Letnje gume

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 706
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Letnje gume

Post od YUgisa » 06 Jun 2021, 11:44

Jel ima neko na svom autu gume:
UNIROYAL RainSport 5
HANKOOK Ventus Prime 3
DUNLOP Sport BluResponse
Fulda Ecocontrol HP
Michelin Pilot Sport 3

Da li moze da mi ucini uslugu i pogleda koliko iznosi treadwear na njegovom modelu gume? ;)
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od klisko » 06 Jun 2021, 16:46

A šta je to i gde piše :)

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Letnje gume

Post od nidza » 06 Jun 2021, 16:48

Znam ja napamet za moje gume, iako nije direktan odgovor na tvoje pitanje, 300 PS4S, 180 NS2R. Za zimske ne znam, nisam video da ima tu oznaku uopšte.

Fora je da to nije uporedivo između različitih proizvođača. Ima smisla samo isti model kada tražiš u više varijanti. Nemoj to da gledaš uopšte.


Sent from my M2007J3SY using Tapatalk



Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 706
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Letnje gume

Post od YUgisa » 06 Jun 2021, 17:18

Znam da je interno usvojena mera za svakog proizvodjaca i da cak ni sami proizvodjaci to ne postuju 100% kad je potrebno muvanje za neku klasu trkanja, ali me interesuje cisto informativno za neki uzi izbor u odabiru guma posto ako se neka guma istice sa nekim puno vecim ili puno manjim TW, ipak ce biti faktor u odabiru.

Inace pise na gumi sa strane Treadwear ili TW i onda trocifren broj, npr 240, 300, 360, 520... I onda nakon toga ima mislim Traction A ili AA pa Temperature A ili B (postoji i niza oznake od A i B, ali vecina modernih guma ima te oznake). To je neki grubi odnos trajnosti guma i gripa koje pruzaju, ali kao sto je receno interno je usvojeno koliko ce taj broj da iznosi i dve razlicita proizvodjaca mogu da imaju iste karateristike, a da se ti brojevi razlikuju primetno. Takodje sam TW nije bas ni direktan odnos trajnosti i gripa jer zavisi od drugih faktora ali jeste neka smernica.
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Letnje gume

Post od nidza » 06 Jun 2021, 17:37

Otvori testove, mani se oznaka proizvođača jer važe samo za njihove modele kad se porede. Baš su dobri i detaljni testovi za 2021.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk


Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 706
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Letnje gume

Post od YUgisa » 06 Jun 2021, 18:10

Mogu biti dobri testovi koliko god hoces kad pola ovih guma nema u aktuelnim dimenzijama koje se testiraju, a sto ima varira od dimenzije ;) Zato kazem, interesuje me cisto informativno da vidim da li nesto bitnije odskace. Pa kad napravim neki uzi izbor onda mogu da se vrtim trazeci test bas za specificnu gumu.
Being second is to be the first of the ones who loose...

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od ljubitelj » 06 Jun 2021, 23:49

Otkada to TW podatak nije relevantan za poredjenje bilo koje 2 gume, zar nije DOT upravo propisao otiskivanje tog broja kao meru za poredjenje?
Npr TW 400 označava 40,000 milja očekivani predjeni put do istrošenja na granični nivo, do TWI označeene dubine šare.
ILi česti podatak TW 280 označava 28,000 milja.
Ili nije tako i sada se TW odokativno prikazuje?

Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od klisko » 07 Jun 2021, 09:47

BluResponse 340 A A.
Michelin Energy Saver 400 A A.
Na Fuldi nisam našao gde piše.
Sve 205/55/R16

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 706
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Letnje gume

Post od YUgisa » 07 Jun 2021, 11:30

Zahvaljujem na informaciji ;) Moguce ako su asimetricne da im pise sa unutrasnje strane.

TW jeste zamisljen da se usaglasi naspram jednog baznog parametra da se bi se mogle gume medjusobno porediti ali nije pod obavezno kako ce biti prikazano. Tako da iako neki proizvodjaci koriste te fore TWx1000, nije kod svih standard. Sto se najbolje moze videti u inostranstvu gde mnoga poluprofesionalna takmicenja ogranicavaju gume na TW200 ili vise i sad ima fazon brdo novih UHP guma koje su sve TW200 i koje su ubedljivo brze od nekadasnjih TW50 ili TW100... Bas sam pre neki dana naleteo na snimak, zaboravio sam koji je proizvodjac, ali fazon TW200 guma i pricaju kako ima soft, medium i hard komponenta u zavisnosti za koje takmicenje su namenjena i kako tipa soft posle par min voznje se pregreje jer je napravljena samo za 1 brzi krug ili za slalom, a kako je medium za time attack, a hard za trke koje traju par sati... Sto je ono ocigledno ta 3 modela nece jednako da traju niti postoje ikakve sanse da izguraju 20.000...
Being second is to be the first of the ones who loose...

