Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od hyundai_i30 » 22 Feb 2023, 22:18

AchtungDichtung je napisao:Evo posle 2 i po godine i skoro 30k km koriscenja Fulda Multicontrol da dam svoja iskustva.
Ukratko: prezadovoljan. Ni na suvom ni po kisi ni po snegu nisam primetio neki problem niti losije ponasanje od sezonske gume.
Spadam u umerene vozace u smislu da ne radim rizicna preticanja, ne lepim se za auto ispred i slicno. Ali i pored toga, vozio sam te gume od -10 do +40, brzinama i do 170 km/h i sve je uvek bilo kako treba. Nisam nikad vozio nove premium gume, tako da za poredjenje imam samo novu srednju klasu guma ili polovnu premium. Tako da je ovo samo moje (ograniceno) iskustvo.

Gume sam montirao u septembru 2020.
Evo kako su izgledale u Julu 2021. nakon oko 10k predjenih kilometara.
Zadnja:
Slika
Prednja:
Slika

A ovako u novembru 2022. nakon oko 25k km
Tad sam ih rotirao pa uslikao, tako da je ovo bivsa zadnja a sad prednja:
Slika
Bivsa prednja a sad zadnja:
Slika

Na zalost saru nisam merio, ali mi deluje da ima jos "mesa".
Planiram na jesen da ih zamenim i opel uzmem all season gume. Tada ce vec imati oko 40k km. Za sad mi po odnosu cene i kvaliteta najinteresantnije deluju Hankook Kinergy 4s2, ali videcemo do tad.

edit: da dodam jos nesto. Vec nekih godinu dana na oko 30-40 kmh cuje mi se neko blago pistanje. Prvo sam mislio da je trap, ali sam u medjuvremenu obisao 2 majstora i presao preko 10k km i ostalo je isto. Pretezno se cuje kad je hladnije, tako da sumnjam na gume ali ne mogu da dokazem. Ako im je to jedina mana, prastam im :)
Svaka cast za recenziju uz fotke koje izgledaju kao iz neke reklame. Pomenute Hankook all season sam pazario krajem prosle godine i do kraja ovog meseca planiram zamenu trenutnih zimskih na autu. Javljam utiske kada se predje odredjena kilometraza.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk


Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Bax » 22 Feb 2023, 22:57

Kazu da su sjajne, ali da se brzo trose.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

mia3
Postovi: 9
Pridružio se: 05 Feb 2023, 18:37

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od mia3 » 23 Feb 2023, 18:07

Danas išao na tehničkom pregledu i pričam sa onim momcima o gumama.
Lagano mi kažu da kod nas retko ko kupuje letnje ili all season gume.
Većina uzima 4 zimske gume (sa što većom šarom) i tera ih tokom cele godine i menja ih na 3-4 godine, jer većina prolazi 5000-10000km/godišnje.
Čak su mi predložili da uzmem samo 2 zimske i stavim ih napred zbog prednje vuče, a 2 sa dobrom šarom prebacim nazad. I tako kroz 2 godine da uzmem opet 2 nove zimske, a ove što su bile napred, prebacim ih nazad. U prevodu na 2 godine, po 2 gume...
Šta kažete o svemu ovom, vaša iskustva?

ftj
Postovi: 13045
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ftj » 23 Feb 2023, 18:13

To je dobar savet. Apsolutno je nebitno kakve su gume ako si dobar vozač, samo malo sporije i opreznije vozi i biće sve u redu.
[/cinizam]

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3163
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Dare4x4 » 23 Feb 2023, 18:17

Ove gume sa slika imaju očigledne znake habanja, naročito prednje. Ne mislim na dubinu šare, već na poprečne zareze. Pogledajte ove što su bile pozadi. Njima su ovi sitni zarezi skoro novi, kao da su žiletom tek urezani. A sad pogledajte iste te zareze na prednjim gumama. Očigledno je koliko su im ivice pojedene, a baš je to ono što grize sneg i led.
Ovo može biti da je od dinamične vožnje ili od previše motanja u mestu prilikom parkiranja.

