Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od A170T » 01 Jun 2023, 21:10

Samo obrati pažnju da ne poručiš neku XL varijantu, pošto su one namenjene težim i gabaritnijim vozilima.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2304
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Skipper » 01 Jun 2023, 21:13

hyundai_i30 je napisao: Bucnost guma je meni najmanje bitna stvar, potpuno nebitna stavka u odnosu na bezbednost,
Možda je najmanje bitna stavka ali može uticati donekle na bezbednost pošto taj zvuk može umarati na putu od 1000 km npr.



Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od hyundai_i30 » 01 Jun 2023, 21:31

Slazem se sto se takvih situacija tice, pricam iz svog iskustva gde dominira gradska voznja i povremene relacije od par stotina kilometara. Ko planira na duze puteve, bolje da zaobidje Hankook i uzme nesto jos kvalitetnije... Ja sam recimo "Hankook buku" cuo tako oko 100-110 km/h jer pri 130 km/h se ne cuju koliko se cuje sam motor cim dodjem na oko 4000+ obrtaja. Tako da za mene to nije problem jer sam vec navikao na buku motora.

Za mene je AS guma ono sto je ona mahom po nekoj prvobitnoj definiciji i to neka srednja klasa - vecinski gradska voznja, grad u kome nema preterano sneznih padavina, ne prelazim u cugu ozbiljne kilometraze, ne idem na izrazito duza putovanja (osim npr. na more) tako da su i osrednje AS ok izbor, a ove su za sada i preko ocekivanja...

Sent from my M2101K6G using Tapatalk




OwerLord
Postovi: 17
Pridružio se: 18 Apr 2019, 13:17

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od OwerLord » 04 Jun 2023, 02:25

A170T je napisao:
01 Jun 2023, 19:01
Teško ćeš uklopiti tišinu i letnje karakteristike jer ne ide baš jedno sa drugim, osim ako ne ideš baš na premium klasu. Moj glas ide za Hankook Kinergy 4S.
Da li hoces da kazes da ta Hankook guma spada pod premium klasu, odnosno da je prevashodno lenja guma sa nekim zimskim karakteristikama, kao i da je ok sto se tice buke?

Jel ovo puna oznaka te gume: Hankook H750 Kinergy 4S2?
hyundai_i30 je napisao:
01 Jun 2023, 21:01
+1 za Hankook AS jer su se odlicno pokazale do sada... Bucnost guma je meni najmanje bitna stvar, potpuno nebitna stavka u odnosu na bezbednost, siguran osecaj voznje jer do sada nije bilo nikakvih proklizavanja za vreme ovog proleca kroz koje su se izmenjala sva godisnja doba sem jake zime i minusa. Bitnije mi je da je guma solidnog kvaliteta, stabilna i bezbedna koliko moze jedna AS guma da bude, a bucnost je stavka koju nisam ni gledao pri kupovini.
Naravno, nisam ni mislio da bude tiha na ustrb kvaliteta i bezbednosti, taman posla :) Ovde, koliko sam video, u vecini slucajeva se prica o premium klasi, ili jako blizu toga, tako da bi bezbednost trebala biti na visokom nivou.

----------------------------

Neka dodatna pitanja za sve:
- imate li preporuku gde da kupim gume..... vidim da su jako retke na raznim sajtovima koje sam posetio..... da li jednostavno da uzmem one koje nadjem po najjeftinijoj ceni, bez obzira koji je prodavac u pitanju?
- koliko je bitan datum proizvodnje gume (DOT), odnosno koliko da obracam paznju na taj podatak?
- jel najbolje uzeti gume onih dimenzija koje su trenutno na autu? jer ako se uzmu gume vecih dimenzija radi lepseg izgleda, onda pretpostavljam da to povlaci i kupovinu vecih felni, zar ne?

