Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
mića
Postovi: 2217
Pridružio se: 10 Apr 2013, 09:43
Garaža: Corolla
Lokacija: beograd

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od mića » 30 Avg 2016, 17:58

Era je napisao: i kad vidiš tablicu da nije BG ti udri na sirenu, saseci ga, hebi mu kevu.
.
Ja ne znam sta se desi ljudima u glavi kad dodju u bg, msm kolima. Pre neki dan tip sa bosanskim tablama zajahao levu traku na gazeli sa 70 na sat, obidjem ga sa desne strane kad sam mogao i pogledam, mladji tip i riba. Jebo je kevu svima dugo, bas sam gledao u retrovizor. To je sporo i za desnu traku na ap. Osim toga migavac ne znam da sam video da iko koristi, kad hoce da stane na parking legne naglo na kocnicu i ON je stao gde je hteo a to sto moze neko da mu se zakuca od pozadi nikom nista. O kruznom toku da ne pricamo. Ne generalizujem, samo sam primetio nenormalnu nesigurnost, i uvek se zapitam sta bi ti ljudi radili u milanu, rimu ili parizu.



Послато са SM-G360F уз помоћ Тапатока

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od Ogi » 30 Avg 2016, 18:22

mića je napisao:obidjem ga sa desne strane kad sam mogao i pogledam, mladji tip i riba.
A morao si da POGLEDAS ? Oduvek sam se pitao cemo sluzi taj zajebani pogled mada ga i sam cesto koristim. :D

Korisnikov avatar
mića
Postovi: 2217
Pridružio se: 10 Apr 2013, 09:43
Garaža: Corolla
Lokacija: beograd

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od mića » 30 Avg 2016, 18:29

Pa brate mili MORAO SAM, koliki retard treba da bude neko da zajase levu traku sa 70 na sat i bukvalno napravi kolaps!?! A, da, najveci biser je bila riba u hyundai accent, vozila je oko 50 desnom trakom pa su šleperi krenuli da je obilaze, zamisli taj sex za sve (nas) koji smo naleteli sa 130-140 na trku slonova, to je bilo izmedju batrovaca i sr.mitrovice.

Послато са SM-G360F уз помоћ Тапатока

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od ftj » 30 Avg 2016, 18:35

Slika

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od nidza » 30 Avg 2016, 18:52

ljubitelj je napisao:Ideja da se samo prednje gume obnavljaju redovno i da se o njima vodi racuna proistekla je iz kompromisa da se stedi novac na ispravnim gumama, i tu treba da bude kraj prednostima odabira tog resenja.
Michelin:
Fact: Regular rotation helps extend the life of your tires and improve performance. So if you like safety and saving money, enjoy the four main rotation patterns below:
http://www.michelinman.com/US/en/safe-d ... ation.html

Kako Michelinov savet uklopiti u teoriju da uvek nazad budu bolje gume, a da se sve 4 ravnomerno troše? Nije pitanje samo za tebe, pitanje je za sve, jer smo zajedno pametniji.

Korisnikov avatar
Mladen7
Postovi: 2129
Pridružio se: 10 Jul 2014, 17:11
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16v Sportwagon
Lokacija: Beograd ,NBg

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od Mladen7 » 30 Avg 2016, 19:16

Rekao bi ,a i po ozbiljnim istraživanjima, da su 4 podjednako potrošene ili 4 nove gume idealno stanje.

Ne uklapa se u to -bolje gume nazad/ili kako već ko smatra da treba-jer je po meni ovo iznuđeno rešenje i daleko je od idealnog.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od nidza » 30 Avg 2016, 19:26

Potpuno se slažem, a podjednako trošenje je moguće samo uz rotaciju. Međutim, to povlači sa sobom jednu činjenicu, a to je da su prednje gume uvek za nijansu bolje od zadnjih, ako se redovno rotira.

Kako rotaciju i bolje zadnje gume uklopiti u slučaju kola koje više troši gume na prednjoj osovini?

chakboris
Postovi: 116
Pridružio se: 06 Avg 2015, 22:03
Lokacija: Srbija

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od chakboris » 30 Avg 2016, 19:27

Uvek zimi kocim motorom kad je sneg na putu i uvek stavljam novije gume na pogonsku osovinu, lakse mi i zbog kocenja i zbog kretanja iz mesta i zbog izlaska uzbrdo

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od nidza » 30 Avg 2016, 19:35

Naravno.

Isti je slučaj i po kiši:
Slika

Korisnikov avatar
Mladen7
Postovi: 2129
Pridružio se: 10 Jul 2014, 17:11
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16v Sportwagon
Lokacija: Beograd ,NBg

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od Mladen7 » 30 Avg 2016, 19:42

nidza je napisao:Potpuno se slažem, a podjednako trošenje je moguće samo uz rotaciju. Međutim, to povlači sa sobom jednu činjenicu, a to je da su prednje gume uvek za nijansu bolje od zadnjih, ako se redovno rotira.
Kapiram, i odlično pitanje :thumbup: a sve bazirano na preporukama renomiranih proizvođača. Zapravo su te dve preporuke onda u koliziji jedna s drugom .
Ispada da ja konkretno onda par meseci vozim sa za nijansu višim profilom šara na prednjim, dok se vremenom ne izjednače, jer one napred budu za nijansu potrošenije pa da bi rotacija imala smisla na sledećem montiranju idu nazad.

Praktično nije moguće uklopiti rotaciju i bolje gume nazad.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29862
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od trojanac » 30 Avg 2016, 19:49

Lepo, svake nedelje kod vulkanizera.

Tapatalk @ Desire 626
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3068
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od havijer » 30 Avg 2016, 19:54

nidza je napisao:Naravno.

Isti je slučaj i po kiši:
Slika
Kolika razlika između 8mm i 6mm.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od Vladapetr » 30 Avg 2016, 20:14

Ovako laički, normalnom vožnjom se za jednu sezonu prednje potroše za možda 1 mm više nego zadnje, dakle razlika nije preterana i onda se rotiranjem guma ipak održava stabilnost vozila.
Grafikon koji je @nidza okačio je verovatno dobijen merenjem na vozilima gde su sve gume iste šare, pa je onda razlika u kočenju izmedju vozila sa gumama 6mm i vozila gde su prednje 6mm a zadnje 7mm možda 30% manja nego ova prikazana izmedju 6mm i 7mm.

Svakako, mislim da se preporuka o kojoj pričamo odnosi na kombinovanje novih guma sa starim, dakle pričamo o 3 - 4 mm razlike. Kad se gume rotiraju, svake druge sezone imaš otprilike sve 4 identične gume.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
perfiko
Postovi: 2213
Pridružio se: 16 Jan 2012, 07:53
Garaža: Fiat Croma
Lokacija: BG

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od perfiko » 30 Avg 2016, 20:37

nidza je napisao:
ljubitelj je napisao:Ideja da se samo prednje gume obnavljaju redovno i da se o njima vodi racuna proistekla je iz kompromisa da se stedi novac na ispravnim gumama, i tu treba da bude kraj prednostima odabira tog resenja.
Michelin:
Fact: Regular rotation helps extend the life of your tires and improve performance. So if you like safety and saving money, enjoy the four main rotation patterns below:
http://www.michelinman.com/US/en/safe-d ... ation.html

Kako Michelinov savet uklopiti u teoriju da uvek nazad budu bolje gume, a da se sve 4 ravnomerno troše? Nije pitanje samo za tebe, pitanje je za sve, jer smo zajedno pametniji.
Nidzo, kada već se pozivaš na Michelin, barem pročitaj preporuke do kraja:
It is recommended that all four (4) tires are replaced at the same time.
However, when only two tires are replaced, the new ones should be put
on the rear
Michelin Owners manual str 14.
Biti zaljubljen, to je isto kao kad se usereš u gaće...Svi vide, ali samo ti imaš onaj poseban osećaj topline.
Iskustvo je predivna stvar. Omogućava vam da prepoznate grešku kada je ponovite.
Mogu ja to tebi objasniti, ali ti to ne možeš shvatiti!

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od Ji 4Tze » 30 Avg 2016, 20:37

Boringly average, but also perfect for school run mums

Odgovori