Alat za skidanje točka

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Alat za skidanje točka

Post od ljubitelj » 15 Apr 2013, 23:27

Dok je sve ispravno sada, probaj taj fabricki komplet. Ako skidanje tocka prodje ok, vrati ponovo tocak i zategni (iskljucivo) rukom.

Ako se nesto pokrivi, taman znas da treba da kupis nesto kvalitetniji alat od toga sto nudi fabrika.
Uz dobar alat i malo vestine, dovoljno je 2 minuta za skidanje tocka i jos minut za stavljanje rezervnog.

Uz los alat moze da traje mnogo duze a moze i da se zaradi neka povreda.

Alat koji kupujes gledaj da je deklarisan kao hrom vanadijum oplemenjeni celik, taj se ne uvija ni pod kakvim opterecenjima.
Ako imas od ranijeg auta alat jos bolje, kao sto je pomenuto raniji kljucevi za tockove koje isporuci fabrika su bili pravi, nisu se uvijali.

Lade su imale odlican kratak kljuc, koji se koristio tako sto se stane nogom na njega sto je dovoljno da se odvrne svaki sraf.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Alat za skidanje točka

Post od nikaragva » 16 Apr 2013, 08:44

Pošto imam dva seta točkova i malo vremena, a mnogo lenjosti, uglavnom sam menjam zimsko letnju garnitutu. Onda se samo provozam, da dopumpam, ako treba gume.
Nebrojeno puta sam skidao točkove i dizao onom dizalicom iz gepeka auto koji nije nimalo lak. Ništa se nije pokrivilo niti puklo. Šarafe stegnem rukom koliko mogu, i onda samo malo nogom cimnem. Mislim da nema potrebe za snažnije zavrtanje. Nogom se čuje škriiiip i to je to. Tako i kada odvrćem, cimnem nogom.
Ne znam da li si to nekad radio, ali rekao bih da nisi, pa da ti dam neki savet :)
Šrafove olabavi dok je auto na zemlji, onda digni dizalicom, pa odvrni do kraja. Mnogo je lakše. Točkove drži zakočene, da ti se ne okreću, pa da ne možeš da namakneš rupu na rupu i da se nerviraš :)

Ovako izgleda moja dizalica
Slika

A ovako nekako ključ, samo crn
Slika

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Alat za skidanje točka

Post od ljubitelj » 16 Apr 2013, 09:19

Odlicni saveti a dodao bih da se srafovi/matice dotezu unakrst.

Ispod dizalice zgodno je postaviti komad drvene daske a to pogotovu kada je auto na nagibu i/ili je podloga rastresita.

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15136
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Alat za skidanje točka

Post od Kuzmanovic » 16 Apr 2013, 10:07

I ja bih dodao postavljanje rezervnog tocka(ili tocka koji treba da se stavi) ispod vozila, ako dodje do padanja vozila da ne padne na disk ili ruke vozaca.

Sent from my Galaxy Y using Tapatalk 2

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Alat za skidanje točka

Post od Ogi » 17 Apr 2013, 23:15

Ja sam samo jednom u zivotu menjao tocak, samo tada mi se probusila guma odnosno zgazio sam na ekser i neiskusno ga izvukao a mogao sam tako da vozim jos dugo.

Ovo sto Dag kaze, taj veliki krstasti, taj je zakon, ima ga moj vulkanizer i stvarno je vrhunski kljuc, kaze mi da je skup ali sa njim stvarno izgleda lako odsrafiti/zasrafiti.

Inace, za ovaj put sam od ortaka pozajmio neki markirani :) kljuc odnosno, ne znam ja sada kako se to tacno zove, kako bih rekao, drska za gedoru na koju ide "u G" jos jedan nastavak i na taj nastavak se stavi gedora 19mm. Alat je vrh, dobije se lepa poluga, kada stavim ovu gedoru na svoj sraf ona ne landara levo desno kao kada stavim fabricki kljuc... tako bih nesto kupio... i da, drska je onaj fazon.. kako sada to da objasnim... :rofl: ima da se pomeri nesto i da se namesti da li zelis da zavrces ili odvrces i ne okeces ceo kljuc nego ga "navijas" malo po malo.. onaj ko se razume ce verovatno znati...

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7256
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Alat za skidanje točka

Post od dag81 » 18 Apr 2013, 00:02

Taj kljuc, tj. racna nije za tockove. Obicna poluga bez ''zubaca'' se koristi za to.

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Alat za skidanje točka

Post od BAJKER » 18 Apr 2013, 06:38

Tebi Ogi treba kljuc kao ovaj na slici avatara sto ima Dag :kezo:
Slika

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Alat za skidanje točka

Post od nidza » 18 Apr 2013, 07:30

Krstak sa 17, 19, 21 i vrhom za gedoru prebacujem iz auta u auto već godinama. Nema greške.

Tapatalk HD

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Alat za skidanje točka

Post od Rakhil » 18 Apr 2013, 11:12

Ogi, gepekuj celog Daga kad ides na put, da si ne mislis :mrgreen:

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10569
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Alat za skidanje točka

Post od Sloba » 18 Apr 2013, 11:23

U poslednje tri godine godišnje skidam 16 točkova i isto toliko montiram i nisam primetio bilo kakav nedostatak ili zamor alata. Suzuki ima klasičnu "romboidnu" dizalicu gde je kurbla sam ključ za točak, uz dodatak jednog dela koji je osovina kurble, dok je na Pežou (naravno) drugačija:

Slika
Slika


Na Puntu nisam imao ništa od dodatnog alata, osim dizalice, pokradeno na carini. Isto kao i dva zadnja rukohvata u kabini. :twisted: Kupio sam teleskopski ključ u Gumaticu i bio je smeće, tačnije made in China.

Za dizalicu i njenu dugotrajnost je jako bitno da prilikom dizanja automobil bude obezbeđen kako ne bi ni najmanje krenuo u neku stranu. Ja koristim dve cigle, plus ručna i menjač u brzini. Ako i najmanje krene, to uvrće i uništava dizalicu. Bezbednost da ne pominjemo. :D

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Alat za skidanje točka

Post od nuk » 18 Apr 2013, 15:08

Inace, kljuc za tockove na Renaultu je kriminalan, do kraja nisam shvatio da li je plastican ili je samo neka lebdeca legura, svakako je neupotrebljiv. Nije losa varijanta uzeti onaj pijacarski teleskopski kljuc u kombinaciji sa kvalitetnim nastavkom za gedoru posto onaj njegov nije nizasta. Sa jednim sam shebao felnu kada se nastavak uvio I skliznuo sa srafa

Sent from my BlackBerry using Tapatalk

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Alat za skidanje točka

Post od Ogi » 19 Apr 2013, 17:09

dag81 je napisao:Taj kljuc, tj. racna nije za tockove. Obicna poluga bez ''zubaca'' se koristi za to.
Zasto ?

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Alat za skidanje točka

Post od dragvorl » 19 Apr 2013, 17:21

Zato sto mehanizam racne mozes lako da ostetis cimanjem i prevelikim momentom. Zato se uglavnom i koristi za stezanje, ili otpustanje, ali kada sile nisu ekstremne, kao sto hoce da bude kod tockova gde konus dodatno otezava otpustanje.
Mislim na ovaj tip alata Slika
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Alat za skidanje točka

Post od ljubitelj » 19 Apr 2013, 19:52

Ja stezem sa 110Nm matice tockova , nema nikakvih prevelikih sila, ravnomerno stegnuto.
Koristim moment kljuc sa racnom, nikakvih problema vec godinama.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Alat za skidanje točka

Post od dragvorl » 19 Apr 2013, 20:06

Ne znam jel si ikada probao da otpustis sraf na tocku nakon x meseci koji je stegnut pneumatikom preko mere? Moguce da nisi. Onda uzmes racnu pa je roknes nogom da otpustis i slomis je ko beba zvecku. Radio sam po servisima pa sam vidjao kako pucaju racne, nije to bas heavy duty alat kako bi covek mislio. Za odvijanje tockova savetujem iskljucivo alat sa krutom vezom, npr. krst ili onaj L alat sto obicno ide u kompletu.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori