Alat za skidanje točka

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Alat za skidanje točka

Post od nidza » 28 Apr 2022, 13:39

To je suština.

Ruku na srce, naredni nivo ličnog dostojanstva je da staneš iza svog (ne)dela, a ne ko pizda da pobegneš kad ogrebeš tuđi auto.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Alat za skidanje točka

Post od nikaragva » 28 Apr 2022, 13:46

Verujem da majstor kaže izvini oštetio sam ti ovde auto, rekao bih jbg šta sad, bilo pa prošlo.

Ali kad ošteti, a ćuti onda ne samo da je oštetio auto, nego te smatra i glupanom.
Kao da ja ne znam sve crtice na mom autu, 5 komada u ukupnoj dužini od 28mm, od kojih je najduža 12mm.

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Alat za skidanje točka

Post od YUgisa » 28 Apr 2022, 14:05

OMP je napisao:
28 Apr 2022, 12:48
kako vi uopste parkirate automobile na ulicama, parkinzima, garazama gde su mnogo vece sanse da vam neko osteti ili isprlja auto :)
Pa bas je u tome problem sto se svi ponasaju kao stoka. Od nepoznatih ljudi do onih kojima dajes pare da ti urade nesto i svu su u fazonu sta te briga, a to je znak i da "drustvo" ne funkcionise jer nema sankcija za negativno ponasanje.

Ja dok sam dozvoljavao vulkanizerima i majstorima da mi montiraju tockove, napravili su mi stete oko 120e (bukvalno sam izmenio sve srafove na tockovima jedan po jedan zbog tudje nepaznje i sve cetiri glavcine) i izgubio sam sigurno jedno 10 dana zivota u mucenju da popustim srafove, procistim navoje ne znam koliko puta i dan danas imam ureznicu koju sam kupio samo zbog toga, par polomljenih kljuceva... Danas nosim skinute tockove sa auta i pored cinjenice da ni jednom nisam odrljao rub na sadasnjim felnama (mada i prethodne sto sam odrljao je kad sam izbegavao sudar 2 puta, ali to je neka druga prica, mada se nadovezuje na situaciju u "drustvu"), a pola farbe nema... Sve ciganisanje vulkanizera... I onda kad mi krene da se raspravlja pa vec je izgrebano, pa mamlaze izgrebano jer je isti takav mamlaz izgrebao pre tebe...

Svako moze da pogresi, ljudski je gresiti, ali je velika razlika kada neko to ucini slucajno ili kad neko uradi zbog totalne nepaznje jer ne vrednuje nesto sto je tvoje.
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Alat za skidanje točka

Post od OMP » 28 Apr 2022, 14:14

zbog takvih stvari 90% toga na autu radim sam, sto bas ne umem ili nemam uslova vozim kod par drugara u koje imam poverenje, za neke stvari sam se ranije nervirao ali sad vise ne, obrni okreni auto je gomila gvozdja tretirali ga mi ovako ili onako isto je.

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Alat za skidanje točka

Post od YUgisa » 28 Apr 2022, 14:31

Da, samo sto ovakve stvari nisu vezane samo za auto. Komsija i ja imamo manje vise jedini na ulici zbunasto rastinje sto ceo komsiluk voli da koristi kao priliku da ubacuju smece ili da dovode pse da vrse nuzdu...

Bukvalno sam ono u fazonu:
Slika
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7256
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Alat za skidanje točka

Post od dag81 » 28 Apr 2022, 14:37

Jeste to gomila gvozdja, ali sto bi nesto ostetio ako nije nephodno i ne moras, ako me razumes.
Trudim se da bas pazim tudje, a i upozoravam na vreme da ne bude da smo mi. Jer ima i ljudi raznoraznih, koji nesto primete bas posle tebe a nemas veze sa tim. Tipa fali kapica srafa, cep, ... Neki su u fazonu jbe mi se ne smaraj, a drugi kako nema.

Послато са SM-G991B помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2110
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Alat za skidanje točka

Post od Gazu » 28 Apr 2022, 16:15

Sve može da se banalizuje kao gomila gvožđa, ali ovo je gomila gvožđa koju čovek plati novcem za koji je izvesno vreme morao da radi. Lako je sve relativizovati sa "materijalista", ali u pitanju jer nečije vreme, trud, muka, znoj, štagod.

