Zimske gume - da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od dragvorl » 24 Maj 2020, 14:08

Ako zadrzavas auto duze mozda vredi razmisliti o setu celicnih felni.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Apex
Postovi: 291
Pridružio se: 15 Sep 2018, 09:32
Garaža: Smart For Two MK2

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Apex » 24 Maj 2020, 14:59

antivenom je napisao:
24 Maj 2020, 10:47
To je sitan novac(zamena guma) a mnogo znaci, ja kad ne bih imao bar toliko para da menjam gume, ne bih ni vozio i zbog sebe(svoje porodice) i zbog ostalih u saobracaju.
Ali dobro znam da nismo svi isti neki gledaju siru sliku neki usko licno sve ok.
U vezi svega to mislim ne konkretno za ovo tipa parkiranja, postovanja zakona u svemu, po pitanju zdravlja....


Послато са OnePlus 7T Pro помоћу Тапатока
Usko je to što ti odmah "znaš" da se radi o parama iako to nigde nije pomenuto i što odmah etiketiraš da čim sam ovo pitao odmah znači ne poštujem druge i okolinu.
5 godina koliko imam trenutno auto menjam zimske i letnje gume svake godine, isto sam radio i 5 godina na prethodnom autu.
Ovo je prvi put da sam uopšte dočekao skoro jun sa zimskim gumama zbog vanrednih okolnosti.

Radi se o tome da imam malo slobodnog vremena i ako mogu da ove godine dobijem dva vikenda gde neću morati da potrošim par sati na zamenu guma, meni je to nešto što ima neku vrednost koja se ne može direktno preračunati u parama.

Ako ću sa mojom smešnom kilometražom da uništim gume i vožnjom od 50-60km/h po gradu da predstavljam nebezbednost u saobraćaju onda OK.
Auto je inače uzet skoro nov i uvek održavan da bude skroz ispravan zbog bezbednosti mene i drugih, ne zbog naših smešnih zakona i još smešnije primene.

Inače mi ne bi palo na pamet da vozim letnje gume zimi, bez obzira na konkretne uslove.

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od ftj » 24 Maj 2020, 15:32

U sustini nista gumama nece biti za par hiljada km po suncu a na tebi je da procenis da li smatras je 'proracunati rizik' prihvatljiv jer je cinjenica da ces imati povecani zaustavni put i losije prianjanje u slucaju kriticnih situacija, pogotovo u kombinaciji sa mokrim putem. Jako su male sanse da ce ti se tako nesto desiti al eto nije da ne postoje.

Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od HKS » 24 Maj 2020, 15:47

Ja cu sebi kupiti moment kljuc. Pa da imam za iduci auto za koji bih kupio i feluge jos jedne, da ne idem kod vulkanizera stalno.
Trenutno mi zimske, ali ne vozim auto, skoro nikako.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4122
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od carov2 » 24 Maj 2020, 15:58

Mene baš smara odlazak kod vulkanizera zbog zamene guma. Pogotovo što mi u gepek stanu samo dva točka, a druga dva prljava moram na zadnju klupu.
Poslednje dve godine uklopim sa zamenom guma na nekom kombiju, pa tako u oba pravca imam prevoz za gume.

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od dag81 » 24 Maj 2020, 16:03

Ha ha, dva vikenda na zamenu guma.
Nemoj ih menjati kad ti je vec toliki problem. Cekas da ti i mi ovde kazemo da ne menjas da opravdas svoj stav i "gubljenje" silnog vremena.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
antivenom
Banned
Postovi: 541
Pridružio se: 18 Mar 2019, 13:06

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od antivenom » 24 Maj 2020, 16:04



Послато са OnePlus 7T Pro помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
antivenom
Banned
Postovi: 541
Pridružio se: 18 Mar 2019, 13:06

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od antivenom » 24 Maj 2020, 16:06

Apex je napisao:
antivenom je napisao:
24 Maj 2020, 10:47
To je sitan novac(zamena guma) a mnogo znaci, ja kad ne bih imao bar toliko para da menjam gume, ne bih ni vozio i zbog sebe(svoje porodice) i zbog ostalih u saobracaju.
Ali dobro znam da nismo svi isti neki gledaju siru sliku neki usko licno sve ok.
U vezi svega to mislim ne konkretno za ovo tipa parkiranja, postovanja zakona u svemu, po pitanju zdravlja....


Послато са OnePlus 7T Pro помоћу Тапатока
Usko je to što ti odmah "znaš" da se radi o parama iako to nigde nije pomenuto i što odmah etiketiraš da čim sam ovo pitao odmah znači ne poštujem druge i okolinu.
5 godina koliko imam trenutno auto menjam zimske i letnje gume svake godine, isto sam radio i 5 godina na prethodnom autu.
Ovo je prvi put da sam uopšte dočekao skoro jun sa zimskim gumama zbog vanrednih okolnosti.

Radi se o tome da imam malo slobodnog vremena i ako mogu da ove godine dobijem dva vikenda gde neću morati da potrošim par sati na zamenu guma, meni je to nešto što ima neku vrednost koja se ne može direktno preračunati u parama.

Ako ću sa mojom smešnom kilometražom da uništim gume i vožnjom od 50-60km/h po gradu da predstavljam nebezbednost u saobraćaju onda OK.
Auto je inače uzet skoro nov i uvek održavan da bude skroz ispravan zbog bezbednosti mene i drugih, ne zbog naših smešnih zakona i još smešnije primene.

Inače mi ne bi palo na pamet da vozim letnje gume zimi, bez obzira na konkretne uslove.
U pravu si sve sto kazes. SlikaSlika

Послато са OnePlus 7T Pro помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Apex
Postovi: 291
Pridružio se: 15 Sep 2018, 09:32
Garaža: Smart For Two MK2

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Apex » 24 Maj 2020, 16:33

dag81 je napisao:
24 Maj 2020, 16:03
Ha ha, dva vikenda na zamenu guma.
Nemoj ih menjati kad ti je vec toliki problem. Cekas da ti i mi ovde kazemo da ne menjas da opravdas svoj stav i "gubljenje" silnog vremena.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
Ha ha, napisao sam lepo po par sati, ne cela dva vikenda.

Da je moj stav da sigurno neću da ih menjam ne bih pitao ovde ljude za mišljenje.
Većina ljudi mi je lepo odgovorila i informisala me da se ne radi samo o ubrzanom trošenju nego da ima i drugih negativnih stvari.

antivenom je napisao:
24 Maj 2020, 16:06
U pravu si sve sto kazes. SlikaSlika
Hvala, znači mi puno tvoja potvrda.

Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od klisko » 24 Maj 2020, 21:00

Juče skinuo zimske i upisao u aplikaciju. Po sezonama, prelazili smo:
2015/16 - 5400km
2016/17 - 5000km
2017/18 - 3500km
2018/19 - 1800km
2019/20 - 1900km
Po godinama, već bi mogle da se menjaju ali obzirom kakve su zime i koje kilometraže prelazi (ženomobil), možda ih i zadržim. Nove zimske sigurno neću, možda pređem na celogodišnje (ako je to dobar prevod za all-season). Kada je bolje prelaziti, na jesen ili na proleće? Ili nema veze nego kad stignu na zamenu?

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od dragvorl » 24 Maj 2020, 21:11

Valjda bolje na jesen, manje ce se prziti a i potencijalno ce duze trajati do zadnje zimske sezone, imace vise sare.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od klisko » 25 Maj 2020, 23:32

Da, ima logike. Hvala.

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od dag81 » 26 Maj 2020, 01:20

Ako nisu postojece katastrofa sacekaj bar septembar. I letnje se krzaju od nasih temperatura, a ne all season.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


sarajevo123
Postovi: 239
Pridružio se: 20 Maj 2019, 11:00
Garaža: Audi A3 2.0 TDI 125kw CR 2011g quattro
Lokacija: BiH

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od sarajevo123 » 18 Jun 2020, 00:51

antivenom je napisao:Ove god kupio Conti TS 860 vrhunska guma bar po mokrom bas bas, u BG nema snega pa ne mogu da kazem kakva je ali nesto najbolje sto sam vozio od guma a pre njih sam imao i TS 850 i TS830 ma ni prici 860 zaista vrh guma i odsad pa nadalje kupujem nju bar za zimu dobro drzi uz Audijev ESP i ostalih senzora i pomagala(ABS i slicno).
Bas neki dan kad bese kisica sam imao ekstremno kocenje po mokrom kolovozu izlete budala van pesackog nije gledao a ja iskren da budem bas sam brzo vozio da ne napisem sad koliko poenta brzo reagovao patos pedala krene ABS, sva 4 migavca se popalise ma ukopa me jako brzo te stade ispred budale koji se samo okrenuo i otrcao dalje malo falilo da bude kao u maratoncimaSlika da su bile losije gume ili cak i neki auto sa losijim kocnicama ili sistemom losijim a pritakvim uslovima na putu mojoj brzoj voznji i budali koja pretrcava van pesackog, ne bi me oprali ni Sava nj Dunav danas a ne bih ni kucao sad.
Tako da mene samo kvalitet interesuje i bas me briga koliko taj kvalitet kosta ako ce meni glava biti na ramenima sve ostalo je sitna cena i pare ce se uvek zaraditi i zarade se a sta je moglo biti tu verovatno popravnog ne bi bilo ni za njega ni za mene.
Ne opravdavam moju brzu voznju naprotiv ali hvalim dobre gume narocito po mokrom jer je taj dan ceo dan padala kisa pre nekih 5-6 dana to bese.
Moze da se kaze da guma glavu cuva.
Kod mene su sve 4 nove conti ts 860, kupljene na jesen 2019.
Ove zime pao jedan jaci snjeg u Sarajevu, 15 ak cm sigurno na putu. Spustio se niz jedno pravo veliko brdo (nista ocisceno nije bilo).
Drug mi govori polako i u prvu a ja osjetim pod tockovima da imam apsolutnu kontrolu.
Ja ga hladno u drugu i 40 na sat nizbrdo.Ko da je august.On se uspanicio..aaa neces moci stati nikad.Pritisno kocnicu stao u 5-6 metara, nijednom proklizo.
Bolest kakva je guma iskreno, bolest.



Sent from my SM-A515F using Tapatalk


Korisnikov avatar
antivenom
Banned
Postovi: 541
Pridružio se: 18 Mar 2019, 13:06

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od antivenom » 18 Jun 2020, 18:23

Tako je kazem odlnicnaaaa guma, vredi svaki dinar/€ ulozen u nju.
Ja se ne kajem.

Послато са ONEPLUS A3003 помоћу Тапатока


Odgovori