Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Ivan » 19 Jan 2021, 18:26

Racunica zavisi od coveka i koliko je spreman da tera gume do kraja, tj. zakonskog minimuma, ja licno ne bih terao nijednu gumu do minimuma, jer se drasticno pogorsava ponasanje gume SVAKE, a to itekako utice na racunicu isplativosti.

Recimo da je naisplativije uzeti najjeftiniju gumu, bio to tigar ili neki kinez i onda ju terati dok zice ne poispadaju ili makar do minimalnog zakonskog granicnika, gde je svaka guma odavno izgubila dobar deo svojih punih performansi kao nova.

Tako da racunica je neverovatno sarena i individualna, zavisi ko je koliko spreman da doplati vise za bezbednost, jer performanse gume prakticno najvise uticu na bezbednost.
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7256
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dag81 » 19 Jan 2021, 19:16

ikac2000 je napisao:Vulkanizeri i AS nikako ne idu u istu recenicu :-)

Gesendet von meinem SM-T510 mit Tapatalk
Ne znam sto su ti u oku i pravdas svoj stav koji je ocigledno nerealan.

Ja bih uvek pre GY 4season nego Michelin.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Morse
Postovi: 178
Pridružio se: 28 Jul 2020, 10:06
Garaža: Lancer 2009. 1.5

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Morse » 19 Jan 2021, 19:19

OwerLord je napisao:
19 Jan 2021, 17:57
- primetio sam dosta komentara tipa da kod AS guma ne treba divljati npr po kisi i snegu, i da ce sve biti ok, odnosno onda nema bojazni od proklizavanja i slicno..... ja bih ako mozemo otprilike utvrditi granicu, odnosno sta se smatra pod divljanjem, ili ajde ovako da budem konkretniji: da li sa cc+ mogu na autoputu voziti 130-150km/h po kisnom vremenu, i po vremenu kad je minus i poledica, a da se ne brinem ni 1%?

Hvala jos jednom na pomoci.
Ako neko po poledici vozi 130-150 km/h, u principu ima mnogo većih problema od AS, letnjih ili zimskih guma, briga od 1% ili 100% ne menja mnogo stvari. Po kiši uglavnom važi ograničenje od 90 do 110 km/h na autoputu, i ja bih se toga držao, nevezano od vozila, guma i umeća vozača.

Dakle, odgovor bi bio - CC+ verovatno može da se vozi 150 km/h po ledu, ali rezultat neće biti povoljan. Apsolutno isto važi i za zimske gume. Po suvom je naravno potpuno druga priča.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ikac2000 » 19 Jan 2021, 19:37

dag81 je napisao:
ikac2000 je napisao:Vulkanizeri i AS nikako ne idu u istu recenicu :-)

Gesendet von meinem SM-T510 mit Tapatalk
Ne znam sto su ti u oku i pravdas svoj stav koji je ocigledno nerealan.

Ja bih uvek pre GY 4season nego Michelin.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
Meni se nije pokazao kao nerealan iz licnog iskustva od vise godina i 60k km, a CC+, imam dobrog iskustva, ne kazem da mozda nema boljih.

A kako vulkanizerima kvare racunicu, njihov stav nikako ne bih prihvatao apriori,posebno sto imam sasvim dovoljno licnog iskustva sa gumama.

I kolega gawran je lepo objasnio svoje iskustvo sa AS.

Inace ja ni sa jednom gumom ne bih po kisi na AP vozio 150, cak ni 130.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Ivan » 19 Jan 2021, 19:43

Ima ljudi kojima je tigrowa wintera AS guma i voze ju vise godina i vise desetina hiljada km i prezadovoljni su ponasanjem u svim uslovima.

Svega ima.
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7256
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dag81 » 19 Jan 2021, 19:56

ikac2000 je napisao:
dag81 je napisao:
ikac2000 je napisao:Vulkanizeri i AS nikako ne idu u istu recenicu :-)

Gesendet von meinem SM-T510 mit Tapatalk
Ne znam sto su ti u oku i pravdas svoj stav koji je ocigledno nerealan.

Ja bih uvek pre GY 4season nego Michelin.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
Meni se nije pokazao kao nerealan iz licnog iskustva od vise godina i 60k km, a CC+, imam dobrog iskustva, ne kazem da mozda nema boljih.

