Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se dobio normalan gepek?

Sve vezano za gume i felne
Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se do

Post od Sloba » 12 Nov 2015, 21:03

Video klip se tu nasao da pokaze koliko su gume izdrzljive, a ne da propagira beskonacnu voznju sa istim pa jos i preko ogranicenja. Ili drift. :-D Sve je jasno od samog pocetka, izuzev sto si ti uneo pometnju sa misljenjem da su gume punog preseka i da su tu samo dok se ne odgega do najblizeg servisa. Proslog leta u V. Banji sam isekao prednju desnu gumu i dok je bila u jednom od malobrojnih servisa koji radi vulkaniziranje, vozio sam sa copavcem. Sasvim normalno se ponasa automobil, ako si svestan da to nije full size tocak. Nije za put oko sveta, ali bez problema sluzi svrsi dok se ne resi problem.

Sent from my Sony EXPERIA M2 Aqua

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se do

Post od dag81 » 12 Nov 2015, 21:22

A ko je rekao da se vozi kao normalna guma?
Kakve je konstrukcije nisam ispitivao, ali plastika nije i duva se, a ne kao sto si ti rekao da je puna ili sta vec.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se do

Post od nikaragva » 12 Nov 2015, 22:24

Ko zna, mozda ima i punih.
Mozda Volvo koristi pun presek.

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se do

Post od dag81 » 12 Nov 2015, 22:28

Pre 30god je moguce da su bili puni.

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se do

Post od ljubitelj » 13 Nov 2015, 12:41

Sloba je napisao: ali bez problema sluzi svrsi dok se ne resi problem.

Sent from my Sony EXPERIA M2 Aqua
To sam i napisao, svrha je da sluzi do prvog vulkanizera koji resava problem, nije namenjena voznji a kamoli da se vozi brzi od strogo propisanog.
Guma uopste nije izdrzljiva na iole jacem autu, par jacih kocenja i/ili ubrzavanja jasno ostaju tragovi.

Normalna guma traje 40-60.000km ova "guma" traje mozda 5% od toga.
Ta smesa od koje se pravi je puno tvrdja, bokovi su jako tvrdi i ne mogu da verujem da ne primecujes razliku ponasanja auta sa copavcem u odnosu na normalnu gumu.

Vidjao sam ja da ljudi hrabro voze sa copavcem, video sam i nezgodu kada se zakucaju u prepreku jer prokliza auto i zanese se.

Ta pomocna guma jednostavno je namenjena samo upotrebi do servisa na dalje resavanje, ne vidim nigde argumente da je drugacije.

Sama guma u nazivu ima temporary, privremena.

XXXMAN1
Postovi: 26
Pridružio se: 14 Mar 2015, 16:31
Lokacija: Srbija

Re: Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se do

Post od XXXMAN1 » 21 Nov 2015, 21:33

Ubacio sam "copavca" umesto originalnog rezervnog tocka i u gepeku konacno ima prostora.
Zbunjuje me taj rezervni tocak. Na njemu je zuta nalepnica na kojoj pise "Max 80 km/h". Problem je sto sve ostalo ukazuje da je to regularan tocak. Guma je Michelin Primacy HP 205/55 R16, 91V, Max Load 615 kg, Max press 350 kPa. Da li ja to mogu da prodam kao regularan tocak? Ne bih nekog da prevarim, ali ako je to regularan tocak na koji je prodavac zbog zakona morao da zalepi nalepnicu 80 km/h onda ne moram da ga prodajem samo kao pomocni tocak.
Sta vi mislite?

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se do

Post od Saša » 21 Nov 2015, 21:49

I meni deluje tako, odnosno nalepnica je možda tu samo iz razloga da vlasnik ne bi stavio taj točak i vozio se na njemu do besvesti, pa kada mu se opet neka guma probuši - on u gepek i trt - rezervni točak (odnosno onaj prethodni) isto bušan. Ovako nalepnica stalno "bode" oči. Ako ga budeš prodavao - skini tu nalepnicu i prodaj ga kao regularan točak. Mada - i ne moraš, jedan točak ćeš prodati opet verovatno najlakše kao rezervni, ili - ako naletiš na nekog ko je iskasapio neki svoj - pa mu treba samo jedan. :) Na specijalnom točku koji je isključivo namenjen za rezervu lepo piše velikim slovima "spare tire", a i na samoj gumi stoji utisnuta napomena da se ne vozi brže od 80 km/h.

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se do

Post od Rakhil » 22 Nov 2015, 01:20

Regularan je tocak, slobodno prodaj. Ako neko bude hteo par, ima kod mene jedan isti takav 2011-o godiste, sa sve nalepnicom 80km :kezo:

XXXMAN1
Postovi: 26
Pridružio se: 14 Mar 2015, 16:31
Lokacija: Srbija

Re: Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se do

Post od XXXMAN1 » 22 Nov 2015, 09:26

Mozda i jesu deo istog kompleta :) Ovoj gumi je DOT 0711.

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se do

Post od Rakhil » 22 Nov 2015, 11:58

Ovo je moj originalni koji sam izvadio iz auta kad sam ga kupio i stavio copavca, dot je 0211. Netaknut je tocak, stoji u mraku na suvom od tada, ali mene mrzi da se bakcem. Slobodno oglasi sa tvojim ako ces da prodajes, pre ce da ode par nego komad, a meni svejedno za cenu

dpkg
Postovi: 234
Pridružio se: 07 Feb 2012, 00:19
Lokacija: KG

Re: Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se dobio normalan gepek?

Post od dpkg » 31 Mar 2019, 09:58

Uzeo sam za Golfa V original copavac konacno, auto se rastura i prodaju delovi, i to samo taj primerak, nema vise komada pa da covek pomisli nesto me ubedjuju da nije od tog modela. Interesantno da je dimenzija 125 70 18, pa me buni colaza.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8780
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se dobio normalan gepek?

Post od Gaginh0 » 31 Mar 2019, 10:15

Mozda je GTI taj Golf?

Moj komsija ima peticu 2004., a moja je kraj 2007., moj gepek je dublji za 15cm, samim tim i vece zapremine, a on ima repair set umesto tocka, nema logike da mu bude plici gepek... :think:

Nego jel ima taj bravu gepeka da proda? Otisao mi mikroprekidac, ne mogu da otvorim gepek. :kezo:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

dpkg
Postovi: 234
Pridružio se: 07 Feb 2012, 00:19
Lokacija: KG

Re: Cime zameniti rezervni tocak punih dimenzija da bi se dobio normalan gepek?

Post od dpkg » 31 Mar 2019, 10:24

Isti je Golf V 1.9, samo sa alu felnama. Ovaj copavac je ocuvan, ako je mozda jednom vozen. Stavljanjem copavca dobio sam prostor u gepeku jer je bio tocak u punoj velicini iz kontra sezone za gume.

Odgovori