Sportske - trkačke gume

Sve vezano za gume i felne
Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29861
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Sportske - trkačke gume

Post od trojanac » 26 Apr 2014, 09:40

Pre 2 dana imao sam prilike da na NAVAKU testiram nekoliko pneumatika, a između ostalog vozio sam se u BMW-u M6 sa Mikicom Vesnićem, na pneumaticima Dunlop Sport Maxx GT 295/30R20.

Detaljnije o tome možete pročitati na blogu -> http://blog.garaza.rs/index.php/vesnic- ... t-maxx-gt/

Inače nisam sportski nastrojen vozač, pa me ni ne interesuje ta klasa pneumatika, ali znam da ovde imamo mnoge zaljubljenike u sportsku vožnju, pa nije loše da se podele iskustva sa pneumaticima ove vrste. Da li je neko vozio na Dunlop Sport Maxx (ima više vrsta) i kakvi su utisci? Šta ste drugo vozili od guma i šta bi želeli da probate?
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
ivancho
Postovi: 3773
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:59
Garaža: Octavia 1,6d
Lokacija: Vracar-Zemun
Kontakt:

Re: Sportske - trkačke gume

Post od ivancho » 26 Apr 2014, 10:05

Igrom slucaja ili ne. Kada je nas prosli put vozio Mikica u Impreci WRC, isto je bio Dunlop Sport Maxx GT i takodje je bilo kisno vreme. Link o tome. Taj pomenuti M6 je dosao na Michelinu Super sport-u. Mikica ga je iz Uzica dovezao do nas na tim gumama, mi ga preobuli na Dunlop za stazu. Te je ostalo da mi Mikica prenese utiske i razlike u odnosu na te dve gume. Malo je tesko direktno ih uporediti, iz stava ne istovetne voznje. Dunlop na stazi, Michelin u direktnoj voznji, ali cisto neko poredjenje. Moje navijanje je bilo da posalju gume Dunlop Sport Maxx Race , no medjutim nisu bile dostupne i korporacija Goodyear,Dunlop & Sava Tires se odlucio za GT.

Mikicine impresije o GT-u da za njegov ukusu (uzmite u obzir da je on profesionalni vozac i vozi auto daleko agresivnije i jace od svih nas) je da na mokrom bi mozda mogle da budu bolje. Tu bi se bole ponasao Dunlop Sport Maxx RT, ali bi krace trajao u smislu potrosenosti.

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9712
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Sportske - trkačke gume

Post od Markoni » 26 Apr 2014, 10:19

Imao sam prilike da vozim TT na 2 automobila, a GT imam sada na Golfu. Sto se samih performansi tice mislim da je tu TT u prednosti. Mislim da ima vise gripa i oseti se da je cvrsca guma. To je u svakodnevnoj voznji TTu i mana, oseca podlogu bas dosta, za razliku od GTa koji je mekan...

Tapatalk Post

Korisnikov avatar
ivancho
Postovi: 3773
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:59
Garaža: Octavia 1,6d
Lokacija: Vracar-Zemun
Kontakt:

Re: Sportske - trkačke gume

Post od ivancho » 26 Apr 2014, 10:31

Upravo sto sam rekao u temi o letnjim gumama. Zbog tih malih mana GT-a po kisi, napravljen je TT sa ojacanjem od kevlara i dosta cvrscim bokom. Koji je dao bolje rezultate u agresivnoj voznji, ali je dosta smetao u redovnom saobracaju. Nakon cega je izasao RT koji je spojio nespojivo. Da bude mekan i udoban, a da pritom neverovatno dobro drzi. Nastao je nus produkt povecane potrosnje, koji je ove godine promenom smese navodno resen. Kazem navodno jer cemo informacije o tome imati tek kada dobijemo povratne informacije od korisnika.

maniaxxx
Postovi: 6343
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Sportske - trkačke gume

Post od maniaxxx » 26 Apr 2014, 16:06

Osobno sam vozio dunlop sport maxx u 215 40 17 dimenziji i gume su bile vrlo vrlo loše po kiši...

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Sportske - trkačke gume

Post od dag81 » 26 Apr 2014, 18:33

Sport Maxx su praistorijske, tada se performanse na kisi nisu ni gledale pre 10godina i vise.

