Zimske gume - da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Branko59
Postovi: 17
Pridružio se: 13 Maj 2021, 09:40

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Branko59 » 27 Dec 2022, 22:31

Vidiš pešaka pored puta i pored njega voziš stotku? :o Da li je pijan, zamišljen ili ima nekih poblema i samo zakorači na put? Hiljadu mogućih kombinacija mi prođe kroz glavu kada vidim takvu scenu. Izdaleka ga opazim i pustim nogu sa gasa. Ima li šta jednostavnije od običnog predviđanja mogućih situacija? To me je naučio jedan pas koga sam ubio još davno, dok sam bio mlad i neoprezan (jako mi je žao zbog toga, davno beše, ali i danas ga pamtim). Izdaleka ga vidim kako stoji pored puta, ne smanjujem gas, gleda prema meni, video sam mu oči kad sam mu se približio i na par metara od mene neočekivano iskočio na put. Nisam stigao da kočim i samo sam osetio kako sam ga drobio točkovima. Opel kadet kockica, dizel, težak ko tenk. Beše lep mlad crvenkasti Irski seter. Pojeo sam se zbog njega. I nešto naučio iz moje greške. Tešio sam se što nije bio neki pešak s početka moje priče. Ili još gore - dete.
Ma, da sam imao dobre gume možda se to ne bi desilo. ;)

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21045
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od nidza » 27 Dec 2022, 22:48

Dovoljno je 40kmh da zakorači ispred tebe i da ga izlomiš čitavog. Pošto jako dobro poznaješ fiziku, znaš da si prešao najmanje 11m samo dok si premestio nogu sa gasa na kočnicu, zatim dok se auto zaustavi. Ako je mokro to se produžava, ako je šara mršava po mokrom, još više, ako je kanta od jeftine gume, još više.

Baš si mnogo siguran u to da ljudi spremni na kompromise po pitanju svog auta spadaju u dobre vozače, a moje iskustvo je drugačije, potpuno suprotno. Poštenije je reći nemam pare, svestan sam, pazim i rizikujem svesno i sebe i druge.

Branko59
Postovi: 17
Pridružio se: 13 Maj 2021, 09:40

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Branko59 » 27 Dec 2022, 22:51

E, ljudi, danas u Beogradu toplo, 13 stepeni, lije kiša, mokre ulice, a ja vozim sa zimskim gumama. Mogao sam negde da prokliznem. :o :o :o Leptejebo :rofl: :rofl: :rofl:

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od dag81 » 27 Dec 2022, 23:08

Ne znam sto pametujes. Vozis Punta, lagan auto, imas 60+ god, verovatno vozis do 80 90 na sat. I ne treba ti 2 seta za tako lagan auto. Jedino sledeci put kupi AllSeason gumu ako vec neces menjati.

Послато са SM-G991B помоћу Тапатока


Branko59
Postovi: 17
Pridružio se: 13 Maj 2021, 09:40

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Branko59 » 27 Dec 2022, 23:10

nidza je napisao:
27 Dec 2022, 22:48
Baš si mnogo siguran u to da ljudi spremni na kompromise po pitanju svog auta spadaju u dobre vozače, a moje iskustvo je drugačije, potpuno suprotno. Poštenije je reći nemam pare, svestan sam, pazim i rizikujem svesno i sebe i druge.
Svakodnevno čitamo da širom zemlje ginu mladi. Može se primetiti da većinom stradavaju u jakim automobilama. Mnogo konja pod nogama, a malo mozga u glavi. Većinom su to, na oko, lepi automobili, kupljeni na zapanjačkim otpadima i uvaljivani klincima koji se pale na mašine daleko više nego na lepe žene. Ulažu u njih poslednji dinar, peru ih i paze više nego sebe, gledaju da uvek budu tip-top i opet ginu. U čemu je problem? U gumama ili nečem drugom?

Branko59
Postovi: 17
Pridružio se: 13 Maj 2021, 09:40

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Branko59 » 27 Dec 2022, 23:19

dag81 je napisao:
27 Dec 2022, 23:08
Ne znam sto pametujes. Vozis Punta, lagan auto, imas 60+ god, verovatno vozis do 80 90 na sat. I ne treba ti 2 seta za tako lagan auto. Jedino sledeci put kupi AllSeason gumu ako vec neces menjati.

Послато са SM-G991B помоћу Тапатока
Aaaa, znači kad si mlad onda odvališ gas nogom. To nisam znao. Baš sam omatorio. Gume za svako vreme, neka hvala. Bolje zimske koje se više troše nego ta čudna kombinacija gume i plastike čija se površina sija više od kliska.
Uostalom ljudu, vozite kako vam volja. Vaše glave su u pitanju. Ali mi je žao kad čujem da je neka nedužna glava stradala od strane nekog tupoglavog nadobudnog klinca kome je Bembara u krvi.

ljubitelj
Postovi: 10551
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od ljubitelj » 27 Dec 2022, 23:26

Bax je napisao:
27 Dec 2022, 22:14
Moj burazer je umeo da kaze ako aktiviras ABS, znaci da ne umes da vozis.... Tj. precenio si se...
Upravo tako, vrlo tačno.

