Zimske gume - da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
antivenom
Banned
Postovi: 541
Pridružio se: 18 Mar 2019, 13:06

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od antivenom » 03 Nov 2019, 14:47

A170T je napisao:Sto bi svake godine radio reglazu trapa? Dok ne krene da povlaci volan u neku stranu sve je ok. Uostalom zasta sluzi tehnicki? Oni kazu kada je potrebna reglaza.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka
Pa vulkanizeri preporucuju zbog nasih udarnih rupa da budemo mirni.
Sta znam deluje mi logicno.

maniaxxx
Postovi: 6343
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od maniaxxx » 03 Nov 2019, 16:12

dragvorl je napisao:
03 Nov 2019, 14:28
Meni su prosle godine u Nemackoj na sluzbenom menjali gume i nisu radili geometriju. Ja na 2 auta godinama vec menjam gume i nikad problem sa geometrijom. Nekoliko prijatelja isto, 10+ godina menjanja, sve voznja u Srbiji. Ko hoce neka radi, svako ima svoju logiku. Na kraju krajeva provera geometrije bez namestanja je dosta jeftinija, pa se i to moze uraditi.

Ja nisam nikada radio reglažu trapa na nijednom avtu i nisam još imao slucaj nejednakomerno potrošenih guma..tako da se to radi po potrebi a ne onako redovno, kraj krajeva to kosta 50e kod nas i zasto da radim ako nema potrebe.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od nikaragva » 03 Nov 2019, 16:14

Pa na optici će ti proveriti, nacentrirati volan, a ti ćeš i dalje imati problem na autu.
Ne znam kako to ne uviđate.
Retko koji "optičar" će da pregleda trap mimo njegovog računara i lasera.
Trap popravlja i namešta mehaničar. Tamo treba da idete na proveru. Običnom štanglom može dosta da otkrije.
Tu optika nema da traži, samo vam uzimaju pare.

Ali kao što rekoše, koliko ljudi toliko čudi. Ne mogu svi da se "razumeju u auta" :)

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od dragvorl » 03 Nov 2019, 17:06

Negde i provere zazore, npr u Srdanovu su meni proverili.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Heinz » 03 Nov 2019, 18:06

Maniaxxx promeni gume pre nego što se pojave bilo kakvi tragovi trošenja

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od dragvorl » 03 Nov 2019, 18:18

Pre nego sto pocne da mu vuce auto.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9882
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Ivan » 03 Nov 2019, 18:24

Vozi volvo kao ljubitelj pa zato :D

Bas sam zguglao da vidim sta kaze proizvodjac, u sustini koliko ja vidim preporucuje godisnju kontrolu.

How Often Should You Get a BMW Alignment?
If your car, truck, or SUV just recently suffered damage from an impact, you’ll want to get your alignment examined immediately. Recognizing when to have your vehicle aligned can be a bit tricky, but luckily automobile alignment signs and symptoms are simple enough to see. If your vehicle requires an alignment, the easiest symptom of how to diagnose tire wear is to determine if your tires wear unevenly or too fast. Interestingly enough, wheel alignment isn’t normally noted on maintenance documents. So, if there are no issues, you will still need have your alignment inspected at least annually.

What Causes Vehicle Wheel Alignment Problems?
Alignment troubles can be traced back to two major offenders, Damage and Parts Failure.

Damage to the Automobile
This is one of the most apparent, something has damaged your car, truck, or SUV and then it doesn’t drive the same. While the damage can be brought on by a collision, it is most likely that you hit a huge pothole or inadvertently drove over a speed bump too fast. Also driving over roadway debris can create misalignment, however it will likely be something you feel immediately. If your automobile draws left or right, it must be inspected for an alignment concern.

