Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 618
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od motorista » 01 Nov 2020, 12:48

@Ralee , nisi napisao dimenziju.

Ukoliko planiraš leti letnje, bolje je da uzmeš za zimu zimsku. Ako ipak hoćeš svesezonsku zimi možda onda neku sa boljim zimskim rezultatima — neku klasičnu ili »Kleber Kvadrakser 2« ili »BF Gudrič Dži-grip Ol Sizon 2« (baš "2"; iste su gume, šta nađeš jeftinije). Nisu mnogo skuplje od »Tigra«.

Ukoliko želiš svesezonsku koju ćeš voziti cele godine raspitaj se jesu li stigle »Vredštajn Kvatrak« (nove su bez broja, naslednice »Kvatraka 5«) ili »Gudjer Vektor 4 Gen-3«. Spadaju u skuplje, ali za celogodišnju vožnju jeftine su ipak preveliki kompromis da bi se mogle preporučivati.

Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3068
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od havijer » 01 Nov 2020, 12:53

Kakva je kombinacija pozadi all season a napred menjati zimi zimske leti letnje?
Pezo 206 vožnja po Kraljevu bez ikakvih uspona.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Ji 4Tze » 01 Nov 2020, 12:59

onda stavi bolje pozadi :)
Boringly average, but also perfect for school run mums

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od BigMazzy » 01 Nov 2020, 13:27

havijer je napisao:Kakva je kombinacija pozadi all season a napred menjati zimi zimske leti letnje?
Pezo 206 vožnja po Kraljevu bez ikakvih uspona.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Ja sam praktikovao tu kombinaciju bez ikakvih problema.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ralee
Postovi: 3478
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Ralee » 01 Nov 2020, 15:50


motorista je napisao:[mention]Ralee[/mention] , nisi napisao dimenziju.

Ukoliko planiraš leti letnje, bolje je da uzmeš za zimu zimsku. Ako ipak hoćeš svesezonsku zimi možda onda neku sa boljim zimskim rezultatima — neku klasičnu ili »Kleber Kvadrakser 2« ili »BF Gudrič Dži-grip Ol Sizon 2« (baš "2"; iste su gume, šta nađeš jeftinije). Nisu mnogo skuplje od »Tigra«.

Ukoliko želiš svesezonsku koju ćeš voziti cele godine raspitaj se jesu li stigle »Vredštajn Kvatrak« (nove su bez broja, naslednice »Kvatraka 5«) ili »Gudjer Vektor 4 Gen-3«. Spadaju u skuplje, ali za celogodišnju vožnju jeftine su ipak preveliki kompromis da bi se mogle preporučivati.
Hvala na informacijama. Dimenzija je 195/55r16

Cudna je dimenzija. Hteo bih da uzmem neke bolje, ali Beoguma sa kojom saradjujem ima samo Tigar u toj dimenziji. Poslao sam mail i kompresoru cisto da vidim sta oni imaju, mada bih rekao da ta varijanta preko dilera deluje skuplje.

Plan je da ih vozim tokom cele godine, ali s obzirom da su uz auto stigle letnje koje su nove jos razmisljam.

Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 618
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od motorista » 01 Nov 2020, 16:50

Velika je razlika u toj dimenziji. A prva baš dobra svesezonska u 195/55 R16 na našem tržištu je »Gudjer Vektor 4 Gen-3« za 11.800, možda (naj)bolji »Vredštajn Kvatrak« je 13.200.

Zavisi koje letnje imaš i da li bi ih zadržao ili ne.

Za 12.300 imaš vrhunske zimske »Bridžston Blizak LM005« i sportskiju za blaže zime »Kontinental Vinterkontakt TS860«, za 11.900 odlične klasične zimske »Gudjer Ultragrip 9+« i »Dunlop Vintersport 5«, dobra »BF Gudrič Dži-fors Vinter 2 Go« je 8.400, zadovoljavajuće »Hankuk Aj-sept RS2 V452« i »Falken Eurovinter HS01« 7.500 i 8.800, čak je i »Sava Eskimo HP2« za 5.750 verovatno primetno bolja po snegu od svesezonskog »Gudjera«.

L+S po meni isključuje »Tigar«, ne bih razmišljao o ovome. Za taj iznos bih zadržao letnje i uzeo zimsku »Savu HP2«, dobijaš dva primerenija kompleta koja će ti duže trajati ukoliko prostor za čuvanje nije problem. Druga opcija sa istim ulaganjem — prodaj letnje i uzmi najbolje svesezonske.

Malo veće ulaganje je L+Z, sa solidnim do odličnim zimskim, po meni idealna varijanta (opet – ukoliko imaš prostora).

Definitivno najskuplje je letnje plus dobre svesezonske. Verovatno je i manje rezona u ovome.

A možeš i da zaradiš, prodaj letnje i kupi »Tigar Ol sizon« (ja ne bih, ali...:)).

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Sloba » 01 Nov 2020, 16:58

Ja tu dimenziju 195/55/16 imam na Fiesti, sto ne cudi posto na skoro svim kolima koja sam vozio, imao sam cudne dimenzije guma. I uvek od najskupljih medju gumama iste klase. Sudbina.

Suzuki SX4 - 205/60/16
Peugeot 206 - 195/55/15
Fiesta - 195/55/16
Mazda 3 - opet 205/60/16 i 215/45/18

Sent from my MI 9 using Tapatalk





Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 01 Nov 2020, 21:15

BigMazzy je napisao:
01 Nov 2020, 13:27
havijer je napisao:Kakva je kombinacija pozadi all season a napred menjati zimi zimske leti letnje?
Pezo 206 vožnja po Kraljevu bez ikakvih uspona.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Ja sam praktikovao tu kombinaciju bez ikakvih problema.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
:plusone:
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29862
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od trojanac » 04 Nov 2020, 07:42

Posetite www.garaza.rs !

