Zimske gume - da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
fq400
Postovi: 1458
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:59
Garaža: Lancer

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od fq400 » 04 Feb 2012, 09:18

Meni su se Nokian WRD3 dobro pokazale, nigde nisam stao, bilo je proklizavanja, ali bez većih problema uz Balkansku i slično. Onaj ko sad vozi s letnjim gumama zaslužuje kaznu, ali sam i dalje protiv 'obaveznog' perioda korišćenja zimskih guma. Treba da postoji preporučeni period kad se zimske gume koriste, s napomenom da su za ovakve uslove neophodne zimske. Pa lepo, ko izađe na ulicu s letnjim, učestvje u nesreći ili se jednostavno zaglavi - kazna, bodovi itd, pa više neće. Ako naterate sve koji bi da voze da imaju zimske gume od 1.11. do 1.4. onda će i dobar deo tih 'nesavesnih' i 'nepripremljenih' za vožnju izaći da vozi i u ovim uslovima pod pretpostavkom 'pa eto, kupio sam zimske gume, mogu i ja' a videli smo juče da ne mogu. Naravno, dobrom delu nema pomoći, izaći će da voze kao idioti, prebrzo ili presporo, neoprezno ili s druge strane plašljivo, nezavisno od guma, vozila, snega, stanja na putevima, gužve itd.

Dakle, zimske gume su bitne, ali je još bitnija 'daska u glavi' jer samo zimske gume nisu dovoljne, iako su neophodne.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8809
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od Gaginh0 » 04 Feb 2012, 11:03

Primetio sam jednu zanimljivost. Svi hvalite 3D Winter i UG7+, recite mi kakva je razlika sto npr 3D ima ova dva kanala, a UG je usmerena bez tih kanala? Jel ima nekih prednosti odnosno mana?

Evo Dunlop
Slika
Evo Goodyear
Slika


I evo Tigar, koji mi lici na kombinaciju ove dve gume :sreckovic: :sreckovic: :sreckovic: <3
Slika
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

milosdoktorabs
Banned
Postovi: 1259
Pridružio se: 26 Jan 2012, 13:12
Lokacija: Srb

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od milosdoktorabs » 04 Feb 2012, 20:17

Vozio UG 7 plus a sada Dunlop 3 D i mogu ti reci da je dunlop za klasu ako ne i dve ispod GY.
Slika
Alfi pada cena isto koliko brzo ubrzava do sto

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od superboss » 04 Feb 2012, 20:21

U ovakvim ekstremnim uslovima ima li svrhe uopste postavljati pitanje? Pa sad su ekserice pozeljne, a kamoli zimske!
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
cika Kure
Postovi: 40
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:43
Garaža: Фиат Мареа Викенд 1.9јтд
Lokacija: Ruma

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od cika Kure » 04 Feb 2012, 21:07

Зажалио сам последњих дана што нисам узео све 4 зимске. Морао сам за Врдник неколико пута и било је ситуација кад је задњи крај плесао. Срећом све се дало исправити додавањем гаса и контром волана..
Све похвале за БФ Гудрич. Штета, кажем, што нисам имао лове за све 4 :tuzan:

Korisnikov avatar
Sh@rance
Postovi: 1600
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:48
Garaža: Fiat Punto Classic 1.3 MultiJet & Cannondale Trail 7 er29
Lokacija: Obrenovac

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od Sh@rance » 05 Feb 2012, 01:49