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9712
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Markoni » 27 Dec 2022, 23:30

I meni je žao kada neko ne uspe sa normalne brzine da zakoči jer je na lošim gumama i povredi neko dete.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19191
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Heinz » 27 Dec 2022, 23:37

Sve što testovi kažu o dužini zaustavnog puta - lažu!

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21045
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od nidza » 27 Dec 2022, 23:39

Novine pišu vesti gde navlače ljude da klikću. Očigledno je klinac u bembari vest, a starac na traktoru nije. To nije zvanicna statistika. Uopšte ne stradaju mladi ljudi više, i hvala bogu što je tako.
Лица старија од 65 година у својству возача или путника трактора скоро четири пута чешће смртно страдају када учествују у саобраћајним незгодама, него што је то случај када страдају у својству путника и возача у путничком аутомобилу.
Ризик смртног страдања старијих лица је за 46% већи од просечног јавног ризика смртног страдања за целу популацију становништва Републике Србије (према процењеном броју становника за 2021. годину)
Izvor je Republika Srbija, Agencija za bezbednost saobraćaja.

U prevenciju ne spada samo predviđanje i spora vožnja, već i tehnička karakteristika vozila. Nema opravdanja za smanjenje tih karakteristika. Mogu se konstatovati, kad ne može da se izbegne, ali opravdati ne.
Околности (утицајни фактори) страдања старијих лица
* Најчешће евидентиран утицајни фактор настанка саобраћајних незгода са погинулим лицима старијим од 65 година је неприлагођена брзина условима саобраћаја и стању пута (35% погинулих лица старијих од 65 година), док је тај утицајни фактор забележен код 23% повређених лица од укупног броја повређених старијих лица (График 11).
* Након неприлагођене или непрописне брзине кретања возила, као најчешће евидентиран утицајни фактор настанка саобраћајних незгода са погинулим, али и повређеним старијим лицима је пропуст возача који се односи на неправилно сагледавање саобраћајне ситуације (23% погинулих и 23% повређених лица од укупног броја погинулих/повређених старијих лица)

Korisnikov avatar
A170T
Postovi: 2102
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od A170T » 28 Dec 2022, 11:28

Evo kako ja vidim ovu situaciju.
Kao prvo ovo je forum ljubitelja automobila a ne vozača uopšteno. Ovde cirkuliše taj krug ljudi koji imaju uglavnom sličan način razmišljanja, dok kada naleti neko sa strane koji bude čoporativno rastrgnut. Ovde cirkulišu ljudi koji su u dobroj/odličnoj finansijskoj situaciji ali opet to nije realnost. Mnogo više je nas koji nismo uvek u mogućnosti da imamo auto u "tip top" stanju i primorani smo da te neispravnosti imamo uvek u glavi i da kompenzujemo načinom vožnje za te neispravnosti. Primera radi, ako je put prljav/mokar a gume nisu u cvetu mladosti, voziću 40 km/h, ili uopšte neću ni polaziti na put ako nije nužno. Primer 2, vozač koji zna da mu gume nisu u idealnom stanju neće ubiti ubiti nekog na pešačkom dužim zaustavnim putem jer poznaje svoj auto. Primera ima u nedogled... Običan vozač je zatrpan životnim problemima i nema vremena da se bavi forumima. Udara glavom o zid kako da sastavi mesec sa platom od 30.000 din, sa svim poskupljenjima koja su nas zadesila. Ljude mrzi da jednom mesečno provere pritisak u gumama, a tek da prate online testove aktuelnih guma za 2022 god.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4126
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od carov2 » 28 Dec 2022, 11:56

Sve je to u redu, ima ovde dosta ljudi koji nemaju "premijum" gume na svojim automobilima i to je sve u redu, ne koristimo svi auto u istim uslovima i slično...ali ti ljudi ne pišu da su ovi drugi budale što kupuju letnje gume leti, a još veće budale što su kupili premijum gume.

To im uopšte ne treba, treba samo malo da mućnu glavom, a ne da kupuju dobre gume.

Znači ovde te neko ubeđuje da si budala i da ne znaš da voziš, tako da su "normalni" vozači ovde napadnuti, a ne obrnuto.

Sent from my SM-F936B using Tapatalk


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21045
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od nidza » 28 Dec 2022, 11:59

@A170T
Baš je napor biti u toku sa gumama sat vremena u 5 godina, koliko prosečno traju, a na budžet dimenzijama i duže. Običnog vozača ne mrzi da gleda telefon 4h dnevno, a mrzi ga da proveri gume i bude informisan - što je takođe moguće uz pomoć tog istog telefona. Ima zimske gume leti, ali puši pljuge. Nije to nemaština, nego drugačiji životni prioriteti.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4126
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od carov2 » 28 Dec 2022, 12:03

+1

Prioriteti su ključna reč.

Pre će da kupi novi mobilni telefon nego nove gume.

Sent from my SM-F936B using Tapatalk


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19191
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Heinz » 28 Dec 2022, 12:48

Taj sa 30k nema ni za pljuge. Kakve gume i kola.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Odgovori