RT se brze trosi jer su preneli sa trkacke gume tehnologiju RT=Race Tehnology. Kao sto rece Ivan navode da su poboljsali smesu, tacnije prmenili da joj produze vek. Ali to cemo videti vec na zimu koliko su uspeli.
Za nas sto ne tucemo kilometre nema bolje gume, to potpisujem.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21042
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Sportske - trkačke gume

Post od nidza » 26 Apr 2014, 18:35

To jesu performans gume, ali nisu trkačke.

Tapatalk Pro

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29861
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Sportske - trkačke gume

Post od trojanac » 26 Apr 2014, 18:40

Pa trkačke i ne mogu da se kupe u slobodnoj prodaji.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Sportske - trkačke gume

Post od dag81 » 26 Apr 2014, 18:43

Tema su sportske i trkacke, mada ovo trkacke u naslovu realno ne treba ni da stoji. Jer je ponudi istih nikakva, a i dostupnost, a realno ni potreba.

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9712
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Sportske - trkačke gume

Post od Markoni » 26 Apr 2014, 18:49

Da ne bude tema Dunlop, ja sam bio prezadovoljan sa GY F1 Assymetric. Prvu sam imao na Leonu FR, drugu kratko na Golfu. Mislim da je, kada se sve uzme u obzir, ta guma najbolja kupovina od UHP guma. Inace bih voleo na nekom buducem autu da vozim neki polu-slik, tipa Pilot Cup 2. Ja auto zimi ne vozim, po kisi bas bas retko, tako da bi to bila idealna guma za mene. :)

Tapatalk Post

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Sportske - trkačke gume

Post od dag81 » 26 Apr 2014, 19:08

U pravu su apsolutno, GY F1 A2 je izbalansirana sto se tice potrosnje same gume i performansi.
Ali vidim da se ljudi uglavnom odlucuju za RT, to traze.

Korisnikov avatar
Cp6uH
Postovi: 1155
Pridružio se: 28 Jan 2013, 13:50
Garaža: Toyota Corolla TSn
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Sportske - trkačke gume

Post od Cp6uH » 26 Apr 2014, 21:27

Od trkačkih R888 divna guma :D
od Sportskih Conti SP3 i SP5 rade skroz korektno

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21042
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Sportske - trkačke gume

Post od nidza » 26 Apr 2014, 21:34

Naravno da mogu da se kupe trkačke gume, kako bi ih drugačije trkači kupovali?

Postoje i blaže varijante trkačkih guma, koje bi mogle da se voze i po većini civilnih puteva jer neku šaru imaju, a popularno se nazivaju poluslik. Najčešće se koriste za track day. To postoji obično kod većih distributera ili lako može da se poruči. Pored toga što nisu sasvim "ćelave" odlikuje ih nešto mekši zid u odnosu na prave slikove, tako da je buka i opterećenje vešanja nešto manje, ali i dalje je to nepodnošljivo za svakodnevnu vožnju.

Slika

Pravi slik je neverovatno bučan, teško je poverovati koliko bok obične civilne gume zapravo ublažava buku koja nastaje usled kotrljanja točka.

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Одг: Sportske - trkačke gume

Post od dag81 » 26 Apr 2014, 23:32

Zovi sve velike distributere kako kazes, i mi radimo sa zvanicnim uvoznicima i sta oni imaju imamo i mi, i vidi da li neko ima na stanju pravu sportsku gumu.
Naravno da moze da secporuci, ali opet tesko bas prave sportske slikovi. Mislim da cak to ide po posebnoj porudzbini.
Moze da se poruci npr. Dunlop Race, Michelin Race(kako se vec zove) ali to je bas onako cim.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29861
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Sportske - trkačke gume

Post od trojanac » 27 Apr 2014, 06:06

Sve zavisi šta se smatra pod trkanje.
Koliko sam ja razumeo, gume koje Mikica vozi na BMW-u za ETCC Cup ne mogu da se kupe u slobodnoj prodaji jer je to specijalno pravljeno za njega i proizvođač od njega traži povratnu informaciju, da bi usavršio gumu. Tek nakon određenog vremena se kreće sa proizvodnjom i dobijemo u slobodnoj prodaji gumu koja je najbliža trkačkoj od pre godinu ili dve.
Posetite www.garaza.rs !

Odgovori