Alat za skidanje točka

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9724
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Alat za skidanje točka

Post od Markoni » 15 Feb 2023, 17:05

Ja sam na KP kupio odličan korišćen Hazet krtasti ključ. Par hiljada dinara je bio.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk



Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7262
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Alat za skidanje točka

Post od dag81 » 15 Feb 2023, 17:28

VW kljucevi su najjaci/ najizdrzljiviji ubedljivo.

Послато са SM-G991B помоћу Тапатока


Ceman
Postovi: 258
Pridružio se: 14 Avg 2018, 20:53
Garaža: BMW 328ix
Lokacija: Novi Sad

Re: Alat za skidanje točka

Post od Ceman » 17 Feb 2023, 12:26

YUgisa je napisao:
15 Feb 2023, 08:14
Ceman je napisao:
14 Feb 2023, 21:52
Verovatno oni koji zavrse da rade u vulaknizerskoj radnji su daleko od "majstora" nego silom prilika tu...
Pa konkretno tu su bila oba brata vlasnika i njihov radnik tako da nije bas neko opravdanje. Ali da, svako voli sebi da postavi cin i titulu.
Nisam mislio na vlasnike i one koji se profesionalno bave time. Nego one koji tu rade kao da rade protiv svoje volje...
U KG recimo poznajem dva majstora koji imaju svoje vulkanizerske radnje koji rade perfektno posao. Ali rade sami, nemaju radnike. Rade koliko zele i mogu i to je to. Nisu najjeftiniji, ali su pedantni. U radionicama im kao u apoteci. Cak i na one pistolje sam video da stavljaju neku zastitu da ne ostete srafove ili felnu ne razumem se...

Ali zato kako sam se preselio u NS, cuvam gume kod caleta u KI jer ovde nisam imao mesta... Tamo sam bio u 2 servisa.

Jedan manji servis, neka baba koja je vlasnica mu stoji non stop nad glavom. Nadrndan toliko da imam osecaj da mu fali samo malo da pukne i overi babu pajserom, pa onda i ostale koji cekaju.
Lik kao da zaboravi da promeni ventile ili sta vec... gume moram da dopumpavam non stop. Zategne srafove toliko da sa 100 kila sam 15 puta morao da skocim za svaki sraf da popustim jer nisam imao cevku da napravim polugu. 3 kljuca iskrivio.

Pre toga neki drugi servis, veci, ima ceo tim... e tamo ti zaposleni... to je cudo.
Kao po kazni da su tu, Ajd sto su nervozni, besni, to mu danas dodje normalno...
Ali kad mi upari gume sa razlicitih osovina iako su bile obelezene... pa skinu stare i ne obeleze...
Gume doduse ne ispustaju kad kod njih zamenim, ali ne znaju da izbalansiraju, tresao se auto na 130.

U NS u Kemoimpexu isao da zakrpim tu gumu koju sam skinuo. Mrzelo ga izgleda, ili se nije setio, da pogleda koliko je napumpana druga na istoj osovini pa da izjednaci. Kapiram ja da sam dosao samo da zakrpim gumu, ali mi logicno da kad vec to radis uzmes i isproveravas pritisak u ostalim gumama.

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Alat za skidanje točka

Post od YUgisa » 17 Feb 2023, 13:28

Pa dobro, ali cinjenica da li je neko radnik ili vlasnik ne garantuje kvalitet. Stvar je u pristupu, problem je samo sto je nama svima normalno da kukamo kako su male plate i da nismo zadovoljni poslom koji radimo sa minimalno truda, a sa druge strane smatramo ludog svakoga ko odgovorno i posteno radi svoj posao. I onda se cudimo sto stvari ne funkcionisu.
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12319
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Alat za skidanje točka

Post od shandu90 » 17 Feb 2023, 14:11

Ko nije zadovoljan poslom neka ode u programere, tamo kidaju sa platama. Sad svi odjednom treba da trpimo tudju glupost i nemar… Mislim da bi u Africi bolju uslugu dobio i ne bi te niko smarao za baksis.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Alat za skidanje točka

Post od YUgisa » 17 Feb 2023, 15:01

Bas to, ko zeli vecu platu nek je zasluzi. Mislis da mozes bolje, idi pa radi onda to. Ja sam odlazio sa poslova gde mi nije odgovara plata, ali sam ga radio odgovorno i posteno do poslednjeg dana.
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Alat za skidanje točka

Post od OMP » 17 Feb 2023, 15:27

Moj drugar drzi vulkanizersku radnju, sam radi i jako je pedantan i pazi na sve, mada sam skoro menjao gume kod jednog drugog vulkanizera jer sam kod njega i kupio 2 gume isto su relativno podentni a one radnje gde rade po 5 auta od jednom i imaju 10 radnika izbegavam, tu se uglavnom serijski stancuje i ne pazi se mnogo, znam kad sam vise puta firmina vozila vozio tako.

ljubitelj
Postovi: 10590
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Alat za skidanje točka

Post od ljubitelj » 17 Feb 2023, 19:58

Ceman je napisao:
17 Feb 2023, 12:26

U NS u Kemoimpexu isao da zakrpim tu gumu koju sam skinuo. Mrzelo ga izgleda, ili se nije setio, da pogleda koliko je napumpana druga na istoj osovini pa da izjednaci. Kapiram ja da sam dosao samo da zakrpim gumu, ali mi logicno da kad vec to radis uzmes i isproveravas pritisak u ostalim gumama.
Po meni ta primedba na rad ne stoji.
Ne znam odakle to očekivanje, nikada nigde mi niko nije radio nešto slično sam od sebe, a niti bih ja radio nekome. Logično je da se uradi posao za koji postoji nalog, dakle samo kažeš da se želi i ta dodatna usluga i verujem da bi onda svako ili većina majstora uradila i to proveravanje pritiska u ostalim gumama.

Logična pretpostavka je da sam vlasnik auta redovno sam proverava pritisak, to mu dodje kao neka obaveza u rangu sipanja tečnosti za stakla i prover nivoa (ako nema signalizaciju na tabli).
Kao da je teško proveriti pritisak u gumama, na skoro svakoj pumpi ima kalibrisan merač.

A danas auti već imaju i ugradjeno merenje pritiska, tzv TPMS pa samo treba povremeno očitati stanje.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8814
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Alat za skidanje točka

Post od Gaginh0 » 30 Sep 2023, 16:42

Razmišljam da kupim akku pištolj za odvrtanje šrafova koji drže felne, ali se ne razumem u te jačine. Jel može neko da mi kaže kolika jačina u nm mi je dovoljna? Napominjem da bih ga koristio svega par puta godišnje, tako da mi me treba neka pro varijanta.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Alat za skidanje točka

Post od McGruja » 30 Sep 2023, 16:50

100-120 Nm

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Alat za skidanje točka

Post od Kuzmanovic » 30 Sep 2023, 16:59

Odvijac iz lidla meni zavrsava posao, nece da odvrne srafove kad ga majstor zategne pneumatskim pistoljem ali odvrce bez problema kad je sraf stegnut kilo kljucem na 120 Nm.

Sent from my SM-S901B using Tapatalk


guzva
Postovi: 144
Pridružio se: 07 Nov 2021, 01:20

Alat za skidanje točka

Post od guzva » 30 Sep 2023, 18:15

Ja imam isto iz Lidla ali onaj na struju i cepa kako radi. A i deluje mi da je nekako jaci od ovog na baterije.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

ljubitelj
Postovi: 10590
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Alat za skidanje točka

Post od ljubitelj » 30 Sep 2023, 19:08

Preporučio bih 300+Nm (radi odvrtanja) kao minimum, zbog alufelni.
Ako se koriste samo čeličane može i slabiji, tipa 200Nm.

Uvek je bolje jači jer se on može regulacijom smanjiti a slabijim se slikaš ako je iole jače ušrafio vulkanizer.

Imam ovaj iz Lidla i baterijski i pneumatski, ipak je slabiji baterijski i nekad baš teško odvrne a nominalno je 400Nm. Pneutmatski ne znamu Nm, ima samo 1-6 regulaciju a jačinu ja regulišem reglerom za pritisak vazduha.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Alat za skidanje točka

Post od Sloba » 30 Sep 2023, 20:08

220V kad god može. Zezam se sa jednim molerom kada su radili gips u firmi, radi sa srafilicom sa kablom... Rekoh, kad je gazdi rodjendan da mu kupimo akumulatorsku... Kaže on imamo ih deset, ali ova je zakon. 1.500 šrafova sam potrošio od jutros, a ova laksa pola kile.

Druga stvar koja generalno nervira kod takvih naprava... baterija. Kakva ide, kakve ce karakteristike imati posle par godina, postoji li zamenska, koja je cena... 220V alat bukvalno može sa kolena na koleno da ide, a da radi kao prvog dana.

Sent from my MI 9 using Tapatalk





Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8814
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Alat za skidanje točka

Post od Gaginh0 » 30 Sep 2023, 20:10

Ok hvala na odgovorima :pivo:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Odgovori