Zimske gume - da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
marketman
Postovi: 503
Pridružio se: 01 Okt 2015, 11:52
Garaža: Toyota Rustolla 1.6 astmo

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od marketman » 02 Mar 2018, 15:53

OMG... Nikoga ne pokusavam da ubedim da sada treba da vozi sa letnjim. Samo isticem da zimske imaju i svoju veliku losu stranu o kojoj niko ne prica i svi se prave blesavi i vicu u glas da cim padne malo temperatura letnja postaje opasna. Zato sam i kupio fancy zimske gume i kasnije shvatio da sam za moje potrebe bacio pare.

ROCK
Postovi: 2731
Pridružio se: 17 Apr 2015, 23:08
Garaža: BMW F30 328i
Lokacija: CH

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od ROCK » 02 Mar 2018, 15:58

Kad nema snega i leda na putu onda letnje zavrsavaju posao i na minusu. Naravno neces sa njima voziti tada kao na stazi. Ali ako ktenes negde letnjim i yhvati te sneg na pola puta sta onda. Rizikujes Auto, bezbednost, zivote ljudi... Ko ima 2auta na jednom moze sa letnjim da cepa cele godine

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od passenger » 02 Mar 2018, 15:58

Vala i ja sam bacio pare za TS860. Nema snega, nema ništa. I ako padne, očiste ga službe i seljaci. Od sad uzimam prosečnu gumu do 50-60 eura. Dok za letnje ostajem pri Pirelli p zero
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21090
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od nidza » 02 Mar 2018, 15:59

Takoreći ponekad zimi letnja guma ima 4 5m kraći zaustavni put, a nekad 50m duži od zimske.

Drugim rečima ruski rulet.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8814
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Gaginh0 » 02 Mar 2018, 16:02

Takoreci treba svako da ima mini pitstop u kuci/zgradi pa shodno prognozi da menja gume.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21090
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od nidza » 02 Mar 2018, 16:09

Nije ni to garancija da nećeš naleteti na komad zaleđenog puta u nekoj hladovini i poginuti zbog toga što si pametnjaković.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od passenger » 02 Mar 2018, 16:13

Slično mi se skorije desilo. U hladu je bio led, pa eto ni nove TS860 ne pomažu. Pomaže samo ekseri u gumama.
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
marketman
Postovi: 503
Pridružio se: 01 Okt 2015, 11:52
Garaža: Toyota Rustolla 1.6 astmo

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od marketman » 02 Mar 2018, 16:17

Gaginh0 je napisao:
02 Mar 2018, 16:02
Takoreci treba svako da ima mini pitstop u kuci/zgradi pa shodno prognozi da menja gume.
Ne, nego svako treba da raspolaze cinjenicama i da se ponasa u skladu sa svojim potrebama i mogucnostima.
nidza je napisao:
02 Mar 2018, 15:59
Takoreći ponekad zimi letnja guma ima 4 5m kraći zaustavni put, a nekad 50m duži od zimske.
U mom slucaju:
4.5 meseci letnja guma ima 4 5m kraći zaustavni put, a dve nedelje 50m duži od zimske.
4-5m je razlika izmedju najbolje i najgore gume na testovima...
I zato da sam to znao, ja bih za moje "zimske" potrebe odabrao All-season koji vise vuce na letnju.

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1961
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od 123456 » 02 Mar 2018, 16:26

Xepoj87 je napisao:
02 Mar 2018, 15:06
Novo otkrovenje, ko ne koristi auto, ne trebaju mu gume.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Ti si kao i uvek otkrovenje pa za tebe moram dodatno da objasnjavam. Rasprava je pocela mojom konstatacijom, da oni koji nisu zavisni od auta i sve im je na 3-5 min pesaka ne moraju po default-u da imaju zimske gume nego je jednostavnije da se tih par dana godisnje kada su pravi zimski uslovi na putu prilagode drugim sredstvima prevoza. A vecina zime je bez snega, leda i niskih temperatura. Oni koji su svakodnevno zavisni od auta naravno da moraju da imaju zimske.
I naravno da iste imaju prednosti u zimskim uslovima...
Neko je napisao da ko nema zimske gume ne treba ni da ima auto, pa se moj odgovor odnosio na to, da nemamo svi iste potrebe...

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23308
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Zimske gume - da ili ne?

Post od Day Walker » 02 Mar 2018, 17:07

4-5m na kojim brzinama i pod kojim uslovima voznje?
Da li treba napomenuti da je stanje kocnica jos bitnije za taj kraci zaustavni put?
Ili je jos bitnije sto 95% vozaca ne ume da zabode kocnicu i aktivira abs?!