Evo da prozborim i ja neku. Michelin Alpin A4 na sva 4 točka što bi rekli ljudi "ganci" nove :kezo: dimenzija sirotinjska 165/70/14 :kezo: Prosto čudu ne mogu da se načudim koliko je dobra guma. Jednom rečju vredi ali vredi svaki dinar koji sam dao za njih.
Ovo su slike kada sam ih tek montirao na kola 05.11.2011
Slika
Slika
Slika
Slika
Nisam mogao da docekam sneg da ih testiram :D sunce me ogrejalo ova dva dana sto je zavejalo jer deca vole da se sankaju, a ja da vitlam sa kolima po snegu :D Jedva cekam sutra ujutru da opet krenem u pohode zimske sa kolima :driving:
Evo i par zimskih fotki pa da kazem utisak.
Priprema pred kretanje sa parkinga ispred zgrade
Slika
Slika
Slika
Vraćanje sa dolme gde smo bili na sankanju svraćamo ovde gde sam negada trenirao kajak inače 100 metara od kuće gde mi žive roditelji.
Mesto pored save manje fudbalsko igraliste za decu koja treniraju Kajak, pustoš samo ja, deca, žena i punto sa mišeinkama,
malo smo sa gumam utabali sneg da sanke bolje klize :D
Malo savske zimske idile :D
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Sanke koje je meni otac napravio ručno kada sam bio mali sada odlično služe mojoj deci :D Vraćanje sa današnjeg sankanja i svraćanje kod mojih roditelja na kafu. U celoj ulici samo ćale i još jedan komšija imaju kola oboica nisu palili kola samo su razgrtali sneg ispred dvorišta. Tako da sam danas imao i radnu akciju lopatom očistio sve ispred ćaletove garaže i kolima utabao stazu za auto za nedaj bože da može kolima da izadje ako mu slučano zatrebaju.
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Pri povratku kući tašta nas zvala za vruće krofne sa euro kremom tako da tu ponudu nismo mogli da odbijemo :ovacije: ovo je ispred njene zgrade
Slika
Slika
Slika
Inače putevi su totalno neraščišćeni i svo vreme nas je pratio isključivo ovakav put
Slika
I konačno dolazak kući ispred zgrade
Slika
I kao po običaju nemaš gde da se parkiraš :glavomuzid:
Slika
Slika
Evo utisci o Mišelin gumama Alpin A4 za ovaj zavejani period. Jednom rečju fantastične gume i vrede svaki uloženi dinar. Kočenje po ovakvom snegu bukvalno ali bukvalno bez trunke proklizavanja kao da koči po suvom, to isto važi i za kretanje bilo da je ravno ili uzbrdo. Juče kada je ispod snega guma mogla da dohvati i led osti se blago proklizavanje ali samo pri kretanju ali to je samo jedan krug točka, dok danas po golom snegu to nema šanse da se oseti kopa kao da ima gusenice. Nisam stručnjak da baš u detalje objasnim ali uloženo-dobijeno vrede svaki dinar koji sam platio za njih. I ja i žena kao i deca obožavamo sneg zato svake godine i uzimamo odmor isključivo u februaru zbog snega. Ne gubimo ni jedan dan sedenju u kuci sanke su u gepeku, a sutra ujutru krećemo u osvajanje Mislodjinskog brda :D lanci su u gepeku za nedaj bože.
Utisci su više nego fascinantni i sa neistrpljenjem cekam svako novo jutro da sa decom idem na neko drugo brdo na sankanje, naravno imam i lance u gepeku ako nedaj bože zatrebaju, ali po dosadašnjim utiscima verovatno da ih neću ni stavljati.
Eto toliko od mene :kezo:

Korisnikov avatar
popeye
Postovi: 21
Pridružio se: 14 Jan 2012, 11:14
Lokacija: nbg

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od popeye » 05 Feb 2012, 20:55

Ових дана су сви у прилици да реше ту дилему, да ли су потребне зимске гуме или не :D По оваквом снегу не бих кренуо са летњим никако, имам Michelin A3 и одлично су се показале. Ово ми је четврта зима са њима, шара је око 7mm тако да им је ова зима последња. За следећу ћу вероватно А4.

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7256
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od dag81 » 05 Feb 2012, 22:10

Ja sam bio na vikend turi na Divcibarama. Mogu ponovo pohvaliti Dunlop WS 3D koje su me odvele do tamo bez i najmanjeg problema, a svi znate kakvo je juce bilo vreme. Putevi su bili rascisceni, naravno ne do asfalta vec je bilo utabanog snega par cm i padao je i dalje, ni u jednom momentu nisam imao potrebu da pomislim na lance. Uz planinu Maljen takodje be problema su grebale, cak i kad sam pomislio da ce mozda biti problem da se polako skrene u krivinama od 180 stepeni i jos uzbrdo izvukle su me uz poneke proklizavanje(palila se ponekad lampica ESP).
Izuzetno upravljiva guma, koja se oseca na volanu i znas sta se desava ispod tockova i kad ce da proklizi, jednostavno se u krivinama oseti otpor na volanu.
Gume su presle oko 9000km, nisu neke polovnjace i vozene su samo zimi, ovo je druga sezona.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od Laki021 » 05 Feb 2012, 22:14

Nesto sad razmisljam na temu toga da su obavezne do prvog aprila.
Mislim da su mogli komotno da stave da su obavezne do kraja januara, a niko nije lud valjda da menja zimske prerano ako ih je vec stavio.

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od dragan » 06 Feb 2012, 08:29

popeye je napisao:Ових дана су сви у прилици да реше ту дилему, да ли су потребне зимске гуме или не :D
+101 :doubleup:

Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10469
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od TheWickerMan » 06 Feb 2012, 09:02

Na svom autu imam Pirelli zimske (ne znam koji model :oops: ) napred i pozadi Toyo Snowproxxx pozadi ali mi je auto neregistovan... medjutim,malo sam ga juce provozao (pssst :ccc: ) da bi sutra odradio tehnicki i blago je reci da sam prezadovoljan ... drzanje po snegu je odlicno,pri kocenju se ponekad upali ABS i to je to... nema setanja "guze",niti proklizavanja iako su zadnje jos za ovu sezonu jer imaju oko 3-3.5mm sare...

Na sluzbenom Pug Partneru imam napred nove Michelin Alpine A4 nove a pozadi proslogodisnje BF Goodrich zimske... Drzanje je perfektno,prezadovoljan sam ponasanje po neociscenim putevima i sa velikom kolicinom leda ispod...doduse nema ABS ali nema nekih problema...

A oni koji se raduju sto su obavezne zimske gume odlozene za sledecu zimu , savetujem jednim savetom : zimske gume se ne kupuju zbog zakona nego zbog sebe :)

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od Bax » 06 Feb 2012, 09:30

Evo ja sam prezadovoljan sa Tigar gumama, pre sam bio prezadovoljan sa letnjim...
Juce sam bio prezadoboljan sa lancima, a malo kasnije prezadovoljan sa lancima na 4x4 :)

Da sam obrnutim redosledom isprobavao varijante, one prve tri varijante bi otpale :)
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od Rakhil » 06 Feb 2012, 14:29

Juce i danas sam bas namucio gume, terao sam u dubok sneg namerno da vidim kako se ponasaju. Voleo bih da probam i WS 4D da uporedim, UG8 su mi sjajne ali bih rekao da im fali cvrstine u bocnom zidu, nekako su lelujave na momente kad skrecem. Pri vecim brzinama super drze, nema setanja nikakvog, a gde prolaze to je za ne verovati. Da nisam uzeo zimske na vreme, sad bih lepo cekao prolece da opet vozim, ono napolju je haos

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od Paja » 06 Feb 2012, 14:36

Ova tema postaje polako "čiji je veći" :D

Ovih dana sam svakodnevno u kolima i Dunlop Winter Response me još uvek nisu izdale.
Danas sam se popeo ulicom koja je zabranjena za saobraćaj zimi. Toliko o gripu.

Korisnikov avatar
sasa lbg
Postovi: 1569
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:11
Garaža: citroen C5 ,passat B3,citroen C3,vw caddy
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od sasa lbg » 06 Feb 2012, 14:39

Rakhil je napisao:Juce i danas sam bas namucio gume, terao sam u dubok sneg namerno da vidim kako se ponasaju. Voleo bih da probam i WS 4D da uporedim, UG8 su mi sjajne ali bih rekao da im fali cvrstine u bocnom zidu, nekako su lelujave na momente kad skrecem. Pri vecim brzinama super drze, nema setanja nikakvog, a gde prolaze to je za ne verovati. Da nisam uzeo zimske na vreme, sad bih lepo cekao prolece da opet vozim, ono napolju je haos
R 15 su mama na Focusu...ja sam ocajan na R 16.
Jedino da porovozas mog Focusa pa da shvatis kako tvojim gumama nista ne fali i nema veze sto lelujaju ;) ima da ih mnogo voles!!!

Odgovori