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od hyundai_i30 » 04 Jun 2023, 08:03

Pocecu ja, a ostali neka dopunjuju:

1. Da, oznaka te famozne Hankook AS gume je
Hankook H750 Kinergy 4S 2 i to je druga generacija prvobitne 4S serije koja se dobro pokazala i probila na trziste. Vec su lepili linkove sa recenzijom ove gume, ukucaj samo i naci ces da je na jednom od testova bila odmah iza za sada po parametrima najbolje, ali svakako najpopularnije AS gume Michelin CC2. Evo ti tih recenzija jos jednom, ali proveri jos neke sajtove po tom pitanju:

https://www.tyrereviews.com/Article/202 ... e-Test.htm

2. Ako se na kraju odlucis za Hankook, mogu da ti prenesem svoje iskustvo. Gotovo uvek ih imas u Kemoimpexu koji je verovatno i najpoznatiji lanac prodaje guma kod nas jer ih ima gotovo u svakom vecem gradu. Tamo kupujes, a mogu i da ti montiraju i balansiraju. Iako je Hankook AS koju pominjemo sve vreme neka visa srednja klasa, Kemoimpex je uvrstio u visu klasu, tako da mozemo da smatramo da je to "low cost" visa klasa. Oni ti daju 4 godine garancije na kompet ovih guma zbog toga + dodatnu garanciju od godinu dana o cemu mozes da se informises ovde:

https://www.kemoimpex.com/novosti/kemoimpex-garancija

NAPOMENA: Ako kupujes kod njih Hankook, moze da se desi da prodavci namerno ili slucajno zaborave da ti pomenu ovu dodatnu garanciju na koju gubis pravo ako preko njihovog sajta ne registrujes gume najkasnije 7 dana od kupovine. Tako da imaj to na umu, jer su ovde neki ljudi ostale bez te garancije, a zasto ne bi dobio ono sto si uredno platio jer je to garancija od maltene svih vidova ostecenja... Ako neko koga znas ima Kemoimpex zlatnu karticu mozes da ostvaris i popust od 5% na cenu koju nadjes na njihovom sajtu za svoju dimenziju guma.

Sem Kemoimpexa ja sam Hankook u Nisu nalazio po nekim lokalnim prodavnicama po gradu, a prodaju ih i neki vulkanizeri. Na kraju sam ipak uzeo kod njih zbog ovih garancija racunam na to da je kod njih sigurnija kupovina, iako sam daleko od zadovoljnog musterije jer smatram da su sve gori i gori sto se tice usluge.

3. DOT je veoma bitna stavka jer kod nas naravno prodavnica moze da ti uvali i gume stare recimo 2 godine koje prodaje dok ih ne proda. Zato je po meni najbolja opcija da se obavezno raspitas i trazis DOT ako kupujes preko sajta, a ja sam recimo isao licno u Kemoimpex i uzeo Hankook koje su u trenutku kupovine bile stare oko 4-5 meseci koliko se secam. Naravno, ti bi sad trazio gume proizvedene u ovoj godini, tj. ja ne bih sigirno kupio proslogodisnje, pa cak i da su proizvedene decembra 2022. Kad vec dajes tolike pare, trazis sto novije gume, a DOT ti prikazuje redni broj nedelje u godini i godinu proizvodnje gume u ukupno 4 cifre kao sto vetovatno vec znas..

4. Da, najbolje je uzeti fabricku preporuku, to su najcesve neke 3 dimenzije koje fabrika preporucuje kao opcije. Obicno ljudi uzimaju iste dimenzije guma koje su vec koristili jer imaju vec felne za njih, znaci ono sto imas na autu, ali se cena opasno razlikuje za pojedine dimenzije. Kod mene su recimo prihvatljive dimenzije 195/65/R15, ali je auto iz fabrike izasao sa 185/65/R15 i ova druga dimenzija je skuplja od prve. A, tipa mogu da montiram i gume 205/55/R16 iako je drugi precnik, ali naravno sa drugom felnom. Svaka promena sirine i precnika gume logicno utice i na promenu felne na koju pasuje ta guma, znaci npr. 185 i 195 su gume razlicite sirine za koje ti trebaju 2 kompleta felni. Isto tako R15 I R16 kao logicno razliciti precnici


Na kraju samo da dodam da vodis racuna i o oznaci na kraju gume, recimo kod mene je bas Hankook 195/65 R15 91H. Ovo 91H, tj. H je oznaka indeksa brzine pneumatika i u zavisnosti od toga su gume tvrdje ili mekse. Tako da je u mom slucaju preporuka uzeti bas H index koji je za brzine do 215km/h jer je to neka srednje čvrsta guma i to sve imas objasnjeno recimo ovde:

https://blog.ipg.rs/indeks-brzine/

NAPOMENA: Nemoj da te zacudi ako recimo Kemoimpex na sajtu prodaje oznaku H, a odes u prodavnicu i tamo je na gumi oznaka V koja je za vece brzine. Kod mene je fabricki propisan index H, ali je opet bolje montirati veci nego manji index kao sto kaze u clanku:

"Nije preporučljivo montirati gume sa manjim indeksom brzine od onog koji stoji na originalnim gumama ili koji je preporučen od strane proizvođača vozila. S druge strane, prihvatljivo je montirati gume sa većim indeksom brzine".

