Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2107
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Gazu » 14 Sep 2022, 11:18

Kako pisati imena brendova, imena stranih ličnosti... Po mom mišljenju, to zavisi od toga koja nam je namera.

Ako želimo da edukujemo - da ga uvedemo u nešto, trebamo da pišemo po Vuku, jer čitalac neće znati na kojem jeziku da pročita napisano. Da li je Majkl ili Mihael recimo. To je pogotovo teško kad je u pitanju recimo migrant iz neke druge zemlje u zemlju engleskog govornog područja. To je slučaj kad se čitalac prvi put susreće s tim izrazom.

Ako pišemo nekome ko je već iole upućen - ko je upoznat s tim pojmom, onda mislim da je poželjno pisati original. Takođe, original i za one koji bi nakon čitanja našeg teksta želeli nešto više o tome da saznaju. Tada je neophodan original.

Eto, recimo, ako ukucam "đoson" na Google-u, neće mi ništa smisleno izbaciti.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18943
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Delija » 14 Sep 2022, 11:33

Citalac i ne treba da zna kako se nesto izgovara, ali treba da zna jednoznacno o cemu se tacno pise, a ne da desifruje neciji pionirski pokusaj. Ako se napise originalni naziv brand-a na nativnom jeziku - svi ce znati o cemu se radi. Cemu pametovanje?
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Heinz » 14 Sep 2022, 11:36

Takav nam je pravopis, transkripcija naziva.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 618
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od motorista » 14 Sep 2022, 11:43

Original Đosona je 조선, pa nek' vam je sa srećom :) . A Englezi pišu Joseon. Pismo je alat jezika, kada govorim na srpskom i pišem na srpskom. Zbog različitih transkripcija i transliteracija, a i zato što nije baš sve prevedeno na srpski, u radovima na kraju u pravilu dam i uporednu tabelu - naš izgovor, izvorno pisanje, plus varijacije na srpskom (ono Lamborgini - Lambordžini što smo nedavno pominjali) i eventualno transliteracija na ćirilicu i latinicu ukoliko su u pitanju grčki, kineski, ili, eto, korejski...

'Ajde da dopunimo našu Vikipediju, pa da Gugl izbacuje nešto smisleno i na đoson... Ionako je Koreja nastalo od imena dinastije, kao kod Kine, a sasvim se slučajno prevodi - barem na našoj stranici, za to do sada nisam čuo - i kao zemlja unutrašnjeg mira.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2107
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Gazu » 14 Sep 2022, 11:47

Delija je napisao:
14 Sep 2022, 11:33
Citalac i ne treba da zna kako se nesto izgovara, ali treba da zna jednoznacno o cemu se tacno pise, a ne da desifruje neciji pionirski pokusaj. Ako se napise originalni naziv brand-a na nativnom jeziku - svi ce znati o cemu se radi. Cemu pametovanje?
Suština je da pokušaj ne sme biti pionirski. Na primer, smatram da te stvari u udžbenicima moraju biti napisao po Vuku, pa u zagradi ili fusnoti da piše i original. U suprotnom se dešava da klinci izađu da odgovaraju, izgovore neko ime na neki čudan način, neko se smeje, a zapravo dete nije ni krivo. A iste stvari se dese i odraslima kad se s novim pojmovima susretnu.

Ne mora čak ni transkripcija da bude savršeno tačna, niti i može biti. Ali je to nešto što moramo da činimo, i trebamo za razne izraze da imamo "standardizovano" kako se on na srpskom kaže. Super što znaš da je original Washington, da se to čita nešto kao "Vošington", ali se na srpskom kaže "Vašington", i tako treba pisati.

EDIT:
@motorista Da, u ovom slučaju bi očekivao da napišemo "Joseon", i tada bi se razumeli. I mislim da nisi onda u pravu. To je naziv korejske dinastije koja je vladala od 14. do 20. veka, a za to vreme se i cela kraljevina zvala kao i dinastija - "Joseon". Često piše i "Choson".
After much internal deliberation, as well as endorsement by the neighboring Ming dynasty's emperor, Taejo declared the name of the kingdom to be Joseon, a tribute to the ancient Korean state of Gojoseon.
( https://en.wikipedia.org/wiki/Joseon )
Chaohsein, which means morning freshness, is the title given to the Korea peninsula.
( https://www.holidify.com/pages/land-of- ... -4366.html )

Da, u ovom slučaju nam ne vredi original, ali nam vredi transkipcija na engleski. Koliko god se mi trudili, budimo realni, ne možemo pokriti svo znanje sveta, i napisati to na srpskom jeziku.🙂

Otišli smo sad u off, ali mislim da se iz ovog nesporazuma vidi značaj pisanja u originalu, odnosno transkribovanog naziva na engleski jezik. Inače, na srpskom je uobičajeno da se dinastija i kraljevstvo nazivaju Čoson. I, čak i da smatramo da je ta "zvanična" transkrpcija na srpski pogrešna, ne trebamo se izražavati u drugačijoj transkrpciji od zvanične jer nas inače ljudi neće razumeti.🙂

