Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Nikola R
Postovi: 3
Pridružio se: 11 Maj 2021, 12:15

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Nikola R » 11 Maj 2021, 13:02

Pozdrav drustvo...

Pri svakoj promeni auta iscitavam ovu temu od neke trenutne sredine do kraja u zelji da ubedim sebe da predjem na all season gume i uvek nekako zavrsim na 8 namenskih...ali mi se nekako smucilo da teglim gume i felne od podruma do vullanizera itd..
Ja bih samo da ponovo ljudi koji imaju iskustva kazu svoje misljenje o razlici izmedju premijum all-season guma tipa Mich cc ili GY 4s u poredjenju sa varijantom 4 letnje/4 zimske budzetnim gumama kao sto su sava intensa hp, tigar preformance ili eventualno kleber (ukljucujuci njohove zimske paralele)
Vise u smislu sposobnosti da vrse svoju funkciju leti i zimi a ne u smislu cena...ili ustede u nekoj od varijanti..

Inace letnje gume obicno kupujem srednju klasu,zimske budzet jer zimi jako malo prelazim...
Jedanput sam kupio i letnje GY efficient grip performance 2 i to je bio osecaj kao da je auto konstantno u lepku sa asfaltom,osecaj da mozes da letis sa njima, sto po suvom,sto po kisi tako da znam sta znaci dobra guma...

Trenutno sam uz Seat Leon 5f1 (1250kg) dobio letnje Petlas pa razmisljam sta za zimu, premijum all season ili jos jedne felne i neke zimske..
Prelazi se do 15k km godisnje, zimi plafon 3k km..

Za kolegu koji je pitao za dubinu sare na fulda multicontrol gumama...evo linka:


Korisnikov avatar
AchtungDichtung
Postovi: 148
Pridružio se: 02 Jun 2020, 13:11

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od AchtungDichtung » 12 Maj 2021, 12:34

Munja666 je napisao:
09 Maj 2021, 22:37
Ne znam ja sam se sad zagrejao za Fuldu Multicontrol. Još kada bi mi neko iz prve ruke rekao kako se ponaša leti, kako zimi i koja je dubina šare bio bih mu veoma zahvalan.
Ja sam vec pisao na ovoj temi o njima. Vozim ih od 01. 09. prosle godine i presao sam nesto ispod 8k sa njima.
Ja sam zaista prezadovoljan, za ovu dosadasnju kilometrazu nisam primetio nikakvu manu u odnosu na sezonske.
Najvisa temperatura na kojoj sam vozio je bila oko 30c. Najniza ispod -10. Vozio sam i po brdima oko Prijepolja, doduse ne po dubokom snegu, ali da po poledici. Vozio sam i po gradu po snegu od 10-ak cm. Vozio sam u septembru pa posle i u januaru po 160 km/h na AP, vozio sam i 130 km/h po pomalo vlaznom putu i nijednog momenta nisam imao osecaj da nemam kontakt sa podlogom.

Naravno, ovo su sve forumski saveti. Za moje potrebe je ova guma sasvim dovoljna, planiram da je vozim 3-4 godine pa opet nov komplet AS.
E sad sta je za tebe najbolje to moras sam da odlucis. Takodje, ne shvataj slepo ove cifre koje pisemo, pa da se kao ludak zaletis po vlaznom autoputu :)

Sto se drugih modela tice, po testovima (u toj klasi) je Kleber cak i nesto bolji, te dve gume su meni bile u uzem izboru. I ne znam kakva je ova nova Sava, mozda ce je moj cale uzeti na leto pa cu tad malo da uporedim.

ZeljkoBG
Postovi: 92
Pridružio se: 07 Okt 2019, 12:00

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ZeljkoBG » 12 Maj 2021, 18:44

AchtungDichtung je napisao:
12 Maj 2021, 12:34
... planiram da je vozim 3-4 godine pa opet nov komplet AS...
Za par godina AS ce biti standard. Sezonske ce se voziti u malom broju zemalja. Vozim Kleber AS. Vozim i vlaznim putem kao da je suv. Normalna brzina i to je to. Taman posla da proklizavaju, odmah u kontejner. Onda to nije guma. Vozio sam i m+s i letnje gore od AS.

Imam savet prakticni i finsijski. NE ROTIRAJ gume. Voziš do 4mm takve ce ti biti prednje gume. I menjas samo njih. Tek kada i taj set poderes stizu i zadnje za menjanje.

Korisnikov avatar
AchtungDichtung
Postovi: 148
Pridružio se: 02 Jun 2020, 13:11

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od AchtungDichtung » 14 Maj 2021, 10:52

Hvala na savetu, samo nisam siguran da sam razumeo.
Ti kazes da se prednje gume trose duplo brze nego zadnje?
Znaci imamo dve opcije:
voziti tako kako su namontirene, npr 20.000 km i onda kupiti nove prednje, voziti jos 20.000 pa onda promeniti i prednje i zadnje.

A sa druge strane, opcija je rotirati gume na svakih 10.000, gde ce ukupno preci istih 40.000?

Mozda sam promasio cifre, ali stvarno ne razumem a voleo bih da razumem :)

Munja666
Postovi: 155
Pridružio se: 19 Mar 2016, 02:31
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Munja666 » 14 Maj 2021, 11:03

To je vrhunska logika, nerotiranjem prednjih i zadnjih guma umesto da npr. nakon 40000km kupiš 4 nove gume što bi dobio rotiranjem prednjih i zadnjih guma ti lepo kupiš 6 novih guma

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ikac2000 » 14 Maj 2021, 11:17

Samo zamolis da prilikom redovnog servisa rotiraju prednje i zadnje, i nemas problem.

Ja tako radim duze vreme bez problema. Sve ravnomerno.

Korisnikov avatar
AchtungDichtung
Postovi: 148
Pridružio se: 02 Jun 2020, 13:11

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od AchtungDichtung » 14 Maj 2021, 12:13

Tako sam i planirao. Ali sam zeleo da cujem i ovu Zeljkovu teoriju

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Bax » 14 Maj 2021, 12:18

Nemoguce je da se gume oljuste za 20.000 na prednjoj osovini, bar ove eko varijante koje ja koristim, traje to bar duplo, oko 1mm na 10.000km.

Imas ljude koji jedan set voze 80.000km.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

ZeljkoBG
Postovi: 92
Pridružio se: 07 Okt 2019, 12:00

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ZeljkoBG » 14 Maj 2021, 12:22

Munja666 je napisao:
14 Maj 2021, 11:03
To je vrhunska logika,...
Jeste, zato sam mu i predlozio. Prednje, pogonske, se brze trose. Primer: Prednje 4/4,5mm / zadnje 5.5. Sta dobijas rotiranjem? Prosecno kvalitetne prednje i lose zadnje.
Zamenis prednje 6.5mm / zadnje 5.5mm i imas nove pogoske. Zadnje jos teras. Vidim da vam je cudno. Logika. Svako neka tera kako hoce. Matematika je egzatna nauka.

Prednje ce stici zadnje i onda menjas sve 4. Znaci ustedeio si DVE nove gume.
Poslednja izmena od ZeljkoBG u 14 Maj 2021, 12:30, izmenjeno 1 put ukupno.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ikac2000 » 14 Maj 2021, 12:28

Na primer rotiranjem zamenis sve 4 odjednom, pa mozes da promenis brend, moze da se desi da vise nema tih koje si ranije uzeo, pa onda imas razlicite gume ako menjas 2 po 2.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ZeljkoBG
Postovi: 92
Pridružio se: 07 Okt 2019, 12:00

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ZeljkoBG » 14 Maj 2021, 12:32

ikac2000 je napisao:
14 Maj 2021, 12:28
... moze da se desi da vise nema tih koje si ranije uzeo,
Sta je problem da ti prednje AS (ista osovina) bude Fulda a zadnje Kleber? Nema nikakvih problema. To ce ti potvrditi cak i gumari. Tako radim 35 godina.


Eh i da dodam. Pa ovde su upravo pisali drugu logiku na prednjoj/pogonskoj osovini idu sezonske a AS na zadnjim. To je kompromis sumnjicavih u AS gume. Mnogi su to i predlagali i tako voze. I njima su razlicite gume po osovinama, i?

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ljubitelj » 14 Maj 2021, 22:41

Potencijalno ogroman problem a generalno vrlo jasno no- no pravilo. To zna svaki gumar a i literatura svih proizvodjača jasno navodi.
NIKADA se ne stavljaju različite gume po karakteristikama na isti auto, osim u slučaju krajnje nužde ili strogo namenksi (recimo trkanje na pisti pa se želi poseban efekat trakcije).
Čak ni gume istog brenda a različiti modeli, kao ni različitih dimenzija. (osim specifičnih auta gde je konstrukcijom drugačije predvidjeno i homologovane različite dimenzije).

I još nešto, na zadnju osovinu uvek treba da idu bolje gume, sa dubljom šarom jer su one te koje daju stabilnost vozilu.

Dakle, pošto je prednji pogon takav da jede prednje gume najbolji način je da se često vrši rotiranje, najbolje makar jednom godišnje pa se na taj način dobije koliko toliko približno potrošen profil.

Neki uobičajeni nivo potrošnje je već naveden, 1mm na 10.000km.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 14 Maj 2021, 22:50

Sta znaci razlicite gume po karakteristikama?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ljubitelj » 14 Maj 2021, 23:58

Različite krive koeficijenta trenja klizanja i trenja kotrljanja.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 15 Maj 2021, 00:59

ljubitelj je napisao:
14 Maj 2021, 22:41

I još nešto, na zadnju osovinu uvek treba da idu bolje gume, sa dubljom šarom jer su one te koje daju stabilnost vozilu.

Uputstvo Skode kaze drugacije.
IMG_20210515_010100.jpg
IMG_20210515_010100.jpg (68.27 KiB) Pogledano 982 puta
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori