Zimske gume - da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19260
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Heinz » 27 Okt 2020, 18:06

sasha015 je napisao:U pravu si.
Ali,ajde iskesiraj skoro 20000 za odlazak na Navak.Trening+ put.
Imas prosecnu platu 50-60000 max.Radi i zena za xx platu.
2 dece,auto,ratu kredita.Vrtic,bOravak,grejanje,struja,odeca,obuce.HRANA NAM JE NAJSKUPLJA.
Mislis da takvi misle o NAVAKU.Premijum gumama,testovima.....

"Volem"forum jer se lepo "palamudi" o svemu i stice se utisak da je kao u dnevniku rts....
Al nije.Zato i piše na forumu aktivno 30 članova.
Ne mora Navak. Nađi parče puta gde nema žive duše i zabodi kočnicu najjače što možeš sa 80 km/h.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10583
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od ljubitelj » 27 Okt 2020, 21:25

A zašto bi nabadao najjače kada nema uticaja kod mnogih kola posle 2,000 sa elektronskom kontrolom kočnica (ABS+EBD+ESP) gde se automatski pojačava kočenje na maksimalno čim se pedala brzo pritisne.
I pri tome se aktiviraju 4 žmigavca od strane ABS modula.
Isprobao, na suvom mokrom po snegu i po šljunku funkcioniše.

OK je kod oldtimera koji imaju servo ili ga čak nemaju i bez ABS su pa direktno pritiskanje p'edale kočnice se prenosi na jačinu kočenja ali za tim nema potrebe kod modernih kola, ugrubo kod novijih modela sa Boš ABS verzijom 5 i novije verzije.

Rekao bih i inače kod paničnog kočenja se instiktivno veoma jako pritisne pedala kočnice, podsvesna reakcija na prepreku ispred sebe. Bilo da je auto bilo da je bicikl koji se vozi.

ljubitelj
Postovi: 10583
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od ljubitelj » 27 Okt 2020, 21:41

motorista je napisao:
27 Okt 2020, 09:05
@ljubitelj

a po meni rezultati »Vintera« su takvi (jasni) da nisu vredni daljeg preteranog komentarisanja i mog vremena, tako da dalje neću moći.

—> »Kormoran Vinter«, 215/55 R17, jeftine gume, AKČR, nađoh link:

https://www.autoklub.cz/146095-autoklub ... neumatiky/

Po mokrom je Tigar od aktuelnih samo u jednoj disciplini bio bolji od Toja, i bolji je od Laufena koji se više ne proizvodi (izašla generacija »+«, vizuelno ista ali sa poboljšanom smesom kojom se približila »Eskimu HP2«). Po suvom opet bolji samo od starog Laufena. Na snegu u nekom proseku.

Nema šta previše da se komentariše, u slaboj konkurenciji fenjer u dva od tri okruženja i prosek u trećem.
Evo pogledao sam brojke ovog testa i koliko vidim Tigar po suvom ima bolji rezultat kočenja 100-0 km/h od Baruma koji je pobednik testa sveukupno. To što su bučnost Tigra ocenili loše i uzeli kao manu na suvom meni ne znači ništa bitno za ovu našu priču. Ne znam kako si zaključio da je fenjer u tom okruženju suvog?

A i inače, sve gume na testu su vrlo blizu po karakteristikama, tek nijanse ih razdvajaju.

Ono što meni nije baš najjasnije kako je kočenje po suvom kod svih na testu u okolini 50metara. očekivao bih pre opseg 42-45m uz ABS kako su naveli po suvom asfaltu.

Po meni rezultati su baš vredni za komentarisanje pogotovu što su uključene i gume Toyo Proxes.

ljubitelj
Postovi: 10583
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od ljubitelj » 27 Okt 2020, 21:53

nidza je napisao:
27 Okt 2020, 12:24
Opet relativizuješ, ne znam zašto @@ljubitelj

https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2 ... ootout.htm
Fulda 34,8m na mokrom, Tigar 43,7m, 8.9m i +25% duži zaustavni put, za hiljadu-dve dinara jeftiniju gumu. Nije normalno da vodimo ovu polemiku ovde, i u ovo vreme. Nije ni vreme, jer je godina 2020, ne 2010, ni mesto, jer je automobilski forum, a ne za heklanje.

