Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
igor_harris
Postovi: 2210
Pridružio se: 12 Jan 2017, 13:47
Garaža: 2004 Mazda 3 (1.6CD)
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od igor_harris » 09 Okt 2018, 09:29

Bas tako. Da zivim u gradu samo bih all-season rolao.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 09 Okt 2018, 09:32

Postoje testovi koji jasno pokazuju da ima AS guma koje su bolje od zimskih u zimskim uslovima. Nije to nikakva misterija.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ROCK
Postovi: 2731
Pridružio se: 17 Apr 2015, 23:08
Garaža: BMW F30 328i
Lokacija: CH

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ROCK » 09 Okt 2018, 09:39

Mozda premijum AS od kineskih zimskih plastikanera...
Ako uzmemo iste proizvodjace zimske su svakako bolje u zimskim uslovima

Ralee
Postovi: 3480
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Ralee » 09 Okt 2018, 09:42

Da, premijum da uzimam michelin ili dunlop ne bih razmisljao. Ipak je ovaj kleber neka srednja klasa.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 09 Okt 2018, 10:11

ROCK je napisao:
09 Okt 2018, 09:39
Mozda premijum AS od kineskih zimskih plastikanera...
Ako uzmemo iste proizvodjace zimske su svakako bolje u zimskim uslovima
Pogledaj sam http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... e-Test.htm
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Пунтилак
Banned
Postovi: 228
Pridružio se: 16 Jan 2018, 16:16
Lokacija: favela Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Пунтилак » 09 Okt 2018, 11:00

@Darko

Pa i ja živim u takvom gradu i znam kakav problem pravi malo snega a na velikoj uzbrdici.
Mozes i sa ćelavim gumama da prodješ 90% ulica, ali i onih 10% ti treba.

Ne kazem da su univerzalke bzvz ( ja ih imam na zadnjim) ali zimske jesu bolje pa još ako uzmeš i felne i sam menjaš - imaš em bolje em jeftinije rešenje.

ROCK
Postovi: 2731
Pridružio se: 17 Apr 2015, 23:08
Garaža: BMW F30 328i
Lokacija: CH

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ROCK » 09 Okt 2018, 12:02

dragvorl je napisao:
09 Okt 2018, 10:11
ROCK je napisao:
09 Okt 2018, 09:39
Mozda premijum AS od kineskih zimskih plastikanera...
Ako uzmemo iste proizvodjace zimske su svakako bolje u zimskim uslovima
Pogledaj sam http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... e-Test.htm
Pa samo su ove Conti Allseason bolje od drugih premijum i polupremijum proizvodjaca ali ne i od ts860. A one su sigurno lose po suvom ako su tolike dobre po zimi. Ne moze AS guma imati odlicne performanse i leti i zimi.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 09 Okt 2018, 12:05

Samo pise ono sto sam ja napisao, nikad nisam pisao da su AS bolje resenje od zimskih. Onda se ni ne bi pravile zimske uopste.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12317
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od shandu90 » 09 Okt 2018, 12:16

Jedno pitanje za vas starije, kakve ste gume trosili 90ih i ranije? Kako ste funkcionisali tada? Cisto informativno pitam.

Sent from my P10 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 09 Okt 2018, 12:48

Cale nije menjao, uvek letnje. Sad uvek zimske.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Pulp Fiction » 09 Okt 2018, 13:46

Juče kad sam vraćao zimske kaže mi lik što radi, da on uvek ima winteru, čovek stariji od 50 godina. Znači zimske celu godinu, razmišljam u sebi, nisi jedini ima vas barem 50%.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Ji 4Tze » 09 Okt 2018, 14:12

krš gume su krš gume, bilo letnje bilo zimske pa i allseason.
Sa ovom klimom i današnjom tehnologijom, AS dobija na ceni mnogo više nego ranije.
Sad tek vidim Conti guma još i bolja nego CC+
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 09 Okt 2018, 14:41

Bolja je sveukupno Michelin.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11396
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od starac vujadin » 09 Okt 2018, 16:27

Ralee je napisao:
09 Okt 2018, 09:42
Da, premijum da uzimam michelin ili dunlop ne bih razmisljao. Ipak je ovaj kleber neka srednja klasa.
NIjedna all season guma ne može biti premium, pošto ne pruža premium perfomanse. Gume su premium ili nisu u zavisnosti od toga da li pružaju vrhunske perfomanse, ne u zavisnosti koji su brend.
Ji 4Tze je napisao:
09 Okt 2018, 14:12
Sad tek vidim Conti guma još i bolja nego CC+
Ima i neki Nokian all season koje su bile ispred Michelina sad na jednom testu, pored Continentala. No, i te dve gume su došle iz "pravca" zimskih guma, dok je Michelin jedini koji je napravio all season gumu počevši konstrukciju od letnje gume da bi dobio bolje vozne osobine.

ljubitelj
Postovi: 10590
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ljubitelj » 09 Okt 2018, 17:38

shandu90 je napisao:
09 Okt 2018, 12:16
Jedno pitanje za vas starije, kakve ste gume trosili 90ih i ranije? Kako ste funkcionisali tada? Cisto informativno pitam.