Druga je stvar što ima ljudi kojima da kažeš da si im nešto oštetio, krv bi ti popili, pa onda ispada bolje se skloniti... Šta meni neko da kaže "e, plati mi za ovo ne znam koliko", a ja za to da trebam da dižem kredit. Ne pravdam, samo ukazujem na problem.

Ali ima i ova situacija kad sam bio klinac. Matorac s motorom mi na bajsu razbije katodiopter (slučajno pustio kvačilo ili press već, motor poskočio, i udario me dok sam stajao ispred njega). I nikom ništa, ode on. I sad posle kao stariji razmišljam koji je to bezobrazluk: oštetiš klincu bicikli, i tako samo odeš kao nikom ništa. A ja ko klinac nisam imao para ni za katodiopter, trebao sam od džeparca za užinu da odvajam za drugi. A matorom krelcu to nije ništa. Dao bi sad tih hiljadu dinara nekom klinci da mu bicikli oštetim...

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45779
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Alat za skidanje točka

Post od Geza » 28 Apr 2022, 21:48

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3151
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Alat za skidanje točka

Post od Dare4x4 » 29 Apr 2022, 18:22

Kupio sam danas ovaj udarni odvijač. Probao sam ga na par šrafova i deluje mi da će imati i više snage nego što treba. Već na podešavanju od 200Nm zateže šraf za nijansu jače nego što ja stežem "na osećaj". Takođe, šrafove koje sam ja stezao koliko mislim da treba odvija bez muke. Nemam kilo ključ da baš detaljno premerim sve ali deluje da će raditi posao.
Ovako što se odmah vidi je prilično loša završna obrada. Kofer se uopšte ne zatvara lepo, a i sam alat vidi se da je prilično neotesan. Takođe, bučan je prilično.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Alat za skidanje točka

Post od nidza » 29 Apr 2022, 18:25

Oko 120Nm je kod većine automobila sa 5 šrafova. Mislim da je 200 previše.

Sent from my 2112123AG using Tapatalk


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19248
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Alat za skidanje točka

Post od Heinz » 29 Apr 2022, 19:25

Nisu to isti Nm rekao bih, koliko god zvuči glupo.

Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3811
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Re: Alat za skidanje točka

Post od Kornjaca Rade » 29 Apr 2022, 19:42

Kako nisu, osim sto su dobijeni po drugacijem principu :)

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3151
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Alat za skidanje točka

Post od Dare4x4 » 29 Apr 2022, 20:45

nidza je napisao:
29 Apr 2022, 18:25
Oko 120Nm je kod većine automobila sa 5 šrafova. Mislim da je 200 previše.

Sent from my 2112123AG using Tapatalk
Ne verujem da je to pravih 200Nm ali je nešto jače nego što ja stežem rukom. Nije previše kao kad vulkanizeri stežu.

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Alat za skidanje točka

Post od YUgisa » 29 Apr 2022, 21:21

Najjace sto sam ja video kod klasicnih vozila, a da nije sraf sa centralnom maticom je 160Nm. Ali kao sto kaze Nidza, 120Nm je prilicno standardna mera za mnoga vozila. Grubo gledajuci specifikacije, nasao sam otprilike da skoro bez greske moze da se steze u Nm kada podelis kilazu auta sa 10. Znaci ako ima 800kg, onda 80Nm, ako ima 1300kg, onda 130Nm...
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10383
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Alat za skidanje točka

Post od sebekkg » 29 Apr 2022, 21:49

Ne mogu se porediti "Nm" na kutiji/uređaju i kakvo je stanje na terenu. Ja sam kupio einhell udarni odvijač baš zbog točkova i sa svojih "180Nm“ stegne kao ja kilo ključem na 120-125Nm. Tako da ne moram da brinem o pretezanju. Ovaj iz Lidla što piše da ima do 400-500Nm, ne sećam se tačno, je dobar za točkove. Za odvijanje malo jače stegnutih točkova mora da se ide na skoro najjači podeok. Za zavrtanje je dovoljno vec na tih 200.

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk

Slika

Odgovori