Edit: kočenje na ovom testu je sa 80km/h.
Čekaj, ti relativno porediš gumu Tigra od pre 20 tak godina sa današnjim modelima?
Pa za nju smo odavno na forumu jednoglasno utvrdili da je loša na mokrom, otkuda sada njiu vadiš iz naftalina u priču o sadašnjem modelu gume iz Tigra.

A što ne porediš sadašnju Tigrovu zimsku jer ona na testu sa tvog linka pod mestom 46 uopšte ne liči po dezenu šare na Tigrovu koja se sada proizvodi?
https://blog.ipg.rs/zimske-auto-gume-tigar-winter/

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19260
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Heinz » 27 Okt 2020, 22:13

ljubitelj je napisao:
27 Okt 2020, 21:25
A zašto bi nabadao najjače kada nema uticaja kod mnogih kola posle 2,000 sa elektronskom kontrolom kočnica (ABS+EBD+ESP) gde se automatski pojačava kočenje na maksimalno čim se pedala brzo pritisne.
I pri tome se aktiviraju 4 žmigavca od strane ABS modula.
Isprobao, na suvom mokrom po snegu i po šljunku funkcioniše.

OK je kod oldtimera koji imaju servo ili ga čak nemaju i bez ABS su pa direktno pritiskanje p'edale kočnice se prenosi na jačinu kočenja ali za tim nema potrebe kod modernih kola, ugrubo kod novijih modela sa Boš ABS verzijom 5 i novije verzije.

Rekao bih i inače kod paničnog kočenja se instiktivno veoma jako pritisne pedala kočnice, podsvesna reakcija na prepreku ispred sebe. Bilo da je auto bilo da je bicikl koji se vozi.
Zato što sam se lično uverio da dosta vozača to jednostavno nije u stanju, barem iz prvog pokušaja.

Brake Assist je daleko od standarda, iz mog iskustva.

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23308
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Day Walker » 27 Okt 2020, 22:17

Slažem se sa kečapom vezano za aktiviranje ABSa.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od nidza » 27 Okt 2020, 22:17

@ljubitelj novi dezen mi izgleda još grđe, ko deca od tri godine da su ga smišljala. Stari je bar ličio na moderne gume.

Nisam našao da je neko testirao ozbiljnije tu karikaturu od gume, ali možemo da pokušamo sutra da iskopamo, ako postoji test.

Kabal
Postovi: 2885
Pridružio se: 05 Avg 2015, 10:01
Garaža: Volvo XC60 D5 AWD
Lokacija: Novi Sad

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Kabal » 27 Okt 2020, 22:25

nidza je napisao:Conti.
Citam testove, cini mi se Alpin 5 bolji u testovima, razmisljam jos. Pirelli ne bi verovatno

Sent from my SM-N975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23308
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Day Walker » 28 Okt 2020, 14:51

Stigle zimulje Slika
Slika


Sent from my iPhone using Tapatalk
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
mitar1982
Postovi: 329
Pridružio se: 11 Maj 2019, 14:45
Garaža: Opel Insignia Sports Tourer SW 2.0 CDTI EDITION 110 hp
Lokacija: NO

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od mitar1982 » 28 Okt 2020, 14:58

Ja sam prvi put montirao 'prave' zimske na Vectru, Hankook i*Pike RS2. Uskoro će stići i uslovi za testiranje. SlikaSlika
“I should be sorry if I only entertained them, I wish to make them better.” – G.F. Handel

Rade
Postovi: 325
Pridružio se: 19 Apr 2012, 16:28
Garaža: škoda octavia 1.9 tdi
Lokacija: Sremski Karlovci

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Rade » 28 Okt 2020, 14:59

Sad mi lakše nisu samo meni felne sa zimskim gumama pohrđale

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka


Korisnikov avatar
mitar1982
Postovi: 329
Pridružio se: 11 Maj 2019, 14:45
Garaža: Opel Insignia Sports Tourer SW 2.0 CDTI EDITION 110 hp
Lokacija: NO

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od mitar1982 » 28 Okt 2020, 15:38

Imam neke ratkapne da pokriju ovo ruglo, staviću za koji dan kad prekontrolišem šrafove. A imam set lepih felni koje na žalost ne pasuju, i koje ne uspevam da prodam ni za 20e komplet. :DSlika
“I should be sorry if I only entertained them, I wish to make them better.” – G.F. Handel

Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od motorista » 28 Okt 2020, 15:40

@mitar1982 , jesu li ježevke legalne kod nas? Mada možda je nebitno, ova kuća u pozadini deluje nordijski.

