Zimske gume - da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30009
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od trojanac » 24 Jan 2012, 01:26

Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Nemanja
Postovi: 265
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:05
Garaža: Audi
Lokacija: Srbija

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od Nemanja » 24 Jan 2012, 12:46

trojanac je napisao: http://youtu.be/bZCeZ5g-CKc

Poslednjih 20-30 sekuni snimka lepo pokazuju zasto je jeftinije koristiti sve 4 zimske u odnosu na razne kombinacije 2 + 2 pa makar bili i sami Sumaheri iza volana. :bibip:

Korisnikov avatar
half man
Postovi: 1641
Pridružio se: 22 Jan 2012, 14:17
Garaža: Passat b8 ,Infiniti Fx30d S
Lokacija: Novi Sad

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od half man » 24 Jan 2012, 14:45

Ma ovi klipovi su otklonili svaku sumnju,zimske gume su OBAVEZNE ! :cool!:

Korisnikov avatar
pigeon
Postovi: 556
Pridružio se: 16 Jan 2012, 12:22
Garaža: Škoda Octavia A8 1.4TSI 8AG + Fiat 500
Lokacija: Sombor

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od pigeon » 24 Jan 2012, 17:27

Ja sam svakako za zimske gume i to u varijanti na sva 4 točka obavezno.

Posmatram to tako da je dovoljno da me jednom spasu od nekog čukanja i već su se isplatile. A verujem da znače mnogo više. Kad sam ih prvi put stavio nisam mogao verovati kolika je razlika i koliko sam sreće imao kad sam jedne zime zapucao na Jahorinu sa letnjim gumama i lancima na metar snega :)

Korisnikov avatar
Sh@rance
Postovi: 1600
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:48
Garaža: Fiat Punto Classic 1.3 MultiJet & Cannondale Trail 7 er29
Lokacija: Obrenovac

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od Sh@rance » 26 Jan 2012, 20:06

Evo da kazem i ja nesto. 16 godina sam za volanom, ovo mi je 4. licni automobil i jedan koji sam delio sa caletom kada sam tek polozio tj kada sam imao 18 godina. Nikada u zivotu nisam imao zimske gume do sada, uvek sam i zimi i leti terao na letnjim gumama. I ja zivim u ravnicarskom kraju kod mene u gradu je sve ravno kao u vojvodini najveca uzbrdica mi je kad izlazim sa parkinga. Malo proklizas malo se zaneses prilagodis brzinu 20-30km/h i teraj. Iako sam 16 godina tako vozio nikada nisam imao ni jedan peh zimi. Pre tri meseca sam kupio sve 4 nove zimske gume, kupio ih sad ili u novembru isto mi dodje reko da skinem jednu brigu sa vrata. Tek jutros sam video sta znace sve 4 zimske gume, i gde sam gresio svih 16 godina.
Pre dve godine kada sam vozio citroena XM-a kupim mu sve 4 michelin energy saver nove prva zima i prvi sneg nisam moga da izadjem sa parkinga morao sam da poturam patosnice ispod guma.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30009
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od trojanac » 26 Jan 2012, 20:44

Dileme nema. :)

Sent from my HTC using Tapatalk
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
half man
Postovi: 1641
Pridružio se: 22 Jan 2012, 14:17
Garaža: Passat b8 ,Infiniti Fx30d S
Lokacija: Novi Sad

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od half man » 26 Jan 2012, 21:10

Eeeej Trojanac,koji si HTC uzeo ? :cool!:

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30009
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od trojanac » 26 Jan 2012, 21:14

Wildfire S

Sent from my HTC using Tapatalk
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30009
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od trojanac » 03 Feb 2012, 23:44

Pošto se kroz mnoge teme opisuju iskustva sa gumama nakon današnje vožnje, molim vas da sva ta iskustva iznosite prvenstveno u ovoj temi.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od NexT » 04 Feb 2012, 00:05

195/65 R15 Good Year Ultra Grip 7+ (proslogodisnje)

:doubleup: Tezak auto, relativno uske gume, dosta obrtnog i nema gde ne moze da prodje :mrgreen:

Vozio sam se po celom gradu, od auto-puta do Visnjicke banje i nekih zavucenih ulicica na Zvezdari- ni ove godine me nisu izneverile.

