Koliko sa godinama opada pouzdanost gume?

Sve vezano za gume i felne
Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12302
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko sa godinama opada pouzdanost gume?

Post od shandu90 » 11 Apr 2016, 15:28

stefanan je napisao:Ja od kad mi je pukla guma pri 100kmh ne bi koristio više te matore, 6-7 godina max ako je dobra šara i kraj
Ko malo prelazi i po gradu bolje da uzme all season i menja na 4-5 godina nego da kupi set letnjih i zimskih i to 10 godina vozi

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk
Pa malo cu na ovim zimuljama da vozim pa ce oba seta na otpad da idu. Gledam koje all season da uzmem. Ionako iz grada ne izbija, ako ne racunam Rumenku, Karlovce.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8808
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Koliko sa godinama opada pouzdanost gume?

Post od Gaginh0 » 11 Apr 2016, 17:47

Meni su PrimacyHP pocele da proklizavaju prosle sezone, odnosno pred kraj 5te sezone, odnosno 6 godina nakon proizvodnje. Sad sam primetio da tesko mogu da krenem na frku jer se klizu ko lude. Sare ima 4mm, tako da ce jos ovu sezonu izdrzati :pardon:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23305
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Koliko sa godinama opada pouzdanost gume?

Post od Day Walker » 11 Apr 2016, 19:05

nidza je napisao:Jedna veoma bitna stvar mora da se razgraniči: nije ista stvar guma koja je stajala adekvatno konzervirana u prostoru predviđenom za to 6 godina, i guma vožena 6 godina.
I ta koja je stajala 6 godina, trajace jos max 2 god i bice za bacanje bez obzira na saru.
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Koliko sa godinama opada pouzdanost gume?

Post od nikaragva » 11 Apr 2016, 20:15

U Americi su donedavno prodavali gume stare 10g. Sve ok. Ne znam sad kakva su pravila, mrzi me da trazim.

Korisnikov avatar
stefanan
Postovi: 9518
Pridružio se: 16 Jan 2012, 17:46
Garaža: Fiat Stilo 1.9 mjet

Re: Koliko sa godinama opada pouzdanost gume?

Post od stefanan » 11 Apr 2016, 20:30

Jesu glupi, ostave gume da stoje 10 godina pa ih tek onda prodaju :D

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13016
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko sa godinama opada pouzdanost gume?

Post od Saša » 11 Apr 2016, 21:18

Mislim da će vam biti interesantno moje iskustvo sa gumama... :)

Dakle, na Puntu su mi još uvek fabričke Continental ContiEcoContact EP 165/70 R14 (auto je 2011. godište). Napominjem da nemam zimske i da se auto sve ovo vreme kotrlja na njima.

- prve godine: sve super, odlične na kočenju i po kiši, jako dobro drže - ma sve jako dobro sem osećaja da su malo tvrđe nego što bih želeo plus se primećivala malo veća buka kotrljanja (sve su to baš izražene karakteristike bilo koje "Eco" gume sa smanjenim otporom kotrljanja i većom trajnošću - čitaj: tvrđa smeša gume). Vozio sam sa njima čak i po snegu :oops: - nigde nisam zaglavio niti proklizavao, baš sam bio oduševljen. Pređeno sa njima te prve godine malo više od 19.000 km.

- druge godine: skoro sve isto kao i prve, razlika se praktično i nije primećivala. Pređeno te godine još oko 15.000 dodatnih km.

- treće godine: e, šara više nije onako duboka i već se oseća razlika kad je klizavo i mokro (najviše na kočenju). Povećala se i buka, verovatno su malo otvrdle. Još 15.000 km pređeno te treće godine.

- četvrte godine: šara još više potrošena, drastičan pad karakteristika, više uopšte ne drže kako treba, primeti se najviše na kočenju a pogotovo kad je klizavo. I te godine na kilometražu dodato još 15.000 km.

- pete godine: neverovatan pad karakteristika, na naglom kočenju nema šanse da se "ukopam" kao ranije, ako je iole vlažno osetim da blokiranih točkova klizim po metar-dva dok se ne zaustavim (nemam ABS). Kad je napolju hladno i klizavo - kližem se maltene kao na sankama. Auto zato nije uopšte vožen ove zime dok je bilo snega, odnosno dok je bilo jako hladno. Gume su postale baš tvrde i bučne, neki dan sam morao stati i malo spustiti pritisak jer otpadoše bubrezi (na na sve ovo bile su još i malo i preduvane). Ukupno stanje guma: šara se i pored svega još nije potrošila do graničnika, ima recimo milimetar do njega, plus se primeti izraženije trošenje po ivicama, a i baš su tvrde. Pre nekoliko dana počeo da mi se trese volan, pa sam prednje prebacio nazad (sad me malo ljuljaju od pozadi :D ). Deformisale se verovatno. Dotrajale dakle totalno i moram da ih menjam. Ukupno pređeno sa njima skoro 86.000 km. :D

Realno, posle nekih 50-60.000 km odnosno posle četvrte godine trebalo ih je zameniti, što mislim da otprilike važi i za bilo koju drugu gumu, no kao i svaki prosečan Srbin - vozim dok ima šare. :oops: Inače, za ovo vreme menjao sam im pedantno mesta (prednje/zadnje) jedno 3 puta i kontrolisao redovno pritisak, bez toga nema šanse da bi ovoliko izgurale. Primeti se takođe i da su ispucale po bokovima - nije strašno ali se vidi. Takođe, u šari sam primetio da imaju dosta sitnih metalnih opiljaka, ekserčića i ko zna čega što su do sada pokupile, no ne smem to da diram jer će verovatno izduvati, a nisu više ni za krpljenje već samo za zamenu. :D Nijedan gumi-defekt nisam imao do sada, nijedno izduvavanje - ništa. A zbog pecanja silazim jako često sa asfalta i provlačim se kojekuda. Kontrola trapa/balansiranje guma nije rađeno ikad, niti se pokazala potreba za tim. :)

Dakle, ko traži dakle dobre i izuzetno trajne gume - ove Conti su za svaku preporuku. EP se više valjda prave, ali tu su njeni naslednici ContiEcoContact 3 i 5. Kome je prevashodno do udobnosti i tišine - neka ih preskoči. Po mom iskustvu - krajem četvrte godine gume su zrele za zamenu. :)

Korisnikov avatar
pilauda
Postovi: 40
Pridružio se: 26 Jul 2014, 16:55
Garaža: Fiat Punto 1.3
Lokacija: bg

Re: Koliko sa godinama opada pouzdanost gume?

Post od pilauda » 12 Apr 2016, 01:56

Pa jesi li ih zamenio, ili pokušavaš da oboriš ginisa :-D

Sent from my E5823 using Tapatalk

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13016
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko sa godinama opada pouzdanost gume?

Post od Saša » 12 Apr 2016, 06:43

Ovo drugo. :kezo:

Uskoro ih menjam. :)

TT

Odgovori