Pravilan pritisak u gumama

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od nikaragva » 07 Mar 2013, 16:42

Jbg, onda ispada da svi kući moramo imati kompresore sa tačnim manometrima da bi pravilno koristili gume :D

MAD MAX
Banned
Postovi: 786
Pridružio se: 22 Feb 2012, 22:19

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od MAD MAX » 07 Mar 2013, 16:55

Ne mora. Poneseš svoj manometar kod vulkanizera i utvrdiš koliko laže na pravih recimo 2,3 bar i to je to. I posle nekog vremena proveriš opet.
Problem je što vulkanizeri nemaju manometar da valja. Bar velika većina. Obično kad dođem od njih pritisci su oko 3 bara :kezo:
Send from ZX Spectrum 8 bit 16kB

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od ljubitelj » 07 Mar 2013, 19:43

Valjda se podrazumeva da svaki vlasnik vozila ima bar jedan manometar za kontrolu pritiska u gumama, mislim da je negde oko 500 dinara u radnjama.

Malo kvalitetnije nozne pumpe kao i elektro portabl kompresori obicno imaju i sasvim korektan manometar kao sastavni deo.

Meri su uvek na hladno, to znaci da nije vozeno nekoliko sati.
Razliciti su obicno pritisci napred i nazad a pritisak se menja zavisno od ocekivane brzine kretanja, opterecenja vozila i vrste gume u odnosu na srednji odredjeni kao nominalni.

nenad.fil
Postovi: 1378
Pridružio se: 21 Maj 2012, 19:16
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od nenad.fil » 07 Mar 2013, 20:31

Hajde sad kada smo vec naceli ovu temu da priupitam Dag-a nesto vezano za gume. Kao sto napisah odmah pri kupovini auta u Stuttgartu, kupio sam (tamo) i sve 4 dunlop wintersport 4d, odlicna guma by the way. Pitanje je sledece: Nemci su mi ih naduvali pri montazi na 2,2 bara, ja ih po dolasku u Srbiju doduvao na 2.3 bara a kada sam skoro isao do Parndorfa u shopping (nas 4 u kolima, pun auto) naduvao sam ih na 2.9 bara.

Fabricka preporuka (na vratima rezervoara) kaze da za dve osobe bez prtljaga (najcesci scenario) treba duvati gume na 2.0 bara

Auto je tezak 1610 kg. Svaki dan se njime vozimo supruga i ja (oko 100kg i oko 55 kg)

Kada sam se vratio iz Parndorfa pre mesec dana, izduvao sam ih na 2,4.

Na koliko bi trebalo da ih ispustim ili doduvam, zbog "divnih" puteva u nasoj nam zemlji Srbiji? Ne zelim da pocepam gumu na neku udarnu rupu kojih ima...GOMILA u Bgd-u.

Da li je 2.4 bara ok za tezinu auta?

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od pedja » 07 Mar 2013, 20:47

Offtopic šala, na svo ovo ozbiljno gumeno pisanije
nenad.fil je napisao: Svaki dan se njime vozimo supruga i ja (oko 100kg i oko 55 kg)
Ja sam vidjao slucajeve gde je zena/devojka "visocija", nekad malo krupnija, ali ovo... ma, bitna je ljubav :D

TT

Korisnikov avatar
djiuliju
Postovi: 1468
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:56
Garaža: Clio II ph2 1.2 16v
Lokacija: Jagodina

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od djiuliju » 07 Mar 2013, 20:50

:rofl: :rofl: :loool:
Slika

nenad.fil
Postovi: 1378
Pridružio se: 21 Maj 2012, 19:16
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od nenad.fil » 07 Mar 2013, 21:13

Ma nikako da probijem psiholosku granicu ispod 100.. A trudim se (treniram ) redovno...
Mada, realna tezina bi trebalo da mi bude oko 90...

Zena je...bas kako treba.

Nego... pritisak u mojim gumama bi trebalo da bude...?

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od Ogi » 07 Mar 2013, 21:17

Onoliko koliko ti pise u uputstvu za upotrebu automobila.

nenad.fil
Postovi: 1378
Pridružio se: 21 Maj 2012, 19:16
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od nenad.fil » 07 Mar 2013, 21:26

Ogi, hvala ali NE HVALA. To uputstvo je pravljeno za NEMACKE puteve koji su skoro pa savrseni, nemaju kolotraga, rupa, KRATERCINA u koje mozes da ostavis poluosovinu a ne tocak, itd. Uvek sam duvao gume na malo visi pritisak od predvidjenog i nikada nisam imao problema; ni sa trapovima, amortizerima, ni gumama.


Jos nesto, kao sto napisah, pise 2.0 za svakodnevnu voznju sa dve osobe. DA LI BI TI duvao na 2.0 auto koji sam tezi 1610 kg?

MAD MAX
Banned
Postovi: 786
Pridružio se: 22 Feb 2012, 22:19

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od MAD MAX » 07 Mar 2013, 21:35

Zašto ne poštuješ fabričke preporuke?
Prednje na gume ne idu preko 2,2-2,3 bar, ni na jednom mercu sem ako nema neke baš niskoprofilne gume sa 18+ cola.
Zadnje od 2,2-2,8 u zavisnosti od opterećenja i tipa. Ali već pritisak od 2,8 bara ne podsnosi svaka guma i može biti opasan na praznim kolima zbog lošeg gripa, kao i na pneumatiku koji nema karakteristiku za takvo opterećenje (obično max opterećena karavan varijanta) i max pritisak.
Send from ZX Spectrum 8 bit 16kB

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od Ogi » 07 Mar 2013, 21:38

nenad.fil je napisao:Ogi, hvala ali NE HVALA. To uputstvo je pravljeno za NEMACKE puteve koji su skoro pa savrseni, nemaju kolotraga, rupa, KRATERCINA u koje mozes da ostavis poluosovinu a ne tocak, itd. Uvek sam duvao gume na malo visi pritisak od predvidjenog i nikada nisam imao problema; ni sa trapovima, amortizerima, ni gumama.


Jos nesto, kao sto napisah, pise 2.0 za svakodnevnu voznju sa dve osobe. DA LI BI TI duvao na 2.0 auto koji sam tezi 1610 kg?
Kuku majko ala si ti u zabludi !!! :uplakan: Pa bukvalno kao da slusam majstora Djuru iz prve vulkanizerske radnje... ok, ti onda pumpaj sve 4 na 2,0 posto je to za nase puteve (r). :loool:

Ja duvam svoje gume SAMO I UVEK NA ONOLIKO KOLIKO PISE U KNJIZICI. Tacka. Knjizica je za mene sveto pismo. Nista me ne interesuje dalje.

P.S. Postoji li odeljak u knjizici gde pise za ove puteve ovoliko a za one onoliko ? :D Naravno da ne. Uz to, tvoj auto sigurno nije napravljen za Nemacku, za Srbiju definitivno, ali sumnjam da se kod njih prodaju Renoi iz Turske...
Poslednja izmena od Ogi u 07 Mar 2013, 21:40, izmenjeno 1 put ukupno.

ADrei
Postovi: 2699
Pridružio se: 21 Sep 2012, 18:34

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od ADrei » 07 Mar 2013, 21:39

MAD MAX je napisao:Zašto ne poštuješ fabričke preporuke?
Prednje na gume ne idu preko 2,2-2,3 bar, ni na jednom mercu sem ako nema neke baš niskoprofilne gume sa 18+ cola.
Zadnje od 2,2-2,8 u zavisnosti od opterećenja i tipa. Ali već pritisak od 2,8 bara ne podsnosi svaka guma i može biti opasan na praznim kolima zbog lošeg gripa, kao i na pneumatiku koji nema karakteristiku za takvo opterećenje (obično max opterećena karavan varijanta) i max pritisak.
sta fali pritisku preko 2.8bara
ja sam 19" na A3 pumpao na 3.3 sad sam isto i 19" na A5... sta moze da fali gumama?

auto je uvek prazan i nikad natovaren, mislim da je bolje tako nego da mi iskoci loptica kad udarim u rupu :zbunjen:

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od nikaragva » 07 Mar 2013, 21:40

nenad.fil je napisao:Jos nesto, kao sto napisah, pise 2.0 za svakodnevnu voznju sa dve osobe. DA LI BI TI duvao na 2.0 auto koji sam tezi 1610 kg?
Pa zavisi koji je i profil gume, ne samo težina. Ipak bih se držao fabričke preporuke. Nisu oni to stavili za pistu, nego za optimalne uslove. A i logika ti je pogrešna. Pre će mekana guma da upije neravnine nego tvrda, naravno ako nije neki nizak profil, ili ako nije baš izduvana.

Ja na biciklo od par kilograma duvam 5 bara ;)



http://tkdv.files.wordpress.com/2012/05 ... izanje.pdf
Poslednja izmena od nikaragva u 07 Mar 2013, 21:45, izmenjeno 1 put ukupno.

nenad.fil
Postovi: 1378
Pridružio se: 21 Maj 2012, 19:16
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od nenad.fil » 07 Mar 2013, 21:43

Aman covece, kada bi tako duvao gume cepao bi ih na svakih 6 meseci. Vrlo sam pazljiv, obilazim rupe, ali nekada prosto od dve na putu moras da overis jednu.

Pre neki dan sam u Ustanickoj (semafor kod "Beomedicine, raskrsnica Ustanicke i Krusevacke ) u pravcu ka hotelu "Srbija" prgazio naizgled malu rupu kada je puklo, mislio sam da je guma eksplodirala. Mala, DUBOKA udarna rupa ostrih ivica. Da je guma bila manje naduvana, sada bih pukao preko 10.000 za novu.

Sa 2.4 mi izgleda "onako" pomalo izduvano, a na 2.0 (i to sam probao) izgleda kao da je probusena.

Guma je kao sto rekoh, dunlop wintersport 4d, brzinski indeks H, dimenzija 205/55/R16.

MAD MAX
Banned
Postovi: 786
Pridružio se: 22 Feb 2012, 22:19

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od MAD MAX » 07 Mar 2013, 21:46

ADrei je napisao:
MAD MAX je napisao:Zašto ne poštuješ fabričke preporuke?
Prednje na gume ne idu preko 2,2-2,3 bar, ni na jednom mercu sem ako nema neke baš niskoprofilne gume sa 18+ cola.
Zadnje od 2,2-2,8 u zavisnosti od opterećenja i tipa. Ali već pritisak od 2,8 bara ne podsnosi svaka guma i može biti opasan na praznim kolima zbog lošeg gripa, kao i na pneumatiku koji nema karakteristiku za takvo opterećenje (obično max opterećena karavan varijanta) i max pritisak.
sta fali pritisku preko 2.8bara
ja sam 19" na A3 pumpao na 3.3 sad sam isto i 19" na A5... sta moze da fali gumama?

auto je uvek prazan i nikad natovaren, mislim da je bolje tako nego da mi iskoci loptica kad udarim u rupu :zbunjen:
Na svakoj gumi je naznačenMAX dozvoljen pritsak u PSI jedinicama, kao i MAX opterećenje pneumatika. Tako da ako ovo ne poštuješ možeš očekivati eksploziju pneumatika, onako bez veze....
A drugo, jakoo prepumpana guma znači da voziš na "lubenici" i a to znači veliku opasnost takođe.
Treće auto postaje neudoban i po srpskim rupama uništava silen blokove amortizere spone..., daleko više od normalnog...
Jel dovoljno zašto ne prepumpavat gume?
Send from ZX Spectrum 8 bit 16kB

Odgovori