Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
Mladen7
Postovi: 2129
Pridružio se: 10 Jul 2014, 17:11
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16v Sportwagon
Lokacija: Beograd ,NBg

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Mladen7 » 15 Jan 2021, 19:07

Što se buke tiče.
Sve gume na kojima je simetrična šara su bučnije od guma sa asimetričnim.
Ne važi samo za ovaj model i tip gume.

Što ne znači da je mnogo loše već bučnije od nekog proseka. Ima svojih prednosti naravno ,pre svega odvođenje vode sa vlažnog kolovoza.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ikac2000 » 15 Jan 2021, 19:21

Kako ja vozim na Cmax-u CC+ vec duze vreme, sara im se ne trosi bas toliko brzo. sve u svemu. Nakon 10k km prednje su se stanjile za oko milimetar, zadnje za 0.5. Rotiram ih na malom servisu uvek, pa se ravnomerno trose.

Kocenje na mokrom - ja nisam nikada imao problem godinama, tj ne divljam i ne idem do limita auta. Inace zivim u gradu gde je maltene uvek kisa, okeanska klima, i stalno se voze po mokrom.

Buka - Prvo sam imao Conti Premium Contact 2, i to je nesto najtise sto sam vozio. Nakon sto sam stavio CC+, nisu tihe kao PC2, ali nista sto mi smeta da u cugu predjem 1850 km voznje po autoputu, sto redovno radim par puta godisnje. Buku i ne primecujem inace ako ne obratim paznju.

Evo sada sam 60k km na CC pa CC+ zimi i leti, i definitivno bih opet, sada izlazi CC2.

Ako ides na planinu vise puta, tu je zimska verovatno bolje resenje, mada sam ja vozio na -27 po snegu i ledu po Poljskoj sa CC i nikakvih problema normalnom pazljivom voznjom, mada je takva voznja izuzetak u mom slucaju.

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Ivan » 15 Jan 2021, 20:01

Kum je uzeo cc+ za bmw x3, zasad su odlicne po snegu, hteli smo conti ili gy, ali nije bilo kod subica, morali bi cekati mesec dana.

Bili smo skepticni prema miselinu CC jer sam imao prilike voziti ga sa 5mm sare star par godina i pokazivao je bas izrazenu slabost po snegu i pri nizim temperaturama.

E sad nasa logika je sledeca, posto je CC odlicna za leto, onda sledece zime ako pokaze slabost uzece neke zimske, a CC ostaviti za leto, a ako izgura i drugu zimu, onda ih prodati pred trecu zimu i uzeti nov set allseason guma, koje ce opet izgurati minimum 30k i 2 godine da budu natprosecne u svim uslovima.

Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока

nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Ivan » 15 Jan 2021, 20:34

P.s. jos jedna stvar, merili smo sublerom, nov novcat CC+ ima samo 6.5mm sare, sto je mislim manje i od prosecne letnje, a kamoli u odnosu na prosecnu zimsku koja ima 8-9mm sare, tako da je verovatno smesa same gume odlicna, ali kada padne sara ispod neke kriticne granice nema sa cime da grabi sneg.

Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока

nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

kami
Postovi: 932
Pridružio se: 28 Avg 2012, 16:25
Lokacija: bg

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od kami » 15 Jan 2021, 20:35

6.5 nova? Nije ni cudo sto po oglasima pisu nova 7mm

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ikac2000 » 15 Jan 2021, 20:44

Mislim da su na mojoj dimenziji 7mm nove, ako se dobro secam. 215 55 16.

Nasao sam merenje kada sam ih rotirao.
Slika


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
ostabianoniman
Postovi: 27
Pridružio se: 21 Okt 2020, 15:21

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ostabianoniman » 16 Jan 2021, 17:28

Moja iskustva , mozda ce nekome znaciti .

Voznja po malo zaledjenijim putevima , nesto po dubljem snegu , neociscenom (mahom naamerno) i mogu da kazem da je Goodyear odlicna za vreme kakvo imamo sada. Pruza dosta sigurnosti . Guma se prilagodila hladnoci -ostala ''mekana'' , udobnost je ostala ista kao na 10 c, nisam primetio razliku.

sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od sasha015 » 16 Jan 2021, 19:43

Problem je sto vecina zemlje ovako vreme,kakvo imamo sada,ima u prosekun20-30 dana godisnje.Maksimlano.

I to ako prodre neki ciklon iz Sibira.
Vec od srede imamo +12 stepeni.

Mislim da je miselin za nase podneblje bolji.
Gy je izgleda vise naklonjena zimi.

OwerLord
Postovi: 17
Pridružio se: 18 Apr 2019, 13:17

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od OwerLord » 16 Jan 2021, 20:12

Hvala svima na odgovorima, pravi ste drugari. Sad mi je npr jasna sustina kad ima smisla kupovina AS guma, a ja definitivno spadam u tu kategoriju. Neke nedoumice koje i dalje imam su:
- spomenuto je da je ako gledamo zakon granica 4mm, jel to pravilo za bili koje gume, ili samo za AS?
- kada se gume namontiraju na auto, koliko se najvise mogu "cediti", odnosno kada je po vama vreme za zamenu?
- da li je preporuceno da se rotiraju gume? ako jeste, na koliko km, i na koji nacin (npr dijagonalno)?

Nadam se da mi necete zameriti, ali ponovio bi 2 pitanja od moje prethodne poruke, a na koje niko nije odgovorio:
- koliko je bitan datum proizvodnje gume (DOT), odnosno koliko da obracam paznju na taj podatak?
- kakva je razlika izmedju 91H i 94V XL (u pitanju je cc+)? razlika u ceni nije zanemarljiva, oko 800 po gumi

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Bax » 16 Jan 2021, 20:27

Ako ce ti neko dati veliki popust za stariji dot, sto se desava, tipa godinu, dve, ja bih to uzeo.
Ako nema popusta gume stare do godinu dana su savrseno nove.

Rotiras, jednom godisnje, nece da skodi.

Sve gume ne vaze zimi ispod 4mm, u uslovima leda i snega. Tad mozes uzmes nove AS, a ove stare odvozas jos jedno leto, ako cedis suvu drenovinu.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

ljubitelj
Postovi: 10585
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ljubitelj » 16 Jan 2021, 22:33

Gume do 3 godine skladištenja, ako je ispravno uradjeno, su nove i slobodno uzmi.
Iako fabrika kaže do 5 godina je nova guma, ja bih ipak preskočio takve ako već plaćaš po ceni nove

4mm je kod nas zakonski minimum za gume iz zimske opreme a 1,60mm za gume iz letnje opreme.

Neka granica prihvatljivost do koje se još ne oseća mnogo potrošenost je od 3mm pa do 2mm a na 1mm već zna da bude zeznuto po vodi koja se zadržava na kolovozu.

Rotiranje se radi zavisno od tipa gume dijagonalno ili napred nazad, a da li je potrebno i u kojim intervalima zavisi najviše od konstrukcije samog vozila.
Ako ti je prednji pogon to je 10-15.000km (primetna je razlila potrošnje prednjih i zadnjih), ako ti je zadnji pogon to je 40-50,000km (gotovo identično se troše prednje i zadnje) ako baš insistiraš, obično nije potrebno rotiranje.

Razlika je u tome što ove skuplje ti trebaju ako vrlo često voziš u okolini 210 km/h i stalno imaš u gepeku 400-500kg terata a u kabini 5 osoba.
Praktično, nebitna je razlika za naše uslove vožnje koje imamo ovde, pošto je kod nas brzina ograničena na 130 (ajde neka bude i 160 da nekada pri obilaženju dostigneš) a što zadovoljava i i T guma.

91 odnosno 94 ti je nosivost gume, znači za auto 4 x navedena za datu gumu.
H odnosno V je minimalna trajna brzina vožnje sa tom gumom.

Za svaki indeks postoji tabela, lako ćeš je naći, a za praksu možeš potpuno zanemariti.

Svaka guma koja je u prodaji zadovoljiće auto do 1,900kg bruto mase i 190km/h, a ako ti treba za više brzine ili teži auto onda razmišljaj detaljnije o odabiru.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 16 Jan 2021, 22:40

Pa ne znam koliko mu se isplati da cedi drenovinu jer bi ga to kostalo jos 2 dodatne zamene, sto mu dodje skoro pola vrednosti jedne gume u nekoj 16 dimenziji. Kad se potrose ispod 4 nisu ni onako vise za zimu, to ide na oglas ili djubre.

XL oznaka ti je da guma moze da nosi vece opterecenje, za teretnjake i slicna vozila koja imaju pojacano osovinsko opterecenje, ako vozis normalan putnicki auto to ti uglavnom ne treba, a i manje su udobne gume.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

kami
Postovi: 932
Pridružio se: 28 Avg 2012, 16:25
Lokacija: bg

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od kami » 16 Jan 2021, 23:15

https://www.telegraf.rs/auto/auto-vesti ... anzNFn8LQo

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od YUgisa » 17 Jan 2021, 10:58

Sa ovoliko dostupnih novih guma u danasnje vreme, mislim da je zaista tesko opravdati kupovinu guma koje su starije od par meseci sem ako nije neki specifican model ili dimenzija. Gume starije od godinu dana jedino sa nekim ozbiljnim popustom tipa u pola cene... Te price kao nove su ovoliko ili onoliko ako se propisano skladiste, upoznajte par ljudi koji se bave skladistenjem pa pitajte u 4 oka kako se skladiste :kezo:
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Bax » 17 Jan 2021, 11:07

Ne bih se nista zalio, imam slabo vozene Continental gume, stare 10ak godina, ja sam odisevljen koliko su dobre, za moje potrebe....

Imam i duplo mladje Bridgestone, trulex, tako da je do kvaliteta same gume sve....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Odgovori