Zimske gume - da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
DuleTDI
Postovi: 26
Pridružio se: 16 Okt 2021, 20:18
Garaža: Golf 4 TDI

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od DuleTDI » 20 Okt 2021, 19:05

Normalno. Tako i treba da razmislja covek koji vozi ovo na slici.

Sto se tice razlike u ceni po setu maniaxxx ja nekako volim tu razliku da podelim na 4 ili 5 godina koliko se set zimskih guma koristi. A 40 ili 50 evra godisnje vise nije neka para (500 dinara mesecno).

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 706
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od YUgisa » 20 Okt 2021, 19:10

Nije problem ko koju gumu vozi, nego ljudi koji misle da su sa voznjom u granici ogranicenja brzine bezbedni od svega... Nepoznavanje osnovne fizike je ozbiljan problem u nasem saobracaju... Juce idem, 6 auta u koloni, ja peti u redu, svi branik na branik, jedino ja drzim odstojanje od oko 60-70m i onda me vozilo iza mene preteklo jer "zaostajemo". Totalno je ne bitno koje gume imas, kada na 80km/h drzis 3-4m razmaka, neces ni poceti da kocis ako onaj ispred nalegne na kocnicu iznenada...
Being second is to be the first of the ones who loose...

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od ljubitelj » 20 Okt 2021, 19:26

nikaragva je napisao:
20 Okt 2021, 16:27
Pa tesko da bas bude 2-3x jeftinije.

Evo ti primer za 195/65R15

Vecina budzet guma je tu negde oko 5000-5500 dinara.

Contintenal je oko 6500 dinara cini mi se.

Govorim o zimskim gumama.


Sve ukupno nekih 2-3000 dinara razlike za set guma.
Nije neka razlika u parama, da ne bi vozio premium gumu, zar ne?

Opet s druge strane ni continental ne ulaze nesto previse u 15" gume, tako da su te gume mozda pravljenje u nekoj njihovoj tigar fabrici i stoga se mozda malo razlikuju od tih jeftinijih guma. A mozda nisam u pravu.



Prava razlika nastaje na recimo 255/45R19 gumama, gde cena moze da bude dva puta veca za premium. Ali cak ni tu nije tri puta razlika.
Continental zimske tih 15-16 coli na testovima su tu u rangu proseka, u nekoj disciplini nešto bolje a u nekoj disciplini nešto gore od srednje vrednosti... niti je velika razilka u parama niti je velika razlika u karakteristikama Contija u odnosu na druge.

Conti se malo razlikuje od drugih u ovim najčešće korišćenim dimanzijama složio bih se potpuno sa tobom.

Kao što si i naveo Conit je skuplji 10tak evra od prosečne zimske gume.

Korisnikov avatar
DuleTDI
Postovi: 26
Pridružio se: 16 Okt 2021, 20:18
Garaža: Golf 4 TDI

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od DuleTDI » 20 Okt 2021, 19:28

@YUgisa

Tacno. Imao sam situaciju pre neki mesec.. magistralni put, brzina oko 90, kolona automobila ide u susret a iza mene "s(iptar)vajcarac" sa mercedesom.. ne vide mu se farovi koliko je prisao blizu mene.
U jednom trenutku ispred mene iz trave pored puta izlecu 2 psa. Naravno da nisam ni pomislio da naglo kocim, vozio sam zenu i dete od 3 godine. Pustio sam samo gas i samo malo pipnuo kocnicu, jednog psa izbegao drugog samleo. Ostetio drzac za tablice, spojler napukao..
Pritom sam ranije povremeno davao desni migavac ne bi li me budala pretekla ali nije vredelo.
Poslednja izmena od DuleTDI u 20 Okt 2021, 19:40, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Sinisa G.
Postovi: 2411
Pridružio se: 11 Feb 2014, 11:25
Garaža: GTS, EVO500, GSI
Lokacija: Beograd, Grac

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Sinisa G. » 20 Okt 2021, 19:28

Ajde svi vi sto se drzite zaustavnog puta ko pijan plota,
daj pokazite te vase slr-ove vise.
Posto cisto sumnjam da vozite nesta drugo sto ima duplo
duzi zaustavni put.
:isplazijezik:

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2857
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Martin » 20 Okt 2021, 19:44

DuleTDI je napisao:
20 Okt 2021, 19:28
@YUgisa

Tacno. Imao sam situaciju pre neki mesec.. magistralni put, brzina oko 90, kolona automobila ide u susret a iza mene "s(iptar)vajcarac" sa mercedesom.. ne vide mu se farovi koliko je prisao blizu mene.
U jednom trenutku ispred mene iz trave pored puta izlecu 2 psa. Naravno da nisam ni pomislio da naglo kocim, vozio sam zenu i dete od 3 godine. Pustio sam samo gas i samo malo pipnuo kocnicu, jednog psa izbegao drugog samleo. Ostetio drzac za tablice, spojler napukao..
Pritom sam ranije povremeno davao desni migavac ne bi li me budala pretekla ali nije vredelo.
Sledeći put pali maglenke, dodiruj kočnicu. U većini slučajeva na taj način uspem napraviti veće rastojanje ili me preteknu, ako su brži.