Korisnikov avatar
AchtungDichtung
Postovi: 148
Pridružio se: 02 Jun 2020, 13:11

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od AchtungDichtung » 24 Feb 2023, 10:28

mia3 je napisao:
23 Feb 2023, 18:07
Danas išao na tehničkom pregledu i pričam sa onim momcima o gumama.
Lagano mi kažu da kod nas retko ko kupuje letnje ili all season gume.
Većina uzima 4 zimske gume (sa što većom šarom) i tera ih tokom cele godine i menja ih na 3-4 godine, jer većina prolazi 5000-10000km/godišnje.
Čak su mi predložili da uzmem samo 2 zimske i stavim ih napred zbog prednje vuče, a 2 sa dobrom šarom prebacim nazad. I tako kroz 2 godine da uzmem opet 2 nove zimske, a ove što su bile napred, prebacim ih nazad. U prevodu na 2 godine, po 2 gume...
Šta kažete o svemu ovom, vaša iskustva?
A možeš i da kupiš 4 all season gume i voziš ih 4 godine? I to te košta isto ili 10-15% više (mada nešto i uštediš na zameni) a drastično je bolje rešenje.

U Srbiji statistički gledano većina vozača živi u gradovima i/ili ravnici a snega je sve manje i manje. Tako da je za pomenute ljude do 10k godišnje po mom mišljenju all season guma daleko bolje rešenje nego da voze Wintere i sl. cele godine.

Inače, fascinantno je koliko majstori kod nas slabo prate razvoj industrije u kojoj rade. Prva Michelin CrossClimate je izašla 2015. godine, znači pre više od 7 godina. To je u današnje vreme kada se sve brzo odvija veoma dug period. Ja razumem zdravu rezervu, ne znači da je nešto novo automatski i bolje. Ali za tih 7+ godina se može čuti toliko iskustava, ali ne, oni se i dalje drže 4 zimske cele godine kao standarda. A dovoljno je videti kako se brzo troše te gume tokom naših leta i još gore, imaju dosta lošiji zaustavni put po suvom.
Znam dosta ljudi koji pribegavaju tom rešenju, srećom neke od njih sam uspeo da odgovorim (tako što sam npr. ćaletu ja kupio 4 Sava all weather :D)

Samo da se ogradim, ne tvrdim da su all season gume čarbni štapić - naravno da je najbolje imati letnji i zimski komplet. Ali u uslovima gde bi neko inače vozio 4 zimske ili kupovao polovne ili nema uslove da drži i menja dva kompleta, all season daju najbolji kompromis.
Dare4x4 je napisao:
23 Feb 2023, 18:17
Ove gume sa slika imaju očigledne znake habanja, naročito prednje. Ne mislim na dubinu šare, već na poprečne zareze. Pogledajte ove što su bile pozadi. Njima su ovi sitni zarezi skoro novi, kao da su žiletom tek urezani. A sad pogledajte iste te zareze na prednjim gumama. Očigledno je koliko su im ivice pojedene, a baš je to ono što grize sneg i led.
Ovo može biti da je od dinamične vožnje ili od previše motanja u mestu prilikom parkiranja.
Može biti i što ih slabo pumpam? Obično držim na oko 2.1-2.2 bara. Srećom veoma retko vozim po snegu i ledu.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19277
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Heinz » 24 Feb 2023, 10:44

CC2 leti bude premekana, letnji Conti mi bio bolji. Ali nisam trkač pa ne smeta. Za trkače nema kompromisa.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od YUgisa » 24 Feb 2023, 10:45

Morali bi prvo da znaju svoj posao da bi mogli da prate razvoj tehnologije, a danas je svako vrhunski majstor. Sto te neko ubedjuje da bolje zna i duze radi to u globalu znaci da nema pojma. Najbolja isksutva imam sa ljudima koji su mi rekli, nisam imao iskustvo sa time, ali jeste u mom opsegu rada, probacemo da nadjemo resenje.