ZeljkoBG
Postovi: 92
Pridružio se: 07 Okt 2019, 12:00

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ZeljkoBG » 04 Nov 2020, 12:27

havijer je napisao:
01 Nov 2020, 12:53
Kakva je kombinacija pozadi all season a napred menjati zimi zimske leti letnje?
Pezo 206 vožnja po Kraljevu bez ikakvih uspona.
Odlican primer da sve 4 gume budu AS .

Mnogi su skepticni, kao ti, ali nema nikakve potrebe. Ovo "bez ikakvih uspona" je dovoljan primer tvog nepoverenja. Svake noci vozim putem sa nagibom vecim od 8 stepeni. Skoro godinu dana vozim AS i u džepu mi ostalo 5000 dinara. Dovoljno za jednu AS gumu.

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ljubitelj » 04 Nov 2020, 18:43

8 stepeni ili 8%, razlika je značajna.

Meni je uspon odmah na izlasku iz dvorišta 13% a malo niže u ulici je 18%.
Nema mogućnosti zaleta, guma mora odmah da hvata.
Savim lepo se tu pokaže da li je guma ok, i da li izvuče po snegu bez većih problema, iz prve.

Po ravnom je sa svakom gumom lako....

Morse
Postovi: 178
Pridružio se: 28 Jul 2020, 10:06
Garaža: Lancer 2009. 1.5

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Morse » 05 Nov 2020, 02:06

Evo mog iskustva ako nekome može pomoći da se odluči - vozim na Conti AllSeason gumama nešto više od godinu dana na Lanseru 2009 godište i do sada sam prešao nekih 20k km. Opšti utisak dobar, kretanje, kočenje i držanje na suvom i mokrom odlično, na letnjim i zimskim temperaturama. Uhvatilo me i malo snega, nikakvih problema nisam imao, ali nije ni bio neki sneg tako da treba uzeti sa rezervom. Dimenzija je 205/60/16, 96H XL - gume su relativno udobne, iako su tvrde (XL) to se ne oseća previše jer imaju visok profil. Nema razlike u potrošnji u odnosu na letnje Pirelli/Dunlop i zimske Nokian koje sam imao ranije.

Jedina mana im je buka, i to specifični zvuk koji se čuje iznad 90-100 km/h, pogotovu na mokrom, kao neko zujanje. Ništa strašno, ali definitivno bučnije nego Pirelli recimo. Za ovih 20k km nisam primetio promene osobina ili neko habanje; najvećim delom vozim auto-put, retko pređem 120/130 km/h tako da nema ni razloga da se pohabaju brzo.

Opšti utisak dobar, sa mojim penzionerskim načinom vožnje i vremenskim uslovima u kojima vozim (ne idem po planinama itd.) nemam nikakvu nameru da se vraćam na sezonske gume. Za nekoga ko ne vozi oštro i ko ne živi negde gde sneg može biti značajan problem, mislim da ovakve gume mogu biti dobar izbor. Pritom, nijedan od tri seta koje sam imao na ovim kolima nisam bacio zbog habanja već zbog "uplastičenja" guma, tako da mi i sa te strane all season odgovaraju. Nadam se da će se habanje potrefiti sa padom performansi guma pa da ih mirne duše menjam kad dođe vreme za to.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ikac2000 » 05 Nov 2020, 08:44

Imas identicno iskustvo kao i ja sa CC+, i identican stil voznje.

CC+ jesu malo bucnije od Conti Premium Contact 2 koje su dosle uz auto (auto je maltene necujan na manjim brzinama), ali uopste ne smeta, nije to glasno.

I upravo kao sto si spomenuo, ono sto mi se bas svidja je sto imam svezu gumu, a ne 4-5+ godina na zimskim koje su malo presle i uplastice se, tako da vise nije to to.

Plus nema akcije oko vulkanizera (rotiraju se na redovnom servisu), troskova zamene tockova, smestanja i nosenja istih...kljuc u ruke :-)

Korisnikov avatar
stefanan
Postovi: 9518
Pridružio se: 16 Jan 2012, 17:46
Garaža: Fiat Stilo 1.9 mjet

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od stefanan » 05 Nov 2020, 08:50

BigMazzy je napisao:
havijer je napisao:Kakva je kombinacija pozadi all season a napred menjati zimi zimske leti letnje?
Pezo 206 vožnja po Kraljevu bez ikakvih uspona.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Ja sam praktikovao tu kombinaciju bez ikakvih problema.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
+1 kod sestre na lanciji Y je ova kombinacija.
Išao na kop u sred zime, letos vozio autoput i magistrala svaki dan. Ni u jednom trenutku nisam osetio bilo kakav problem niti da su pozadi AS a ne zimske/letnje.
Pozadi su Apollo Alnac 4S, valjda je taj naziv. A napred Matador letnje/zimske

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


ZeljkoBG
Postovi: 92
Pridružio se: 07 Okt 2019, 12:00

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ZeljkoBG » 06 Nov 2020, 18:03

stefanan je napisao:
05 Nov 2020, 08:50
Pozadi su Apollo Alnac 4S, valjda je taj naziv. A napred Matador letnje/zimske
Bolje su AS Fulda, Kleber, Kumho,.. (SREDNJA klasa) za leto od tvojih letnjih. Bolje su za zimu od tvojih zimskih.

Odgovori