Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
NemanjaOOOO
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2019, 10:43

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od NemanjaOOOO » 22 Nov 2020, 15:44

Nestado je napisao:Lepo sve to zvuci i ja sve to razumem. Ali dodje covek i kaze nemam mnogo para, trebaju mi nove gume. On je hteo da kupi Wintere. Ja sam mu predlozio da bolje kupi za sve sezone. Moja preporuka je bila za Kleber Quadraxer 2 ali to mu je bilo dosta skuplje. One Tigar je platio 4700 dinara 185 60 15 po komadu i platio preko toga samo 900 dinara za balansiranje.
Juce sam vozio auto. Guma nije bucna. Na 110 se ne cuje.
Ja sam caletu te Kleber u diminziji 195/65/15 platio 300 din skuplje nego te Tigar,za tu razliku nikad nebi uzeo Tigar.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока


Nestado
Postovi: 749
Pridružio se: 20 Avg 2015, 13:00

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Nestado » 23 Nov 2020, 00:27

Bravo za tebe, niko te ne tera da kupis. Ja sam mu sve i svasta predlagao. Ali on hoce licno da kupi gume u radnju, nece preko interneta niti da narucuje. U Leskovcu i Nisu nismo nasli nista u toj dimenziji.
Pre ovih sto je kupio, je imao 8 godina stare Wintere. Bilo koju da je stavio su sigurno bolje. Tako da dobre su mu ove. :D

ZeljkoBG
Postovi: 92
Pridružio se: 07 Okt 2019, 12:00

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ZeljkoBG » 28 Nov 2020, 20:27

ZeljkoBG je napisao:
23 Apr 2020, 13:36
Ja sam uzeo Kleber All season u novembru. O njima cu pisati svake godine posle zime. Hocu da ljudi tacno znaju sta ih ceka. Uzeo sam pred zimu i ocekujem da ih koristim, najmanje tri zime i cetri leta. Za sada je sve u redu, nema buke,... ne proklizava na vlaznom asvaltu kao Vintera. A po snegu, utabanom, sam ih terao malo ostrije i nemam reci hvale. Peugeot mi nije mrdnuo. Sada cekam leto da vidim kako se ponasa na toplom.

Vec je pisano ali da dodam: godisnja zamena guma = jedna nova guma.
Prva godina 127.000km
Presao sam 11.000. Dubina sare je 6.5mm. Znaci da se za godinu potrosila pola milimetra. Prosla godina nije imala zimu a ni leto. Nemam nikakve primedbe.

OwerLord
Postovi: 17
Pridružio se: 18 Apr 2019, 13:17

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od OwerLord » 28 Nov 2020, 22:15

Situacija je sledeca, trenutno imam letnje gume Kleber Dynaxer HP3, i sledeci logicni korak je kupovina zimskih guma. Medjutim, u medjuvremenu se desilo to da sam naleteo na rupu, odnosno krater, i usled toga pojavilo se jaje na gumi i po vulkanizeru to je jako opasno jer postoji sansa da u nekom trenutku ta guma eksplodira, tako da se mora zameniti ne samo ona nego i druga guma na istoj osovini. Tako da umesto 4 sad moram kupiti 6 guma. Tada mi je pala na pamet ideja zasto umeso 4 zimske i 2 letnje ne bi uzeo samo 4 gume ali za sve sezone, dok bi preostale 2 letnje prodao.

Ne razumem se generalno u gume, pa sam malo preko neta poceo da istrazujem o njima, posebno za sve sezone. Neki moj utisak je da su one pribliznije zimskim gumama, sto je bas minus jer mnogo vise dana u godini u Srbiji su temperature iznad 7°C ili koja je vec granica izmedju letnjih i zimslih guma.

Da se ja previse ne bih raspisao, najbolje da sumiram kroz nekoliko pitanja:
1. da li je najbolja opcija za mene gume za sve sezone s obzirom na moju situaciju?
2. da li su sve one pribliznije zimskim gumama, ili imaju i neke koje su blize letnjim?
3. koje gume bi mi konkretno preporucili, koje su se dobro pokazale? ako me pitate sta ja ocekujem od gume, pa pored naravno bezbednosti, padaju mi na pamet sledece stvari:
- da ne bude losijeg kvaliteta od trenutne letnje Kleber gume sto imam
- da je sto tisa
- da je po karakteristikama bliza letnjim iz vec navedenog razloga
- nije mi problem da dam vise kesa ako zaista vredi dati vise, volim uloziti u pravu stvar i biti 100% spokojan

Hvala unapred na pomoci!

