Da li ima bitne razlike izmedju premijum proizvodjaca?

Sve vezano za gume i felne
Korisnikov avatar
AcaKayak
Postovi: 4865
Pridružio se: 18 Jan 2012, 11:13

Da li ima bitne razlike izmedju premijum proizvodjaca?

Post od AcaKayak » 24 Sep 2012, 21:49

Da li su znacajne razlike izmedju guma kao sto su bridzston, miselin, pireli, dunlop itd?

Znam da kad se te gume porede sa nekim "obicnim" da ima razlike, ali da li se oseti neka (bitna) razlika izmedju tih premijum proizvodjaca?

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Da li ima bitne razlike izmedju premijum proizvodjaca?

Post od Laki021 » 24 Sep 2012, 21:58

Pa oseti se razlika i izmedju dva modela istog proizvodjaca....
Ne bih generalizovao, uvek bih gledao konkretan model.
A svaki model je rezultat nekih kompromisa i kombinacija, ne postoji idealan pneumatik. Npr ako hoces bolje prianjanje pravis meksu gumu cime joj skracujes trajanje, ako hoces bolje ponasanje po kisi, kvaris joj performanse na suvom, ako hoces da bude udobna zrtvujes performanse, ako hoces manju potrosnju povecavas buku....

Tako da verujem da je mnogo bitnije kakvu konkretno gumu trazis nego od kog proizvodjaca.

Korisnikov avatar
AcaKayak
Postovi: 4865
Pridružio se: 18 Jan 2012, 11:13

Re: Da li ima bitne razlike izmedju premijum proizvodjaca?

Post od AcaKayak » 24 Sep 2012, 22:01

Aha, pa dobro, nisam razmisljao o tome ranije ali sasvim je logicno to sto si ti napisao :D

Vise me ovako generalno interesuje da znam za ubuduce, nije mi nesto sad hitno da menjam gumu :)

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Da li ima bitne razlike izmedju premijum proizvodjaca?

Post od Paja » 24 Sep 2012, 22:02

Slažem se sa Lakijem.
Ne postoji najbolji proizvođač. Postoji najbolja guma prema tvojim potrebama, a ko će je otpisati je namanje bitno. Danas će to biti jedan, a već sledeće sezone drugi proizvođač.

ADrei
Postovi: 2699
Pridružio se: 21 Sep 2012, 18:34

Re: Da li ima bitne razlike izmedju premijum proizvodjaca?

Post od ADrei » 24 Sep 2012, 22:04

paja je napisao: Ne postoji najbolji proizvođač.
postoji...Continental :isplazijezik:

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Da li ima bitne razlike izmedju premijum proizvodjaca?

Post od Laki021 » 24 Sep 2012, 22:12

Pazi, znam da po mnogim poznavaocima i testovima Continetal vazi za mozda i najboljeg, a iz tog razloga ga i ja imam na kolima.
Ali!!! Iako imam prakticno najbolji model koji nude imam jednu ozbiljnu zamerku na njih. Jako se cuju pri skretanju (slicno kao zimske). Iako sam znao da je zbog njih, poceo sam da se tripujem da mi lezajevi ili homokineticki otkazuju na autu. Evo sada kako se gume trose (vec 10-15 000km) ovo je sve manje izrazeno.

Korisnikov avatar
AcaKayak
Postovi: 4865
Pridružio se: 18 Jan 2012, 11:13

Re: Da li ima bitne razlike izmedju premijum proizvodjaca?

Post od AcaKayak » 24 Sep 2012, 22:19

Ali jesu to neke znacajne razlike ili ne? Ok je kad znas sta vozis itd, ali kada bi (lupam naravno ali moram da dam primer) neko u toku noci zamenio vama gume na kolima... Jel mislite da bi ste to primetili?

Ne znam ovo jer nisam jos ivek vozio auto na razlicitim gumama... Osim naravno promene letnje/zimske :D

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Da li ima bitne razlike izmedju premijum proizvodjaca?

Post od Laki021 » 24 Sep 2012, 22:24

Pa ni na to nema lakog odgovora. Tesko da bi primetio. Ali da li bi primetio dal ti auto sa 100kmh zakoci za 35 ili 37m? U voznji ne bi prinetio ali bi u nekoj granicnoj situaciji sa jednom stao a sa drugom udario. Da li bi primetio 2% ustede goriva, sto na 30 000km izadje 100e. Da li bi primetio odmah da ce jedna trajati 40 a druga 60 000km?

Dakle nema jednostavnog odgovora :)

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Da li ima bitne razlike izmedju premijum proizvodjaca?

Post od Xepoj87 » 24 Sep 2012, 22:28

Ako trazis gumu koja ce da ti da najbolje perrformanse,ja sam dosao do zakljucka, posle gledanja dosta sportskih testova guma(dakle ne ono kada stave gume na Golfa i testiraju,nego na Porsche i slicne automobile) da su najvise hvaljene Bridgestone RE070 i Bridgestone RE11...
Evo ti neki podatci koji se manje,vise poklapaju sa raznim testovima na drugim mestima na kojima sam gledao,ali sam samo ovaj sajt zapamtio:

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Bridg ... -RE070.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Bridg ... a-RE11.htm

Ja cu na sledeci auto,s obzirom da ce biti dosta brzi od trenutnog,staviti sigurno Potenzu RE070...
Jeste da se brze trosi i da je neudobnija od dosta guma,ali gde god sam gledao,te gume se najbolje lepe za podlogu,a to je verujem i tebi najbitnije...

E sada,Michelin je neki najbolji kompromis,jer je dosta tisi i udobniji,a i traje duze,dok je dosta dobar i u performansama...
Zato sam ja kupio Michelin za moj auto.
Sve zavisi sta trazis i za sta ti treba guma. Ne postoji guma koja je najbolja za sve.

Ali na pitanje da li bi primetio...
Na mojim kolima odmah nema sanse da bih primetio,ali posle nedelju dana voznje nema sanse da ne bih primetio druge gume.
Jednostavno,znas neke krivine kojima stalno vozis i kako uleces u iste,kako ti se ponasa automobil...
Ako se to promeni,ne jednom,nego 10 puta,primetis razliku :)
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Da li ima bitne razlike izmedju premijum proizvodjaca?

Post od Laki021 » 24 Sep 2012, 22:37

Kad si pomenuo Potenzu, mogu da se slozim da je jako tvrda, auto stvarno odskace sa njom na najmanjoj neravnini. Kada sam posle Potenze stavio Conti SC5 auto mi je neuporedivo lepse poceo upijati neravnine i rupice, delovalo mi je kao da klizi po putu. Veruj mi da mi ovo mnogo vise znaci od mozda za nijansu boljeg prianjanja (mada u mom slucaju mislim da ni to nije slucaj).

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Da li ima bitne razlike izmedju premijum proizvodjaca?

Post od Paja » 24 Sep 2012, 22:45

Heroj bi recimo tražio gumu sa najboljim gripom, ti bi za sličan auto recimo tražio gumu koja je kompromis udobnosti i gripa, a ja bi recimo tražio gumu kojoj je udobnost ispred preformansi. Iz ovoga je jasno da najbolja ne postoji nego postoji ona koja je tebi u datom trenutku najbolja i pruža najboji odnos svih karakteristika spram tvojih potreba ili želja.
ADrei je napisao:
paja je napisao: Ne postoji najbolji proizvođač.
postoji...Continental :isplazijezik:
Alal ti ćufte na argumentaciji. Izjava je na nivou Golf je najbolji auto.
Ajd da ti odgovorim u istom tonu. Vozio sam Conti na biciklu pre 20 godina i bio je krš. :D

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Da li ima bitne razlike izmedju premijum proizvodjaca?

Post od Xepoj87 » 24 Sep 2012, 22:47

@Laza
Naravno i meni je to bitnije,neki najbolji kompromis,ali nekome ko vozi kao Aca,sa vec nenormalno neudobnim kolima,mislim da su mu performanse na prvom mestu :)
Pogotovo ako je pitanje vezano za mogucu kupovinu M3-ke...
Continental SC5 je mozda po meni i najbolja guma za moj sledeci automobil,tako da je ona pored RE11(ja se izvinjavam na gresci dole,sto sam rekao RE070), jedini moguci izbor.

I ja sam imao Potenzu RE050 na kolima i tvrda je i neudobna kao djavo... Ali je ona zato na ovom sajtu i dobila 63% na udobnost,dok su SC5(91%) i RE11(85%) dosta udobnije gume...
90% prodatih Bridgestone guma kod nas su Turanza ER300 i Bridgestone RE 050 i RE 040 koje su zaista tvrde i neudobne.

Recimo,RE11 traje dosta duze od SC5,tako da uvek nesto mora da fali...
Samo je najbitnije naci ono sto je tebi najbitnije i po tome kupiti gumu.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Da li ima bitne razlike izmedju premijum proizvodjaca?

Post od Texonja » 24 Sep 2012, 23:05

Itekako ima razlike! Evo na brzaka neka moja nabacana iskustva:
Bridgestone Potenza RFT, imao na BMW 320d, bilo, ne ponovilo se... Ona silna proklizavanja dupeta pripisujem 50% gumama nakon sto sam cuo neka iskustva drugih ljudi sa Bridgestone-om. Sada imam Pirelli na X3 i nemam primedbi, mada ne mogu da tvrdim koliko je za dobro drzanje zasluzna guma, a koliko permanentni 4x4 pogon. Takodje nisam imao primedbe na Continental Contisport koje sam imao na Boxsteru. Mozda su se malo brze trosile nego sto je uobicajeno, ali se i vozilo junacki. :pardon:
Golf kotrlja Michelin Energy Saver i vrlo je zahvalna guma, ali mozda nije merilo jer njemu bi bile dobre i Barum, s obzirom da se nikad ne vozi u bilo kakvom zahtevnom rezimu. Za Michelin Alpin A3 ne mogu da kazem ni da je dobra, ni losa... Dobra je kada treba da kopa dubok sneg, ali mi se ne svidja kako ume da prokliza kada je utaban sneg ili kada je mokro.

