Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7259
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dag81 » 29 Apr 2019, 23:41

Bolje Sava i letnja i zimska nego Michelin, GY, Conti 4s, osim ako godisnji kilometri nisu tipa 6 7 8000km i ako je auto do 100ks.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока


maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od maniaxxx » 30 Apr 2019, 21:28

AS gume su odlicno resenje za nekoga ko ne prelazi puno km, i nije non stop na AP, za ostale su upitno rešenje, i pitanje je da li je i jeftinije u tom slucaju ( velika kilometraza velike brzine velik avto...)

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ikac2000 » 30 Apr 2019, 21:30

Na primer za Reno Kadjara, od drugog paketa opreme sada idu kao standrardne, umesto letnjih.

Kod mene, nekoliko kolega koji su uzeli nove aute u zadnje vreme, su izabrali njih kao opciju u konfiguratoru.

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk



Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 30 Apr 2019, 21:55

Problem kod AS je sto posle 4 mm nisu vise za zimsku upotrebu u vecini zemalja zakonski, tako da prakticno 2 mm sare ne moze da se iskoristi. Sad kakva je guma sa 2 mm sare i za letnju upotrebu (nije bas nesto) ali svakako se ne isplati ako se prelaze velike km. Imamo par primera na forumu gde se prelazi godisnje po par kkm, tu je prilicno jasno.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

lami
Postovi: 3270
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od lami » 01 Jun 2019, 12:51

Da li.je neko vozio.crossclimate + i ako jeste, kakva je po snegu i kisi? Trebam da zamenim neke mislenke koje su bile na autu kad je uzet i sigurno vise od 2 godine(mozda i 4).se voze i zimi i leti, pa se razmisljam da li da stavim opet zimske ili da uzmem all season. Dimenzija je 205/65/15, auto c4 picasso, sestra vozi, prelazi se do 10 000 godisnje, ne vise, a za tako male.kilometraze mi je malo cimanje da se menjaju gume dva puta i da se svaki put nosaju gume, koje nisu male.

Послато са SM-N960F уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 01 Jun 2019, 12:57

Reci cu za CC bez + jer te vozim. Zimi po snegu se ne treba zanositi da je zimska guma, ali to je vec nasiroko poznato. Ako te interesuje pogledaj Conti Allseasoncontact, one su isto premijum, mozda su i bolje na snegu, a opet mi sara izgleda blaze nego na 90% AS guma.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ikac2000 » 01 Jun 2019, 14:35

Ja vozim CC+ i prezadovoljan sam, s tim da ih nisam vozio po Kopaoniku.

Obican CC sam vozio na zavejanom putu sa ledom ispod na - 27, i uz opreznu voznju su super podnele put.

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk



Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 01 Jun 2019, 14:41

Lami, ako vozis puno po brdima i snegu, neociscenim ulicama, itd. ja bih se dobro zapitao konkretno za CC, ne znam CC+ koliko su napredovale, ipak je to dominantno letnja guma i vidi se po sari jako jasno. A ako vozis cimanje po gradu dominantno i tu i tamo neki put onda po meni moze, doduse na 10000 km godisnje je pitanje koliko se isplate AS jer 2 mm sare potencijalno bacas. A to moze biti 20kkm. Naravno cimanje i bacanje para na zamenu guma 2x godisnje i skladistenje seta ili guma negde tokom godine nije mala zahebancija.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

lami
Postovi: 3270
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od lami » 01 Jun 2019, 15:46

Nije za mene, ja prelazim velike km, pa imam i zimski i letnji set. Po snegu bi se vozzilo po Smederevu i okolini, koja se nazalost slabo cisti. Ne znam, vozen je dve godine sa zimskim gumama koje nisu bile nove, da li je bolje da uzmem opet neke zimske. Ako bi mogle da izdrze da budu bezbedne i po snegu neke tri godine( to je 20-30 hiljada km), mozda da uzmem Micheline alpine (sa njima je dosao) i da se teraju i leti.
Hvala

Послато са SM-N960F уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 01 Jun 2019, 15:58

Teras leti jednu sezonu i sjebo si ih, ja to ne bih radio nikako. To da uzmes Tigar pa da kazes bole me Paja, ali ovako...
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Bax » 02 Jun 2019, 12:19

Pa vec su uspesno vozili taj sistem, Michelin zimske, preko cele godine, sta specijalno drigacije mozes da im se desi sa istom setom guma, samo novim?

Sent from my LG-E988 using Tapatalk

Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 02 Jun 2019, 15:24

Uspesno? :think: :kuku: Kaze da hoce bezbedne po snegu 3 godine. Ne znam bas.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
gavran
Postovi: 363
Pridružio se: 09 Sep 2013, 15:44
Garaža: VW Passat B8 1.6 tdi
Lokacija: Novi Sad

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od gavran » 03 Jun 2019, 13:03

lami je napisao:
01 Jun 2019, 15:46
Nije za mene, ja prelazim velike km, pa imam i zimski i letnji set. Po snegu bi se vozzilo po Smederevu i okolini, koja se nazalost slabo cisti. Ne znam, vozen je dve godine sa zimskim gumama koje nisu bile nove, da li je bolje da uzmem opet neke zimske. Ako bi mogle da izdrze da budu bezbedne i po snegu neke tri godine( to je 20-30 hiljada km), mozda da uzmem Micheline alpine (sa njima je dosao) i da se teraju i leti.
Hvala
Kvalitet zimskih guma se ogleda u količini kaučuka koje imaju u sebi. Što više kaučuka guma je mekša i elastičnija na nižim temperaturama, ali to i poskupljuje gumu i zato su premijum zimske gume skupe. Sa druge strane velika količina kaučuka u letnjim uslovima utiče da se gume tope, krune, znači nije da se brže troše ali se one resice od lamelica kidaju....Znači kvalitetnu, meku, elastičnu zimsku gumu bogatu kaučukom jedno leto uništi ko ništa. Bar je to moje iskustvo.

AS gume su svake godine sa svakom novom generacijom sve bolje i bolje. Ja već tri sezone vozim na AS gumama. Prvo sam na Audiju A3 1.6 imao Fulda Multicontrol 205/55/16. Vozio dva leta i dve zime bez ikakvih problema. Pre toga sam na istom autu imao dva seta. letnje su bile neke Michelin primacy sa kojima je auto došao a ja sam kupio Sava Eskimo HP. Znači gde je prošao zimi sa Savom prošao je i sa AS Fuldom. Na AP nikakva buka, trešenje, ljuljanje. Po kiši, suvom, na visokim temperaturama....nikakav problem. Sve isto kao sa sezonskim gumama.

Sada na Passatu imam Lassa Multiways, Passat ima neku čudnu dimenziju 215/60/16 i gume iako su 16" koštaju nešto 30% više nego 205/55/16, i ta Lassa imala ok cenu za tu dimenziju a generalno nisam čuo da su ljudi nezadovoljni, čak naprotiv. E njih sam vozio celu zimu isto nikakav problem, mada, možda onako subjektivno jedno 10% po perfomansama ipak čini mi se zaostaju za Fuldom. E sada da li je do same gume jer ipak je Lassa niža klasa a Fulda srednja ili je to moj subjektivni utisak jer Passat je ipak teži jači auto pa se te neke slabosti lakše ispolje ali to je ono ako hoćeš baš da teraš mak na konac.....to ja tako sve osetim, primetim, ali nije nešto nesigurna, nepredvidiva...suoper mi se ponaša, evo sada i kada je neka viša temperatura, ja peglam 150-160 autoputevima gde nije naplatna rampa ništa isto niti huči, niti buči, niti se nešto giba....

E sada mogu zamisliti da uzmeš poslednji AS model Continentala ili GY-a koji su premijumi.....tu mislim da nikakvu razliku ti ne bi u svakodnevnoj vožnji primetio.

Tebi, za tvoje potrebe i kilometražu preporučujem Fuldu Multicontrol.
Rad je stvorio čoveka, a nerad.......gospodina

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 03 Jun 2019, 13:28

Ja licno ne bih Goodyear AS jer je sara bas jako zimska, alito je samo moje misljenje.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

lami
Postovi: 3270
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od lami » 03 Jun 2019, 22:15

U ovoj dimenziji trenutno i ne vidim neki izbor all season ima michelin cc +, poslednji komadi, goodrich i kleber.
U Beogumi na sajtu samo letnji Tigar

Послато са SM-N960F уз помоћ Тапатока


Odgovori