Pa tako od dosta vuklanizera i prodavaca sam cuo da su Wintere univerzalne. Tako da oni to podrzavaju, samo ne znaju da nude pogresnu gumu :kezo:


Meni su univerzalne gume super za situaciju kao sto je auto mojih roditelja, gde je stvar bilo da li ce potrositi 4000din po gumi i kupiti Siguru i Winteru od Tigra i voziti dva seta guma i onda te gume promeniti zbog starosti ili umesto da potrose 8000 za 2 seta po tocku, da potrose 6000din i kupe Hankook univerzalne gume koje ce isto tako ostariti pre nego sto se potrose i realno je ta guma bolja u svim uslovima sem jako dubokom snegu koji ako imamo, imamo par dana godisnje na kolovozu.
Being second is to be the first of the ones who loose...

ZeljkoBG
Postovi: 92
Pridružio se: 07 Okt 2019, 12:00

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ZeljkoBG » 24 Feb 2023, 14:16

mia3 je napisao:
23 Feb 2023, 18:07
... U prevodu na 2 godine, po 2 gume... Šta kažete o svemu ovom, vaša iskustva?
Nikad ne rotiram gume. I imam sličnu šemu i još jeftiniju o kojoj sam pisao ranije. Zadnje ostaju dok ne poderu 2 seta prednjih guma. Pa mi nekad padne, u zimu da rotiram a ponekad kupujem sve 4. Ovo mi je teško da pojasnim, zavisi i o kvalitetu guma.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3163
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Dare4x4 » 24 Feb 2023, 19:35

@AchtungDichtung Može biti da je zbog pritiska ali ne bih rekao. Guma koja se dugo vozi meka obično se izliže na krajnjim delovima gazeće površine, a u sredini ostane šara. Koliko vidim, ti nemaš problem sa različitom dubinom šare po širini gazeće površine.

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2317
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Skipper » 24 Feb 2023, 20:15

ZeljkoBG je napisao:
mia3 je napisao:
23 Feb 2023, 18:07
... U prevodu na 2 godine, po 2 gume... Šta kažete o svemu ovom, vaša iskustva?
Nikad ne rotiram gume. I imam sličnu šemu i još jeftiniju o kojoj sam pisao ranije. Zadnje ostaju dok ne poderu 2 seta prednjih guma. Pa mi nekad padne, u zimu da rotiram a ponekad kupujem sve 4. Ovo mi je teško da pojasnim, zavisi i o kvalitetu guma.
Bitnije su ti zadnje gume i da one imaju dobru šaru.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od YUgisa » 24 Feb 2023, 20:52

Dare4x4 je napisao:
24 Feb 2023, 19:35
@AchtungDichtung Može biti da je zbog pritiska ali ne bih rekao. Guma koja se dugo vozi meka obično se izliže na krajnjim delovima gazeće površine, a u sredini ostane šara. Koliko vidim, ti nemaš problem sa različitom dubinom šare po širini gazeće površine.
To krzanje ivica je samo od pregrevanja. Imam brdo iskustva sa time :D
Being second is to be the first of the ones who loose...

mia3
Postovi: 9
Pridružio se: 05 Feb 2023, 18:37

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od mia3 » 24 Feb 2023, 22:19

ZeljkoBG je napisao:
24 Feb 2023, 14:16
mia3 je napisao:
23 Feb 2023, 18:07
... U prevodu na 2 godine, po 2 gume... Šta kažete o svemu ovom, vaša iskustva?
Nikad ne rotiram gume. I imam sličnu šemu i još jeftiniju o kojoj sam pisao ranije. Zadnje ostaju dok ne poderu 2 seta prednjih guma. Pa mi nekad padne, u zimu da rotiram a ponekad kupujem sve 4. Ovo mi je teško da pojasnim, zavisi i o kvalitetu guma.
Imam 2 zimske goodyear sa dobrom šarom,sad su mi napred. Znaci njih prebacujem nazad i dok imaju 4mm ne skidam ih?
Reci mi onda šta se predlaže napred, koje 2 gume, budzet po gumi je do 8000 din. Godišnje se prodje oko 5000km. 195 65 15 , golf 4 karavan
Napravi mi top 3 listu za taj budzet. Nebitno dal je AS ili zimska.
Moze predlog i od drugih clanova, sigurno ce koristiti i drugima koji citaju temu i imaju istu/slicnu problematiku.

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od BigMazzy » 24 Feb 2023, 22:41

AchtungDichtung je napisao:Evo posle 2 i po godine i skoro 30k km koriscenja Fulda Multicontrol da dam svoja iskustva.
Ukratko: prezadovoljan. Ni na suvom ni po kisi ni po snegu nisam primetio neki problem niti losije ponasanje od sezonske gume.
Spadam u umerene vozace u smislu da ne radim rizicna preticanja, ne lepim se za auto ispred i slicno. Ali i pored toga, vozio sam te gume od -10 do +40, brzinama i do 170 km/h i sve je uvek bilo kako treba. Nisam nikad vozio nove premium gume, tako da za poredjenje imam samo novu srednju klasu guma ili polovnu premium. Tako da je ovo samo moje (ograniceno) iskustvo.

Gume sam montirao u septembru 2020.
Evo kako su izgledale u Julu 2021. nakon oko 10k predjenih kilometara.
Zadnja:
Slika
Prednja:
Slika

A ovako u novembru 2022. nakon oko 25k km
Tad sam ih rotirao pa uslikao, tako da je ovo bivsa zadnja a sad prednja:
Slika
Bivsa prednja a sad zadnja:
Slika

Na zalost saru nisam merio, ali mi deluje da ima jos "mesa".
Planiram na jesen da ih zamenim i opel uzmem all season gume. Tada ce vec imati oko 40k km. Za sad mi po odnosu cene i kvaliteta najinteresantnije deluju Hankook Kinergy 4s2, ali videcemo do tad.

edit: da dodam jos nesto. Vec nekih godinu dana na oko 30-40 kmh cuje mi se neko blago pistanje. Prvo sam mislio da je trap, ali sam u medjuvremenu obisao 2 majstora i presao preko 10k km i ostalo je isto. Pretezno se cuje kad je hladnije, tako da sumnjam na gume ali ne mogu da dokazem. Ako im je to jedina mana, prastam im :)
Ja za Fuldu multicontrol pričam godinama da je odlična guma. Ove godine planiram da kupujem gume, Fulda MC mi je prvi pik.
U testu i poređenju sa tadašnjim Michelin CC, dobila je Michelin u zimskim uslovima a i Good Year.

Overall Fulda MultiControl review
According to the test results Fulda took 4th place.

Main conclusions:

Average dry performance.
Relatively long wet braking distance, but good handling and lateral stability.
Low straight and lateral aquaplanning resistance.
Winner on the snow: very short braking distance, the best handling, traction and slalom.
Good rolling resistance and noise level.
Good wear resistance.

Koga zanima

https://alltyretests.com/fulda-multicon ... st-review/

Sent from my 2203129G using Tapatalk


Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od motorista » 25 Feb 2023, 08:18

mia3 je napisao:
24 Feb 2023, 22:19
Moze predlog i od drugih clanova, sigurno ce koristiti i drugima koji citaju temu i imaju istu/slicnu problematiku.
Skoro do 8.000:

https://www.planetaguma.com/kupovina.ph ... orija=gume

https://www.kemoimpex.com/gume/automobi ... nergy-4s-2

https://www.beo-car.rs/dunlop-195-65-r1 ... isnja-doba

Samo treba proveriti je li "Vredštajn" 6. generacije, nema slike. Treba da izgleda ovako:

Slika

Odgovori