Failure of Components
This might be harder to identify. Even if you have not had any kind of damage to your automobile, it could still be misaligned. Your automobile’s alignment is most affected by your suspension, and if your suspension is failing (or has actually stopped working) it can create alignment troubles. The largest symptom of parts failure is irregular tire wear. If your tires are wearing faster than usual or if the front tires are wearing faster than the backs (or the other way around) your car, truck, or SUV should be checked for an alignment issue.
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od dragvorl » 03 Nov 2019, 18:51

Proizvodjaci svasta preporucuju iz ovog ili onog razloga, pa i nemenjanje ulja u menjacima kao sto znamo. Kako marketing gurui napisu tako i bude. Kako posao opadne tako se biznis mora prilagoditi. Bas cu ici u Nemacku uskoro pa cu da pitam poznanika koji ima svoju radionicu tamo kako funkcionise praksa. Stvarno ne znam kako treba tamo muciti oslanje da se rasteluje za godinu. :)
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3101
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Dare4x4 » 03 Nov 2019, 18:52

nikaragva je napisao:
03 Nov 2019, 16:14
Pa na optici će ti proveriti, nacentrirati volan, a ti ćeš i dalje imati problem na autu.
Ne znam kako to ne uviđate.
Retko koji "optičar" će da pregleda trap mimo njegovog računara i lasera.
Trap popravlja i namešta mehaničar. Tamo treba da idete na proveru. Običnom štanglom može dosta da otkrije.
Tu optika nema da traži, samo vam uzimaju pare.

Ali kao što rekoše, koliko ljudi toliko čudi. Ne mogu svi da se "razumeju u auta" :)
Jedino ako su toliko bezobrazni pa da urade optiku bez prethodne provere da li ima lufta.
Ja sam radio nekoliko puta u Agrohimu u Nišu. Svaki put su digli auto i proverili, mada sam ja pre toga zamenio sumnjive delove.
Moje mišljenje, a i iskustvo, je da treba povremeno otići bar na kontrolu. Uvek mi posle reglaže auto bolje prati putanju kroz krivine, a da pre toga nije nepravilno habao gume.
Vozio sam i službeni kome trap nema lufta ali stručnjaci su procenili da reglaža ne treba. Opasno je tako voziti po kiši jer točkovi kao da se nadvlače pa auto beži sa prave putanje. Logično, jer točkovi ne stoje tako da gaze paralelnim putanjama.

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9882
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Ivan » 03 Nov 2019, 19:30

dragvorl je napisao:
03 Nov 2019, 18:51
Proizvodjaci svasta preporucuju iz ovog ili onog razloga, pa i nemenjanje ulja u menjacima kao sto znamo. Kako marketing gurui napisu tako i bude. Kako posao opadne tako se biznis mora prilagoditi. Bas cu ici u Nemacku uskoro pa cu da pitam poznanika koji ima svoju radionicu tamo kako funkcionise praksa. Stvarno ne znam kako treba tamo muciti oslanje da se rasteluje za godinu. :)
Ali opet kaze u neku ruku ako nije crklo nista na trapu ili nije fizicki osteceno da ne bi trebalo da bude nesto van opsega.
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4118
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od carov2 » 03 Nov 2019, 19:55

Dare4x4 je napisao:
nikaragva je napisao:
03 Nov 2019, 16:14
Jedino ako su toliko bezobrazni pa da urade optiku bez prethodne provere da li ima lufta.
Ja sam radio nekoliko puta u Agrohimu u Nišu. Svaki put su digli auto i proverili, mada sam ja pre toga zamenio sumnjive delove.
Baš tu su me zajebali...završili, kao sve je u redu, uzeli mi pare, a posle par nedelja u Pirotu sam provalio da trap treba dobro da se osveži i dotegne, pa sam naravno, posle opet morao na centriranje.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od dragvorl » 03 Nov 2019, 19:59

Ja se secam da su caletu ili kome vec odbili da rade geometriju dok nije zamenio sta nije valjalo na trapu.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9882
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Ivan » 03 Nov 2019, 20:04

Pirot jbg :D
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4118
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od carov2 » 03 Nov 2019, 20:31

dragvorl je napisao:Ja se secam da su caletu ili kome vec odbili da rade geometriju dok nije zamenio sta nije valjalo na trapu.
Tako i treba, ja više kod ovih neću ići. Velika firma sa ozbiljnom opremom, ali jbg, radnici su problem.
U pitanju je Kemoimpex u Vardarskoj ulici.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3101
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Dare4x4 » 03 Nov 2019, 21:10

Ja sam išao u radnju na Duvaništu. Oni na kraju uvek odštampaju i onaj Vehicle Alignment Report ali i sve vreme gledam proces i vidim da sve uglove doteraju u zeleno polje :)

Odgovori