Zimske gume - da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od nuk » 05 Nov 2017, 22:50

Ne važi za Srb, ovde na to niko ne obraća pažnju

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45781
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Geza » 05 Nov 2017, 22:58

Martin je napisao:
05 Nov 2017, 21:38
Gde se može i kojem zakonu pogledati odredba ili član koja ne dozvoljava montiranje pneumatika u dimenziji koje nisu propisane od strane proizvođača (ali da se ne prelazi razlika od 3% u odnosu na osnovnu diemnziju)?
11. Uređaji za kretanje

Član 86

Uređaji za kretanje vozila kao što su točkovi i gusenice moraju biti konstruisani i izvedeni od takvog materijala da ne oštećuju kolovozni zastor.

Pneumatici na vozilima moraju biti deklarisanih dimenzija od strane proizvođača vozila, zavisno od najveće konstruktivne brzine kretanja vozila i najveće dozvoljene mase vozila na kome su pneumatici postavljeni.

Pneumatici moraju biti homologovani prema jednoobraznim tehničkim uslovima.

Pneumatici, osim obnovljenih na istoj osovini vozila moraju biti jednaki prema proizvođaču, tipu, vrsti (letnji, zimski), konstrukciji (radijalni, dijagonalni i sa ukrštenim pojasevima), nosivosti i dimenzijama.

Dubina gazećeg sloja pneumatika mora biti viša od fabrički dozvoljene dubine označene TWI oznakama, odnosno ako iste ne postoje najmanja dozvoljena dubina je 1,6 mm za vrste L i M1 i 2 mm za ostale vrste vozila.

Na motornim vozilima mogu se koristiti obnovljeni pneumatici, osim na upravljajućim točkovima.

Obnovljeni pneumatici koji se koriste na turističkim i međugradskim autobusima moraju biti deklarisani za brzine najmanje 100 km/h.

Obnovljeni pneumatici moraju na bočnoj strani pneumatika imati oznaku "RETREAD", pored toga moraju imati i četvorocifrenu oznaku nedelje i godine kada je izvršeno obnavljanje, i moraju biti homologovani prema jednoobraznim tehničkim uslovima. Na istoj osovini vozila obnovljeni pneumatici moraju biti sa istom homologacionom oznakom, dezenom šare, konstrukcijom i dimenzijom.

http://www.paragraf.rs/propisi/pravilni ... evima.html
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

ROCK
Postovi: 2731
Pridružio se: 17 Apr 2015, 23:08
Garaža: BMW F30 328i
Lokacija: CH

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od ROCK » 05 Nov 2017, 23:35

ljubitelj je napisao:
05 Nov 2017, 21:58
Pricamo vrlo konkretno o SLoveniji, i tvom predlogu da u Sloveniji napamet kolega montira gume jer ti tako misliš da može.
Jasno ti je rekao, ja ti još dodatno pojasnio da ne može.
Isto je u Nemačkoj, Austriji, Švedskoj...i generalno važi za evropske zemlje ECE zonejer su propisi uglavnom usaglašeni.
Ajmo opet, koju kombinaciju gume i felne je dozvoljeno koristi je propisana prilikom homologacije vozila od strane proizvodjača i napisana je u uputstvu za upotrebu, obicno jos nalepnica na samom vozilu, a ako i to tebi nije dovoljno da saznaš onda još piše i u saobračajnoj dozvoli/ dokumentu auta.

To je tako generalno u uredjenim zemljama, i to ne od juče.
Dodatno osiguranje ti neće biti priznato i sam ćeš snositi sve troškove svoje i tudje u slučaju nezgode.

Ti si se se uhvatio potencijalnih kombinacija koje može proizvodjač auta da odabere prilikom konstrukcije vozila, to naravno da postoji i nema veze sa konkretnom temom koje gume se mogu staviti po dimenziji na konkretni auto u konkretnoj Sloveniji.
Nema ništa napamet, jednostavno nije dozvoljeno po zakonu, nebitno je ko je pisao zakon a on te svakako obavezuje da ga poštuješ.
Konkretno sam njemu rekao da stavi drugu dimenziju pneumatika jer mi ne deluje logicno da proizvodjac propisuje samo jednu dimenziju pneumatika u npr kod njegovog volwoa 205/55 17".
I da druge dimenzije ne postoje za felnu od 17"?
Na kom to autu u kojoj saobracajnoj pise sve dimenzije preporucene za taj tip automobila?
Ja to nigde ne videh. U uputstvu naravno ali ne i u saobracajnoj, doduse nisam viddo ni na poklopcu rezervoara da pise koje su dimenzije preporucene.
A posle sam pricao generalno da na svajoj felni mozes staviti sire ili uze gume od idealnih sto se u tabeli vidi a to nema veze sa Slovenijom ili Nemackom...
Kao sto rekoh na kraju je najvazniji obim tockova sa tehnicke strane gledano, naravno index brzine i nosivosti mora da ispunjavaju gume.
Zna se da si uvek bio kontras na forumu pa izvlacis iz konteksta nesto stoi nije tako

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2866
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Martin » 06 Nov 2017, 02:45

:thumbup: Hvala Gezo!

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19250
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Heinz » 06 Nov 2017, 08:12

ROCK je napisao:
05 Nov 2017, 23:35
Konkretno sam njemu rekao da stavi drugu dimenziju pneumatika jer mi ne deluje logicno da proizvodjac propisuje samo jednu dimenziju pneumatika u npr kod njegovog volwoa 205/55 17".
I da druge dimenzije ne postoje za felnu od 17"?
Evo tako je kod mene npr za Avensis. Dodatno piše da na 17" ne idu lanci, već na 16". Proveravao sam i homologaciju.

