Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3235
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od elMaestro » 22 Feb 2024, 22:35

Nije isto, druga dimenzija će uticati na tehničke karakteristike vozila, ovo neće.
Имам једно потпитање...

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9071
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Darko » 22 Feb 2024, 22:55

Ja sam ranije kupio 2 seta save za cromu (zimske i letnje) 215/50/17. Koliko sam shvatio postoje samo XL.
Nedavno uzeh kleber AS za mercedes, isto sam razumeo da tu dimenziju prave samo XL.

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7263
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dag81 » 22 Feb 2024, 22:59

Kad vozis teretno vozilo. :)

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4176
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od carov2 » 23 Feb 2024, 06:52

123456 je napisao:Ako u homologaciji piše samo guma bez XL, a ti imaš XL, mogu da ti prave problem ako hoće. Negde pišu oba i onda nije problem.

Drugo, XL su prvenstveno za teža vozila...SUV, karavane...tamo i jedino XL piše na pločici. Priča se povela oko fabie za koji verovatno nisu ni preporučljive XL. Zašto bi ih onda uzimao ako ih proizvodjač ne preporučuje?

Poslano z mojega RMX3241 z uporabo Tapatalk
Zbog čega si tako uporan, što ne odustaneš? Slika

Razumemo mi tebe, ali malo mašiš temu, pogledaj kako je priča počela, možda pomogne.


Da pomognem, "pisalo je da čovek pazi, da slučajno ne uzme XL gumu."


I to je rešeno, sada će da pazi.
Neće da uzme nijednu.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1962
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od 123456 » 23 Feb 2024, 07:06


carov2 je napisao:
Da pomognem, "pisalo je da čovek pazi, da slučajno ne uzme XL gumu".

Sent from my iPhone using Tapatalk
To je zato što ne ispunjava homologaciju :-):-):-) Brine čovek pa ga je zato upozorio :-)

A kod tebe sve može, sa parolom ma šta će mu biti, imao jedan drug, pa njegov teča, pa tečin drug iz osnovne škole, pa evo moja tašta isto fura već sedam godina i tako :-)

Slika

Poslano z mojega RMX3241 z uporabo Tapatalk






Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7263
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dag81 » 23 Feb 2024, 07:52

Doktore sta ti znaci tabela?
205/45R16 su uglavnom XL npr. Nemoj terati nesto iz gluposti , pravite filozofiju jbt i zbunjujete ljude.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk



Poslednja izmena od dag81 u 23 Feb 2024, 07:52, izmenjeno 2 puta ukupno.

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1962
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od 123456 » 23 Feb 2024, 07:54

Za 14 je napisao da kupuje.

Nije nikakva filozofija, svako može da proveri koje su mu gume po homologaciji.

Poslano z mojega RMX3241 z uporabo Tapatalk



Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7263
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dag81 » 23 Feb 2024, 07:57

Paa? Vidis da ne pise u tabeli.za 16 XL, a ti si postavio ovu tabelu bas zbog te namere.
Ljubitelj sopio i svi se dali u logiku.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1962
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od 123456 » 23 Feb 2024, 08:09

Iako se priča povela oko 14, kakve veze imaju sada 16?
I pošto su po tebi retke 16 koje nisu XL onda moraš da stavljas nešto što nije po homologaciji? Imaš 16 Hankook, Toyo, Continental, Pirelli... koje nisu XL.

Ali pošto ih ti imaš na lageru, tebi je svejedno koje su, samo da se isprazni lager i razumem te. Ali zašto stavljati nešto što nije po homologaciji?

Sigurno niko neće praviti problem jer ne prave za mnogo veće stvari ali ako već gledamo kako je pravilno, zasto zastupati nešto što nije u skladu sa necim. Kada već moze da bude.

Poslano z mojega RMX3241 z uporabo Tapatalk





Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3235
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od elMaestro » 23 Feb 2024, 08:34

@123456
Ako se već držiš homologacije kao pijan plota, šta onda reći za indeks brzine i nosivosti? U homologaciji nije naveden. Hoćeš li kada kupuješ gume tražiti neke bez oznake indeksa jer tako piše na pločici? Ili je onda svaka guma van homologacije? Ili se XL ne podrazumeva kao nešto od suštinske važnosti, pa proizvođač nije predvideo da mora da napiše "ako stavite XL gumu i dalje ćete imati ispravan auto i nećete time ugroziti živote sebe i drugih"?
Имам једно потпитање...

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1962
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od 123456 » 23 Feb 2024, 08:47

Nije moje da ispravljam i tumacim šta je neko mislio nego da poštujem zakon. Svi indeksi brzine daleko prevazilaze dozvoljenu brzinu na putevima i zato i nisu navedeni jer je svaki odgovarajuci. Debatirati mogu i za neke stvari se i slažem s tobom ali to je moje subjektivno mišljenje, objektivno je da poštujem propise a ne da gledam šta je neko i zašto je neko mislio i kako da opravdam kada mi nešto ne odgovara.

Poslano z mojega RMX3241 z uporabo Tapatalk






Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19277
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Heinz » 23 Feb 2024, 11:51

Indeksi nosivosti se možda spominju u uputstvu, a i u tom slučaju su u pitanju minimalni indeksi, kao i za brzinu.

https://www.michelin.co.uk/auto/advice/ ... rced-tyres

The load index of the tyre (which is marked on the sidewall of the tyre) is higher on an XL tyre than on an SL tyre, which means that it is able to support a heavier vehicle.

If your vehicle does not require XL tyres because of its weight, there is no point in using them.
Indeed, a reinforced tyre is heavier than a standard tyre, which implies more stiffness with the disadvantage of a slightly less comfortable ride. It also has a higher rolling resistance, which means that it consumes a little more energy.

Korisnikov avatar
Slobodan V
Postovi: 4
Pridružio se: 05 Feb 2024, 15:09
Garaža: Škoda Fabia 1.2 HTP (47 kw) 2004 god.
Lokacija: Šabac

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Slobodan V » 26 Feb 2024, 14:18

Hvala svima na odgovorima, drago mi je kada vidim da članovi hoće da pruže savet, i da istovremeno poseduju vrcav duh.

Nažalost, nisam bio u prilici ranije da odgovorim, u četvrtak/petak pojavio se Hankook 185/60 R14 na određenim sajtovim sa novom cenom 7.531 rsd. Iako sam zvao na nekoliko telfona, iz nekog razloga, niko mi se nije javio.
U subotu sam otišao do lokalne prodavnice-vulk. radnje/reglaže (Cer Tires), s obzriom na to da im je dobavljač Kemoimpex očekivao sam da će biti kod njih, što se i potvrdilo, može da se naruči ali je kod njih cena oko 7.900 rsd (uz besplatno montiranje).
Znajući da treba da platim i 1200 din. za balans točkova (4x300 din. po točku), plus 2000 rsd. za reglažu, i da imam potrebe na drugoj strani, nažalost odustao sam od Hankook guma i odlučio se za Laufenn sa cenom oko 6500 rsd.

Kao što rekoh prelazim oko 7000 km godišnje (90% gradske vožnje), auto ću najverovatnije prodati za 2 godine.

Dakle, gume su poručene, ima ih samo u Niškom magacinu na stanju, stoga će stići sa malih kašnjenjem do petka ove nedelje.
pozz

Korisnikov avatar
MarjanKG
Postovi: 218
Pridružio se: 02 Avg 2022, 15:45

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od MarjanKG » 27 Feb 2024, 01:06

Nećeš se pokajati i sa Lauffen. Ja sam ih jurio, ali dimenzije, koje ja tražim su 185/60 r15 i teže su za nabavku, a hteo sam da ih uparim sa prednjim Hankook. Ista firma, samo jedna se vodi kao viša klasa, a druga kao srednja.


Послато са M2101K6G помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Slobodan V
Postovi: 4
Pridružio se: 05 Feb 2024, 15:09
Garaža: Škoda Fabia 1.2 HTP (47 kw) 2004 god.
Lokacija: Šabac

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Slobodan V » 02 Mar 2024, 16:28

Ostao sam dužan za izveštaj nakon kupovine Laufen 185/60 R14
Pneumatici su stigli brzo, već u utorak, isti dan su i namešteni na točkove.
(Guma 6.500 rsd/kom + ventil 150 rsd/kom + balans 300 rsd/kom)x4 + reglaža 2.000 rsd = 29.800 rsd.

Pregledom su ustanovili da je sve OK, i da ne mora kod majstora, tako da je odmah zatim urađena reglaža.
Nakon svega, u vožnji sam primetio da auto blago vuče na levu stranu nakon što skinem ruke sa volana.
Kolega iz firme (prof. vozač) je provozao auto, rekao da je trap utegnut, za skretanje u levo da je zanemarljivo.Dosuli smo ulje za servo pumpu.Takođe mi je objasnio postupak kako da isteram vazduh iz posude za ulje na sledeći način.U toku vožnje, na slobodnom putu, u toku vožnje ugasim auto, volan okrenem na levu stranu/ pa na desnu stranu nekoliko puta, parkiram auto sa strane, upalim auto i odvrnem čep na posudi za ulje da izbaci vazduh.Tako sam i učinio.

S obzirom na to, da je garancija na reglažu 3 dana, otišao sam u petak da zamolim momka sa reglaže da proveri za svaki sluča tj. da provoza auto.Prvo je auto stavio ponovo na optičku dijagnostiku, rezultati su OK, ponovo je centrirao volan, nakon toga kratko smo provozali, gde je isto konstatovao da vuče malo u levo, tj. da volan (letva volana) blago skreće u levo kada oslobodi volan.
Prema njemu uzrok je naverovatnije napregnuta letva volana, da sigurno neće cepati gume, jer je balans nacentriran.Da se i na njegovom auto slično dešava, da nema potrebe da odlazim kod majstora, jer i ako se stavi druga letva volana ne može mi se garantovati da se neće ponoviti problem.Tako ću i postupiti.


Lične utiske na ponašanje gume u vožnji mogu dati nakon određenog vremenskog perioda u različitim vremenskim uslovima.
Pozz
Slika

Slika

Slika

Slika
Prikačeni fajlovi
Rezulatati sa reglaže.pdf
(221.03 KiB) Preuzet 6 puta

Odgovori