Zimske gume - da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Ivan » 20 Okt 2021, 13:26

Klasican spin.

Jel znas koja je svrha dati preko 1000k za auto i da stoji na parkingu?
Isto je (be)smisleno.

Zasto uzimati auto od preko 1000k ako se ne vozi reli ili po planinama?

Zasto uzimati auto skuplji od 100k ako i auto od 100k moze da se bez problema isparkira i da koliko toliko ima sigurnost u nekim sneznim gradskim uslovima?
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

NemanjaOOOO
Postovi: 354
Pridružio se: 02 Avg 2019, 10:43

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od NemanjaOOOO » 20 Okt 2021, 14:28


BigMazzy je napisao:Сем "нас" ентузијаста који посећујемо ауто форуме, волимо аутомобиле, занимају нас неке ствари у ситна цревца итд, постоји огромна већина коју апсолутно не занима ни 5% онога о чему му овде расправљамо и пишемо. Па тако и гуме су за њих "дај неке зимске да ме не казне!"


Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
Taj rad, dost sam ljudi sreo koji zive ibdalje u zabludi da su M+S all season i ne znaju da postoje neke druge all season sem M+S, a ljudi su bas da kazem razlicitih slojeva, odnosno finansijskih mogucnostu.
I vecina ce otici do najbližeg vulkanizera i uzeti sta mu ponude, sta mu bude najpovoljnije ili za st ga ubede da je to za njega najbolja opcija (sta veoma cesto za njeg i nije najbolja nego z prodavca) , niti ga zanimaju ikakvi testovi...

Послато са SM-G991B помоћу Тапатока


dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od dzonic87 » 20 Okt 2021, 14:36

Brate, iskreno ako neko vozi normalno i ne ide preko limita na klizavom/mokrom - pa i nema nekih razloga za skupljim gumama.

Ne samo kod nas, nego i na zapadu se dosta prodaju budžet varijante..

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14187
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od pedja » 20 Okt 2021, 14:39

Tigar nije toliko kritičan na snegu, naprotiv. Najveći problem je kada ljudi kažu da neće u sneg i kupe Tigar.

Bolje je voziti letnju po očišćenom/ vlažnom kolovozu, nego Winter1.

Zimi je do jaja bila na Kopu, ali po gradu treba pripaziti.


TapaT


Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Ivan » 20 Okt 2021, 14:55

dzonic87 je napisao:
20 Okt 2021, 14:36
Brate, iskreno ako neko vozi normalno i ne ide preko limita na klizavom/mokrom - pa i nema nekih razloga za skupljim AUTOMOBILIMA.

Ne samo kod nas, nego i na zapadu se dosta prodaju budžet varijante..
E moze i ovako.

Ne kazem ja da se moraju voziti najskuplje varijante, ali kao sto auto od preko 3k evra ili vise nije iskljucivo za nenormalnu voznju preko limita na klizavom i mokrom, tako ni bolje i skuplje gume nisu iskljucivo za istu takvu voznju.
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od dzonic87 » 20 Okt 2021, 14:59

A bre ovo mi dođe kao situacija da se na tržištu prodaju gume koje su nebezbedne za vožnju?

Da su te gume toliko nebezbedne zar bi mogle uopšte da zadovolje standarde da bi se uopšte našle u prodaji? Ajde ne kod nas, ali u Skandinaviji, DE, NL?


Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Ivan » 20 Okt 2021, 15:19

Pa prodavali su se i manje bezbedni automobili koji imaju manje od 5 zvezdica na euroncap, tipa sa 2-3-4, neki se prodaju i dalje.
Prodaju se i prodavali automobili koji su i sa fabrickim "premium" gumama padali onaj "moose" test.

Svega ima, to nije argument.

Meni samo upada u oci ta besomucna relativizacija do apsurda.

Pa tako maltene ne smes ni uzeti u obzir razliku izmedju guma jer odmah su onda bolje gume samo za nenormalno divljanje po losim uslovima i za reli voznju, a losije gume su za normalne porodicne vozace.

Jos se ljudi neretko uvrede ako kazes da je neka guma losija, cak i kad iza toga stoje objektivne brojke i merenja...

Meni je normalno da svi gledamo odnos cena/kvalitet i da ga trazimo, ok mi je da neko hoce iskljucivo najjeftinije po svaku cenu kvaliteta, kao i da neko hoce najkvalitetnije po svaku cenu.
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od dzonic87 » 20 Okt 2021, 16:02

Ne kažem ništa oko toga da li je nešto bolje ili ne - ali i to da neki auto sada dobije 3* na euro ncap testu ne znači da je taj auto nebezbedan za vožnju.

Koliko znam automobili koji nisu sposobni da prođu definisane mimimume ne mogu ni da se prodaju u EU. Ali Dačija se i tamo prodaje, zar ne?

Daleko od toga da podržavam kupovinu Tigra i kada se ima za kvalitetnije gume - ali ne vidim svrhu insistiranja na Premium proizvodjačima.

Svesni smo svi i da je BMW X3 daleko bolji auto od Dustera, ali ajd baš me zanima da li postoji neka statistika (da li uopšte neko prati i beleži) procenat saobraćajnih nezgoda koje su nastale kao plod budžet pneumatika vs premium (zanima me i X3 vs Duster kod saobraćajnih nezgoda)

edit: Pazi razumem ja šta znači loša guma i da je u ponudi ogroman broj smeća koje nikako ne bi smelo da se nađe na vozilima. Ali može da se nađe sasvim adekvatna guma koja je 2-3x jeftinija od premijuma i koja će odgovarati ogromnom broju ljudi

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od nikaragva » 20 Okt 2021, 16:27

Pa tesko da bas bude 2-3x jeftinije.

Evo ti primer za 195/65R15

Vecina budzet guma je tu negde oko 5000-5500 dinara.

Contintenal je oko 6500 dinara cini mi se.

Govorim o zimskim gumama.


Sve ukupno nekih 2-3000 dinara razlike za set guma.
Nije neka razlika u parama, da ne bi vozio premium gumu, zar ne?

Opet s druge strane ni continental ne ulaze nesto previse u 15" gume, tako da su te gume mozda pravljenje u nekoj njihovoj tigar fabrici i stoga se mozda malo razlikuju od tih jeftinijih guma. A mozda nisam u pravu.



Prava razlika nastaje na recimo 255/45R19 gumama, gde cena moze da bude dva puta veca za premium. Ali cak ni tu nije tri puta razlika.

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od BigMazzy » 20 Okt 2021, 16:30

Ја нпр немам ништа против Тигар гума, имао сам нове UHP 15" и лепо се навозао са њима на Рено Модусу, имао сам и Винтере кад је било баш снега и на аутомобилу и на комбију, та гума је за снег одлична. Оно што им је један од минуса је понашање кад отопли, тако да их треба одмах мењати чим се стекну услови, тј више температуре и период без снега.
Е сад, права разлика се види кад гума није одговарајућа за неки ауто, па се стави гума из најнижег сегмента или средњег, по неки модели, на ауто 150-200+ кс, који се вози жустрије. Ту не сме да се штеди, врло брзо се та уштеда може претворити у велики трошак.
Има ту у крају један лик BMW 5, неки новији модел, лети има Рикен гуме а зими Пирели, сама гума изгледа врхунски. Каже он да са Рикер зимским или сличним нема шта да тражи на путу , једноставно нису за тај ауто.
Ја сам на BMWу имао Барум поларис, по снегу добре, на влажном асфалту, па чак и скоро сувом, једноставно се чудно понашају, лошије кочење, много мање гаса им треба да проклизају, чак и у 2-3 брзини. После на тестовима видим да им је то највећа мана.
Та гума на ауту са 100кс и 140Nm никад неће моћи да се изложи оптерећени а и условима као на ауту од 160кс и 340Nm и за слабије аутомобиле ће бити одлична.

Ево баш ових дана тражим зимске гуме за Типа. Димензија је таква да су цене у распону од 7-9000 дин и од 14-22000 динара, нема између.




Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od nidza » 20 Okt 2021, 18:01

Postoje gume za izbegavanje, i neko koga uopšte zanima kakvu gumu vozi, to treba malo da prouči.

Koga ne zanima neka jednostavno uzme šta želi, ali ne naknadno da pametuje, nego pošteno da kaže da ga te stvari ne zanimaju i da se diskvalifikuje iz diskusije.

Korisnikov avatar
DuleTDI
Postovi: 26
Pridružio se: 16 Okt 2021, 20:18
Garaža: Golf 4 TDI

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od DuleTDI » 20 Okt 2021, 18:12

dzonic87 je napisao:
20 Okt 2021, 14:36
Brate, iskreno ako neko vozi normalno i ne ide preko limita na klizavom/mokrom - pa i nema nekih razloga za skupljim gumama.

Ne samo kod nas, nego i na zapadu se dosta prodaju budžet varijante..
Svako ko ima dovoljno mozga nece juriti po mokrom i putu na kom ima snega. Ovo o cemu ti govoris ima smisla ako gledas samo sebe. Ti mozes da vozis normalno u losim uslovima ali desava se da neko drugi nece voziti tako pazljivo pa ce izleteti ispred tebe, proklizati ili vec nesto drugo. E U TIM SITUACIJAMA je vrlo bitno da li ces kociti 30, 25 ili 15 metara. Tu premijum guma dolazi do izrazaja.

@noodles
Nije problem u isparkiravanju. Nece ni michelin da te isparkira ako ti je sneg svuda oko automobila i guma samim tim. Ja zimi u gepeku nosim lopatu stalno bez obzira sto vozim alpinke. Nije problem ni u voznji, eto kazes da si vozio svasta "od silvane do nirvane" i sa normalnom voznjom vrsi posao svaka guma. Zaustavni put je ono bitno a nekad ne zavisi sve od nas, niti mozes da predvidis sta i ko te ceka iza sledece krivine.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4171
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od carov2 » 20 Okt 2021, 18:49


nikaragva je napisao:Pa tesko da bas bude 2-3x jeftinije.

Evo ti primer za 195/65R15

Vecina budzet guma je tu negde oko 5000-5500 dinara.

Contintenal je oko 6500 dinara cini mi se.
Neverovatno, morao sam da proverim, nisam verovao. Slika

U glavi mi je bilo da su Conti i ekipa 9k-11k, ali je to za dimenziju 205/55 r16, koja je takodje česta dimenzija.

Inače i kod mene, kod dimenzija koje sam pratio/kupovao je bio odnos otprilike 1:2.
Premijum bude uglavnom duplo(ili čak i malo više) skuplji od Tigra.








Sent from my SM-G980F using Tapatalk


maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od maniaxxx » 20 Okt 2021, 18:50

Ne mora uvek i premium, ima za ponekad skoro istu sumu, koliko kosta neki tigar, pregrst guma, koje su sasvim ok, neki srednji rang tipa, dunlop, fulda, falken, koje iskreno su sasvim ok, a ipak kostaju manje od premiuma. Posebno u manjim dimenzijama je ta razlika u ceni tipa 40e za celi set.

Ja moram sad kupiti 18 cola zimsku.gumu, e tu je razlika po setu lagano i 200e

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4171
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od carov2 » 20 Okt 2021, 18:56

Možda u Sloveniji Slika brendovi koje si naveo, uglavnom u dimenzijama koje meni trebaju budu nekako na pola puta Slika, znači izmedju Tigra i premijuma. Slika
Da ti bude lakše, meni treba sada 19 zimska Slika ...mada sada gledam jednu 18 felnu, koju mi nude, ali sam vise za to da kupim samo 19 gume i završim priču.Slika

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Odgovori