Sent from my P10 Lite using Tapatalk
Inforamativno ide i odgovor, jedan od mogucih posto su bile dosta velike razlike od slucaja do slucaja i od kraja do kraja zemlje.
Trayal T5 cele godine. Naucio i vozio zadnju vuc zimi sa njima :) Kada se zaglavis u snegu montiras lance ali one klasik bez samozatezajuceg mehanizma (koji su dosta komplikovaniji od ovih sada sto se montiraju za 60 sekundi).I to na 4 tocka.

Zimske gume su bile luksuz (po ceni u odnosu na plate) a i bile su nestasice pa se cekalo po nekoliko nedelja ili meseci da stigne u radnju u slobodnu prodaju. Po konstrukciji su jos bile dijagonalne a sa jako izrazenim kramponima pa i nisu bas bile udobne za voznju i nekako je auto bio dosta drugaciji sa njima.

Retko su se vozili auti tokom zime. Uglavnom se islo svuda javnim prevozom, to je bio osnovni nacin funckionisanja. (posao, skola, kupovina, sportske aktivnosti, posete javnim skupovima itd).
Javni objekti uglavnom nisu imali predvidjeno da gradjani dolaze privatnim autom i parkiraju, Sava Centar je bio primer izuzetka sa tada ogromnim parkinogm za posetioce.

Stadioni, robne kuce, SPENS, hale sportova...to je sve uglavnom gradjeno bez parkinga za gradjane i privatna auta. Tako je planirano, javni prevoz kao osnova kretanja.

Kasnije sam trosio XZX Michelin, Tigar 621.

Drugi poznanici su koristili TG505, kasnije i 620 pa 621 kako su se pojavile te modernije niskoprofilne gume (/70 uglavnom). Ili T100 pa T200 Trayala. Savine gume su bile cenovno skuplje i redje su se koristile, barem u nasim krajevima.

Ulgavnom gume onda i sada ne mogu da se porede po osobinama. I sada su dosta jefitnije relativno gledano (onda su se uzimali krediti na 24 meseca za kupovinu seta guma 155/80-13).

Imam neke starije testove domacih zimskih guma iz 19890., bilo je 2 ili 3 modela ukupno koji su se proizvodili u SFRJ u 3-4 velicine. Uvoznih guma nije bilo u slobodnoj prodaji, samo preko posebnih konsignacionih prodavnica ili u komisionima zaplenjene robe povremeno.
U stampaom obliku je, trebalo bi da se skenira.

Ponekada se pojavila ogranicena kolicina i na kratko i u regularnim radnjama, obicno neka uvoz-izvoz kompenzacije pa nekoj firmi ostalo iz naplate.
Slobodan uvoz gradjanima je bio zabranjen, (kao i automobila) osim tzv. povratnicima sa rada u inostanstvu u okviru dozvoljene kvote.

Naravno, desavalo se da se ode autom u inostranstvu (citati Trst, Solun)pa kupe i namontiraju gume a onda tako prosvercuju ako ih carinik ne primeti, sto je obicno bilo tako.(zazmuri na oba oka, ne vidi i sve ok).

Sam saobracaj je bio mnogo redji nego danas, recimo mozda svaka 5-6.ta porodica je imala jedan auto, parkinzi na Novom Beogradu su uglavnom zvrjali poluprazni u blokovima.
Na Gazeli se retko sretnu u 2 trake automobili a kamoli da se popune sve 3.
Na posao i sa posla, kao i svuda se islo gotovo iskljucio javnim prevozom. Benzin se uz bonove mogao ograniceno kupovati, mislim 30 ili 40 litara mesecno , bila je dozvoljena voznja autom samo parnim ilineparnim danima vec prema poslednjih cifri reg.tablice auta. Sve u svemu godsinje se privatni auto koristio prosecno 4-5.000km.
Kod tadasnjih auta se to poklapalo sa servisnim intervalom, za VW je bio bas 5.000km, kao i Reno dok je Zastava/Fial mogla i sa produzenim od 10.000km.

Zupcasti kasi je imao radni vek 30.000km, svecice obavezno na 10.000 a platine kako kod kod auta, uglavnom na 5.000km podesavanje zazora a na 10.000km zamena.
Na 10.000km su se podesavale i dobos kocnice, tada jos nisu bile automatske vec se pomocu ekscentra rucno podesavali paknovi.
Isto na 10.000km se podesavao regler za punjenje akumulaotra, zazor odnosno provera da ne prepunjava. Vec je bilo tada i auta koji su imali novost i cudo tehnike u obliku elektronskog reglera bilo kao posebne kutije koja se montirala na unutrasnji blatobran ili kao vec ugradjen direktno u alternator.

Imam i serijal (Uradi Sam mesecnik) za redovni servis za tada popularne aute, opisano sta je trebalo i kako se radilo.

I tako... dosta drugacije nego sada i znatno zahtevnije od vozaca u smislu da poznaje svoj auto jer je uvek mogao da ocekuje da auto negde stane ili nesto treba da se podesi.

To uglavnom opisuje 80-te, vec90-tih se pojavilo mnogo zapadnih auta sto kradenih, sto svercovanih, sto preko raznih "krajina" kombinacija i varijanti odnosno E tablica a to su bili modeli znatno tehnoloski napredniji u odnosu na ono sto se u SFRJ do tada koristilo vecinski.

Odgovori