Pravilan pritisak u gumama

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Subota
Postovi: 31
Pridružio se: 20 Avg 2020, 18:18

Re: Pravilan pritisak u gumama

Post od Subota » 01 Okt 2020, 18:44

Ok, staviću sve na 2.3 i ćeraj :)
Hvala puno :doubleup:

Korisnikov avatar
meidling
Postovi: 1051
Pridružio se: 02 Feb 2017, 19:16
Garaža: Volvo XC90 II D4
Lokacija: Wien_Leskovac

Re: Pravilan pritisak u gumama

Post od meidling » 03 Okt 2020, 12:27

Imam ja uputstvo na Nemačkom ako ti nešto znači.Nisam uspeo da uploadujem pdf fajl koji je velicine 8 mb

Gesendet von meinem SM-A750FN mit Tapatalk


Subota
Postovi: 31
Pridružio se: 20 Avg 2020, 18:18

Re: Pravilan pritisak u gumama

Post od Subota » 01 Nov 2020, 12:22

Nisam ulazio na temu, pa tek sad videh.
Hvala ti, u međuvremenu sam se snašao :thumbup:

Masinac
Postovi: 124
Pridružio se: 15 Feb 2019, 15:59

Re: Pravilan pritisak u gumama

Post od Masinac » 01 Nov 2020, 23:38

Koliko verujete tačnosti manometera na mestima gde pumpate gume?

Story time: Ja pre par dana menjao gume, i reko ajd kad vec tocim tu na OMV da naduvam i gume... Odradim uredno sve na 2 bara kako fabrika nalaze. Fast forward do danas, tocim na NIS-u pa reko da proveri kakav je pritisak u gumama, da ne pusta koji ventil, kad ono pokaze da su sve gume na 2.5 bara.
Gume su bile hladne u oba slucaja, temp bila slična.

I kome sad verovati? Ja sam ih sad spustio na "Nisovih" 2bara,ali kako da budem siguran da je to zaista 2 bara a ne 1.5?

Morse
Postovi: 178
Pridružio se: 28 Jul 2020, 10:06
Garaža: Lancer 2009. 1.5

Re: Pravilan pritisak u gumama

Post od Morse » 02 Nov 2020, 01:01

Ja sam iz tog razloga uzeo sebi Tiretek manometar koji je navodno u skladu sa ANSI b40.1 standardom. Uporediš sa profi manometrom da vidiš koliko odstupa i to koristiš kao referencu, ne bih se uopšte pouzdao u kompresore na pumpama. Manometar sa ispusnim ventilom je praktičniji, prepumpaš malo gume na pumpi (0.1 - 0.2 bara), ostaviš ga posle da se dobro ohladi, premeriš i odmah ispustiš višak.

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Pravilan pritisak u gumama

Post od ljubitelj » 02 Nov 2020, 07:34

Gume su bile hladne znači da si ostavio auto na pumpu da prenoći pre merenja ili znači da si vozio auto 10minuta pre svraćanja na pumpu?
Razlika može da bude povelika, pa i tih 0,5bara.
Moje iskustvo je da na NISu su tačni manometri i slaže se pokazivanje sa mojim ručnim manometrima, uz uslov da nije oštećeno crevo/priključak za punjenje za negde pušta vazduh a što se obično vidi i čuje.

Pošto retko imam potrebu da pumpam gume, jednom u godinu dana obično, na pumpi stavim nešto viši pritisak pa kada stignem kući ostavim auto da prenoći i sutra u podne odmerim koliko treba da bude pritisak prema tabeli proizvodjača auta i prema korekciji za model gume koji koristim.

Proveravam pritisak češće, recimo jednom u 2-3 meseca za svaki slučaj.

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 706
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Pravilan pritisak u gumama

Post od YUgisa » 02 Nov 2020, 10:26

Koliko ti je precizan taj manometar ako meris svaka 2-3 meseca i jednom u godinu dana treba da dopumpas :D S obzirom da u zavisnosti od kraja drzave temperature mogu da variraju 60 stepeni.

Ja sam godinama proveravao i pumpao na NIS pumpi dok nisu jednom promenili kompresor i prvo sto nije imalo veze sa tim sto je prethodno merio, drugo duvao je jedno 10 puta sporije, cesto bagovao itd... Posle toga sam shvatio da moram da imam svoj manometar jer znaju manometri da variraju po 1 bar, ne bitno jel u pitanju vuklanizer ili pumpa ili tudj manometar... U globalu proveravam na svakih 10-15dana i posto sad imam digitalni merac cesto se desava da dopumpavam i ispustam u skladu sa spoljnom temperaturom posto me nervira kad se razlikuje za 0.01-0.05 bara :D Pogotovo sto sam imao problem naci vulkazniera sposobnog da namontira gume tako da ne pustaju prethodnih godina.

I normalno da ne duvam na bilo sta sto fabrika kaze :D
Being second is to be the first of the ones who loose...

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Pravilan pritisak u gumama

Post od ljubitelj » 02 Nov 2020, 10:39

Dovoljno, +- 0,1bar pokazuje u odnosu na baždarene manometre. Dok se nisam uverio da je manometar pouzdan proveravao sam njegovo pokazivanje sa 10tak drugih što kod vulkanizera što na pumpama i uvek je bilo poklapanje izmerenog. Za moje potrebe dovoljno pouzdano.

Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1345
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Pravilan pritisak u gumama

Post od Momčilo » 02 Nov 2020, 10:41

Ja u NSu uglavnom proveravam na NIS pumpi kod Merkatora (usput mi uglavnom), jos su relativno novi pa kontam da su bazdareni)

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 706
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Pravilan pritisak u gumama

Post od YUgisa » 02 Nov 2020, 11:04

Gde vi svi nalazite te bazdarene manometre :loool: Ja kad god pitam nekoga, svi slezu ramenima...
Being second is to be the first of the ones who loose...

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Pravilan pritisak u gumama

Post od ljubitelj » 02 Nov 2020, 11:24

Ja konkretno na pumpama (vidi se datum baždarenja) i kod uvoznika/prodavca koji ima svoju laboratoriju i gde sam kupio drugi manometar za vakuum opseg.

Korisnikov avatar
ostabianoniman
Postovi: 27
Pridružio se: 21 Okt 2020, 15:21

Re: Pravilan pritisak u gumama

Post od ostabianoniman » 02 Nov 2020, 12:33

Jednom sam napumpao 2.0 bara na sve cetiri na jednoj pumpi (lukoil ili Mol) i izmerio 1.9 bara (sve cetiri)desetak minuta kasnije na drugoj.

Koja pumpa je tacna - tesko je reci. Verovatno , ni prva ni druga.

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Pravilan pritisak u gumama

Post od ljubitelj » 02 Nov 2020, 19:38

Verovatno su tačne i jedna i druga pumpa. Svako merenje ima svoju grešku merenja.
I kada meriš masu na vagi postoji greška merenja.
I kada meriš dužinu sa metrom postoji greška merenja.
I bilo šta, temperaturu antifriza recimo u motoru.
Ili napon akumulatora u vozilu.
Stvar je u tome da merenje bude ponovljivo i da greška merenja bude konstantna, predvidiva i poznata.

Tih 0,1bara razlike je normalno, očekivano i ne pravi problem u smislu pravilno napumpanih guma.

nemanjaman
Postovi: 16
Pridružio se: 08 Mar 2020, 00:21
Garaža: Astra J 1.6 atmo

Re: Pravilan pritisak u gumama

Post od nemanjaman » 05 Mar 2022, 22:14

Ljudi, na koliko napumpati gume na Corsi D - 185/70 R15, ms.

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Pravilan pritisak u gumama

Post od ljubitelj » 06 Mar 2022, 09:06

Nisi naveo neophdone podatke /uslove da bi se dao konrektni odgovor pa uopšteno na koliko pumpati zaivisi od tipa gume, od spoljne temperature u trenutku duvanja, od planiranog načina vožnje auta, od planiranog opterećenja teretom i/ili putnicima, o željenoj potrošnji goriva....i još možda ponešto drugo što sam zaboravio a ulazi u procenu za tebe pojedinačno optimalnog pritiska.

Kao osnovu treba koristiti podatak o pritisku sa fabričke nalepnice na autu ili iz uputstva za upotrebu pa onda korigovati u plus ili minus shodno gore napisanom.

Odgovori