Rade
Postovi: 325
Pridružio se: 19 Apr 2012, 16:28
Garaža: škoda octavia 1.9 tdi
Lokacija: Sremski Karlovci

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Rade » 28 Okt 2020, 15:41

Ratkapne i miran i kod mene je tako ipak je to zimski set

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka


Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od motorista » 28 Okt 2020, 16:09

^ Šta su ti ukusi. Ja ipak više mrzim ratkapne od korozije. Žao mi je što nisam stigao da uradim neku površinsku zaštitu poput cinkovanja.... ali okej.

____________
ljubitelj je napisao:
27 Okt 2020, 11:01
Pa brojke su odlični pokazatelj za Tigar i Savu, sve razlike su unutar 15%.
To ne možeš ni da primetiš kao vozač što potvrdjuje ono što sam napisao, da je svejedno koji podbrend gume se bira približno iste cene jer su razlike izmedju njih minimalne.
Na blic samo, ovo gubi smisao...

To nije mala razlika. Taj test je bitka bogalja, drugde bi se možda jedna od svih kvalifikovala za dalje (a opet nisu baš toliko jeftine ni Sava ni Tigar, pa da ih to bezuslovno opere). Naročito što se dinamika vozila opisuje eksponencijalnim funkcijama (zato je i malo teže reći "2 m bolje koči", čak i "prijanja 2% bolje", ali nekad dobijemo samo takve rezultate), pa tako pri 30 km/č na dobrom asfaltu razlika između loše i vrhunske bude uglavnom neprimetna ali pri 80 više nego očita.

Onda ovako: »Kleber« je podbrend a »Tigar« je podpodbrend. Međutim, nije ni ovo lepo rečeno. Šta je sa »Vredštajnom« koji je podbrend »Apola«? (Čisto retoričko pitanje, bolji »Vredštajn« konkretno planira da obustavi proizvodnju autoguma.) Poenta je da se lično ne zamaram tim kategorisanjem već gledam rezultate. Poenta je za početak ne ići ispod minimuma, ako se baš ne mora. A ako treba zbog 500 dinara (ili manje, čak nekad i koji dinar u minusu) relativizovati očitu razliku onda ništa.
ljubitelj je napisao:
27 Okt 2020, 21:41
Evo pogledao sam brojke ovog testa i koliko vidim Tigar po suvom ima bolji rezultat kočenja 100-0 km/h od Baruma koji je pobednik testa sveukupno. To što su bučnost Tigra ocenili loše i uzeli kao manu na suvom meni ne znači ništa bitno za ovu našu priču. Ne znam kako si zaključio da je fenjer u tom okruženju suvog?

...

Po meni rezultati su baš vredni za komentarisanje pogotovu što su uključene i gume Toyo Proxes.
Osrednji do solidan rezultat u ovoj konkurenciji na snegu i najgori rezultati na suvom i mokrom u 5 od 7 dinamičkih disciplina i drugi najgori u preostale dve — ako to drugima nije fenjerašenje onda meni, priznajem, jeste.

Tojo i Jokohama nisu više bezuslovno korektni proizvođači, usput.

____________
ljubitelj je napisao:
27 Okt 2020, 11:01
ps. kada se vrše merenja jedne iste gume na jednom istom vozilu u razmaku od par sati ili par dana dobijaju se rezultati koji medjusobno variraju i do 10%, otprilike toliko je i podatak koji se vidi u testovima promenljiv. znači ako piše da je 35,0 m onda se može očekivati da će kupljena guma biti u opsegu 33,33 do 36,75 m pri sledećem merenju.
Ovo već nešto.

Postoje kontrolne gume i korektivni koeficijenti kojima se rasipanje rezultata na testovima (usled razlike u temperaturi, vlažnosti, stanja vozila, prijanjanja staze i sl) smanjuje na najmanju moguću meru.

Ne bih rekao da razlike mogu doseći 10% u normalnim uslovima. Sa promenom od 25° C da, ali to utiče na svaku gumu.

Odgovori