Zimske gume - da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od Saša » 18 Jan 2012, 10:06

Samo idiot može da kaže da su zimske gume potpuno bespotrebne, no treba ih moći i priuštiti. Kamo sreće da nam je sve potaman - putevi besprekorni, ulice ujutro očišćene od snega, pa da onda jedinu zamerku tražimo u (ne)posedovanju zimskih guma. Isto tako, nije isto gde živiš. Da sam negde u brdovitim krajevima gde svake zime imaš konstantno bar 20-30 cm snega, imao bih zimske gume pod obavezno i pre sezone, odnosno ako i nemam para striktno i za njih - ma našao bih ih nekako, stvorio, zaradio, pozajmio... svejedno. U redosledu prioriteta zimske gume bi tada bile zaista visoko.
No, evo me u Vojvodini, ove godine jedva da smo videli snega, svega par dana minusa, danima je bilo i po +15 stepeni pa i više. Nove letnje gume to izdržavaju bez problema. Mnogi ljudi ovde čim padne malo snega i ne koriste više automobile... I zašto ih onda terati da bacaju pare i kupuju zimske gume? Da bi neki uvoznik ili domaći proizvođač debelo zaradio? Ajde...
Ja sam takođe za ovu najavljenu varijantu da zimske gume (opremu) moraš imati/ili ne imati na automobilu u zavisnosti od vremenske situacije. Ako vidim da je nakrkao sneg (ili još bolje, da se najavljuju takvi uslovi) - mene uopšte ne bi mrzelo da dignem auto, skinem letnje i stavim zimske. Veći sam idiot u svojim očima ako je napolju 20 i više stepeni, hodaš u majici kratkih rukava, a ja derem nove zimske gume, samo zbog idiotskih zakonskih propisa... Isto tako, ako skriviš saobraćajnu nesreću a pokaže se naknadno da je jedan od uzroka bio baš to što su letnje gume na automobilu - molim lepo, oderite me još malo pride na račun toga, neću se buniti, ko mi je kriv. Dakle, stvari nisu baš crno-bele kako ih mnogi tumače. Imaš zimske - divno, sjajno, bajno, ti si savestan vozač, nemaš - ti si ovakav/onakav... E pa nije baš tako... :mig:

Korisnikov avatar
sasa lbg
Postovi: 1567
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:11
Garaža: citroen C5 ,passat B3,citroen C3,vw caddy
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od sasa lbg » 18 Jan 2012, 10:28

Ja sam svoj prvi auto kupio 2000 i od tada uvek zimi imam zimske gume napred!
Meni su za Bgd i ostatak voznje sasvim dovoljne 2 gume.
Ali takvu kombinaciju ipak ne savetujem za male i nazad lagane aute,mada moze da prodje.

Ova zima je cist primer koliko je nas zakon preteran i ne prilagodjen stvarnoj situaciji ( dobro uredba vadi stvar :D )

Korisnikov avatar
Nemanja
Postovi: 265
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:05
Garaža: Audi
Lokacija: Srbija

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od Nemanja » 18 Jan 2012, 10:40

Slazem se sasa lbg, ali ti time sto ces ustedeti na 2 zimske gume upropastices 2 letnje, ne vidim da je isplatljivije voziti sa 2 zimske u odnosu na 4, a rizik je dosta veci u odnosu na sve 4 zimske gume. Ovo pricam iz prostog razloga sto moze da se desi da te zavejs sneg na putu (Beogradu ili bilo gde drugde, ne bitno), a putara nigde kao sto se meni desilo i pored solidne 4 zimske gume jedva sam uspeo da dodjem kuci. Jeste tesko na pocetku izdvojiti pare i kupiti 4 zimske, al posle dodjes na isto sto se tice ekonomske situacije, jer ti u svakom trenutku moras da vozis sa 4 gume bile one letnje ili zimske tako da je potrosnja pneumatika ista (naravno ne racunsam sto se neki pneumatici brze trose od drugih, to je zanemarljivo).

Korisnikov avatar
sasa lbg
Postovi: 1567
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:11
Garaža: citroen C5 ,passat B3,citroen C3,vw caddy
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od sasa lbg » 18 Jan 2012, 10:58

Ja ne vozim 4x4 pogon :jane:
Nije prioritet stednja a i ne vozim od juce.

Meni sasvim ok ali kao sto rekoh recimo manji auta tipa punto,Fiesta...itd lagani nazad u ovoj kombinaciji mogu da se okrenuti za cas

Korisnikov avatar
Dule
Postovi: 110
Pridružio se: 19 Jan 2012, 12:09
Garaža: S350 bluetec, CLS350 cdi, smart
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od Dule » 19 Jan 2012, 12:56

Ni 4x4 bez zimskih ne znaci nista. Nece se on zaglaviti u snegu, ali upravljanje i skretanje dok se ide je katastrofalnu bukvalno. Ja bez zimskih po snegu ne mogu da se maknem (sa C klasom) pa od decembra/novembra zna se sta je ciniti. Elem kakva nam je ovogodisnja zima barem po BG-u se moglo glat voziti na letnjim svo vreme.
Slika

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od Floyd » 19 Jan 2012, 13:02

U Franuckoj nisam koristio zimske gume jer nisu obavezne a nisu ni potrebne (nema snega u Parizu) pa nisam znao prednosti istih.
U CH su indirektno obavezne pa sam ih stavio kad me je vec sneg uhvatio.
Posle par metara predjenih sa zimskim gumama shvatio sam koliko je lako voziti auto po snegu sa njima.

To vam dodje kao i cipele. Nije isto hodati po snegu u patikama i kanadjankama.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28017
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od Xepoj87 » 21 Jan 2012, 07:59

Ja bez zimskih ne mrdam :) Ne mogu ni da opisem kolika je razlika izmedju letnjih i zimskih po ovim niskim temperaturama...
Moze i suvo da bude,razlika je dupla... Po kisi,a tek snegu se ta razlika jos X puta povecava u korist zimskih...
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14140
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od pedja » 21 Jan 2012, 13:31

Nemanja je napisao:Ma zimske su zakon!

I drzava tako misli :lol:

Da, cudno je kada te neko vremenski ogranici na upotrebu jedne vrste guma.
Slazem se i da se potrebom dva seta guma finansije svode na isto, jer cete sa dva seta guma preci i duplo vise (dobro, ne bas, ali okvirno). Ipak, prvi april ume da bude prilicno daleko, a mart topao, sto unistava zimske gume. Treba se ograniciti na mesto stanovanja i klimatske uslove. Ako padne sneg posle 01.aprila, ja na Kopu, obavezni su mi lanci, a mogu da budem i na letnjim?

Mozda nije losa i varijanta da ako napravis s*anje, kriv si i imas letnje gume na snegu - tesko tebi.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od Saša » 21 Jan 2012, 14:28

To je i najbolja varijanta. Vidiš da je napolju nakrkao sneg, zaledilo... a imaš letnje gume - zovi lepo taksi i idi na posao, razvezi ženju i đecu, a kad se vratiš pljuni u šake i promeni gume i stavi onaj zimski set iz podruma. Iznenadio te sneg i led na Kopaoniku? Ma nije valjda... :kezo: Živiš na nekoj planini i znaš da te i ovako i onako sneg čeka od novembra do maja - nema šta da se tu nešto razmišljaš treba ili ne treba, već mora. No, to u nekoj zemlji zvanoj utopija i kad bi svi bili bolesno savesni i pedantni...

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od Floyd » 22 Jan 2012, 14:01

pedja je napisao:Mozda nije losa i varijanta da ako napravis s*anje, kriv si i imas letnje gume na snegu - tesko tebi.
Tako je u CH...

Korisnikov avatar
Mauritius
Postovi: 39
Pridružio se: 14 Jan 2012, 16:43

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od Mauritius » 22 Jan 2012, 14:20

Letnja nema dobru smesu za zimu, i skode joj niske temperature bez obzira sto nigde nema snega. :kafa:

Tako barem kazu a i ja se ne bih uveravao ( i eksperimentisao) da li je to istina ili ne. :nonono: :D

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14140
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od pedja » 22 Jan 2012, 14:24

Nije problem u temperaturi tokom same zime, problem je sa temeraturom u martu...
A opet, onom na Kopu je niska temperatura i u aprilu, maju, oktobru...

Korisnikov avatar
Mauritius
Postovi: 39
Pridružio se: 14 Jan 2012, 16:43

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od Mauritius » 22 Jan 2012, 14:26

Pa krajem marta se i skidaju zimske.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14140
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od pedja » 22 Jan 2012, 15:06

A citavog marta moze biti 20+C
Isto tako, na Kopaoniku i kasnije, ili pre 01.11. moze biti dosta hladnije.

Dakle, meni ce se topiti zimske gume, dok ce neko po Kopu (zakonski) moci da vozi na 0C tokom aprila ili oktobra. Naravno, normalan to nece ciniti, ali zakon smatra da je to ispravno.

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Zimske gume - da ili ne? (lična iskustva)

Post od dag81 » 22 Jan 2012, 19:35

Ne tope se one na 15ak stepeni ne brini se, a i ne vozis uvek u podne-predpostavljam.
Ne znam sto su ljudi u zabludi da kad je visa temperatura od 7c da ce ostetiti zimske gume. Naravno da necete.
Sa druge strane treba izbegavati da se voze leti na 30-40c, jer se krzaju lamelice i kidaju.

Odgovori