Zimske gume - da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
raks88
Postovi: 204
Pridružio se: 10 Avg 2016, 15:06

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od raks88 » 28 Dec 2020, 00:07

Iscitao dosta postova..ako moze misljenje, Lassa snowwajs 4 vs sava hp2 vs Laufenn I FIT+ LW31 ili nek 4ta u tom cenovnom rangu?

205 60 r16, Suzuki sx4 4x4, auto se vozi u svim uslovima: zapadna Srbija znaci minus, uzbrdo/nizbrdo, sneg, led, mokro, rupe itd...

Vozim Lassa letnje zadovoljan sam, Sava je verovatno dobar izbor za zimsku ali ja sam imao lose iskustvo sa starijim modelom , posle 2godina na manjem autu na svakoj gumi sam imao po nekoliko bubaca, a pazio sam na rupe koliko sam mogao..
Hvala unapred!

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od nidza » 28 Dec 2020, 00:35

Stisni se za Kleber ako je minus uzbrdo nizbrdo.

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od gazza » 28 Dec 2020, 03:33

kleber po meni nisu za srpske puteve sem ako ne ides po novom autoputu sve vreme. mekano i nedovoljno robusno. guma inače lepa i udobna.

u roku od par meseci sam unistio 2 zimske na rupe u beogradu, kleber krisalp, nije mi se desilo ni sa čime na čemu sam vozio 25 godina. na jednoj sam sumnjao da mi je prodata guma sa fabrickom greskom (uz prikriveno klimanje glavom vulkanizera koji radi za njih) ali to ti nikada nece priznati. u tom smislu vise nista od njih, nikada, zavrsili smo.

raks88
Postovi: 204
Pridružio se: 10 Avg 2016, 15:06

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od raks88 » 28 Dec 2020, 08:42

gazza je napisao:
28 Dec 2020, 03:33
kleber po meni nisu za srpske puteve sem ako ne ides po novom autoputu sve vreme. mekano i nedovoljno robusno. guma inače lepa i udobna.

u roku od par meseci sam unistio 2 zimske na rupe u beogradu, kleber krisalp, nije mi se desilo ni sa čime na čemu sam vozio 25 godina. na jednoj sam sumnjao da mi je prodata guma sa fabrickom greskom (uz prikriveno klimanje glavom vulkanizera koji radi za njih) ali to ti nikada nece priznati. u tom smislu vise nista od njih, nikada, zavrsili smo.
Nisi jedini koji tako misli, tako da ne mora da znaci da si ih unistio zbog greske, znam da se dobro ponasaju te Kleberke ali bi ih ipak zaobisao posto sam cesto van puta u rupama, siguran sam da bi ih brzo unistio.

Jel neko probao tu novu lassu?
Da li je Sava malo tvrdja nego ranije, generalno je i za nju vazilo da se mogu lako zeznuti po rupama...
Da li se moze verovati onim oznakama za specikikaciji za ponasanje po mokrom?

Da dam svoje iskustvo sa Ruskom Vilatii brina gumom, presla 2 sezone, skoro se nije trosila, dobra po snegu ALI LJUDI ne mozete da verujete kako se ponasa po mokrom i onoj sljapavici, aj da docaram ides po ravnom 50km/h i samo pipnes kocnicu, momentalno se pali ABS i auto je u stanju da ide jos 100 metara kao na skijama...neverovatno kako se lose ponasa, nalazio sam negde one oznake za nju, ima onh zadnju mislim F oznaku za mokro, ja bi joj dao ш

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od dag81 » 28 Dec 2020, 09:22

Ja bih do tih nekih 7000din, Matador, Savu, pa onda Lauffen i Lassu.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3105
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Dare4x4 » 28 Dec 2020, 10:21

Ja imam Laufenn I fit ice od 2017. Ima duboke krampone i odlično ide po blatu i velikom snegu. U ostalim uslovima nisam išao do limita u smislu da izazovem ABS ili ESP. Jedina i najveća mana koju ja nalazim je buka. Na nekim brzinama se baš čuje zavijanje kao kada ode ležaj točka. U vreme kada sam ih ja kupovao, prva sledeća guma po ceni bio je Hankook ali je bilo recimo oko 15000 po gumi, a ove su bile nešto preko 9000. U radnji sam upoređivao jedne i druge i gazeći sloj Hankooka je neuporedivo tvrđi. Kod Laufenna je bio kao od silikona, plus mnogo izraženija i dublja šara, pa sam se zato odlučio za Laufenn jer zimi ne vozim brzo, a bitno mi je da savladam neočišćene uzbrdice. U tom smislu nisam pogrešio. sa Laufennom.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od nidza » 28 Dec 2020, 22:50

@gazza , moj utisak sad druga sezona sa Kleberom je da je baš robusna. Teška je i puna gvožđa, 2kg je teza od Goodyear u 18".

Pritom joj je najbolja strana sneg, što mi se čini da je tebi potrebno kako si opisao. Možda ne mislimo na istu gumu, HP3?

Beogradske rupe su meni sahranile i Pirelli i Goodyear, pa je Kleber iskočio kao iznuđeno rešenje pred put na skijanje u Fra. Nije bolja guma, ali je vrlo dobra.

raks88
Postovi: 204
Pridružio se: 10 Avg 2016, 15:06

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od raks88 » 30 Dec 2020, 08:07

Sta mislite o ovoj gumi i linku ? Dimenzija 165 70 r14.. http://www.polovniautomobili.com/gume/1 ... r14-zimska

@Hadza ti imas hp3? Ja sam citao na forumu na vise mesta da ume da se zezne na rupama...nisam se jos odlucio ni za jedan ni za drugi auto..

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12278
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od shandu90 » 04 Jan 2021, 10:26

Kakve preporuke imate za zimulje 205\60 r16 XL?


Sent from my iPhone using Tapatalk

sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od sasha015 » 04 Jan 2021, 11:18

Juce 15 stepeni.Suvo ko barut.
Zimske gume.
Do Sabca suvo,isao sam i do 100 na magistrali.Auto se ponasa standardno.

U povratku kisa,blaga.
Na 65 osetim da auto nije isti.Kao da pliva?
Spustim na 60 i polako kuci.
Tem.oko 8 stepeni.
Asfalt nije prljav,bilo je kise zadnjih dana.Ne slajfuje pri ubrzanju,ne kliza na kocenju.
Ali posle 65+ nije isti auto.

Gume gy ultra grip 9 ,5 sezona,presle ukupno oko 10000 km.Premijum bato...
"Ko nove",jes malo sutra.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od nidza » 04 Jan 2021, 12:33

Može iz više uglova da se dovede to što si napisao u pitanje.

Npr, s'obzirom da je u pitanju stvarno jako dobra zimska guma, možda ne najbolja, ali među recimo 3 najbolje, poprilično je izvesno da bi u istim uslovima većina guma na tržištu imala još manje trakcije.

Idemo dalje, malo osnovne vozačke edukacije: rekao si blaga kiša. Da li si nekad gledao šta se dešava sa površinskom prašinom po asfaltu kad krene prva kiša i da li ti je poznato da je to trenutak kad je kolovoz najklizaviji, za bilo koju gumu, pa i pomenuti izuzetno dobar premium? Prospi iz šake par kapi vode po prašnjavom podu i videćeš kuglice prašine koje se formiraju oko kapi vode. Zapravo, kako se kiša pojačava, trakcija će biti sve veća, pod uslovom da je guma dobra i vozilo ispravno.

Da li je asfalt bio prljav, ili nije, možemo da polemišemo, ali asfalt je gotovo uvek dovoljno prašnjav da je prva kiša jedan vrlo neoptimalan scenario za bilo koju gumu, pogotovo ako u kontinuitetu malo rominja.

I poslednji argument, temperatura od oko 8 stepeni je malo na granici izlaska zimske gume iz optimalnog režima, a pogotovo ako je asfalt bio u tom trenutku topliji.

sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od sasha015 » 04 Jan 2021, 13:34

Sve je moguce Nidzo.
Nisam neki vozac,smanjim brzinu,nemam drugog izbora.
Iskren sam,nisam Sumaher.
Jednostavno,osetis da to nije to.
Pa sam morao malo da se pozalim na forumu.
:)

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od nidza » 04 Jan 2021, 13:38

To je sve sasvim okej, ne može guma da skloni kišu, pesak, istopi sneg, pa ni premium. Može da bude samo najbolja što je tehnički moguće u datim uslovima. Suština je da imaš jako dobru gumu i da ne postoji nikakva dilema da li si napravio dobar izbor.

dexpetkovic
Postovi: 97
Pridružio se: 13 Sep 2015, 16:18
Lokacija: Novi Beograd
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od dexpetkovic » 04 Mar 2021, 16:44

Posle 6k km sa Dunlop WS5, više sam nego zadovoljan. Po (utabanom) snegu drži odlično, po suvom na 150 na sat na 10 stepeni takodje. Medjutim, osećaj je ipak da na tako visokim brzinama upravljanje nije tako precizno.

Uglavnom sam po autoputu išao do 130 km/h, i tada je ponašanje sasvim dobro. Na magistralnim putevima i u lokalu je guma meka i udobna, značajno komfornija nego Primacy 4.

Ono što je posebno pozitivno je da je guma tiha, i na autoputu. Samo na 10+ stepeni prilikom oštrije krivine se čuje zvuk, što je dobra indikacija da brzina treba da se smanji zbog trošenja gume :)

Korisnikov avatar
A170T
Postovi: 2102
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od A170T » 16 Jun 2021, 16:08

Za koliko bih mogao da prodam ove gume:
- Tigar Wintera 195-60-15, vozene leti i zimi
- Dot 2013 (koriscene od 2015-te), uvek u garazi
- Presle 15.000km
- Bez oštećenja, šara 6-7mm, nisu mnogo plasticne, uobicajeno za korišćenu gumu.
- Naravno vozene normalno, bez divljanja.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока



Odgovori