Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
masinacbg
Postovi: 89
Pridružio se: 29 Jun 2019, 21:53

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od masinacbg » 07 Apr 2021, 20:33

@grujicd ,

koliko otprilike kosta taj Michelin po komadu?

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8337
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od grujicd » 07 Apr 2021, 21:16

Kao da je bilo 15-16k, ne sećam se tačno.

masinacbg
Postovi: 89
Pridružio se: 29 Jun 2019, 21:53

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od masinacbg » 07 Apr 2021, 22:32

Koje su prodavnice najpovoljnije za gume ove klase?

masinacbg
Postovi: 89
Pridružio se: 29 Jun 2019, 21:53

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od masinacbg » 09 Apr 2021, 23:00

Zanemarite prethodno pitanje...

Da li je iko imao neki problem da AS gumama, tipa da se one nekom prilikom nisu ponasale kako je ocekivao (da je proklizao...)?

Dosta se govori o tome da leti nisu dorasle letnjim, a zimi zimskim, ali da li ste vi konkretno imali takva "iznenadjenja"?

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ikac2000 » 09 Apr 2021, 23:32

Ja za 60ak hiljada sa CC pa CC plus nikada nista, auto se uvek ponasao kako se i ocekivalo, uz normalnu voznju i bez izivljavanja, vozene na zavejanom putu na -27 u Poljskoj, Srbija i Grcka do plus 40, a trenutno u kisnoj oblasti vec 4 god, odlicno su se pokazale.

Pisao sam dosta ovde o tome, ja se ne vracam vise na dva seta, jer ne idem stalno po planinama niti vozim bahato.


Sent from my iPhone using Tapatalk

masinacbg
Postovi: 89
Pridružio se: 29 Jun 2019, 21:53

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od masinacbg » 10 Apr 2021, 14:03

Bahata voznja mi i inace nije svojstvena, a vozim i dete starosti 2 godine, koje sam, BTW, dobio u cvetu mladosti, sa 53 godine.

Zato radije biram druge nacine za dizanje adrenalina (Bogu hvala, moji sefovi se brinu za to da mi nivoi adrenalina i kortizola ostanu konstantno visoki).

Dakle, trudim se da moje odluke vezane za automobilizam strogo ostanu u granicama racionalnog...

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8337
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od grujicd » 10 Apr 2021, 14:39

Za razliku od Ikca, idem svake godine na zimovanje sa AS gumama. Nikakav problem u vožnji ni u zimskim ni u letnjim uslovima. Bilo je situacija da policija tera kola da stave lance na penjanje na Kopaonik, i stvarno i vidim auto ispred mene kako šeta i neće da krene. Mene samo puste pošto sam sa 4x4 i lagano prođem. Pri tom CRV-ov 4x4 pogon spada u lošije ali je očigledno dovoljan da dosta pomogne u realnim uslovima, naročito kad naletiš na parče leda koji ti "sahrani" pogon na samo jednoj osovini. Ruku na srce ja sam turista, prilazi zimskim centrima se čiste, nisam ga testirao u najgorim mogućim uslovima na neočišćenom lokalnom putu. Ako živiš tako negde, nemam relevantna iskustva. Više mi se dešavalo da me u gradu uhvate loši uslovi, ono što bude dan dva godišnje dok ne očiste. I tu mi je CR-V 4x4 sa AS gumama bio ubedljivo ubedljivo bolji od Jazz-a sa čisto zimskim gumama. I generalno je taj utisak 4x4 + AS mnogo bolje od 4x2 sa zimskim.

Jedini realan problem sam imao sa prvim setom guma, Continental CrossContact kad me je uhvatio letnji pljusak na auto putu - počele su da šetaju kad uletim u dublju baru. Ali, gume su tu već bile gotove, na 50.000km, i na oko se videlo da su potrošene. Ovo pišem sebi kao propust što ih nisam na vreme zamenio., a ne realnu zamerku gumama. Druga zamerka je na Goodyear Vector, top ocenjenje i stvarno sa njima nisam imao nikakav problem sa performansama. Ali su brzo počele da vibriraju. Ne znam da li je bio problem u konkretnom setu, da li se možda "rastope" leti po autoputevima (dosta sam ih vozio tako), ili je problem što mi auto često stoji po mesec dana u garaži pa se možda tako deformišu... Nemam pojma, ali nisam bio zadovoljan. Sad sam na trećem setu, Michelin CC, za sad bez ikakve zamerke ali je tek prva godina. Realno više sam čuo da ih vulkanizeri pljuju nego korisnici :)

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9882
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Ivan » 10 Apr 2021, 20:55

Nabroj koji ih to sve vulkanizeri pljuju, ne moras imenom, makar koliko ih je, 5? 10?
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8337
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od grujicd » 10 Apr 2021, 21:03

Imamo bar jednog na forumu koji nikako ne voli Michelin :)

TeaseR
Postovi: 382
Pridružio se: 26 Dec 2018, 20:23
Garaža: BMW F30

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od TeaseR » 11 Apr 2021, 12:01

Uvek ce biti neko ko hvali i neko ko pljuje, to je normalno. Ono sto je karakteristicno za nas region jeste da se dosta vise hvali ono sto ne valja, a stvari koje valjaju se pljuju. :)

TM14
Postovi: 1
Pridružio se: 12 Apr 2021, 00:14

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od TM14 » 12 Apr 2021, 12:16

Pozdrav svima, vozim Multiplu i generalno obzirom da radim od kuce necu prelaziti puno (sustinski po Beogradu voznja, eventualno po Srbiji). Da li mi neko moze reci za AS gume Laufen koje su u kemoimpexu ili Viking fourtech kakve su? I video sam da ima Sava za neku slicnu cenu. (dimenzije 185/65/15).

Hvala unapred.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Ji 4Tze » 12 Apr 2021, 12:20

masinacbg je napisao:
09 Apr 2021, 23:00
Dosta se govori o tome da leti nisu dorasle letnjim, a zimi zimskim, ali da li ste vi konkretno imali takva "iznenadjenja"?
Dorasle... to je relativno... Npr skoro svaki se put iznenadim kad vozim auto kako sam bio navikao da ga vozim letnjim gumama... Bukvalno od garaže do autoputa, na svakom asfaltu.
Ali onda shvatim da ipak realno preterujem, kako u vožnji tako i u očekivanjima.
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8337
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od grujicd » 12 Apr 2021, 12:56

Dosta sam iznenađen, biće da nam se dosta razlikuje stil vožnje. Hoćeš da kažeš da CR-V voziš tako da primetiš razliku između letnjih i AS guma? Mislim da nikad nisam imao ni najmanje proklizavanje ni na suvom ni na mokrom (ne pričam o snegu i ledu), sem tog akvaplaninga sa potrošenim gumama. Bar je meni to auto koji vuče na kruzing a ne da ga pržim po krivinama. Možda zato i primećujem razliku u buci, udobnosti, vibracijama, ali ne i da su mi gume neadekvatne po performansama i ponašanju na putu.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Ji 4Tze » 12 Apr 2021, 17:04

Primetim, ali ne da je nešto bezbednost loša nego da prosto su veće balonjare od onih što su išle uz auto (one Goodyear letnje + M/S).

Ne znam kako da to objasnim, to su manje-više kontrolisani uslovi a kad je voda na putu svakako smanjim doživljaj. Sa ovim smanjim još više, eto čisto subjektivno, nemam neki jasan reper. Prosto se ne osećam sigurno da vozim isto. Ne baš kao kad je lapavica na putu sa tim letnjim ali nešto između :)
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8337
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od grujicd » 12 Apr 2021, 17:57

Kad kažeš balonjare možda misliš da je gumastiji osećaj ili kao da je manje čvrsta na bočne sile, da više "ljuljka" kod promena pravca. Sasvim moguće.

Odgovori