Ukratko, da kupujem nov auto i da me neko pita koje cu gume, odabrao bih Continental. Sigurno znam da ne bih uzeo Bridgestone.
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7259
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Da li ima bitne razlike izmedju premijum proizvodjaca?

Post od dag81 » 24 Sep 2012, 23:22

Razlike su minimalne u npr. kocenju na suvom, aquaplaningu, ponasanju na suvom.
Na vlaznom vec ima odstupanja. Udobnost je isto razlicita od brenda do brenda.
U upravljivosti ima odstupanja.
O nacinu kako guma popusta asfalt, jer svaka guma ima granicu, ali neka popusti odjednom, neka secka kad ste na limitu.
Jako velika razlika, koju moze svako primetiti, jer svi mi vozimo putevima uglavnom jel, koji imaju i po koju rupu, je izdrzljivoost gume na udare u rupu. Tu mogu da kazes da je Pirelli jedna od boljih, Dunlop, Bridgestone, Goodyear, dok Michelin i Conti pucaju kao baloni. Michelin se uglanom cepa, a COnti izbacuje bubce.

Ja sam se najlepse slozio sa Dunlopom, to vecina zna, jer ima odlcino ponasanje kisa-suvo, odlicnu upravljivost i nije dzabe sto se reklamiraju tach tehnologijom, udobnost u poslednjih par godina taman-ni tvrda niti mekana, trosenje sasvim korektno, jer koji ce mi guma koja traje 70k km npr, kad je vec posle 40ak za djubre. Tako da na prolece ide Dunlop Sport Maxx RT na Audisu.

E sad neko se kune u Michelin i samo Michelin-velika vecina ali stara slava, neko u Conti ali retki su, dosta njih GY smatra za super gumu i da im ne treba bolje(iz GY uglavnom i pucaju na kupce koji traze umerene a dobre gume u svim uslovima), Dunlop je kod nas manje poznat ali ko ga jednom kupi-mislim na novij emodele, garantujem da ga kupuje ponovo, Bridgestone ja licno ne volim i na nasem trzistu je preskup, za motore je nesto drugo Bridgestone je tu jedan od najboljih i za kamione, ali za ove obicne putnicek nikad, ultra sportske opet ne mogu oosporiti ali kome treba za svakodnevnu voznju sto je Xeroj postavio, realno to je za stazu. Pirelli mi je OK, ne mogu reci da ga ne bih kupoio, ali npr. za moj auto u 235/45R17 bio bi mi na 3 mestu Dunl, GY, Bridge(ima sad novi model koji me zaintrigirao sto ima Floyd)-Conti((mada SC5 mi se ne svvidja bas na oko jer deluje po sari bucno a vidim da je i Laza potvrdio), pa Michelin PS3.

Korisnikov avatar
ivancho
Postovi: 3777
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:59
Garaža: Octavia 1,6d
Lokacija: Vracar-Zemun
Kontakt:

Re: Da li ima bitne razlike izmedju premijum proizvodjaca?

Post od ivancho » 25 Sep 2012, 10:01

ADrei je napisao:
paja je napisao: Ne postoji najbolji proizvođač.
postoji...Continental :isplazijezik:
Mi u zadnje dve godine imamo dosta problema sa istom na primer. Imali smo dosta reklamacija i problema. Od kada su snizili cene, kao da su promenili nesto u smesi,naravno negativno. Situacija od pre nekoliko dana BMW 730 , an contiju 235/55R17 SC2 i prednje gume:

Slika
Slika
Slika

Na autobanu, pri brzini od ok 200 mu se jednostavno odlepio deo gaznog sloja, tj celo rebro sa lamelama.



Inace kao sto se vecina slozila i Paja naglasio, nadjete gumu koja ce najvise odgovarati vasem karakteru i koja ce vama biti najbolja. Michelin= + najmeksa time i najudobnija; - zbog toga lako izlaze klobuci Bridgstone,Dunlop,Pirelli= + izuzetno drzanje i upravljivost pri maksimalnom maltretiranju guma; - malo su tvrdje zbog toga, samim time i za nijansu neudobnije; Conti,GY= negde izmedju.....

@Xeroj sa dosta strana sam cuo da su se zalili na Bridg u smislu da su prvih 10-15k fantazija, drze, upravljive, posle toga kao da je donji sloj gume plastican, pocinje da bezi, nece lepo da drzi pogotovo po kisi. To je bilo pre godinu,dve ne znam da li su to resili do sada.

Odgovori