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7256
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dag81 » 28 Nov 2020, 22:51

Nije bez razloga GY npr u 16' 90e a tigar ispod 50e, Lassa i tako to.
Da li kupujes 1 ili 2 letnje zavisi koliko si presao i u kakvom je stanju guma.
Da li ces preci na AllSeason zavisi od tvoje km i da li si u ravnici,brdu, ili ides cesto na planinu.
Ako prelazis do 10k km, ima smisla AS guma i na laksim autima, tipa do 1200kg(proizvoljno).

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Nestado
Postovi: 749
Pridružio se: 20 Avg 2015, 13:00

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Nestado » 28 Nov 2020, 23:00

Sve zavisi od gume do gume. Michelin CrossClimate koje ja imam su gume za sve sezone koje su bazirane na Michelin Energy Saver+ gumu. Tako da su vise letnje gume nego zimse. Moja preporuka za njih. Takodje Continental AllSeasonContact su vise letnje nego zimske gume. Vrede svaku paru. Takodje smatram da je i Kleber Quadraxer 2 dobra guma.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Ji 4Tze » 29 Nov 2020, 09:29

Odakle ti taj podatak da su “bazirane” na Saver modelu?
Boringly average, but also perfect for school run mums

Nestado
Postovi: 749
Pridružio se: 20 Avg 2015, 13:00

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Nestado » 29 Nov 2020, 11:30

Prosle godine kad sam gledao koju gumu da kupim, naisao sam na taj podatak. Gde da ga opet nadjem, ne znam.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Ji 4Tze » 29 Nov 2020, 13:37

Pričamo o CrossClimate godinama i oba puta sam taj info video ovde od tebe :mrgreen:
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
Sinisa G.
Postovi: 2426
Pridružio se: 11 Feb 2014, 11:25
Garaža: GTS, EVO500, GSI
Lokacija: Beograd, Grac

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Sinisa G. » 29 Nov 2020, 14:29

Rather than a winter tyre adapted for summer, Michelin CrossClimate tyres are summer tyres adapted for winter.

They are developed from Michelin Energy Saver Plus, which are low rolling resistance premium summer tyres that on average last 20% longer than the alternatives.

https://www.honestjohn.co.uk/wheels-and ... ll-winter/

Nestado
Postovi: 749
Pridružio se: 20 Avg 2015, 13:00

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Nestado » 29 Nov 2020, 17:28

Ji 4Tze je napisao:
29 Nov 2020, 13:37
Pričamo o CrossClimate godinama i oba puta sam taj info video ovde od tebe :mrgreen:
Tako je. Secam se da sam napisao vec jednom. Eto @Sinisa G. je nasao. Hvala druze :D :pivo:

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Ji 4Tze » 29 Nov 2020, 18:54

Aha, ok, izvini :)
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
Uki
Postovi: 126
Pridružio se: 30 Maj 2020, 19:50
Garaža: Pug 307 1.6b
Lokacija: Bg

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Uki » 04 Dec 2020, 15:11

Gledam gume za sestru koja živi u Gr i vozi Pandu 2006. Do sad je imala samo letnje koje su za zamenu, a pošto će dolaziti ovde i zimi hteo bih da bude ispravna i bezbedna pa mislim da je najbolje da uzme neke all season. Problem je što ima šugavu 155/80/13 dimenziju gde baš i nema nekog izbora. U toj dimenziji od poznatijih ima samo Hankook Kinergy 4S, Barum Quartaris 5 i BFGoodrich g-Grip .

Goodyear Vector 4Seasons Gen-2 postoji u 155 /70/13. Jel bi nešto smetalo što je profil 70 umesto 80?

Treća solucija je da uzme neke 14 felne i stavi Michelin CC pošto je prave tek od 14 incha.

Ja sam najviše za ovu kombinaciju da zameni felne samo nisam siguran koliko se njoj cima oko toga s obzirom da ništa ne zna o kolima. Ukoliko ne uspem da je nagovorim na to onda sam za to da uzme Goodyear, pod uslovom da je ok da stavi 70 profil.

Svaki savet dobrodošao :)

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od McGruja » 04 Dec 2020, 16:54

Nije dobra ideja toliko da smanjujes visinu boka gume.
Ja bih uzeo nešto od onih modela kojih ima u 155/80

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 04 Dec 2020, 16:59

Pitanje sta ce reci na tehnickom. Tu se lako pada. Pitanje kakvo je tamo rasulo.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori