Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od YUgisa » 17 Jan 2021, 11:16

Sa danasnjom filozofijom rada i tehnikom izrade i ciljeva modernih guma, mislim da su puno vece sanse da ces kupovinom novih guma naleteti na nesto sto ce da "umre" nakon 6 godina, nego da ce valjati i 10, tako da bas zato ne bih rizikovao sa tim... Jednostavno zasto nekome da placam isto za manje...
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23794
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 17 Jan 2021, 11:21

A ranije su gume valjale nakon 6 ili 10 godina?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11073
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Bax » 17 Jan 2021, 11:25

Cinjenica je da te zimske gume budu top sezonu, dve, posle to vise nije to, ja ih svakalo necu bacati tako cesto....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od YUgisa » 17 Jan 2021, 14:40

dragvorl je napisao:
17 Jan 2021, 11:21
A ranije su gume valjale nakon 6 ili 10 godina?
Nisam hteo da zalazim posebno u raspravu da li valjaju ovoliko ili onoliko trenutno iako iz licnog iskustva (13 godina u nazad) ne mogu reci ni za jednu gumu koju sam imao priliku dosta da vozim da nije pokazala manje znakove zamora posle 4 godine koriscenja i da nakon 6 godina nije bilo drasticno gora cak i u slucajevima gde istrosenost sare nema uticaja. I iz iskustva nekih meni bliskih ljudi sa kojima imam vise kontakta i imam mogucnosti nekad da me voze ili da vozim njihov auto, jednostavno nove gume sa starijim DOTom brze stare kroz koriscenje. Mozda 3 god stari DOT nece biti toliko losiji kada bude 6 godina star (3 godine koriscenja), ali definitivno nece izgurati 9 godina (6 godina koriscenja). Ali verujem da neke gume proizvedene par decenija ranije su u startu bile verovatno losije kao nove, ali i da su gubile manje svojstva kroz koriscenje... Mada su i sami auti bili manje zahtevni po gume.
Bax je napisao:
17 Jan 2021, 11:25
Cinjenica je da te zimske gume budu top sezonu, dve, posle to vise nije to, ja ih svakalo necu bacati tako cesto....
Recimo ovo se ne poklapa sa mojim iskustvom, ako je gubitak sare manje od 1/4 i 4 godine starosti nisam imao priliku da vidim neki ozbiljniji pad u karateristikama kod zimskih guma. Mada mi je iskustvo dosta ogranicenije u odnosu na letnje gume.
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
Mladen7
Postovi: 2129
Pridružio se: 10 Jul 2014, 17:11
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16v Sportwagon
Lokacija: Beograd ,NBg

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Mladen7 » 17 Jan 2021, 14:59

Moramo prvo ustanoviti šta znači šta. U smislu šta je zadovoljavajuće, dovoljno, vrlo dobro , odlično ,izuzetno..
Jer nije to isto ,kao ni očekivanje za svakoga od nas.
Prosto da bi se bolje razumeli.

Sve ove kategorije su se vremenom promenile na bolje.

Sada maltene od univerzalne gume očekujemo ,a i dobijemo, ponašanje slabije zimske gume . U zimskim uslovima .

Vozila su generalno teža ,jača . Zavisi i iskustvo na kojim je vozilima .
Nikako na vozilu od 800kg neće biti isti učinak gume kao na 1200- kamoli na 1600 kg vozilu.

Korisnikov avatar
ostabianoniman
Postovi: 27
Pridružio se: 21 Okt 2020, 15:21

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ostabianoniman » 18 Jan 2021, 22:58

Ivan je napisao:
15 Jan 2021, 20:34
P.s. jos jedna stvar, merili smo sublerom, nov novcat CC+ ima samo 6.5mm sare, sto je mislim manje i od prosecne letnje, a kamoli u odnosu na prosecnu zimsku koja ima 8-9mm sare, tako da je verovatno smesa same gume odlicna, ali kada padne sara ispod neke kriticne granice nema sa cime da grabi sneg.

Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока
GY 2 dolazi sa 8 - 8.5 mm u zavisnosti od dimenzija . ( Ovo sam cuo od distributera )

Ja sam izmerio 8 na mojim.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23794
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 19 Jan 2021, 00:28

Ako se sporije trosi a sara je plica onda je ok. GY je u osnovi zimska i ima dobre karakterisike u zimskim uslovima tako da me ne bi cudilo da je meksa smesa.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7255
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dag81 » 19 Jan 2021, 14:33

Danas jos jedan kuka na CC 2018to sara ok(kaze oko 30.000km presao).Stavio zimske. Pre neki dan isto covek stavio zimulje na Jeep C, imao CC 2019to kaze ne vredi.
I onda price po forumu usteda, cimanja, miran sam 50.000km. Sve ok, ali nemojte ubedjivati druge u pogresno.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
gavran
Postovi: 363
Pridružio se: 09 Sep 2013, 15:44
Garaža: VW Passat B8 1.6 tdi
Lokacija: Novi Sad

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od gavran » 19 Jan 2021, 15:23

Pa ok, stoji to, ali CC ni po testovima se nije pokazala na snegu, a pogotovo ledu (što mislim da je baš ovih dana napravilo problem na utabanom, uglacanom snegu i debelom minusu). To što oni nju svrstavaju na svim testovima u top 3 je zato što pokupi jako dobre ocene na ostalim poljima poput kočenja po suvom ali na niskim temperaturama, kiši, ne znam, tiha, udobna, štedljiva, dugotrajana, tu pokupi neke bodove i u proseku je u vrhu ali sama njena ocena na snegu i ledu je među najslabijima ako ne i najslabija (mrzi me sada da tražim testove) makar kada je ona prva CC u pitanju, CC+ ili CC2 već ne znam.

Ja vozim već 5 godina na AS i ne žalim se. Evo sada imam najobičniju Lassu na Passatu (izbor je pao na nju svojevremeno jer je dimenzija 215/60/16 pa je izbor nikakav ili nerealno skup), ovo im je treća zima, a dva leta su dobrano gulile, ukupno prešle 40.000 km 2018-to. Prednje pogonske nikada rotirane (ionako sam planirao da ih bacim posle tri godine tako da će još ovo leto da gule i na zimu sledeću idu nove). Ovaj sada prethodni ledeni vikend, tačnije u subotu, sam išao na jednodnevni izlet na Divčibare, aj nije to ne znam kakva planina, ali opet gore pred sam vrh ima krivina i uspona, snega koliko hoćeš na sporednim putevima, temperatura bila -7C - -8C, glavni put onako zasnežio braon, tipa kada se voda kojom je put prekriven zbog otapanja snega stisne na debelom minusu, nigde proklizao nisam ni na gasu da mi se upalio ESP ni na kočnici ABS. A viđao sam gore likove čak sa lancima da voze, tako da ima tu malo i psihološkog.
Rad je stvorio čoveka, a nerad.......gospodina

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23794
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 19 Jan 2021, 15:36

dag81 je napisao:
19 Jan 2021, 14:33
Danas jos jedan kuka na CC 2018to sara ok(kaze oko 30.000km presao).Stavio zimske. Pre neki dan isto covek stavio zimulje na Jeep C, imao CC 2019to kaze ne vredi.
I onda price po forumu usteda, cimanja, miran sam 50.000km. Sve ok, ali nemojte ubedjivati druge u pogresno.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
Svi hoce da fancy izgleda, a kad padne sneg da bude top. E pa nece slonce u lonce. :) I neko ko se preterano ne razume vidi da s tom gumom ne treba bas imati prevelike ambicije po ledu.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Ivan » 19 Jan 2021, 17:00

CC je odlican kao nov po snegu i ledu, ne zaostaje drasticno za zimskim gumama, tako kazu testovi, a to sam video i u praksi.

Mislim da je odlican izbor za nekog ko ne prelazi mnogo kilometara ili za nekog ko prelazi bas mnogo, preko 30.000km, pa za godinu dana potrosi gume i onda pred zimu uzme nove CC i ima odlicno ponasanje svake zime po snegu i ledu, a i celog leta.

Imao sam takodje prilike da vozim CC star par godina sa 5mm sare (nov sam merio na 6.5) i ono je smesno u odnosu na novu, tu im je negde kao ponasanje zimske gume od istih 4-5mm koja je fakticki (skoro) za bacanje.

