Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1962
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od 123456 » 22 Feb 2024, 04:58

carov2 je napisao:Ne, najbolje je da uvek izbegavaš XL gumu, jer si tako pročitao na forumu i to je deal-breaker.
Nema veze što ti odgovara, cena, DOT i ostalo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pročitao u homologaciji, ako sam proizvodjač nije stavio XL, zašto bih ja stavljao XL. Isto tako i pritisci, logika na koju se pozivaš mi nekako kaže, da će sa većim pritiscima guma biti tvrdja. Pre bih rekao, da si ti pročitao na forumu, da je sve to isto.

A inače ne može da odgovara cena, DOT i ostalo pa da bude bez XL, nego ako se sve to poklopi, mora da bude XL :-)

Poslano z mojega RMX3241 z uporabo Tapatalk




Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Bax » 22 Feb 2024, 07:30

Ja imam neke XL gume, nikad nisam provalio da im nesto fali.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4176
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od carov2 » 22 Feb 2024, 08:22

Tad nisi bio na forumu.


Sent from my iPhone using Tapatalk

maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od maniaxxx » 22 Feb 2024, 13:37

:presrecan:

Korisnikov avatar
Andrix
Postovi: 10
Pridružio se: 10 Okt 2023, 20:55

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Andrix » 22 Feb 2024, 19:53

XL bi trebalo da su skuplje, sto nije uvek tako. Valjda ih manje prodaju pa snizavaju cene na regularne. Inace i ja bih ih zaobisao ako mogu, mada nekima i ti ojacani zidovi dobro dodju po ivicnjacima...
Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari.

Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3235
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od elMaestro » 22 Feb 2024, 20:09

Jedno je indeks nosivosti, a jedno ojačani bočni zidovi. Ja shvatam da se neko drži papira kao pijan plota, ali nemojte predstavljati to kao neku prepreku za kupovinu. Još mi je interesantnija konstatacija da auto sa XL gumom troši više od onog sa istom takvom ne-XL. Nije baš sve što piše negde 100% tako, treba malo I logiku uključiti. A i ko oseti na nekoj takvoj dimenziji i takvom autu (u smislu performansi) razliku između istog modela XL i ne-XL, taj je već zreo za test vozača u industriji guma. :)
Имам једно потпитање...

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1962
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od 123456 » 22 Feb 2024, 20:45

Kako se drugačije u praksi postiže veći index nosivosti nego ojačanim bočnim zidovima i većim pritiscima koje one mogu da podnesu? Gume koje nisu XL se pumpaju na nižim pritiscima.
Drugo je da li to nekome smeta ili ne. Ali tvrditi, da se visi pritisak na tvrdjoj gumi ne oseti, prosto nije istina.

Poslano z mojega RMX3241 z uporabo Tapatalk


Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3163
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Dare4x4 » 22 Feb 2024, 20:46

Moj Tucson nema XL gume, a sestrin novi ima. Nisam gledao razliku u masi ali ne verujem da je teži za mnogo, čak je možda i lakši od mog jer nije 4wd. Za zimske su uzete Kleber gume koje nisu XL i auto se normalno ponaša.

Bitnija razlika je ne staviti C gumu gde joj mesto nije. Ja sam jednom na Nivu bio primoran da stavim komplet C guma jer nije tada bilo ruskih (kao ni sad). Auto je bio čak i udobniji nego sa fabričkim gumama, međutim, gazeća površina je očigledno mnogo tvrđa i traži dosta veću težinu da bi prijanjala kako treba. Skinute su čim su se pojavile Kama i511.

ftj
Postovi: 13043
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ftj » 22 Feb 2024, 20:47

Ja sam imao vise setova guma na golfu koji su bili XL i nisam primecivao neku razliku.

Al zato sam promenio dva seta istih guma jedne su bile H index a jedne V i tu je razlika bila znacajna u korist sportskih performansi u gumama sa V indexom.

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7263
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dag81 » 22 Feb 2024, 21:21

Budalite sa XL realno.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3235
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od elMaestro » 22 Feb 2024, 21:41

123456 je napisao:
22 Feb 2024, 20:45
Kako se drugačije u praksi postiže veći index nosivosti nego ojačanim bočnim zidovima i većim pritiscima koje one mogu da podnesu? Gume koje nisu XL se pumpaju na nižim pritiscima.
Drugo je da li to nekome smeta ili ne. Ali tvrditi, da se visi pritisak na tvrdjoj gumi ne oseti, prosto nije istina.

Poslano z mojega RMX3241 z uporabo Tapatalk

Oznaka indeksa nosivosti apsolutno nema veze sa oznakom XL. Drugim rečima, imaš gume koje su istog indeksa nosivosti, jedna XL, druga nije. Drugo, kako se to ne-XL gume pumpaju na nižim pritiscima? Imaš pločicu na autu gde su napisani pritisci u zavisnost od opterećenja, ti uzmi dve gume, jednu XL, drugu ne-XL, napumpaj ih na 2,5bar i uporedi vožnju recimo. Ili ćeš onu ne-XL napumpati na 2,3 i reći "to tako treba, ako XL ide na 2,5, ova ne sme preko 2,3"? Dva puta (da znam sigurno) sam stavio na auto XL gume, apsolutno nisam birao niti sam generalno obraćao pažnju na to, nije auto više trošio, nije bio tvrđi, niko me nije na tehničkom pitao što vozim XL gume...

Dajte malo realnosti.
Имам једно потпитање...

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1962
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od 123456 » 22 Feb 2024, 21:59

Ako u homologaciji piše samo guma bez XL, a ti imaš XL, mogu da ti prave problem ako hoće. Negde pišu oba i onda nije problem.

Drugo, XL su prvenstveno za teža vozila...SUV, karavane...tamo i jedino XL piše na pločici. Priča se povela oko fabie za koji verovatno nisu ni preporučljive XL. Zašto bi ih onda uzimao ako ih proizvodjač ne preporučuje?

Poslano z mojega RMX3241 z uporabo Tapatalk




Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3235
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od elMaestro » 22 Feb 2024, 22:09

Sad ćemo terati mak na konac, shvatio sam. Da, svakako je auto sa XL gumom tehnički neispravan, ako mu ne piše XL na pločici.

Zašto bi stavljao XL? Eto možda jer guma koju traži ima u ponudi samo u XL varijanti. Ili je XL jeftinija. To nije uzimanje pogrešne dimenzije.

Ispade na kraju da je nebezbedno voziti XL gumu na autu, ako proizvođač nije napisao XL na pločici na autu. :srbin:
Имам једно потпитање...

Korisnikov avatar
Andrix
Postovi: 10
Pridružio se: 10 Okt 2023, 20:55

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Andrix » 22 Feb 2024, 22:10

Nisam toliko bogat da bih kupovao jeftine stvari.

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1962
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od 123456 » 22 Feb 2024, 22:24


elMaestro je napisao:
Ispade na kraju da je nebezbedno voziti XL gumu na autu, ako proizvođač nije napisao XL na pločici na autu. :srbin:
Nije nebezbedno nego bezpotrebno i tehnički neispravno ako ne piše u homologaciji. Onda možemo i drugu dimenziju.


Poslano z mojega RMX3241 z uporabo Tapatalk



Odgovori