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od ljubitelj » 07 Jun 2021, 12:27

DOT TW sistem je za obične, civilne automobile i gume osmišljen i obavezujući u SAD a proširio se i na ostatak sveta. Ne pričamo o trkačim specijalnim gumama i serijama, to ne znam da li postoje obaveze deklarisanja karakteristike potrošnje a to da proizvodjači varaju ili se trude da varaju nije ništa novo u auto industriji.
Samo da se setimo deklarisne potrošnje goriva, pa deklarisane EUro norme, lažnih softvera, lažnih deklarisanih kW max snage...bilo i biće izuzetaka od opštih pravila igre.

Prvi put sam ovde pročitao da može proizvoljno da se utisne TW podatak kako kome dune, bio sam uveren da DOT iskontroliše TW slično kao što kontroliše deklarisani indeks brzine koji guma mora da ispuni na testu (NHTSA sprovodi sve testove).

Korisnikov avatar
noob
Postovi: 1033
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:24
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od noob » 07 Jun 2021, 12:47

nidza je napisao:
noob je napisao:Uzeo neke najjeftinije Tigar, baš da vidim ima li razlike sa skupljim gumama koje sam do sada vrteo. I nema, zadovoljan. I čini mi se da je to sve slično od 5 do 10k din za nekog ko ne vozi trke. Preporuka za gumu.

Slika
Samo na suvom nema primetne razlike. Pripazi malo po mokrom i prljavom putu.
Nisam prometio neke mane, prošao blato po Tari i Zlatiboru i kiša je padala lepo ovih dana. Lepo koče, nisam nigde proklizao. Dobio na poklon vaučer u Beogumi od 2000 din za resgtraciju uz kupovinu novih guma, pa to lepo leglo pre neki dan ženi (nema veze koji brend kupite).
Vazno da je tvoj auto u top stanju, gram dima ne izbacuje, kocnice guzvaju asfalt, a signalizacija svetli kao svetla stadiona.

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 706
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Letnje gume

Post od YUgisa » 07 Jun 2021, 13:00

ljubitelj je napisao:
07 Jun 2021, 12:27
DOT TW sistem je za obične, civilne automobile i gume osmišljen i obavezujući u SAD a proširio se i na ostatak sveta. Ne pričamo o trkačim specijalnim gumama i serijama, to ne znam da li postoje obaveze deklarisanja karakteristike potrošnje a to da proizvodjači varaju ili se trude da varaju nije ništa novo u auto industriji.
Samo da se setimo deklarisne potrošnje goriva, pa deklarisane EUro norme, lažnih softvera, lažnih deklarisanih kW max snage...bilo i biće izuzetaka od opštih pravila igre.

Prvi put sam ovde pročitao da može proizvoljno da se utisne TW podatak kako kome dune, bio sam uveren da DOT iskontroliše TW slično kao što kontroliše deklarisani indeks brzine koji guma mora da ispuni na testu (NHTSA sprovodi sve testove).
Ne govorim ja o slikovima, te poluprofesionalne trke u inostranstvu koriste "standardne" civilne gume sa DOT odobrenjem za upotrebu u saobracaju. Mislim budimo realni,, ako gume ne dolaze u dimenzijama koje pisu, a to mozemo obicnim metrom da izmerimo, koliko stvarno postuju ostale mere cak i kad je "strogo" kontrolisano...
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Letnje gume

Post od nidza » 07 Jun 2021, 16:08

Dužite priču bezveze, te oznake sve bataliti, A, B, C, buka, kiša, TW, ne može to da se uporedi između različitih proizvođača.

Gde to ima smisla, kupuješ poluslik, pa imaš TW od 80 do 200, za isti model gume.

ivan.ns
Postovi: 6
Pridružio se: 30 Sep 2020, 14:41

Re: Letnje gume

Post od ivan.ns » 18 Jun 2021, 14:37

Pozdrav, jel ima neko iskustva sa Platin letnjim gumama? Kaze vulkanizer da su bolja opcija od Save i Matadora.

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Letnje gume

Post od nidza » 18 Jun 2021, 14:56

https://www.tyrereviews.com/Article/201 ... ootout.htm

Postoji ovaj neki model, koji je 2014 bio lošiji od stare Save UHP. Ja nešto ne verujem da se to sad bitno, ili ikako promenilo.

Takođe je jako malo realno da vulkanizer ima bilo kakve objektivne informacije po tom pitanju, koje ne postoje nigde na internetu u vidu uporednog testa.

Ja bih u tom navedenom društvu bez dileme uzeo samo Savu.

Odgovori