Trebala bi relativno sporo da se trosi CC, ali fakticki za odlicno ponasanje zimi mozes potrositi pretpostavljam od 0.5-1mm sare, dok kod klasicne zimske mozes potrositi recimo 2mm, sa 8.5 na 6.5mm, a i dalje da imas korektno ponasanje zimi po snegu i ledu.

nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

kami
Postovi: 931
Pridružio se: 28 Avg 2012, 16:25
Lokacija: bg

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od kami » 19 Jan 2021, 17:38

Izuzev "vozne dinamike", kolika je ukupna usteda? Za razlika u ceni montiranja i skladistenja?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk



OwerLord
Postovi: 17
Pridružio se: 18 Apr 2019, 13:17

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od OwerLord » 19 Jan 2021, 17:57

Gledajuci izmedju dve gume koje ste najvise spominjali (Michelin cc+ i Goodyear), cc+ je odneo pobedu, najvise zbog toga sto je vise letnja nego zimska guma, a u Srbiji su definitivno 90% vremena letnji uslovi.

Nasao sam na 3 sajta cc+ mojih dimenzija (205/55/16), pitacu ih za dot, pa cu uzeti tamo gde je datum najnoviji.

Evo jos nekih pitanja, da se previse ne opustite :)
- gledajuci zakon, granica za zimske je 4mm, a za letnje 1.6mm? jel to onda automatski znaci da je kod AS guma granica 4mm? i da li vi znate necija iskustva da je policija zaustavila i bas merila dubinu sare, i na kraju pisala kaznu?
- nisam do kraja razumeo kada je pravo vreme za zamenu guma, evo neka konkretno bude pitanje za cc+? da li to zavisi od dubine sare, predjenih km, ili mozda kombinacije te dve stvari?
- da li se za cc+ kaze da ima usmerenu saru? pitam zbog rotacije guma, nasao sam odlicno objasnjenje u vidu infografika, pa ako nekome znaci: is.gd/jt23ub
- primetio sam dosta komentara tipa da kod AS guma ne treba divljati npr po kisi i snegu, i da ce sve biti ok, odnosno onda nema bojazni od proklizavanja i slicno..... ja bih ako mozemo otprilike utvrditi granicu, odnosno sta se smatra pod divljanjem, ili ajde ovako da budem konkretniji: da li sa cc+ mogu na autoputu voziti 130-150km/h po kisnom vremenu, i po vremenu kad je minus i poledica, a da se ne brinem ni 1%?

Hvala jos jednom na pomoci.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ikac2000 » 19 Jan 2021, 18:01

Vulkanizeri i AS nikako ne idu u istu recenicu :-)

Gesendet von meinem SM-T510 mit Tapatalk


maniaxxx
Postovi: 6354
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od maniaxxx » 19 Jan 2021, 18:12

OwerLord je napisao:
19 Jan 2021, 17:57
Gledajuci izmedju dve gume koje ste najvise spominjali (Michelin cc+ i Goodyear), cc+ je odneo pobedu, najvise zbog toga sto je vise letnja nego zimska guma, a u Srbiji su definitivno 90% vremena letnji uslovi.

Nasao sam na 3 sajta cc+ mojih dimenzija (205/55/16), pitacu ih za dot, pa cu uzeti tamo gde je datum najnoviji.

Evo jos nekih pitanja, da se previse ne opustite :)
- gledajuci zakon, granica za zimske je 4mm, a za letnje 1.6mm? jel to onda automatski znaci da je kod AS guma granica 4mm? i da li vi znate necija iskustva da je policija zaustavila i bas merila dubinu sare, i na kraju pisala kaznu?
- nisam do kraja razumeo kada je pravo vreme za zamenu guma, evo neka konkretno bude pitanje za cc+? da li to zavisi od dubine sare, predjenih km, ili mozda kombinacije te dve stvari?
- da li se za cc+ kaze da ima usmerenu saru? pitam zbog rotacije guma, nasao sam odlicno objasnjenje u vidu infografika, pa ako nekome znaci: is.gd/jt23ub
- primetio sam dosta komentara tipa da kod AS guma ne treba divljati npr po kisi i snegu, i da ce sve biti ok, odnosno onda nema bojazni od proklizavanja i slicno..... ja bih ako mozemo otprilike utvrditi granicu, odnosno sta se smatra pod divljanjem, ili ajde ovako da budem konkretniji: da li sa cc+ mogu na autoputu voziti 130-150km/h po kisnom vremenu, i po vremenu kad je minus i poledica, a da se ne brinem ni 1%?

Hvala jos jednom na pomoci.
Ja ne bi divljao i bezbrizno vozio po poledici sa nijednim.gumama.

Odgovori