Zimske gume - da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30029
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od trojanac » 08 Jan 2024, 19:25

Reno nema šanse ali Škoda, to je već druga priča.

Sent from my 2201116SG using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21098
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od nidza » 08 Jan 2024, 21:03

Nikog nikad uveče na nbgd kada zvizne sneg malo jači. Ja sam uvek izlazio u pola noći da treniram na jugu.

pedalaš
Postovi: 638
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od pedalaš » 08 Jan 2024, 21:08

I ja sam nekada jedva čekao sneg pa da izadjem uveče da se vozam kolima.
Baš davna prošlost :D
Sada izadjem biciklom. Kao malo pre ... :)

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2867
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Martin » 08 Jan 2024, 21:45

Kakve gume imaš? :)

pedalaš
Postovi: 638
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od pedalaš » 08 Jan 2024, 21:59

Neke AS iz Decathlona :D Ovu, sa zaštitom od bušenja.
https://www.decathlon.rs/gume-za-bicikl ... 235no_size
Za ozbiljniji sneg uzmem neki MTB, sa kramponkama

Korisnikov avatar
stejer
Postovi: 392
Pridružio se: 11 Mar 2018, 03:04
Garaža: Audi A3 1.9 TDI Sportback, VW Scirocco 2.0 TSI DSG, BMW F10 525d Xdrive
Lokacija: Beograd

Zimske gume - da ili ne?

Post od stejer » 08 Jan 2024, 22:25

Ja baš volim da vozim po snegu. Jedva čekam negde da moram da idem kad napada sneg. Teram Michelin Alpin 6 na F10 xdrive. Nema zime. Ne volim samo da ga čistim pre vožnje.

raks88
Postovi: 204
Pridružio se: 10 Avg 2016, 15:06

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od raks88 » 09 Jan 2024, 08:19

100 ljudi/ 100 cudi.

Ja verujem da 90posto nasih vozaca kada kupuje novu gumu u Srbiji izabere budzet gumu i budu zadovoljni. Novo je novo i kada brzina prilagodi uslovima puta budzet guma bude odlicna. Dobar deo auta sa premium gumama je stigao sa njima iz uvoza.

I ja volim da se guma dobro ponasa na snegu jer sam na snegu uvek kada ga ima. Na mokrom i suvom mogu da prilagodim brzinu, ali na snegu u mojim uslovima ne mogu, tu ili ides autom ili ides peske, nema prilagodjavanja, a ja ne volim da idem peske. E sad, nisam za Nordisku gumu jer je ona smrt na mokrom i tu ne mozes da prilagodis brzinu uslovima jer nije realno da ises ispod ogranicenja, ali jesam za recimo savu s3 koja je odlicna na snegu a osrednja u ostalim uskovima. Isto vazi i za Tigar, pa nije cudo sto ove gume nosi svaki drugi auto.

Moram da pohvalim Hankook rs3, to je guma sa cenom izmedju Save i Baruma, koja mi se na snegu i ledu odlicno pokazuje. Ima razlike izmedju guma na tim uslovoma, morao sam prodati nov Barum polaris5 jer mi se na snegu/ledu ponasao kao letnja guma.

Послато са M2007J20CG помоћу Тапатока




Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21098
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od nidza » 09 Jan 2024, 08:42

Guma je izmena na autu koja najviše može da ga unapredi ili unazadi, ako je ispravan naravno.

Pod jedan treba biti svestan te činjenice, jer ko nije, džabe sve ostalo. Ko jeste, samo treba da je smesti u svoj novčanik.

raks88
Postovi: 204
Pridružio se: 10 Avg 2016, 15:06

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od raks88 » 09 Jan 2024, 08:55

Kao neko ko voli dobru gumu ne mogu se skroz sloziti(ako sam dobro razumeo, pricas u kontekstu bezbednosti).

Po meni je guma na drugom mestu, na prvom mi je prilagodjavanje brzine uslovima.

Ne verujem u ono da je svaki centimetar na kocenju bitan, jer da je tako onda bi se svi udesi desavali samo na autima sa budzet gumama. Bezbednije je voziti 60km/h na budzet gumama nego 80km/h na premium u istim uslovima.

Pricam sa aspekta bezednosti, ne sa aspekta preformansi u smislu da vozis na magistrali 100-120km/h, za to treba sto bolja guma. To tvdim kao neko ko na starom autu vozi celavu najlosiju gumu, gde se nikada njie upalio abs ili esp jer se taj auto prolagodjava uslovima na putu, niti ce se upaliti dok se tako bude vozilo. Na drugom autu je bolja guma, odlicna guma, gde se cesto pale svi sistemi- mozes samo jednom da pogadas zasto :)

Послато са M2007J20CG помоћу Тапатока







Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od YUgisa » 09 Jan 2024, 11:20

Meni je fantazija da ljudi nemaju iznenadnih situacija u saobracaju. Necu da generalizujem ali one koje licno poznajem, obicno ti koji nemaju problema su ustvari problem. Kazu prilagodjavaju brzinu uslovima u saobracaju, pa ja jedino da jurim 150km/h po gradu da napravim rastojanje od vozila iza i onda da mogu bezbedno da kocim i stajem ispred svake raskrsnice, slepog ugla, parkiranog vozila i slicno jer doziveo sam i 2 puta da me udare od pozadi jer sam odlucio da uradim ono sto bi vecina smatrala primerenim iako bih ja radije nagazio gas do daske, a koliko puta sam izbegao da me udare od pozadi ne znam ni sam. Uspeo sam da izbegnem i slucaj gde su onda uleteli u drugo vozilo i poginuli. Vozim 50km/h i gledam kako vozac gleda u mene i krene ispred mene na 10m od raskrsnice... Pa kakvo vi prilagodjavanje tu imate? Hocete stati svakome ko stoji u raskrsnici ulice bez prava prevenstva i uspeti napraviti rastojanje da onaj iza vas ne naleti na vas jer stajete van ikakve logike? Da ne krenem sa pricom kada predju iz suprotnog smeta u vasu traku itd, sta se tu neko moze prilagoditi... Mozes samo da se nadas da imas dovoljno vremena da smotas desno i dovoljno kolovoza ili cak i ravnog terena pored kolovoza da ga izbegnes. Prosle godine sam izbegao auto tako, sisao sam sa pola sirine auta na travu koliko sam mogao do kanala pored kolovoza i toliko blizu je bilo vozilo da nisam bio 100% siguran da li me zakacio ili nije dok nisam stao i pogledao. Prilagodjavanje je da mozes da izbegnes druge, ne da li ce oni tebe izbeci.

Nemam problem da ljudi voze budzetne gume, vozim i ja, ali verovati da je prilagodjavanje voziti u granici zakona i da dobra guma i dobar auto treba samo zato sto bi neko da vozi preko zakonskih okvira mi je ono najopasniji vid vozaca koji misle da su svesni riziki, a nisu ni blizu...
Being second is to be the first of the ones who loose...

ftj
Postovi: 13048
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od ftj » 09 Jan 2024, 11:24

Slazem se.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21098
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od nidza » 09 Jan 2024, 11:33

Samo da podebljam:
Necu da generalizujem ali one koje licno poznajem, obicno ti koji nemaju problema su ustvari problem.
Zapravo vrlo kvalitetna i tačna generalizacija.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Bax » 09 Jan 2024, 11:48

Bax je napisao:
14 Apr 2023, 20:54
Apropo sare na novom dezenu Tigar Winter i klonova. Nasao sam ozbiljan ceski test klona Kormoran Snow modela, na kome su klon gume sasvim solidne, sto znaci da dizajn nije za djubre, a na snegu i odlicne.
Svakako dosta bolje nego stare Winter1 na testovima, koje su bile inferiorne na suvom, a narocito po kisi.

https://alltyretests.com/kormoran-snow-test-review/
Jos jedan test "nove" zimske sare Tigra - 2023 Auto Bild. I dalje dosta bolje po kisi od stare sare, koja je bila medju najgorima na testovima po kisi....


https://www.tyrereviews.com/Article/202 ... g-Test.htm
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2119
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Gazu » 09 Jan 2024, 12:03

@YUgisa Pa da, zbog takvih vozača ispada najbolje po snegu ostaviti auto parkiran, ili ili njim po takvim uslovima samo kad ti baš treba. Što ne kažem da je glupo, pogotovo što mi u toku godine imamo maksimum dve nedelje da sneg nije dovoljno očišćen po gradu. Najtipičnije bi bilo da ti bude neki jednocifren broj dana.

Nisam ironičan. Možeš ti imati super gume, ali kako da izbegneš sve one budale što se sankaju u kolima.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21098
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od nidza » 09 Jan 2024, 12:14

Bax je napisao:
09 Jan 2024, 11:48
Bax je napisao:
14 Apr 2023, 20:54
Apropo sare na novom dezenu Tigar Winter i klonova. Nasao sam ozbiljan ceski test klona Kormoran Snow modela, na kome su klon gume sasvim solidne, sto znaci da dizajn nije za djubre, a na snegu i odlicne.
Svakako dosta bolje nego stare Winter1 na testovima, koje su bile inferiorne na suvom, a narocito po kisi.

https://alltyretests.com/kormoran-snow-test-review/
Jos jedan test "nove" zimske sare Tigra - 2023 Auto Bild. I dalje dosta bolje po kisi od stare sare, koja je bila medju najgorima na testovima po kisi....


https://www.tyrereviews.com/Article/202 ... g-Test.htm
https://www.tyrereviews.com/Article/202 ... g-Test.htm

Ako se uzme Firestone 3 kao reper, ne deluje da postoji bilo kakav napredak.

Odgovori