Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
schonenk
Postovi: 1868
Pridružio se: 17 Jan 2014, 15:56
Garaža: honda civic ep3, honda civic ek3
Lokacija: beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od schonenk » 09 Jul 2014, 12:49

Kod mene je Vector 4s 225/45 r17 na autu dva meseca. Iako su Svabe preporucile ove gume samo za manje automobile i dimenzije, ja sam se odlucio za njih.

Logika, nemam prostor za odlaganje, nemam ledja za cimanje tockova ovih dimenzija, niti mogu stati vise od dve u gepek. Onda slede problemi i troskovi vezani za vulkanizere.

Sem toga, veci deo zime ima da ih tako krstim "medju temperature", nekih 5 do 15 stepeni kad nijedna sezonska guma nije skroz svoja na svome, pa i oni rezultati testova su upitni.

Ostaje veliki problem trosenja i deformisanja na visokim temperaturama. Tu ne znam sta bih rekao, cini mi se da ce na tom testu pasti kod mene, ali hajde da probam. Ja sam i letnje znao da potrosim za jednu sezonu, tako da je sve do stila voznje.

Za kraj, svako dugorocno planiranje u Srbiji obicno pada u vodu, jer zbog nasih puteva ili zavrsite za vrecom eksera u skupim gumama, ili im izlomite i deformisete unutrasnju strukturu na rupama.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od nikaragva » 09 Jul 2014, 12:59

Računali smo, jeftinije izađe dva seta nego jedan univerzalnih

Korisnikov avatar
schonenk
Postovi: 1868
Pridružio se: 17 Jan 2014, 15:56
Garaža: honda civic ep3, honda civic ek3
Lokacija: beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od schonenk » 09 Jul 2014, 13:11

Verovatno, samo racunica u ovom slucaju tesko moze biti jedna. Znajuci mene i moje poznanike, cesto mi se desi da zbog lenjosti ostanem na letnjim usred leda i snega, rizikujem dok dodjem do vulkanizera, prljam se, cimam gume, psujem i sebe i njih, vulkanizere koji kad vide da nema montaze i balansiranje kazu nemaju vremena i slicni problemi. Meni sve to takodje znaci mnogo.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Bax » 09 Jul 2014, 13:16

NE znam ko je racunao, po mojim racunicama, to ne izadje tako :)
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Dzoni_m
Postovi: 1714
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Dzoni_m » 09 Jul 2014, 13:41

Pa i nije neka drasticna razlika. Opet ne razmisljas o gumama. Proveris pritisak rotiras svakih 10 000 i teraj. Kad se potrose sledeci set i vozi.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19261
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Heinz » 09 Jul 2014, 13:42

Recimo da cena nije primarna, kao i cimanje 2x godišnje. Koliko je takva guma primerena našim klimatskim uslovima? Nije ovo Engleska da imamo konstantnu temperaturu i malo snega. Varira od -20 do +40 i sa te strane mi se čini preveliki kompromis, osim ako nisu blage zime i buđava leta kao ove godine.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Bax » 09 Jul 2014, 13:48

Sa Adapto kola oko 60-80 ks, se ponasaju najnormalnije, mogu i ostrije malo da se voze....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od nikaragva » 09 Jul 2014, 13:56

Da li je moguće napraviti gumu koja se odlično ponaša i na plus 40 i na minus 40? (dobro malo sam karikirao, ali jasna je poenta )

Dzoni_m
Postovi: 1714
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Dzoni_m » 09 Jul 2014, 13:59

Heinz je napisao:Recimo da cena nije primarna, kao i cimanje 2x godišnje. Koliko je takva guma primerena našim klimatskim uslovima? Nije ovo Engleska da imamo konstantnu temperaturu i malo snega. Varira od -20 do +40 i sa te strane mi se čini preveliki kompromis, osim ako nisu blage zime i buđava leta kao ove godine.
Pa poslednjih nekoliko godina uglavnom su zime kisa a sneg padne u martu na 10 dana i posle toga smirela. Leto, upekne zvezda 10 dana pa onda slini kisa mesecima. Tako da te ekstremne temperature traju jako kratko tako da je kompromis opravdan. Mene najvise zanima kakve su po snegu. Na svim tim testovima tu imaju dobru ocenu. Kako se ponasaju leti i po kisi mi nije mnogo interesantno jer uglavnom vozim auto-put bez nekog preterivanja u brzini, pa su prema tome dovoljno dobre.

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ftj » 09 Jul 2014, 14:03

U americi se prodaju high performance all season gume poput goodyear eagle f1 a/s ili michelin pilot sport a/s koje opušteno ugrađuju na mnogo skupa i jaka vozila.

http://www.autoguide.com/auto-news/2012 ... ality.html

Deluje mi da su više orijentisane ka letnjoj vožnji a da su za zimu tek toliko da dobiju m+s oznaku, dok mi ove sava ili vector deluju kao zimske koje mogu da podnesu leto.

Korisnikov avatar
schonenk
Postovi: 1868
Pridružio se: 17 Jan 2014, 15:56
Garaža: honda civic ep3, honda civic ek3
Lokacija: beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od schonenk » 09 Jul 2014, 14:07

Ja sam postavio pitanje gore, koliko dana u godinu su temperature blizu ekstremnih, a koliko u granicnim zonama?

Koliko dana su temperature iznad 30 stepeni, koliko od 5 do 15, a koliko ispod nule? Pored toga, imam dosta gradske voznje u poslednje vreme, godisnje dva do tri duza putovanja, tako da nema ekstremnih habanja.

Sto se tice performansi, nisam jos probao u zimskim uslovima, a za ostatak godine mogu reci da vozim agresivnije i nisam imao nijedno aktiviranje vsa ni po kisi ni po suvom. Abs se ne aktivira ni po kisi pri normalnom kocenju. Nema proklizavanja pri kretanju.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19261
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Heinz » 09 Jul 2014, 14:13

Pošto je GY skup, a Sava ne pravi dimenziju, kakav je Hankook 4S? Mislim da sam ranije negde čitao da je kršić, ne znam da li je isti model i dalje u prodaji.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 09 Jul 2014, 17:01

Jel neko probao Adapto HP? Ima li kakve razlike u voznji u odnosu na Adapto?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Paja » 09 Jul 2014, 20:46

Mislim da sam kevi montirao Adapto HP. Ne buni se i ne komentariše, mada nije se bunila ni sa 7 godina starim letnjim.

ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ljubitelj » 09 Jul 2014, 21:14

nikaragva je napisao:Da li je moguće napraviti gumu koja se odlično ponaša i na plus 40 i na minus 40? (dobro malo sam karikirao, ali jasna je poenta )
Verovatno jeste, ako moze motorno ulje.
Ionako je "guma" uglavnom sintetika sa tek malim udelom prave gume a hemija danas moze svasta.
Druga je stvar da li se isplati napraviti, i da li se isplati prelaziti na takav sistem bilo da se gleda iz ugla potrosaca bilo iz ugla proizvodjaca.

Odgovori