Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od ljubitelj » 29 Avg 2016, 10:24

Era je napisao:"Težište jeste napred i zato ti treba bolja guma pozadi da bi imao trakciju i da zadnji kraj ne odleti van puta u kritičnoj situaciji".

Ako ovo uspeš da pojasniš na razumljiv način, stvar je rešena.

Ovako, ovo je skroz pogrešno! Kako da odleti kad je centrifugalna sila manja? (sam si rekao, jer je i masa manja!).
Trakcija (potrebna) je srazmerna centrifugalnoj sili, koja je opet stazmerna masi, znači nazad treba manja trakcija nego napred. A dokaz je da zadnje gume se habaju XXX puta manje!!

Ajde objasni, možda ja ne razumem :kezo:

Ocigledno je da ne razumes, knjigu u sake i sam ces naci pojasnjenje (hint Njutnova mehanika) vrlo lako razumljivo iz matematike nakon malo racunice.


Dokaz ti je vrh :doubleup:

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od Ji 4Tze » 29 Avg 2016, 10:29

Era je napisao:"Težište jeste napred i zato ti treba bolja guma pozadi da bi imao trakciju i da zadnji kraj ne odleti van puta u kritičnoj situaciji".

Ako ovo uspeš da pojasniš na razumljiv način, stvar je rešena.

Ovako, ovo je skroz pogrešno! Kako da odleti kad je centrifugalna sila manja? (sam si rekao, jer je i masa manja!).
Trakcija (potrebna) je srazmerna centrifugalnoj sili, koja je opet stazmerna masi, znači nazad treba manja trakcija nego napred. A dokaz je da zadnje gume se habaju XXX puta manje!!

Ajde objasni, možda ja ne razumem :kezo:
Probaj ovako, pitaj po kraju motoriste što ne koče zadnjom, pogotovo ne u krivini.
Boringly average, but also perfect for school run mums

Era
Postovi: 574
Pridružio se: 28 Feb 2016, 22:52

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od Era » 29 Avg 2016, 15:18

Ji 4Tze
Zlo i naopako ako bi na motoru u krivini kočio prednjom kočnicom. Zadnja nekako, za nuždu.


ljubitelj
"Nauka" i tvoje knjige, imale bi značaja, kad bi ti polazni podaci bili pravi. Ovako, prvo nipodaštavaš činjenicu da je zadnji kraj LAKŠI a prednji TEŽI, na malim neopterećenim autima. Sve inercijalne sile i deluju samo na MASU.
Ako inercijalne sile, to jeste centrifugalna sila deluje na masu, kakve to knjige govore kontra ??
O svemu ovome govori i pritisak u gumama , koji je proporcionalan najvećim opterećenjima u vožnji. Znači ako Punto napred ima 2,3 BAR, a pozadi na prazno 1,8 BAR, da li tebi ovo nešto znači?
Zašto nazad ne duvamo 2,3 a napred 1,8 ???

Zar ti nije logično da kad kupiš novu gumu staviš je tamo gde je najopterećenija?? Tamo gde koče 90% mase vozila ??
Znaš li da imaju mali autoi na 3 točka, gde pozadi ima samo 1 točak ?
Kako to, kad su zadnji točkovi po tvojoj teoriji tako bitni ??

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od Vladapetr » 29 Avg 2016, 15:38

Haha, sad su i "autoi" sa 3 točka argument, pa Kusturica će da plati milione za prava na ovu temu :D :D
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Mladen7
Postovi: 2129
Pridružio se: 10 Jul 2014, 17:11
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16v Sportwagon
Lokacija: Beograd ,NBg

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od Mladen7 » 29 Avg 2016, 15:42

Baš ste zakomplikovali :)

Nešto bi samo zamolio ako nije problem :) , nemojte pisati netačne stvari o vožnji motocikala, pročitaće neko neiskusan i eto sr*nja.

Naravno da se i u krivini može kočiti i prednjom,
ali što je motor u većem nagibu to se sme proporcijalno slabije kočiti, treba uzeti u obzir i mogućnost rizle, ulja na putu pa stoga još za nijansu slabije.
Treba znati i da kočenje prednjom koč. proširuje putanju skretanja motora, mada se to može ispeglati pojačavanjem kontra-upravljanja.
Blago kočenje zadnjom sužava putanju.
Ako se dobro ne dozira i jedno i drugo može rezultovati padom, ali je blokada prednjeg točka u krivini 99% pad, blokadu zadnjeg je nešto lakše iskontrlisati.
Sve ovo je lakše izvesti na motorima koji imaju ABS.

Na žalost mnogo ljudi koji vozi motore nikada nisu imali priliku da nauče i savladaju pravilne tehnike.

Koči se najčešće sa obe kočnice, prednja ima znatno jači učinak, to stoji,
a nekada se iz raznih razloga uslova na putu ,promene putanje, težišta, koristi samo prednja ili samo zadnja, mada to jeste neki napredniji stil vožnje.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8779
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od Gaginh0 » 29 Avg 2016, 15:48

Nisam pokusavao da ovladam ne znam kakvim tehnikama voznje motora, ali ja kocim sa obe, delimicno jace stisnuta prednja :)
A u krivini ne kocim jer ne polezem skuter od 200 kubika :kezo:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Mladen7
Postovi: 2129
Pridružio se: 10 Jul 2014, 17:11
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16v Sportwagon
Lokacija: Beograd ,NBg

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od Mladen7 » 29 Avg 2016, 16:01

Znači ništa ono fuzasterima po asfaltu :D

Pisao sam o motorima koji imaju točkove od 17 inča i veće i 500-1200ccm.

Era
Postovi: 574
Pridružio se: 28 Feb 2016, 22:52

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od Era » 29 Avg 2016, 16:04

A šta je opsnije na motorciklu, loša prednja ili zadnja guma ?
:P

Ja na sinovčevom skuteru bogme ne kočim po krivinama. Da razbijem detetu mašinu :kezo:

Korisnikov avatar
Velja
Banned
Postovi: 12135
Pridružio se: 06 Avg 2013, 18:43

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od Velja » 29 Avg 2016, 16:05

Bez namere da nekome u ovoj raspravi držim stranu, preneću vam lično iskustvo koje dosta govori o temi.
Pre zakona o obaveznim zimskim gumama, nov Punto, prva zima, kupljene dve nove zimske gume i montirane napred pred prvi sneg. Pozadi letnje gume sa 3-4k km pređenih.
Dok sam se vozio sàm u kolima, savršeno se pokazao i po veoma klizavoj podlozi. Nije zanosio, kočio perfektno, a o kretanju iz mesta ne treba trošiti reči. Prvi put kad su mi nazad sela dvojica bilmeza - totalno druga priča... Kao klatno da voziš, svako žustrije okretanje volana izaziva drift-efekat, a pipanje kočnice dolazi u obzir samo kad se ravno ide. Doduše, Punto je baš specifično izbalansiran, skoro sva mu je težina na prednjim točkovima i čim sednu dva-tri putnika pozadi sve se menja.
Uglavnom, sledeće zime zbog novog zakona kupio sam(tačnije dobio) još dve zimske gume i to polovne sa jedva 6mm šare. Skroz druga priča. I kad se optereti pozadi, Puntić savršeno drži zadat pravac i skreće bez zanošenja - neuporedivo sa novim letnjim gumama po snegu.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od Ji 4Tze » 29 Avg 2016, 16:10

Ja bih proverio po pandurskim izveštajima ovima što sleću s puta kakve gume imaju i gde stoje.
Na stranu Zlatiborski uslovi...
Težina jeste napred zato se i autoi ponašaju kao klatna :)

evo slikovito, mada mislim da je neko već kačio slično

https://www.youtube.com/watch?v=gSz7cm6MwH0
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
Mladen7
Postovi: 2129
Pridružio se: 10 Jul 2014, 17:11
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16v Sportwagon
Lokacija: Beograd ,NBg

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od Mladen7 » 29 Avg 2016, 16:19

Era je napisao:A šta je opsnije na motorciklu, loša prednja ili zadnja guma ?
:P
Loša prednja je opasnija na motorima.

Mada na jakom motoru je dobre obe su zapravo neophodne,
ono može sve-ali može i prst u oko -ali boli :kezo:

Era
Postovi: 574
Pridružio se: 28 Feb 2016, 22:52

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od Era » 29 Avg 2016, 16:34

Ji 4Tze
Velja je sve perfektno objasnio.
Ustvari, kad sednu 2-3 putnika pozadi, po ledu, ne da su zimske gume neophone-neophodnije pozadi, nego tamo gde sam od šale izlazio uzbrdo, to više nije moguće. Auto potpuno menja ćud.


I opet nalaziš velike limuzine gde su zadnje gume mnogooo bitnije u celoj priči. Posebo auti iz SAD, tamo je ta vaša teorija i nastala.

Korisnikov avatar
masaivan
Postovi: 1209
Pridružio se: 16 Jan 2012, 14:32
Garaža: Citröen C4 1.6 BlueHDi 120

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od masaivan » 29 Avg 2016, 16:48

CIA Ero CIA

TT

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od nidza » 29 Avg 2016, 17:50

Na stranu što se prosečan auto na našem forumu ponaša potpuno različito od automobila sa snimka u tim uslovima, uopšte nije lako ovako izgubiti kraj na heču sa pogodnom napred, motorom napred, ali ajde da to sklonimo po strani.

Suština je ne dozvoliti da razlika između guma bude tolika da je trakcija između osovina veoma različita. To bi trebalo da je specifičan slučaj, a ne dobra praksa. Iz tog razloga ja rotiram gume i menjam sve 4. Nikad dve po dve.

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Nove gume napred ili pozadi - diskusija

Post od Ogi » 29 Avg 2016, 19:32

Ja mislim da posle ove teme ne znam vise da vozim. Mozak mi je devastiran.

Odgovori