Svi se prave pametniji od inzenjera... jelte, to su budale, teoreticari zavere, hoce da nas navuku da zimi koristimo zimske gume.
Jedne godine sam bio “pametan” i nisam na vreme montirao zimske, bilo lepo vreme.
Uvece tras sneg, ja krenuh kuci i pap u stubic na skretanju u ulicu. Auto samo proklizao..
Sta da je bio pesak a ja pametan sa letnjim gumama?




Sent from my iPhone using Tapatalk
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Vladapetr » 02 Mar 2018, 17:57

Jbg, neko voli da živi u fazonu "neće to mene zadesiti, ja sam oprezan/sposoban/pod srećnom zvezdom rodjen". A neki i ne možemo sebi da priuštimo taj luksuz.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Xepoj87 » 02 Mar 2018, 18:01

123456 je napisao:
02 Mar 2018, 16:26
Xepoj87 je napisao:
02 Mar 2018, 15:06
Novo otkrovenje, ko ne koristi auto, ne trebaju mu gume.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Ti si kao i uvek otkrovenje pa za tebe moram dodatno da objasnjavam. Rasprava je pocela mojom konstatacijom, da oni koji nisu zavisni od auta i sve im je na 3-5 min pesaka ne moraju po default-u da imaju zimske gume nego je jednostavnije da se tih par dana godisnje kada su pravi zimski uslovi na putu prilagode drugim sredstvima prevoza. A vecina zime je bez snega, leda i niskih temperatura. Oni koji su svakodnevno zavisni od auta naravno da moraju da imaju zimske.
I naravno da iste imaju prednosti u zimskim uslovima...
Neko je napisao da ko nema zimske gume ne treba ni da ima auto, pa se moj odgovor odnosio na to, da nemamo svi iste potrebe...
Prvo, zajebi sa licnim prozivanjem, jer ti se nece svideti odgovori.

Drugo, ti zaista i dalje ne kapiras koliko nema veze sa zivotom izjava da ko ne vozi zimi, ne trebaju mu zimske gume?

Ju 4tze je rekao da ko stipsari na gumama, ne treba ni da ima auto.
I tu se slazem. Valjda ti je jasno da neko ko ne vozi auto i nema gume, ne stipsari na gumama, nego mu ne trebaju, te da se prica o ljudima koji tada koriste letnje ili generalno, koji voze krs gume?
Moze biti -7 stepeni i mozes lagano tada koristiti letnje, i ako iz licnog iskustva, previse proklizavaju za moj ukus.
Ali isto tako mozes tada otici negde i izaci nakon 5 sati da krenes nazad, a napolju sneg.
Licno mi se to desilo kada sam ostavio letnje predugo, na sitnoj susnezici, gde se jedva beli put, stajao sam sa 25 km/h jedno 15m u Cvijicevoj, dakle nizbrdo ne bih ni stao.

Apsolutno je suvisno diskutovati o tome da li nekome ko se zimi voza taksijem, busom, sa drugarom, tetkom i kevom ili ide peske, trebaju zimske gume.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1961
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od 123456 » 02 Mar 2018, 18:29

Ne kapiras neke stvari i ako se sa necim slazem. Ja vozim svoj auto i zimi, ko je rekao da ne vozim. Ove godine je u Slo bilo za zimske gume ovih 7 dana. Prosle godine ni jedan dan, pre dve godine ni jedan dan. Znaci 7 dana za 3 godine. Pre toga jutranje t su bile 5,6 a dnevne 15 c. I vozio sam auto sve vreme. Nije me vozio ni teca ni strina ni ujna. E zadnjih 7 dana nisam koristio auto i ako su putevi skroz ocisceni, jednostavno ga ne bi koristio i da imam zimske gume, jer kao sto rece Vlada, imam taj luksuz da mi je sve u blizini i zasto bi se izlagao nepotrebnom riziku i guzvama u saobracaju. Zato i zakon nije univerzalan i dozvoljava i upotrebu letnjih guma zimi.
Poenta je, da kome trebaju zimske gume 7 dana za 3 god a i tih 7 dana mu ne treba auto, moze ali ne mora da ima zimske gume. Na passatu sam ih dobio uz auto i nisam ih uopste ni montirao. I naravno, ponavljam koristim auto i zimi kada su adekvatni uslovi a to je 95 % vremena.
Poslednja izmena od 123456 u 02 Mar 2018, 18:36, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Vladapetr » 02 Mar 2018, 18:31

Ali ja to uopšte nisam rekao, nego da neki od nas nemaju luksuz da razmišljaju u fazonu "meni to nije neophodno".
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1961
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od 123456 » 02 Mar 2018, 18:37

Znam Vlado, ja sam tvoju opasku okrenuo u svoju korist jer zaista jeste tako.

Odgovori