Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14178
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od pedja » 21 Mar 2021, 08:49

Ukupno bodovanje je malo upitno, sa obzirom da sneg nosi najmanje poena - 60, u odnosu na 90 i 100 u drugim kategorijama. Na primer: Bridgestone završi kao ukupno No3, a najgori je na snegu. Ok, dobar je na suvom i vlažnom, drugi u obe kategorije, ali je tu GY 3.i4., a na snegu je ubedljivo najbolji i ispade ukupno lošije rangiran, iako je na snegu 1. Vs 7. Poslednje rangirana guma, na nekoj od svega tri grupe testiranja, ne zaslužuje da bude u gornjem delu tabele.

Michelin se izvukao na No2 jer je na suvom najbolji, što svi znaju (nastao iz letnje gume, za razliku od većine AS), ali to nosi i najviše poena. OK, nprosečan je na drugim testovima, za razliku od BS koji je skoroz zakazao na snegu.

Sve su to nijanse, na kraju nebitne, ali mi se bodovanje učini kao nesrazmerno... Sa druge strane, više se voze po suvom i vlažnom, tako da i to ima nekog smisla.






TapaT


nenad83
Banned
Postovi: 11
Pridružio se: 26 Jun 2016, 21:45

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od nenad83 » 21 Mar 2021, 08:54

Ja sam gurao cc+, sad posto sam presao na drugu dimenziju, verovatnoncu na tigra, bas je velika razlika u ceni. Za 16 mi je cc bio 10k, a sad za 17 je 18k. Na planinu ne idem, ako nekad zatreba tu su carape, a i ovaj test je za najbolje AS gume, tu nema pola ovih losijih...

Sent from my SM-N975F using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ljubitelj » 21 Mar 2021, 09:28

Ovde u testu piše da je All Season (Tigar) poljski proizvod pa ako je ta guma sa testa ona koja se prodaje ovde pod brendom Tigra više je Michelin za kritiku (nego dežurna pljuvačina na pomen imena Tigar i kada ima i kada nema smisla).

Mada po brojkama sa testa relativno jeste nešto lošija od top modela ali sve u svemu vrlo dobra do odlična guma prema onom izmerenom u svim uslovima koji su prikazani.
I na vlažnom i na snegu vrlo dobri rezultati.

To sa bodovanjem je večna priča, ne postoji objektivan kriterijum niti norma pa svaki tester izmišlja neke svoje ponderacije osobina, često bude i sasvim neodgovarajući metod klasifikacije.

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Ivan » 21 Mar 2021, 09:37

Kako bre vrlo dobri rezultati ako je po kisi kocenje 11.5m iza najbolje gume, sto je neke 2.5 duzine auta, bocna stabilnost po kisi najgora, mada je i hankook lose prosao.
Akvaplaning na pravcu ubedljivo najgori, ali ajde nije toliko strasno procentualno.

Bocni akvaplaning je kriminalan sa druge strane, bukvalno duplo losije od najbolje gume.

Ne kazem da guma nije upotrebljiva, ali vrlo dobra do odlicna nije, to je ludost napisati.

Da kazemo u najboljem slucaju osrednja/prihvatljiva guma.
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
djomla
Postovi: 447
Pridružio se: 17 Mar 2017, 07:17

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od djomla » 21 Mar 2021, 10:15

A što su tantusi koristili stari GY na testu

Sent from my 3310 using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ljubitelj » 21 Mar 2021, 10:25

Bočno 0,73g i to je loše?

Jesi li probao da voziš kroz krivinu sa takvom vrednošću bočnog ubrzanja, ako jesi probaj da se prisetiš kako to izgleda.

63km/h voziti po 9mm filma vode je loše? A koliko bi ti vozio u uslovima takvih obilnih padavina, probaj da zamisliš koliko je to vode na šoferci i koliko se metara vidi put ispred vozila u takvih uslovima.

I dalje misliš da je to loš rezultat, šta ćeš sa radom brisača??? Gume su tu najmanji problem.

Kočenje po kiši ispod 80metara sa 100km/h je vrlo dobra brojka, jako je promenljivo i može veoma lagano da prelazi 100metara u realnim uslovima površine kolovoza (ne vozi se po test pistama, idealno ravnim, bez nagiba, bez zakrpa asfalta, bez svega što inače postoji i može da se očekuje).

Ja sam žestoko proklizao na kiši pri brzini 30tak km/h i uspeo da se zaustavim na vreme bez posledica.
U isto vreme bila su 3 izletanja/ okretanja na putu za neka 2km deonice puta.

Vreli letnji asfalt, kanjon Morače, kiša iznenada.

Poenta je, ti voziš auto prema uslovima puta, nije guma jedini faktor koji odlučuje već ima desetine raznih faktora koji utiču na to kako će se kretati i zaustaviti vozilo. Od kojih je glavni faktor koeficijent trenja podloge a koji je drastično promenljiv metar za metar predjenog puta i koji je nepoznat.

Ako vozač pogreši u procenama nema gume koja će to ispraviti.

Još jednom, gledaj brojke a manje bodove i procente pri proceni dobro- loše.

Bočnih 0,73g je vožnja koja liči na divljanje u javnom saobraćaju.

Testove i brojke treba staviti u kontekst realnosti vožnje, kome trebaju gume za ekstremnu vožnju svakako neće ni razmišljati o AS gumama, nijednoj sa ovog testa već uzimati strogo namenske prema podlozi i menjati svako malo sa promenom klimatskih uslova.

Ali to je već neka druga tema koja i nema mnogo veze sa nama vozačima u javnom saobraćaju.

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od McGruja » 21 Mar 2021, 10:46

Guma je jedino sranje koje te drži na asfaltu
Jedino
To je važno ponoviti sebi pre kupovine

ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ljubitelj » 21 Mar 2021, 11:10

Jeste važan faktor, i to površine samo 4 X list A4 papira ali je ujedno i manjeg uticaja od stanja podloge i samog načina vožnje.

Guma nije jedini faktor u celoj priči držanja na asfaltu.

Važno je pre sedanja za volan ponoviti sebi da je vozač glavni i shodno tome PREDVIDJATI stanje podloge.
Imati osećaj za prostor, vreme i stanje okoline u saobraćaju.

Ne postoji guma koja će ispraviti grešku u proceni koju napravi vozač. Ma kako da je dobra na testu.

Ako će se uletati u manevre sa 0,75g bočno nije problem a ni rešenje u gumi već u vozaču.

sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od sasha015 » 21 Mar 2021, 11:51

McGruja je napisao:
21 Mar 2021, 10:46
Guma je jedino sranje koje te drži na asfaltu
Jedino
To je važno ponoviti sebi pre kupovine
Stereotip.Guma je samo jedna od promenljivih.
Vise faktora utice na opstanak na asfaltu.
Mozda je najbitniji- vozac i njegova svest o vozilu,saobracaju,voznji,uslovima same voznje...
Ne bih sirio pricu na druge aspekte zivota,jer cesto nezadovoljstvo iz realnog zivota prenosimo na nacin voznje.
Tu nijedna guma ne pomaze.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23797
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 21 Mar 2021, 11:56

Ima tu jedna stvar, mozes da kontrolises auto, ali ne mozes da kontrolises situaciju, druge ucesnike, stanje puta, uslove voznje. Jednom samo treba da se desi da ti treba tih 1 ili 2 metra koji razdvajaju sudar od izbegavanja ili stizanje kuci od stizanja u bolnicu. Lose gume bez ikakve dileme vode do losijih dinamickih karakteristika, a to nije samo do brenda, vec do starosti, potrosenosti, itd...
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

nenad83
Banned
Postovi: 11
Pridružio se: 26 Jun 2016, 21:45

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od nenad83 » 21 Mar 2021, 12:09

Onda dodjemo do toga da cu pre na 3 godine da menjam AS i imam uvek nove gume, nego za iste pare dva seta koji ce da mi traju 5+ godina i da vozim stre gume jer ne prelazim mnogo...
Da ne dodajem, skladistenje, menjanje 2x godisnje i BG gradsku voznju u 99% vremena i da za 3 godine mogu i da ih prodam za ok pare.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk




Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Ivan » 21 Mar 2021, 12:37

Guma uvek sto mladja, pa makar i nize klase ili AS umesto sezonskih po meni.

Primetio sam da i najbolje gume tipa miselin pilot sport 4 gubi na performansama sa kilometrazom i godinama iako je imala ok saru, a isto to se dalo primetiti i kod drugih guma.

Evo bas ove zime, isti model gume na jednom autu 6.5mm 2018 godiste, na drugom 2020god i 8mm, tamo gde se ova starija pati, mladja prodje bez problema.
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Ivan » 21 Mar 2021, 12:39

p.s. a sto se tice ove netacne i stereotipne racionalizacije da guma nije toliko bitna, e pa onda mozes da vozis i na celavim gumama 20 godina starim, ako prilagodis brzinu :D
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7255
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dag81 » 21 Mar 2021, 12:48

Antigumasi, pravdaju sebe zbog cene. Nema tu rasprave

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Bogdan
Banned
Postovi: 1129
Pridružio se: 15 Avg 2020, 13:10

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Bogdan » 21 Mar 2021, 12:57

Kao što je neko vec napisao, bitna stavka na autu, kao što bi svi trebalo da znaju, gume stoje na autu, i kočnice koče na autu, ima li šta bitnije?
Jeftine gume znaju da se obiju o glavu, pa makar i suvo bilo i let je vreme, znaju da puknu(jedna).
Što dalje od no name guma, život i glava su u pitanju, kao i samog vozača i ko se sve nalazi u autu.

Gesendet von meinem LM-G850 mit Tapatalk


Odgovori