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Heinz » 14 Sep 2022, 12:17

Vašington je grad i ex predsednik, a glumac je Vošington ipak. Mislim po pravilima.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 618
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od motorista » 14 Sep 2022, 13:23

Mur - Mor. Luis - Luj (mislim na trubača Armstronga, koji je i sam tokom života menjao način izgovora svog imena iako se na engleskom pisalo isto - Louis, ali tu postoji ali).
https://en.wikipedia.org/wiki/Louis_Arm ... on_of_name
Gazu je napisao:
14 Sep 2022, 11:47
...
@motorista Da, u ovom slučaju bi očekivao da napišemo "Joseon", i tada bi se razumeli. I mislim da nisi onda u pravu. To je naziv korejske dinastije koja je vladala od 14. do 20. veka, a za to vreme se i cela kraljevina zvala kao i dinastija - "Joseon". Često piše i "Choson".
After much internal deliberation, as well as endorsement by the neighboring Ming dynasty's emperor, Taejo declared the name of the kingdom to be Joseon, a tribute to the ancient Korean state of Gojoseon.
( https://en.wikipedia.org/wiki/Joseon )
...
Mea kulpa :djavo: . Izgleda kako nam treba neko sa znanjem korejskog. Kad ono -
https://sr.wikipedia.org/wiki/%C4%8Coson

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2107
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Gazu » 14 Sep 2022, 18:17

Da, mislio sam na grad Vašington (i bivšeg predsednika).

Za Luja Armstronga, kako piše u tom članku, koristio je i on sam oba. Moguće da je Luj bilo kao nadimak.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2261
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Skipper » 17 Sep 2022, 20:46

Danas namontirane Goodyear Vector 4S gen-3 i odmah prvi test u BG-u po ovoj kiši. Voda bukvalno teče ulicama ali nisam primetio da auto pliva. Upravljanje je jako dobro, kočenje takođe, mada sam i vozio oprezno. Na jakim usponima nije mi proklizala.
Na prvu vožnju zadovoljan sam.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od sasha015 » 17 Sep 2022, 21:24

Kupio si najbolje gume za nase podneblje.
Bez brige....

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 18 Sep 2022, 01:36

Da nisu malo previse zimske za nase podneblje?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od sasha015 » 18 Sep 2022, 08:42

Nisu previse zimske.
Imamo 4 topla meseca i 8 hladnih.
Da je u Britaniji ili oko "kanala",onda bi miselin bio bolji izbor.

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2261
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Skipper » 18 Sep 2022, 09:14

dragvorl je napisao:Da nisu malo previse zimske za nase podneblje?
Ja sam ih uzeo zato što mi naletela dobra cena za njih i baš zato što su izrazito zimske. Samo zimi ću ih i voziti pošto mi za još manje pare naleteo i letnji michelin primacy4, takođe nov.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 18 Sep 2022, 09:26

sasha015 je napisao:
18 Sep 2022, 08:42
Nisu previse zimske.
Imamo 4 topla meseca i 8 hladnih.
Da je u Britaniji ili oko "kanala",onda bi miselin bio bolji izbor.
Za ta 4 topla meseca se vise uniste nego negde za 4 godine leti. A zimi koliko snega ima u proseku godinama unazad...jeste medju najboljim gumama, ali mene je bas odbijalo to sto je na osnovi zimske. Cak je i vise kanala otkirivala kako se trosila pa je imala bolje zimske performanse delimicno potrosena nego nova, mozda na ranijoj generaciji, doduse.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

daxsm
Postovi: 51
Pridružio se: 01 Sep 2020, 22:21

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od daxsm » 09 Okt 2022, 22:04

Treba mi pomoc oko izbora gume. Gledam razne testove i sto vise gledam to mi je tezi izbor.

Imam Michelin Primacy 4 na autu. Sara oko 4-5mm trenutno. Stigle su uz auto, skroz korektne. Nisu previse potrosene.

Razmisljam se da uzmem All Season gume i dvoumim se da li da to radim ili da uzmem zimske.

Auto je na lizing uzet, 5 godina. Kontam da kupim gume i tih 5 godina ne razmisljam. Kako mi se cini za 2 sezone cu morati te letnje zameniti. Pa zato kontam da uzmem za sve sezone, da ne kupujem onda letnje.

Gledao sam Michelin CrossClimate 2 i Falken EuroAll. Po testovima su ove dve okej. Sta iskustva kazu? Da li imaju neke koje su se kod nas pokazale dobre u smislu trosenja, potrosnje, udobnosti i zimskih/letnjih performansi?

Sta vi preporucujete? Da li da uzimam all season, ili ipak zimske pa za koju sezonu da uzmem i letnje kad dodje vreme?

Odgovori