Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Bax » 09 Nov 2013, 11:00

Posto je ovo zanimljiva tema, red je i da se ona izdvoji za sebe.
Povod je test koji sam upravo procitao u novom Sat-u.
Inace ko ne zna, po novom zakonu, ove gume su adekvatne za sva godisanja doba u Srbiji, oznaka na gumi je M+S.

Zapisacu samo izvode sa testa, testirana je 185 65 R15 na Peugotu 208 HDI, snezni test poligoni u Svajcarskoj.
Modeli guma na testu:

M+S
-GY Vector 4 Seasons
-Kleber Quadraxer
-Kumho Solus KH21
-Toyo Vario V2+
-Vredestein Quatrac3

LETNJA
-Conti Ecocontact 3

ZIMSKA
-Conti WinterContact TS850

----------------------------------------------------

-Snezni zimski uslovi, kocenje sa 50km/h u metrima

GoodYear M+S...........35.9
Vredestein M+S.........38.3
Kleber M+S...............35.8
Toyo M+S.................35.9
Kumho M+S..............35.6
--------------------------------
Conti zimska.............35.0
Conti letnja...............59.2


-Vlazan asfalt kocenje sa 100km/h u metrima
GoodYear M+S...........63
Vredestein M+S.........65.3
Kleber M+S...............67.6
Toyo M+S.................68.1
Kumho M+S..............69.2
--------------------------
Conti zimska.............58.5
Conti letnja...............58.6


-Toplo vreme, suv asfalt, kocenje sa 100km/h u metrima

GoodYear M+S...........44.8
Vredestein M+S.........45.3
Kleber M+S...............45.9
Toyo M+S.................45.8
Kumho M+S..............45.9
--------------------------------
Conti zimska.............46.9
Conti letnja...............40.2

U zakljucku teksta,preporucuju ih kao ekonomicno resenje za manej automobile, koji ne prelaze previse kilometara.
Prekontrolisao sam podatke, mislim da sam lepo sve prekucao.
Poslednja izmena od Bax u 09 Nov 2013, 11:16, izmenjeno 7 puta ukupno.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Univerzalne gume kupovina da ili ne?

Post od Paja » 09 Nov 2013, 11:02

Pričaš o all season gumama?
Poslednja izmena od Paja u 09 Nov 2013, 11:07, izmenjeno 2 puta ukupno.

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASSON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ftj » 09 Nov 2013, 11:05

Bilo bi lepo napisati koji su konkretni modeli, ovako m+s može biti i allseason i zimska.

Kod nas su allseason u proseku znatno skuplje od običnih tako da je slaba računica a vulkanizeri ih ne preporučuju jer ne bi sami sebi da kvare posao montaže/demontaže.

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Univerzalne, ALL SEASSON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Paja » 09 Nov 2013, 11:12

Sad kad je editovan naslov moje prethodno pitanje je suvišno. :)

Ja sam uzeo kevi neke, mislim da su Sava, navodno all season. Računam da je bolje nego da vozi stalno letnje. Druga ocija je bila da vozi stalno zimske što takođe mislim da je lošije.
Ugl, ona uopšte ne vozi po snegu, ne vozi ni kad je najavljen sneg :kezo: , a nije neko ko bi menjao gume dva puta godišnje. Za njen način upotrebe koa i godišnju kilometražu mislim da su sasvim dobar izbor.

S druge strane ja ih ne bih vozio. ČEsto se desi da moram na put po ne bašlepim vremenskim prilikama i tad mi trebaju gume kojima 100% verujem.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Univerzalne, ALL SEASSON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Bax » 09 Nov 2013, 11:16

Sredio sam, podatke, u skladu sa sugestijama, thx.
Kod nas je popularan model SAVA Adapto, koji ima staru GY Vector saru, i nije skuplji od obicne jeftinije zimske gume.
Moje kolege je voze, sad ce druga zima.

BTW, ima tu jos jedna kvaka, postoje modeli koji su po izgledu letnje gume a imaju oznaku M+S, recimo guma koju vozi moj cale, to je npr. Nokian i3. Po zakonu to je guma koja prolazi, kao univerzalna, mada je u praksi potpuno razlicita od Save Adapto, vizuelno maltene zimske gume, koja je predvidjena za sve sezone.

Taj Nokian i3, mi deluje kao idealno resnje, za nekoga ko bas nece na sneg, a zeli da bude zakonski 100 posto pokriven, vozi gumu koja je izgledom i sarom letnja, a stoji M+S na istoj.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASSON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od grujicd » 09 Nov 2013, 11:46

Na CR-V-u su fabrički došle Continental M+S i mislio sam da ću sigurno uzeti zimske. Međutim kako se približila sezona nisam mogao da nađem ništa u tim dimenzijama i na kraju ostadoh samo sa M+S. Međutim ispostavilo se da su sasvim adekvatne i pružale su mi dovoljno trakcije po snegu i za penjanje na Kop i za sve drugo što mi je trebalo. Naravno pomogao je i 4x4 pogon. Pri tom su i leti bile sasvim zadovoljavajuće, jer i koncepcija samog vozila ne dozvoljava neko ludovanje po krivinama. I za kočenje su sasvim korektne. Sve u svemu sasvim zadovoljavajuće za moje potrebe i kad se potroše jednog dana gledaću da ih zamenim istim ili sličnim gumama.

Korisnikov avatar
Velja
Banned
Postovi: 12135
Pridružio se: 06 Avg 2013, 18:43

Re: Univerzalne, ALL SEASSON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Velja » 09 Nov 2013, 12:18

Jedan od razloga što mi se više sviđa Trekking od standardnog 500L je i fabrička ugradnja tih guma za sve sezone

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Univerzalne, ALL SEASSON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Bax » 09 Nov 2013, 15:12

Takodje u Daciu 4x4 Dustera, idu all season fabricki. Po ovim testovima su gume bar po snegu sasvim prihvatlje.

Sent from my ZTE-SKATE
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASSON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ljubitelj » 11 Nov 2013, 18:09

Adapto Sava, priblizno 25k km. Sve 4 se ravnomerno potrosile nesto manje od polovine dubine sare, odlicno drze pritisak tako da je dovoljno 2 puta godisnje dopumpati.
Sada ce treca zima. Bez problema na ugazenom tvrdom snegu, na svezem mekom snegu 30cm, na usponu grize.
Leti vrlo dobra. Na kisi isto vrlo dobra. Nemam zamerki niti sam jednog trenutka bio blizu mogucnosti da izgubim kontrolu nad vozilom. Do sada raspon temperature vazduha je okvirno bio -22C do + 41C tokom koriscenja.

I navedeni test sa podacima na prvoj strani pokazuje da je mizerna razlika danasnjih celogodisnjih u odnosu na namenske sezonske gume u prakticno svim parametrima (do 15%) na merenjima.

Radi poredjenja, osobine podloge se menjaju tokom godine za vise stoina procenata, razlika suvog asfalta i suvog betona je taman tih 15tak %.

Ne tako davno se smatralo da je nemoguce napraviti i koristiti isto motorno ulje za zimu i leto a da je to ulje istovremeno i kvalitetno vec da mora strogo sezonski da se sipa posebno zimsko i posebno letnje ulje.
Pa se pokazalo da je napredak tehnologije napravio da danas niko i ne pomislja da koristi bilo sta drugo osim celogodisnjeg ulja.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASSON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 11 Nov 2013, 18:30

Sava Adapto, sveze montirane na Clia pozadi. Ne mogu jos puno da kazem, sem da im je cena nesto veca od zimske Save Eskimo, ako se ne varam za ~700 din po komadu, od Tigra i celih 1000 u dimenziji 175 65 14. Jedini je problem sto ih je skoro nemoguce kupiti, barem u NS, jer ih radnje u 90% slucajeva ne drze. Mislim da su korektno resenje i mnogo bolje nego zimske cele godine. Test pokazuje koliko su bolje resenje od zimskih leti i od letnjih zimi, mada treba test uzeti sa rezervom jer je uzorak prilicno mali.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Univerzalne, ALL SEASSON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Bax » 11 Nov 2013, 18:59

Kako mali uzorak kaf su poredili sa premium zimskim i letnjim, na vecem uzorku, rezultati mogu samo jos u korist da im idu. Zamisli da je Wintera na testu, btw najprodavanija zim. guma kod nas.

Sent from my ZTE-SKATE
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASSON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 11 Nov 2013, 19:00

Pa lepo, mali uzorak letnjih.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Univerzalne, ALL SEASSON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Bax » 11 Nov 2013, 19:05

To jeste, ali ako se setis te Conti gume su na Adacu uvek gornji dom po performamsama, drugo je da su uzeli neke Wintere, ili letnji Tigar i sl.

Sent from my ZTE-SKATE
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 848
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASSON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od DS9 » 06 Dec 2013, 01:44

ljubitelj je napisao: Ne tako davno se smatralo da je nemoguce napraviti i koristiti isto motorno ulje za zimu i leto a da je to ulje istovremeno i kvalitetno vec da mora strogo sezonski da se sipa posebno zimsko i posebno letnje ulje.
Pa se pokazalo da je napredak tehnologije napravio da danas niko i ne pomislja da koristi bilo sta drugo osim celogodisnjeg ulja.
Zgodno poređenje, s tim sto oni kojima treba više izmena (ulja) godišnje mogu najcelishodnije da prođu sa najadekvatnijim izborom za određenu sezonu. Verovatno bi slično moglo da se kaže i za pneumatike, koji takođe jesu kompromis.

Lično, kada sam za svoj tek kupljeni auto razmisljao o zameni guma jer je za prodaju iz inostranstva stigao sa katastrofalnim kineskim gumama - nisam imao dilemu da ću uzeti all seasson gume.
Pogotovu je nisam imao, kada sam čak i od nekih vulkanizera slušao nesuvisla i neprecizna tumačenja koja su samo pokazivala da se o novostima u svom poslu nisu odavno obavestili.

Auto je namenjen pretežno gradskoj i najbitnije sasvim bezbednoj vožnji, gde se npr. gotovo nikada ne krše ograničenja brzine.Pošto sam odlučio da budu all season, onda sam shvatio da i nemam mnogo izbora, a to je bilo 2011.
Tražio sam Sava Adapto, ali je u Beogradu tada niko nije imao odmah.

Jedan vulkanizerski servis mi je ponudio goodyear-ov Vector 4seasion, i nakon toga više neću da menjam ni vulkanizera, a ni tip guma. Do sada je pređeno oko 20,000 km, a na 10,000 su promenjene sa prednjih na zadnju osovinu radi ravnomernijeg trošenja (prema preporuci goodyear i još nekih proizvođača pneumatika). Uskoro će se ponovo vratiti napred (naravno bez menjanja strana tj. ukrštanja) one koje su prvobitno tu montirane.

Nakon svog iskustva, prijateljima koji ne voze previše km. godišnje niti su profesionalni vozači (u Srbiji) - savetujem da se ratosiljaju maltretiranja sa više setova pneumatika. Onim kojima takvi najpre trebaju - želim puno sreće i uspeha u sportskom automobilizmu.

Inače, mislim da Adapto, Goodyear više ne proizvodi u slovenačkoj fabrici (a nisam ni siguran da je to uopšte činio). Prema nekim informacijama adapto je Made in Poland. Ove moje 14ice vector 4season su Made in France, a neki sajtovi navode za 15icu da je Made in Germany.

Just for the record

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Univerzalne, ALL SEASSON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od nikaragva » 06 Dec 2013, 09:01

Po tim gore parametrima, mogu da primetim da su te univerzalne gume sve do jedne, vise zimske nego letnje.

Da li su skuplje u odnosu na "obicne" gume?

Ja godisnje predjem barem 30,000, ukoliko ne uzimam godisnji, i nemam viska para da se zajebavam i vozikam, ovih 30,000km je must, sto bi rekli englezi.
Tako da kada bi uzimao univerzalnu, posle prve godine koriscenja, bi sara spala na 5mm, ako uzmemo da nove imaju 8mm. POsle naredne sezone bi sara bila na 2mm i to vise ne bi bilo za upotrebu.
Sa posebnim gumama bih imao zimi zimsku i leti letnju.

Znaci biram: 8 univerzalnih ili 4 zimske + 4 letnje. Ako su univerzalne skuplje, kao sto je to do sad bilo, u drugoj varijanti cu proci jeftinije i imati zimi zimske, a leti letnje gume.

Tih par metara razlike je meni ogromno i za moj auto i moju voznju, morace jos mnoooogo da se unaprede sa tim univerzalnim principom, to je od mojih standarda daaaaaleko.


S druge strane da imam jos jedan auto, za ovde po gradu (reci po ovom gradu je ogromna razlika od recimo bg, ovde nema autoput, nema bulevara, saobracaj je kao da se po bg vozas izmedju zgrada :) ), mozda bih i razmotrio univerzalne, ali samo zato da ne razmisljam o menjanju guma. Ali ako nisam lenj, onda bih opet uzeo obe varijante (dobio bih popust neki kod daga za toliko guma :) ), tim pre sto bi to bio neki auto sa 13" 14" felnama gde gume spram ovoga sada daleko jeftinije, pa se univerzalne ne bi isplatile uopste, jer nisu toliko zastupljene kao letnje ili kao zimske. Kupis neku osrednju marku, ustedis gomilu para i vozi misko.

Odgovori