Slika

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od ljubitelj » 06 Nov 2017, 10:15

ROCK je napisao:
05 Nov 2017, 23:35
ljubitelj je napisao:
05 Nov 2017, 21:58
Pricamo vrlo konkretno o SLoveniji, i tvom predlogu da u Sloveniji napamet kolega montira gume jer ti tako misliš da može.
Jasno ti je rekao, ja ti još dodatno pojasnio da ne može.
Konkretno sam njemu rekao da stavi drugu dimenziju pneumatika jer mi ne deluje logicno da proizvodjac propisuje samo jednu dimenziju pneumatika u npr kod njegovog volwoa 205/55 17".

Kao sto rekoh na kraju je najvazniji obim tockova sa tehnicke strane gledano, naravno index brzine i nosivosti mora da ispunjavaju gume.
Zna se da si uvek bio kontras na forumu pa izvlacis iz konteksta nesto stoi nije tako
Boldovao sam tvoje kontriranje važećim propisima.
Za svaki auto registrovan u SLoveniji ( i drugim pomenutim zemljama) je upisana dozvoljena dimenzija guma u saobracajnu odnosno dokument vozila i to je definisao proizvodjač. Odstupanja od toga su zabranjena.
Neverovatno da i dalje teraš po svome, pročitaj šta ti je @maniaxx nacrtao šta je proizvodjač (i zakon) propisao za dimenziju za njegov auto.

ROCK
Postovi: 2731
Pridružio se: 17 Apr 2015, 23:08
Garaža: BMW F30 328i
Lokacija: CH

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od ROCK » 06 Nov 2017, 13:29

Videh da se kod Volwoo V50 nudi 17" samo u jednoj dimenziji :glavomuzid:
Dok na 16" moze da bira izmedju 2 dimenzije (195/60 i 205/55).
Mislih da se bar za svaku velicinu gume nude 2-3 sirine/visine pndumatika. Medjutim nije tako.
Bolje da je konkretno iso na 16" pa makar i celicne posto je kukao da su 17-ce u toj dimenziji preskupe

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3152
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Dare4x4 » 06 Nov 2017, 16:20

Momci, izvinite što upadam u priču ali voleo bih da čujem mišljenja.
Koje biste felne izabrali od ova dva modela:
https://www.silux.rs/proizvodi/dodatna- ... tanium-701

https://www.silux.rs/proizvodi/dodatna- ... l-siva-701

Ove prve su baš fabričkih dimenzija, a ove druge bi bile jedno 5mm izbačenije (bar tako kažu kalkulatori na netu). Cene mi deluju ok ali ova firma mi ne uliva poverenje. Par puta sam ih zvao, nikada nemaju felne na stanju iako na sajtu piše da ima. Ne znaju kada će ih imati, ali ako poručim preko sajta, tu su za 2-3 dana. Ne znam kako. Onda, piše da se dobija i set za montažu ali oni ne znaju šta taj set sadrži. Sve u svemu, deluju mi neozbiljno. Da li neko zna još neki sajt gde mogu da se pogledaju i poruče felne online? Da li je neko kupovao nešto što nije sitnica preko ovog sajta?

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od dragvorl » 06 Nov 2017, 17:14

Moj brat je preko njih uzimao retrovizor, sve uredno stiglo.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29980
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od trojanac » 07 Nov 2017, 09:23

Silux je ok firma ali im očigledno felne nisu značajan artikal i slabo idu pa i prodavci nisu baš upućeni. Pritom imaju širok asortiman robe i treba sve popamtiti ako nije roba kja ide svaki dan.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Delija » 07 Nov 2017, 11:15

Ipak su malo bucnije zimske - bar dok nije hladno.
U garazi (Park City) se bas oseti jer je skoro idealno ravan pod - nije asfalt.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
DasAuto
Postovi: 1675
Pridružio se: 16 Sep 2015, 15:05
Lokacija: swe

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od DasAuto » 07 Nov 2017, 11:23

Kod mene u Svedskoj prvi dan da je ispod nule :) auto zaledilo skroz :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Ogi » 07 Nov 2017, 13:57

Molim srecnike koji su pobegli odavde da to ne iznose na forumu jer sam iovako dovoljno ubandacen sto sam nagradjen zivotom ovde. Hvala. :)

ivan2310
Postovi: 23
Pridružio se: 07 Okt 2017, 11:47
Garaža: Mercedes C180 Coupe w204
Lokacija: Darmstadt, De

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od ivan2310 » 07 Nov 2017, 14:07

Pozdrav ljudi, otac trazi nove zimske gume, ima li netko iskustva sa Kumho gumama? Nisu skupe a nisu ni najjeftinije, a na internetu nisam pronasao nesto konkretno.

ddanijell
Postovi: 1366
Pridružio se: 24 Maj 2017, 23:41
Garaža: SEAT ATECA 2.0 CR TDI 190hp DSG 4Drive XCELLENCE

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od ddanijell » 07 Nov 2017, 14:36

Ogi je napisao:
07 Nov 2017, 13:57
Molim srecnike koji su pobegli odavde da to ne iznose na forumu jer sam iovako dovoljno ubandacen sto sam nagradjen zivotom ovde. Hvala. :)
Gomila tih "srecnika" vozi polovne aute , za razliku od tebe koji vozis nov auto :kuku:
Ziveo sam 15godina preko, pola nasih tih srecnika nema para za zimske gume, a ti koliko vidim kupio si iste.
Znaci sreca i srecnik je jako relativan pojam ali to vec nije tema za ovde, ja cisto pomenuh ovo zbog zimskih guma. :thumbup:

Odgovori