Balansiranje guma

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7255
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Одг: Balansiranje guma

Post od dag81 » 28 Apr 2014, 21:44

Prvo idi na pregled balansa, ako je ok poluosovine. Probaj sa stisnutim kvacilom kako se ponasa.

Korisnikov avatar
ivancho
Postovi: 3776
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:59
Garaža: Octavia 1,6d
Lokacija: Vracar-Zemun
Kontakt:

Re: Balansiranje guma

Post od ivancho » 29 Apr 2014, 09:52

Ako se na dva seta felni identicno ponasa. Tj vibracije su istim intezitetom i na istoj brzini, onda je nesto do auta. Tipa vec navedena poluosovina, menjac.....

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21083
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Balansiranje guma

Post od nidza » 29 Apr 2014, 10:07

djiuliju je napisao:Ne trebaju prstenovi, oba seta su fabricke 16ce. Oba seta su i balansirana. Jedan set je sa prethodnog auta, tamo nije bilo tresenja. Malo je verovatno da su oba seta krive felne, ili da gume toliko ne valjaju. Ako je nesto do auta, npr poluosovina, zar se to ne bi primecivalo uvek, a ne samo na odredjenoj brzini? Auto ne vuce u stranu, pri kocenju nema nikakvog tresenja, bez obzira sa koje brzine se koci.
Da li si probao da izrotiraš isti set, tj da prednje gume prebaciš pozadi? Postoji mala verovatnoća da u oba seta imaš lošu gumu/felnu. Ja sam imao taj slučaj.

Korisnikov avatar
djiuliju
Postovi: 1468
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:56
Garaža: Clio II ph2 1.2 16v
Lokacija: Jagodina

Re: Balansiranje guma

Post od djiuliju » 29 Apr 2014, 10:11

Nisam, probacu :thumbup:

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23306
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Balansiranje guma

Post od Day Walker » 29 Apr 2014, 11:02

Ma to je Rešo, ne moze to da ne trese :P

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
ivancho
Postovi: 3776
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:59
Garaža: Octavia 1,6d
Lokacija: Vracar-Zemun
Kontakt:

Re: Balansiranje guma

Post od ivancho » 29 Apr 2014, 11:09

@Nidza i djiuliju , to sam i ja hteo da kazem, ali kada sam procitao da se sa dva razlicita seta, potpuno identicno desava.....pricamo o promolima sanse za isto.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21083
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Balansiranje guma

Post od nidza » 29 Apr 2014, 12:07

Eto, mene ubolo. Vozio sam 2 godine auto gde niko nije imao pojma šta mu fali jer je volan tresao u rasponu 110-130km/h, plus je zavisilo od opterećenja automobila i podloge. Na kočnici je uvek tresao u tom rasponu kad se takne kočnica. U međuvremenu sam diskove promenio, ostale su samo poluosovine, ali sa tim nisam hteo da se zahebavam, jer u tom rasponu najmanje vozim, tako da nisam nešto naročito bio pogođen.

Uglavnom, kad su prednje otišle nazad, problem je nestao. Zimus sam odlučio isto da učinim sa zimskim setom, i problema nema. Ono što je interesantno da je prošlog leta jedna od guma počela da se čuje kao da ima flatspot na jednom mestu. Vozim oštro, ali ne kočim oštro, tako da se verovatno samo pojačao njen fabrički nedostatak. Tačno se čuje promena u zvuku dok se kotrlja.

Sve u svemu, mislim da su odradile svoj životni vek, iako još ima šare da se voze. Grip je i dalje savršen, drže fantastično, volan na Alfi je odličan.

Korisnikov avatar
djiuliju
Postovi: 1468
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:56
Garaža: Clio II ph2 1.2 16v
Lokacija: Jagodina

Re: Balansiranje guma

Post od djiuliju » 29 Apr 2014, 12:12

ivancho je napisao:@Nidza i djiuliju , to sam i ja hteo da kazem, ali kada sam procitao da se sa dva razlicita seta, potpuno identicno desava.....pricamo o promolima sanse za isto.
Zato nisam ni probao, jer mi deluje prosto nemoguce, al probacu i to, nista ne kosta

Ustvari mora da ga isteram na autoput pa da stvarno obratim paznji kako se ponasa, dal ima razlike u stepenima prenosa, sa gasom, bez i slicno...ovako samo predjem preko te brzine i teraj, to potraje sekundu, dve

Korisnikov avatar
ivancho
Postovi: 3776
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:59
Garaža: Octavia 1,6d
Lokacija: Vracar-Zemun
Kontakt:

Re: Balansiranje guma

Post od ivancho » 29 Apr 2014, 12:41

@nidza, reci mi samo da li imas dva seta felni ili samo dva seta guma?

@djiuliju moraces malo vise da se pozabavis samim stanjem auto. Upravo to sto si rekao, obratis pazjnu kada se desavaju promene. Ali svakako idi kod nekog boljeg vulkanizera da ti ispregleda balans i vizuelno stanje tockova.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21083
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Balansiranje guma

Post od nidza » 29 Apr 2014, 13:26

2 seta točkova komplet, 17" leto, 16" zima.

Sve se poklopilo najmanje verovatno, ali eto. Da stvar bude zamršenija, 17" su potpuno nove felne, tj moj auto je prvi na koji su ikad namontirane. S obzirom da sam ih uzeo od privatnog lica, ipak sam ih probao na mašini i bile su savršene sve, očekivano.

Korisnikov avatar
ivancho
Postovi: 3776
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:59
Garaža: Octavia 1,6d
Lokacija: Vracar-Zemun
Kontakt:

Re: Balansiranje guma

Post od ivancho » 29 Apr 2014, 14:52

Auuuu koji gremlin.

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23306
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Balansiranje guma

Post od Day Walker » 29 Apr 2014, 15:07

Vidi se da su Nidza i Bax ortaci jos iz vrtica :mrgreen:
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11074
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Balansiranje guma

Post od Bax » 29 Apr 2014, 15:42

Nidza ima jos dosta bolji osecaj od mene. Provali jos brze mane na kolima...
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Balansiranje guma

Post od Ogi » 04 Maj 2014, 23:35

Kada covek sedne i malo razmisli, shvati da je potpuno normalno sto nam se gume tresu, zapravo dobro je da jos uvek stoje na felnama.

Evo na primer danas pada kisa odvratna ceo dan, noc, vidljivost nikakva, kola zamagljena bez mogucnosti da se lepo odmagle (cak i bez ovoga je vidljivost uzasna) a ja se od Politike zaputio tamo negde sa donje strane Vise poslovne, paralelno sa Bulevarom, jednosmerne ulicice... rupe se ne vide, sve puno vode, sa svih strana automobili parkirani pa neki problemi na putu ni ne mogu da se izbegnu jer ne moze da se manevrise, onaj ko pati od klaustrofobije moze lako da dobije napad u takvoj situaciji... Na sta sam sve naisao na tom putu pa sve do svoje kuce:

razlicita ispupcenja
udubljenja
rupe
kolotrage
razorene sine
ispupcene sahtove
upale sahtove
normalne sahtove sa rupom u poklopcu
zarozan asfalt

Znaci to je recimo bilo 5km voznje, ne vise. NEMA 2 METRA RAVNOG ASFALTA BUKVALNO. I kakve gume da nam budu ? Balansirane ? Ja sam prednje balansirao pre mesec i po dana kada sam stavio letnje, zadnje pre 5 dana i GARANTUJEM da bi sada opet trazile itekako kada bih ih sutra odneo na ponovni balans.

To se najbolje oseti na tvrdom automobilu kakav je moj. Nisam te srece da vozim po ravnom asfaltu vecinski, to mogu moooozda sebi da priuste eventualno zitelji NBGD-a i to ne zato sto su ulice dobre vec zato sto su siroke pa omogucavaju manevrisanje tokom voznje i izbegavanje.

Ja kapiram da niko kada pravi gume nema u vidu ovakve puteve.

Korisnikov avatar
djiuliju
Postovi: 1468
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:56
Garaža: Clio II ph2 1.2 16v
Lokacija: Jagodina

Re: Balansiranje guma

Post od djiuliju » 04 Maj 2014, 23:41

Elem, u vezi vec pominjanog problema...probao u IV, V i VI stepenu prenosa, brzine od 80-130...tresenja ni u tragovima :zbunjen:

Ostaje mi jos da probam negde na vecoj uzbrdici, posto mi se nesto cini da sam tresenje primetio uz Begaljicko brdo...ili bubanj potok...pa da nije nesto kad je u pitanju vece opterecenje, ne znam ni ja

Odgovori