ABS se naravno palio, jbg, ispod snega je ipak led... Ono sto me je odusevilo, kretao je na uzbrdicama iako je sneg visi od klirensa auta i gomila se ispred branika. Na Gazeli se jutros coveku ugasi BMW 7, i nisam imao vremena da kocim, ali sam lagano uspeo da ga obidjem, bez kocenja, proklizavanja ili bilo sta slicno...

205/60 R16 Dunlop WS 3D

Mercedes, zadnji pogon i nema gde nije prosao danas :) Nisam ga ja mnogo vozio, nekih 40ak km, sloj snega na putu, ali i kada se zavuce u neociscenu ulicu i neutaban parking, lagano se parkiralo, nije bezao zadnji kraj...
Dunlop je nekako cvrsci od GY, koji malo vise leluja, ali obe gume su vrhunski uradile posao danas.

Videcemo sutra, epizoda 2 :)

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7259
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od dag81 » 04 Feb 2012, 00:40

GY UG7 je mozda malo bolja za kopanje snega, a Dunlop 3D za voznju.
Ali razlike su kao sto sam rekao bas jedva primetne, tj. prosecno gledano kad bi trebao da kazem koja je bolja, ne znam sta bih rekao-preporucio osim kome se koja sara vise svidja. Mada ove dve gume polako odlaze u zaborav, na zalost. :tuzan:

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od NexT » 04 Feb 2012, 01:12

taman treba sledece sezone da se kupuju nove :)

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23308
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od Day Walker » 04 Feb 2012, 01:28

Michelin Alpin A3
Odlicno su me sluzile i prosle sezone.. Danas su me zaista iznenadile, nisam nigde zaglavio, a verujte mi da je po mom kraju ludnica. Zaista skidam kapu :rukovanje:
Gledao sam kako se komsija (inace taksista) mucio 15 min da izadje sa parkinga na koji sam najnormalnije usao i parkirao se, iako pod snegom ima debeo sloj leda..
Posle pogledah, ima winteru ali ko zna od kad je..

Slika
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
Med
Postovi: 591
Pridružio se: 14 Jan 2012, 21:23

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od Med » 04 Feb 2012, 06:37

Да, дефинитивно!

Мислим да дилеме и ове теме не би ни било да смо озбиљнија држава него што смо и да су нам џепови пунији него што су.

Јучер сам цео дан гледао заношења и проклизавања и немогућност кретања.
Или су у питању биле гуме типа "ћелавитис акута" или незнање, углавном блага ме језа хватала сваки пут кад би се приближавао некоме од тих који шлајфују у првој толико да ламела вришти од муке не знајући кад ће то чудо да поскочи и закуца се у некога или нешто.

Ја сам без обзира на нове зимске гуме имао пар благих заношења задњег дела али је у питању била више моја брзина скретања.
Тренутно је у НС -11. Улице су прекривене снегом али је испод снега лед и ту со не делује на тако ниској температури.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30009
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od trojanac » 04 Feb 2012, 07:52

I kod mene je trenutno -11c, samo je ovaj sneg nekako ublažio hladnoću, a srećom nema ni košave. Tako da mi, bez obzira na sve poteškoće, prija boravak napolju, makar dok ne očistim auto.

Što se guma tiče, pisao sam već model i dimenzije, ali da ponovim.
4 x Dunlop WinterSport 3D 185/65 15

Po dosadašnjem iskustvu, odlično se ponašaju po kiši i po suvom, a juče sam imao prilike da ih probam i po snegu. Kretanje bez problema i na uzbrdici. Primer je Nebojšina ulica (beograđani znaju) u kojoj sam par puta stao jer je neki taksista pokušavao na nađe mesto gde će sačekati mušteriju, ali bezuspešno. Kretao sam maltene kao po suvom i tu sam baš prijatno iznenađen. Kočenje je odlično, pošto su sve 4 gume zimske, nema zanošenja. Ne mogu da ih uporedim sa drugim gumama jer nisam imao druge zimske gume na ovom autu, ali po svemu što su pokazale do sada, vrlo sam zadovoljan.
Smatram da je zimska guma definitivno obavezna, ako se vozi automobil u uslovima kao što je to bilo juče. Upoređujem sad cene na netu i vidim da je razlika između WS 3D i Winter1 15e po gumi, tj. 60 za komplet. Možda razlika deluje velika, ali na prosek korišćenja od 4 godine, za 15e godišnje ipak biram da vozim Dunlop, najbolju gumu u toj dimenziji po ADAC testu iz 2010 godine.
Posetite www.garaza.rs !

Odgovori