A kako vulkanizerima kvare racunicu, njihov stav nikako ne bih prihvatao apriori,posebno sto imam sasvim dovoljno licnog iskustva sa gumama.

I kolega gawran je lepo objasnio svoje iskustvo sa AS.

Inace ja ni sa jednom gumom ne bih po kisi na AP vozio 150, cak ni 130.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Da li ti mislis da sam ja ovo izmislio? Da pisem eto tako da bih tebe spamovao? Ili mozda prenosim iskustva ljudi.
Vise mi sve ovo izglda da pravdas svoj stav. Ti vozi sta hoces, ali nemoj pogresne informacije iznositi jer 100% nisu relevantne. Ne pricam o CC u prvoj sezoni, nego posle 15-20k km.

To sto ti ne bi ni sa jednom gumom 130-150 je upravo zato sto osecas nesigurnost. Ja npr. vozim 150 i sa zimskom i sa letnjom po kisi, i ne osecam da gubim kontrolu nad autom.

P.S. Svega sam se nagledao i naslusao u servisu za ovih 12 god,i sve mi je jasno, kristalno. Isto tako i mnogo guma vozio na svom vozilu, uglavnom novih ili relativno novih da znam gde i kako se koja ponasa. Ne treba meni Ikac, Pera ili bilo ko drugi da mi objasnjava sta je i kako je i da mi slaze svoju pricu.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока




kami
Postovi: 932
Pridružio se: 28 Avg 2012, 16:25
Lokacija: bg

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od kami » 19 Jan 2021, 20:21

Ivan je napisao:Racunica zavisi od coveka i koliko je spreman da tera gume do kraja, tj. zakonskog minimuma, ja licno ne bih terao nijednu gumu do minimuma, jer se drasticno pogorsava ponasanje gume SVAKE, a to itekako utice na racunicu isplativosti.

Recimo da je naisplativije uzeti najjeftiniju gumu, bio to tigar ili neki kinez i onda ju terati dok zice ne poispadaju ili makar do minimalnog zakonskog granicnika, gde je svaka guma odavno izgubila dobar deo svojih punih performansi kao nova.

Tako da racunica je neverovatno sarena i individualna, zavisi ko je koliko spreman da doplati vise za bezbednost, jer performanse gume prakticno najvise uticu na bezbednost.
Ivane, kada sam pitao za ustedu, mislio sam da imas set zimskih i letnji Michelim, a sa druge strane da imas AS Michelin. Cena po gumi za npr 205 55 r16 je ista, bilo za letnju, zimsku ili AS, a to je nekih 10ak hiljada.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ikac2000 » 19 Jan 2021, 20:48

Ne iznosim ja 100% netacne informacije, niti branim svoj izbor, ne izvrci, vec ne mogu da verujem kakve pausalne zakljucke donosis, mozda mogu da prodju kod neiskusnih, ali u mom i u drugim iznetim slucajevima ni izdaleka nije iskustvo po tvom opisu.

Moje su sada na 25k i ponasaju se normalno, 2.5 god stare.

Apropo brzine po kisi, svako ko ke odgovoran nece da vozi 150 ni po autobanu, a kamoli po srpskom AP.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Mladen7
Postovi: 2129
Pridružio se: 10 Jul 2014, 17:11
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16v Sportwagon
Lokacija: Beograd ,NBg

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Mladen7 » 19 Jan 2021, 21:22

Stalno se spominje ,bar poneki ,kao minus univerzalnih ta upotreba do 4mm šare .
Što nikako ne stoji ako se držimo raznih propisa ali i bezbednosti .

U slučaju toplije zime ,period kada je za zimske gume , ali su temperature ok i za letnje koliko mm treba imati ta letnja guma . Pa ne ispod 4 mm .
Zimske takođe zimi .

Kako se ponaša letnja ,prastara ,ili potrošena na 2-3 mm !? Zar treba o tome ...

Zimske izgube dobar deo lamelica ispod 4mm.

Ni jedna letnja leti ,zimska zimi nema dobra svojstva kada je ispod 4mm.

Mnogo ljudi na forumu ima dobra iskustva sa AS gumama , lično poznajem takođe ljude sa takvim iskustvima .