Toliko od mene, nadam se da nisam zbunio sa primerima jer pisem na brzaka, ali drugi ce me sigirno ispraviti Slika



Sent from my M2101K6G using Tapatalk



Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Bax » 04 Jun 2023, 08:39

Ne moze bilo koja guma, zna se sta tacno odgovara za tvoj auto. Postoje neke prohvatljive varijacije, ali drzi se fabricke dimenzije ako je moguce. Nacices podatke u knjizici od vozila.

Dot gkedaj da bude gume od ove godine, ako je moguce, mada nije strasno ni ako je s kraja prosle, nece joj nista faliti zbog toga.

Oko brzinskog indexa, ne znam jel relevantno do te mere, da se oko toga razmisljas....

Sto se tice montaze, motiraj gde je kupis, olaksace ti moguce reklamacije, posto ces imati samo jednu adresu za zalbu.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

ljubitelj
Postovi: 10571
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ljubitelj » 04 Jun 2023, 10:05

Na osnovu iskustva.
Indeks brzine T je više nego što će se voziti, a to su brzine proseka 160km/h po više sati.
To kod nas i nije baš izvodljivo, a tek H ili V. Gde ćeš voziti 210+ km/h što je V indeks?

(taj indeks brzine označava minimalnu trajnu brzinu koja guma 100% vremena zadovoljova kao bezbedna za vožnju. Znači to je minimum a brzine preko tog indeksa nisu preporučljive dugotrajno).

Gume širine 185-205 mogu da idu na istu felnu širine 6 inča, i svejedno je koju montiras sa tehničke strane ali pravno je auto tehnički ispravan ( neće te vratiti sa tehničkog, neće ti osiguranje možda praviti problem u slučaju pitanja nekakve isplate štete) samo kada ima gume dimenzija koje je proizvodjač auta homologovao za taj tvoj primerak.

To podrazumeva kombinaciju modela auta, motora, tržišta...i obično ili piše u uputstvu za upotebu auta ili na nalepnici gde su navedeni preporučeni pritisci.

DOT ima i nema baš preveliku bitnost zavisno od škole gledanja.
Ako normalno voziš i nisi na limitima podloge/ puta po pitanju prijanjanja gume novije od 2020/2021, proizvodnje se tehnički i pravno smatraju novim ako su pravilno lagerovane. (čitati nisu bile na Suncu direktnom ili negde potopljene u vodi).

Ako si rizičan vozač ili puno sati dnevno voziš ili si često u krajnjim situacijama gas do daske, kočenje sa visokih brzina onda tekst nije za tebe, tada već važe detalji i mnogo kriterijuma i kompromisa koje se moraju selekcionisati po prioritetima i birati specifična guma uskladjena sa potrebama.

Rezime, kupi gumu koja je ista kao sada, odaberi onu koja ti je najlakše dostupna i koja te košta oko medijane za tvoju dimenziju.
195/65-15 je guma koja je široko rasprostranjena, u ponudi je "milion" brendova i modela, Sve su ok danas, retkost je da neki model odskače da se ne bi mogao preporučiti.
Ta dimenzija zadovoljava potrebe aute reda do 200KS, generalno.

Gde ćeš kupiti je gotovo svejedno, trgovci imaju povelike marže(kao i vulkanizeri) i oni će ti napričati svašta da bi prodali one gume za koje imaju najveći rabat ove sezone. A sama guma je ista, jedino ako je neki levi trgova pa je nepravilno skladištio i to pouzdano znaš onda to izbegavati.

Marė
Postovi: 6
Pridružio se: 03 Jun 2023, 00:52

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Marė » 06 Jun 2023, 12:15

Slika

Društvo šta je preporuka od navedenog za Nissan Note u ovom cenovnom rangu?

Sava, Barum, Kleber, Tigar, Matador, Viking, Taurus, Riken...4 komada kupujem.