Morse
Postovi: 178
Pridružio se: 28 Jul 2020, 10:06
Garaža: Lancer 2009. 1.5

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Morse » 20 Okt 2021, 19:53

Mene kad siluju tako u vožnji, pogotovu na nepoznatom putu i/ili pri lošim vremenskim uslovima - četiri migavca, usporim i odem u stranu, idealno ako ima neki ispust ili nešto da maksimalno usporim, budala prođe, svi zadovoljni.

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 706
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od YUgisa » 20 Okt 2021, 20:15

Sinisa G. je napisao:
20 Okt 2021, 19:28
Ajde svi vi sto se drzite zaustavnog puta ko pijan plota,
daj pokazite te vase slr-ove vise.
Posto cisto sumnjam da vozite nesta drugo sto ima duplo
duzi zaustavni put.
:isplazijezik:
Nisam nikad u prilici da izmerim sa trenutnim setapom, ali pre na letnjim gumama je mogao da stane za oko 37-8m sa 100km/h.
Being second is to be the first of the ones who loose...

devit0
Postovi: 82
Pridružio se: 04 Apr 2021, 22:52

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od devit0 » 20 Okt 2021, 20:18

DuleTDI je napisao:[mention]YUgisa[/mention]

Tacno. Imao sam situaciju pre neki mesec.. magistralni put, brzina oko 90, kolona automobila ide u susret a iza mene "s(iptar)vajcarac" sa mercedesom.. ne vide mu se farovi koliko je prisao blizu mene.
U jednom trenutku ispred mene iz trave pored puta izlecu 2 psa. Naravno da nisam ni pomislio da naglo kocim, vozio sam zenu i dete od 3 godine. Pustio sam samo gas i samo malo pipnuo kocnicu, jednog psa izbegao drugog samleo. Ostetio drzac za tablice, spojler napukao..
Pritom sam ranije povremeno davao desni migavac ne bi li me budala pretekla ali nije vredelo.
Mozda da si isao manjom brzinom bi te pretekao ovako nisi ni ti bio blag u voznji iako si vozio dete od 3 godine. Vozio si vise od max dozvoljene brzine mozda zato nije bas zeleo da te pretice jer kad nekog pustas da te pretekne ne vozis vecom brzinom od dozvoljene na tom delu puta. A i kako da te pretekne kad tom brzinom vozis a u susret vam ide kazes kolona automobila iz suprotnog smera?

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9882
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od Ivan » 20 Okt 2021, 20:25

Vau
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4120
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od carov2 » 20 Okt 2021, 20:26

ljubitelj je napisao: Continental zimske tih 15-16 coli na testovima su tu u rangu proseka, u nekoj disciplini nešto bolje a u nekoj disciplini nešto gore od srednje vrednosti... niti je velika razilka u parama niti je velika razlika u karakteristikama Contija u odnosu na druge.

Conti se malo razlikuje od drugih u ovim najčešće korišćenim dimanzijama složio bih se potpuno sa tobom.

Kao što si i naveo Conit je skuplji 10tak evra od prosečne zimske gume.
Ovo baš i nije tačno. Ovako na brzinu:

Slika

Sent from my SM-G980F using Tapatalk

Edit:

Sad vidim da sam stavio letnju gumu, nebitno, priča stoji, zimski Conti 16 nikako nije prosečna guma.

Korisnikov avatar
DuleTDI
Postovi: 26
Pridružio se: 16 Okt 2021, 20:18
Garaža: Golf 4 TDI

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od DuleTDI » 20 Okt 2021, 20:39

@devit0
Na tom delu puta ogranicenje je 100 a ljudi voze po 130-140 jer je pravac. Ako ides 60 ili 70 ugrozavas i sebe i druge.
U trenutku kad su izleteli psi u susret je isla kolona vozila pa s toga nisam mogao da ih obidjem a nisam mogao ni da zakocim naglo. Splet okolnosti, desavaju se takve stvari.

Nisam hteo polemiku vec sam coveku koji je govorio o tome opisao svoju situaciju koja je imala poentu u sledecem: ni najbolje gume ne vrede u nekim situacijama (kada ne smes da kocis naglo).

devit0
Postovi: 82
Pridružio se: 04 Apr 2021, 22:52

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od devit0 » 20 Okt 2021, 21:10

Ne nisam ni mislio da si hteo pole iku, kao ni ja nego pitam samo a kako on da te predje u toj situaciji gde vozis 90 a u susret vam idu vozila iz suprotnog pravca a ti mu jos dajes desni migavac.
Nema veze razumem sta si hteo da kazes.
Pozdrav.

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od ljubitelj » 20 Okt 2021, 23:30

carov2 je napisao:
20 Okt 2021, 20:26
Edit:

Sad vidim da sam stavio letnju gumu, nebitno, priča stoji, zimski Conti 16 nikako nije prosečna guma.
U pravu si, Conti 860 nije prosečna. Ispodprosečna je guma. I lošija od prethodne generacije Conti 850.
Na istim testovima.

To što je Conti brend ne znači automatski da je dobra bolja ili najbolja guma uvek u bilo kojoj dimenziji i u svakoj disciplini.
Nije ništa bitno drugčaija Conti od drugih brendova...

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zimske gume - da ili ne?

Post od nidza » 20 Okt 2021, 23:41

Ako nešto nije slučaj sa Conti zimskom, a to je da je prosečna. Uvek sve testove pogledam za svaku sezonu, i ako je neki prozvođač najstabilniji u vrhu, to je Continental.

Možda je neke sezone kad nisu smenili model pala sa trona, ali već u sledećoj se vratila.

Odgovori