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 19 Jan 2021, 21:25

OwerLord je napisao:
19 Jan 2021, 17:57
Gledajuci izmedju dve gume koje ste najvise spominjali (Michelin cc+ i Goodyear), cc+ je odneo pobedu, najvise zbog toga sto je vise letnja nego zimska guma, a u Srbiji su definitivno 90% vremena letnji uslovi.

Nasao sam na 3 sajta cc+ mojih dimenzija (205/55/16), pitacu ih za dot, pa cu uzeti tamo gde je datum najnoviji.

Evo jos nekih pitanja, da se previse ne opustite :)
- gledajuci zakon, granica za zimske je 4mm, a za letnje 1.6mm? jel to onda automatski znaci da je kod AS guma granica 4mm? i da li vi znate necija iskustva da je policija zaustavila i bas merila dubinu sare, i na kraju pisala kaznu?
- nisam do kraja razumeo kada je pravo vreme za zamenu guma, evo neka konkretno bude pitanje za cc+? da li to zavisi od dubine sare, predjenih km, ili mozda kombinacije te dve stvari?
- da li se za cc+ kaze da ima usmerenu saru? pitam zbog rotacije guma, nasao sam odlicno objasnjenje u vidu infografika, pa ako nekome znaci: is.gd/jt23ub
- primetio sam dosta komentara tipa da kod AS guma ne treba divljati npr po kisi i snegu, i da ce sve biti ok, odnosno onda nema bojazni od proklizavanja i slicno..... ja bih ako mozemo otprilike utvrditi granicu, odnosno sta se smatra pod divljanjem, ili ajde ovako da budem konkretniji: da li sa cc+ mogu na autoputu voziti 130-150km/h po kisnom vremenu, i po vremenu kad je minus i poledica, a da se ne brinem ni 1%?

Hvala jos jednom na pomoci.
1.6 mm ti je granica van zimskog perioda, koju god gumu imao, nebitno. Zimi je 4mm jer joj je ispod toga upotrebljivost mizerna, a vec i 4mm je upitno koliko funkcionise. I tih 1.6 mm leti je minimum, ali je guma tad vec odavno na kisi da kazemo blago upitnih karakteristika. Imas inace te indikatore za istrosenost na gumi, na nekim imas i indikatore 4mm za zimsku upotrebu, na boku su oznacene sa TWI, pogledaj sledeci put. Nemoj puno da mozgas kada da montiras nove, leti ili zimi, ako ne prelazis 30kkm godisnje nece ti puno znaciti i tesko ces iskalkulisati da ti bas pred kraj zime padje ispod 4 mm, to je malo izvlacenje maka na konac. CC ima usmerenu saru kao i vecina zimskih u zadnje vreme.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Ivan » 19 Jan 2021, 21:27

@kami pricao sam generalno, ne konkretno za tvoj slucaj.

Osetio sam i dobre i lose strane AS, tj. bas konkretno miselin CC, formirao neko svoje misljenje, jer sam osetio i da je kao nov odlican po snegu i ledu, a osetio sam da je sa potrosenih 1-1.5mm sare i predjenih 15-20kkm bio u rangu zimske kojoj je skoro na minimumu, tj. kojoj fali 4-4.5mm sare.
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19251
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Heinz » 19 Jan 2021, 21:36

Onaj snimak iz 2015. ti je CC, aktuelna je CC+ i naravno da će biti bolja. CC2 će biti još bolja :)

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ljubitelj » 19 Jan 2021, 21:37

Ma vozi se i po ledu 150 na sat, ali da je GY. Michelin nikako, krš firma po pričama iz radionice :)

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7256
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dag81 » 19 Jan 2021, 21:44

Ako je na moj racun, ove godine sam prodao vise zimskih Michelina Pilot Alpin 5 nego Dunlopa i GY zajedno.. Tako da jbg.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока



ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ljubitelj » 19 Jan 2021, 21:51

Kako si se prepoznao.
I mene si ubedjivao kako su Michelin doduše letnje sranje, raspadaju se za par godina i šta sve ne a lično iskustvo 80,000km sa njima izuzetno pozitivno.
Tako da pusti paušalne priče rekla kazala, možda kod neiskusnih i svežih vozača prolazi...

Odgovori