Alat za skidanje točka

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3810
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Re: Alat za skidanje točka

Post od Kornjaca Rade » 27 Apr 2022, 22:43

To je bas preterano da se priteze na 300-400Nm. Svi preporucuju 100-150.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19248
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Alat za skidanje točka

Post od Heinz » 27 Apr 2022, 23:13

To je udarnih 400 mislim.

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9720
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Alat za skidanje točka

Post od Markoni » 27 Apr 2022, 23:15

Ja imam neku svoju meru, iz ruke što bi se reklo, u nedostatku moment ključa. Tako zavijam ceo život, nemam problem sa odvijanjem posle toga. Ne moram da skačem po ključu, koristim dodatne poluge i slično. Kada sa ovom mašinom zavijem sa 300 to je okvirno to koliko zavijam rukom inače, možda malo dodam. Proveriću nekom prilikom sa moment ključem koliko je to stvarno Nm.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk



Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7255
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Alat za skidanje točka

Post od dag81 » 27 Apr 2022, 23:51

Markoni je napisao:@Dare4x4
Uz odvijač se dobije 4 nastavka, 17, 19, 21 i 23.
Ja sam naknadno uzeo ovaj dodatni set sa plastičnom zaštitom, ali vršiće posao i izolirka. Tako sam zaštitio krst odvijač. U principu ne može da odvije pretegnute šrafove, ali kada ih ti zaviješ to posle bude OK i radi odlično. Na 400 mislim da ih i pretegne. Ja zavijem sa 300 i posle samo isproveravam sa krstom.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk
Te plastike su glupost na gedori, jer ne odere ona felnu nego sraf dok se odvija. Imaju smisla jedino kod rucnog odvijanja. Cisto da se ne tripujete. :)

Послато са SM-G991B помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9720
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Alat za skidanje točka

Post od Markoni » 27 Apr 2022, 23:59

Ova plastika više štiti od kontakta sa felnom prilikom postavljanja u položaj za odvijanje, nego prilikom samog odvijanja. U principu nikada tu ne pravim kontakt, ali jbg može da se desi. :)

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk


Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Alat za skidanje točka

Post od nikaragva » 28 Apr 2022, 08:22

Nije felna plastika pa da se izgrebe da dodir sa nasadnim ključem :)
Niti sam ja video da nasadni ključevi imaju nešto oštro na sebi.

Koristim već dugo kovani produženi unior. Nikad nisam ništa izgrebao. Ručno sve radim.

A dotežem sa Linda moment ključem na 110Nm.

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9720
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Alat za skidanje točka

Post od Markoni » 28 Apr 2022, 08:36

Pa od čega onda oštećenja na felnama na ulazu u rupu za šrafove? Pogledaj malo alu felne oko sebe. :) Čast izuzecima, ali meni je uz (od skoro) odlazak na tehnički pregled jedan od većih stresova odlazak kod vulkanizera. Verovatno je problem u meni jer ne posmatram kao većina da je točak samo nešto što se vrti po putu. Jednostavno ne volim da vidim zagrebanu felnu, to mi je isto kao da su mi zagrebana vrata. :)

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk



Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Alat za skidanje točka

Post od nikaragva » 28 Apr 2022, 09:00

Slažem se. Mislio sam u sopstvenoj režiji.

Majstor može da pritisne taster i pre nego što je ključ seo na šraf pa izudara po felni.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8031
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Alat za skidanje točka

Post od OMP » 28 Apr 2022, 09:08

Imam pneumatski odvijac ali ga retko koristim jer me mrzi me da palim kompresor, razvlacim crevo itd.....ovaj aku je zgodna stvar ali ne i preko potrebna sto se tockova tice, njih odvijam i stezem rucno teleskopskom krckalicom na osecaj i nikad nisam imao problema sa odvijanjem srafova u voznji, najvise mrzim kad vulkanizeri pretegnu srafove, desavalo mi se da nekima nisam mogao ni sa polugom od 1m da olabavim srafove. Sto se tice grebanja felni najcesce se desi zbog neadekvatnog kljuca i kad ne legne lepo na sraf pa sklizne, ne znam na kom autu sam bese knap ubacivao kljuc jer su otvori u felni oko srafa bili bas uski pa trazili neki kljuc sa tankim zidom, posle sam kupio par razlicitih 17 i 19 nasadnih bas iz tog razloga

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5576
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Alat za skidanje točka

Post od dunx81 » 28 Apr 2022, 09:46

Slika

Ovaj okreće ceo auto,kao na onoj rekami :)



Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21083
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Alat za skidanje točka

Post od nidza » 28 Apr 2022, 10:23

Markoni je napisao:
28 Apr 2022, 08:36
Pa od čega onda oštećenja na felnama na ulazu u rupu za šrafove? Pogledaj malo alu felne oko sebe. :) Čast izuzecima, ali meni je uz (od skoro) odlazak na tehnički pregled jedan od većih stresova odlazak kod vulkanizera. Verovatno je problem u meni jer ne posmatram kao većina da je točak samo nešto što se vrti po putu. Jednostavno ne volim da vidim zagrebanu felnu, to mi je isto kao da su mi zagrebana vrata. :)

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk
Nije samo tebi problem, realan je problem oštećivanje bilo čije imovine. Potpuno je druga stvar što većina ljudi ne obraća pažnju na problem objektivno prisutan.

Izgrebane felne, izlupan auto, iscepana obuća, pocepana garderoba, nema razlike. Svakako nema pravo da se oštećuje tuđa imovina i u tom slučaju treba da se nadoknadi. Drugačije bi se ponašali da moraju da nadoknade ogrebanu diamond cut veliku felnu. Ja sam imao perfektnog vulkanizera, ali otišao je u inostranstvo, pa sam šrafim. On čovek uopšte nije koristio pištolj na mom autu, tj. videlo se da uživa u svom poslu, posle verovatno maltretiranja sa ko zna kakvim sve točkovima i vozilima. Izuzetno odem u Uno kod Ivana kad se menjaju gume ili na Hunter kad tražimo perfekciju.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3149
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Alat za skidanje točka

Post od Dare4x4 » 28 Apr 2022, 11:02

U pravu si od reči do reči!
I meni je isto stres postao odlazak na tehnički. Za sad sam prolazio samo sa isprljanim nekim delovima, što sam lako sređivao. Kod vulkanizera, samo kad se menjaju gume ali odnesem skinute točkove i oprane. Valjda po tome može da ukapira s kim ima posla :)
Kad smo se već dotakli ovih stvari, moram da kažem i da me užasno nervira kad mi neko opipa tek opran auto. Ne razumem potrebu ljudi da se naslanjaju na tuđa kola, a još više ne razumem kako su im ruke onoliko masne i da li ih peru uopšte.

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9720
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Alat za skidanje točka

Post od Markoni » 28 Apr 2022, 11:07

Pa jeste Nidžo, ali ja već na 2 auta na tehničkom doživim da mi ogrebu branik i poklopac za navoj gde se kači kuka za šlepanje jer je skidaju šrafcigerom (a skida se tako što se jedan deo gurne prstom). Onda sledeći put odem sa skinutim tim otvorima i oni kreću da vraćaju kao,. Ja rekoh namerno sam skinuo jer ste mi prošli put izgrebali branik, a oni me gledaju kao budalu, u fazonu jebo te branik. A kod vulkanizera raznih X slučajeva gde se prema novoj, neoštećenoj felni ophode kao prema predmetu koji može da se udara, spušta na čelo, naslanja pajser na nju itd. Mene ne mrzi da odem do Daga u NS na montažu ili gde god samo da znam da će mi zameniti gume bez oštećenja felne.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8031
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Alat za skidanje točka

Post od OMP » 28 Apr 2022, 12:48

kako vi uopste parkirate automobile na ulicama, parkinzima, garazama gde su mnogo vece sanse da vam neko osteti ili isprlja auto :)

lami
Postovi: 3264
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Alat za skidanje točka

Post od lami » 28 Apr 2022, 13:25

Jeste, ali je malo drugacije ako ti dajes pare nekome i taj ti jos sjebe auto.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


Odgovori