Pozdrav

A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od A170T » 06 Jun 2023, 12:30

Iskreno svaka od tih iz najniže klase ima poneku začkoljicu. Sava je dobar izbor, ali su mogući fabrički defekti. Matador je dobar u smislu da nema reklamacija, ali zbog dizajna same šare je nešto bučnija. Tigar je OK, ništa posebno (obratiti pažnju na XL oznaku). Barum je nešto manje poularna, nema puno informacija u vezi nje.
Najbolja varijanta ti je Fulda Multicontrol, Kleber Quadraxer 3, Vredestein Quatrac 6, Hankook Kinergy ali ona već zalazi u visoku klasu.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока



A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od A170T » 06 Jun 2023, 21:55

Da se javim i ovde poručio sam 2 kom Kleber Quadraxer 3. Druge 2 ću naručiti u toku narednog meseca. Bio je izbor između Fulde MC i Klebera, ali mi se Kleber više dopao sa tom nekom CrossClimate šarom.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока


OwerLord
Postovi: 17
Pridružio se: 18 Apr 2019, 13:17

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od OwerLord » 08 Jun 2023, 21:45

Hvala puno svima na odgovorima!

Kako/gde da proverim koje su dimenzije i oznake najbolje za moj auto? Kada sam kupio polovan auto, nisam dobio knjizicu za njega. Auto je Citreon C4 2015. automatik, dizel, trenutne gume Kleber Dynaxer HP3 205/55/16 94V extra load. Dakle, moram biti oko ovoga 100% siguran, mozda je prethodni vlasnik nesto budzio, pa bih ja sad ispravio ako je tako. Posebno me buni sto sam nasao da pise extra load, a neko je cini mi se spomenuo da to zaobilazim kod kupovine? Takodje, izmedju zadnje dve gume i auta/limarije po meni ima puno lufta, ne znam jel to jednostavno tako treba kod mog modela, ili je nesto drugo u pitanju?

A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od A170T » 08 Jun 2023, 22:51

Izaberi svoj motor i dobićeš spisak dimenzija koje mogu na taj auto.
https://www.wheel-size.com/size/citroen ... 16hdi--118
XL znači Extra Load, odnosno da je guma ojačana za teže automobile. Ukoliko si do sada koristio XL gume onda gledaj ponovo takve.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока


OwerLord
Postovi: 17
Pridružio se: 18 Apr 2019, 13:17

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od OwerLord » 10 Jun 2023, 22:08

Gledajuci tabelu sa tog sajta, ispadne da su mi dimenzije trenutnih guma ok (205/55/16).

E sad dolazimo kod drugih oznaka, a najvise me brine XL jer se nigde ne spominje na tom sajtu? Takodje, kod mojih trenutnih guma stoji “extra load”, samo mi nije jasno zasto jer to nije neki SUV ili nesto slicno, obican auto srednje velicine (Citroen C4).

wheel-size.com: 91V (ako sam dobro potrefio)
moje trentne gume: 94V extra load

Hankook gume koje sam pronasao mojih dimenzija:
94H XL (Kemoimpex, TopStopAuto, KupiNaKlik)
94H (PlanetaGuma)
94V (ProdajaGuma)

I kako ja sad da budem pametan pri odabiru?!

ljubitelj
Postovi: 10571
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ljubitelj » 10 Jun 2023, 23:43

Za lagan auto kao što je C4 potpuno nebitno, bukvalno bilo koje nosivosti će zadovoljiti...već od indeksa 88 pa iznad zadovoljava za tu klasu.

Ja bih pre H nego V varijante, udobnije su.

XL nije potrebno, a donosi potencijalno štete vešanju i opštoj udobnosti. A zašto je neko stavio, pa našao jeftinijie (niko neće da kupi pa rasprodaja), nije znao, ili pak tovario auto stalno sa više stotina kg tereta i korstio ga pretežno kao teretni auto za neki posao....

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7256
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dag81 » 11 Jun 2023, 08:15

Neka vam je Bog u pomoci. :)
Totalno nebitno, standard je 91V za letnju u 205/55R16 i te su najjeftinije.
Da li je 94 xl H, V, nebitno i ne trrba se opterecivati. Mozes i T verovatno neces nikada preci 190. Gledaj da uzmes dobru gumu, a ove oznake zaboravi.

Послато са SM-G991B помоћу Тапатока


Odgovori