacno i pored raznih postova gde se ljudi zale na gubljenje celih lamela posle jedne sezone.

Miselin- onaj ko ga ima smatra sa je dobar po snegu ako i sto test kaze. Onaj ko ga nema smatra da je test placen.

Conti-na testu prvi ali u nicemu daleko isped svih, i prelazi puno. Ovi sto ga imaju takodje smatraju da je najbolji i da gazi puno pa potpisuju test, ali ne priznaju test jer smatraju da je guma u svakom segmentu bolja od svake druge.

Hankok- po testovima premium preformanse, po forumima niko ne priznaje test smatrajuci da je placen.


Kome verovati?

Послато са M2007J20CG помоћу Тапатока
Uglavnom, kod premijum segmenta, sve je to tu negde, uglavnom treba očekivati da se auto u najmanju ruku vozi slično kao i sa letnjim setom. (Ukoliko su uporedive dimenzije)

Sećam se priče kada je zet za E46 uzeo nove zimske(Sava čini mi se) i kaže mi u prolazu, ma nešto se čudno vozi, je l' to normalno, nije mi auto siguran.
On vozi agresivnije, pa je odmah primetio razliku.

Uglavnom, ja vozim relativno brzo, sa zimskim setom(zimi normalno) korigujem vožnju i ja ne primećujem osetnu razliku između letnjeg i zimskog seta.

To je po meni prednost premijum segmenta zimskih guma.

Sada na autu po prvi put imam Bridgestone zimsku gumu i ok je, ono što sam očekivao to sam i dobio.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21135
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od nidza » 23 Nov 2023, 09:36

Ne bi trebalo u normalnoj vožnji, čak i malo ambicioznijoj da se primeti velika razlika po suvom. Po mokrom opet zavisno od temperature, tj. letnju ako uspeš da zagreješ da "proradi" biće bolja od zimske, ali zimska je mekša, lakše "proradi" na nižim temperaturama, ali isto tako brzo izađe iz funkcionalnog opsega. Za prosečnog vozača to ništa nije bitno, najvažnije je da vide po testovima kako koče po raznim podlogama, i da kupe najbolju koju mogu da priušte.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13145
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Saša » 23 Nov 2023, 12:28

Za prosečnog vozača je najbitnije:

1. Da je guma što svežija
2. Da ima dovoljno šare.
3. Da je promeni na vreme odnosno - opet stavka 1

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4208
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od carov2 » 23 Nov 2023, 12:43

nidza je napisao:Ne bi trebalo u normalnoj vožnji, čak i malo ambicioznijoj da se primeti velika razlika po suvom. Po mokrom opet zavisno od temperature, tj. letnju ako uspeš da zagreješ da "proradi" biće bolja od zimske, ali zimska je mekša, lakše "proradi" na nižim temperaturama, ali isto tako brzo izađe iz funkcionalnog opsega. Za prosečnog vozača to ništa nije bitno, najvažnije je da vide po testovima kako koče po raznim podlogama, i da kupe najbolju koju mogu da priušte.
Uglavnom se slažem, ali je opet bitno šta se poredi, kada pređeš sa nekog Michelina(letnjeg) recimo na neku najjeftiniju zimsku gumu, vrlo verovatno ćeš primetiti razliku.


Sent from my iPhone using Tapatalk

maniaxxx
Postovi: 6362
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od maniaxxx » 23 Nov 2023, 13:43

Ja ne znam kako vi vozite ali ako ne primetis razlike izmedju letnje i zimske onda tu nesto ne stima.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4208
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od carov2 » 23 Nov 2023, 14:54

Koriguješ malo vožnju i to je to.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21135
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od nidza » 23 Nov 2023, 14:57

Saša je napisao:
23 Nov 2023, 12:28
Za prosečnog vozača je najbitnije:

1. Da je guma što svežija
2. Da ima dovoljno šare.
3. Da je promeni na vreme odnosno - opet stavka 1
4. da nije govno od gume

Makar toliko prosečan vozač može da se potrudi da se informiše.

Korisnikov avatar
milosg
Postovi: 1522
Pridružio se: 14 Jan 2014, 01:20
Garaža: XC90
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od milosg » 23 Nov 2023, 16:21

Ni jedna nova koja se prodaje u EU nije govno. :)

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13145
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Saša » 23 Nov 2023, 16:23

Samo da je što svežija, pa kakva god da je. Menjati posle 3 sezone i mogu glavu na panj da stavim da će biti odlična tom našem prosečnom vozaču.


Sent from my iPhone using Tapatalk

A170T
Postovi: 2162
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od A170T » 23 Nov 2023, 17:17

milosg je napisao:Ni jedna nova koja se prodaje u EU nije govno. :)
Sailun? Slika

Послато са MI 9 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23831
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od dragvorl » 23 Nov 2023, 17:29

Sad bar u EU gomila robe je isto kao u Srbiji. Npr prvo te Tigar gume pod raznim mega imenima.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2876
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Martin » 23 Nov 2023, 18:14

A170T je napisao:
23 Nov 2023, 17:17
milosg je napisao:Ni jedna nova koja se prodaje u EU nije govno. :)
Sailun? Slika

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
Solidna guma. Daleko od karakteristike da je govno. Objektivno, utisak iz prve ruke. Ako nisi pri kešu, preporučujem.

ftj
Postovi: 13096
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od ftj » 23 Nov 2023, 18:44

Ja sam vozio sailun ice blazer i te gume su bile katastrofalne, klizale su se samo tako iako su bile nove. E sad te gume imaju i rupe za spajkove pa mozda to znaci da su bile nordijski tip i da to nije slucaj sa drugim sajlunkama. Kad sam ih zamenio za miselin u istoj dimenziji bukvalno je bio drugi auto.

Odgovori