Letnje gume

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od ljubitelj » 15 Feb 2019, 11:15

Risto je napisao:
15 Feb 2019, 10:11
To što su u Poršeu mega cigani i daju Nexen uz Cayenne-a je sramota za njih. Tačno bi im vratio auto...

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk
Zašto sramota i od čega?
U tekstu piše da je Nexen razvio novu tehnologiju prema Porše zahtevu. Zbog čega Nexen premium kvaliteta perfomansi ne bi bio izabran (prema datom tekstu za taj model to jeste)?
Koji zahtev ta konkretna Nexen guma ne bi mogla da ispuni a neka druga bi mogla?

Ili je problem u imenu tj predrasuda?

Nešto ne verujem da bi Porše odabrao gumu koja nije adekvatna potrebama.

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od Ogi » 15 Feb 2019, 13:42

Ja sam najblizi Hankook-u, pa videcemo kada stignu cene.

Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Letnje gume

Post od Risto » 15 Feb 2019, 16:05

ljubitelj je napisao:
Risto je napisao:
15 Feb 2019, 10:11
To što su u Poršeu mega cigani i daju Nexen uz Cayenne-a je sramota za njih. Tačno bi im vratio auto...

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk
Zašto sramota i od čega?
U tekstu piše da je Nexen razvio novu tehnologiju prema Porše zahtevu. Zbog čega Nexen premium kvaliteta perfomansi ne bi bio izabran (prema datom tekstu za taj model to jeste)?
Koji zahtev ta konkretna Nexen guma ne bi mogla da ispuni a neka druga bi mogla?

Ili je problem u imenu tj predrasuda?

Nešto ne verujem da bi Porše odabrao gumu koja nije adekvatna potrebama.
Otkad sam u auto industriji, vidim da svi gledaju samo cenu. To znači da im je neka Fulda bila preskupa pa su ucenili kineze da im daju još jeftinije gume ali pošto je problem za brend onda su ovo to kao razvili za njihove potrebe.

Kada daš toliku vreću para za Cayenne-a, očekuješ valjda najbolje (Conti nivo guma) a ne Nexen. Verovatno je isto tako na mnogo mesta prioritet bila štednja. Zar nije sramota da dobiješ loše gume uz auto od 100k evra?

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk


Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Letnje gume

Post od passenger » 15 Feb 2019, 16:08

Premijum auto - premijum guma. Ja bih verovatno tražio da zamene. Razvili su oni to, ali kako se pokazalo u praksi posle 20 000 km itd. Išao bih na provereno.
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od ljubitelj » 15 Feb 2019, 17:44

Ok, kapiram da je mogući razlog odabira ušteda na kvalitetu i perfomansama proizvoda pa to smeta.
Možda je tako kako si naveo ali...

Otkud znaš da jeste baš taj Nexen namenjen za Porše prvu ugradnju loša guma, koju eto dobiješ tj platiš u 100k autu? I u čemu je loš(ij)a u odnosu na druge?
Fulda odavno nije samostalna firma, tek je pod brend (kao Tigar pozicija)i ko zna gde se sve pravi po svetu pa tek to ne bih uzimao kao reper za bilo šta.

Ili na osnovu čega je Conti onako apriori bolji od Nexena?
Istorije osobina ranijih proizvoda, marketinga, nekog drugog izvora osnovne sirovine koju Conti ionako uvozi iz Azije (možda baš iz Kine) jer ne uspeva u Evropi (kaučukovac ne raste u našoj klimi)?
Potrebnu proizvodnu tehnologiju i mašine imaju svi koji plate, to ne bi trebalo da bude upitno tako da ne bih ja baš olako donosio zaključke o čemu se radi ovde.

Pitam jer ne vidim povezanost geografije, brenda i kvaliteta, Odavno kineske firme imaju velike budžete za istraživanje a i masovno su još radnije doveli inženjere iz Evrope pa mogu da naprave koji god kvalitet da poželi kupac.
Ne mislim konkretno za gume, uopšteno u industrijskoj proizvodnji.

Ok, možda je ovaj Nexen znatno lošiji od Contija i u Poršeu namerno idu na niži kvalitet krajnjeg proizvoda ali ne vidim kako mi to znamo i da li je uopšte to sadašnji način funkcionisanja Poršea pri odabiru dobavljača.

Poznata je epopeja kada je jedan veliki auto proizvodjač to uradio, tzv. Lopez efekat, Bilo bi glupo da Nemci ponavljaju grešku kada je poznato kako se neslavno završilo.


-------------------------------------------
Iskustvo me je naučilo da odavno nemačke firme nisu uvek prva liga kvaliteta, Bosch, Conti (elektronika), Henkel/ Ceresit, Bayer, Mercedes, Varta i još sijaset drugih imaju/ naprave nekad/ tek prosečne proizvode. Imaju kao i sve zemlje i industrije u svetu više nivoa kvaliteta ali to što su nemačke nije nikakva garancija kvaliteta sama po sebi.

Pošto sam radio sa Nemcima tj direktno u proizvodnom delu fabrike video sam uživo da je ista priča kod njih kao kod drugih -maksimalna ušteda na ulaznim sirovinama tek da se zadovolji nivo konkurencije.

Za iste pare po komadu gotovo sam siguran da kineska firma može da ponudi i napravi bolji kvalitet nečega od nemačke firme,

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4175
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Letnje gume

Post od carov2 » 15 Feb 2019, 18:00

Da kupuješ novog Poršea, i da imaš izbor izmedju Continental-a i Nexen-a, šta bi odabrao?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9065
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Letnje gume

Post od Darko » 15 Feb 2019, 18:50

A na focusu 1.0 dobijes cont premium contact :)

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11396
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od starac vujadin » 15 Feb 2019, 19:30

Ne treba robovati brendovima, mnoge gumarske firme su se lepo probile poslednjih godina. Hankook je najbolji primer. Pored tog neke osrednji, čak i brendovi sa slabijim imenom ubodu vrhunski model, pa i to treba uzeti u obzir. Isto tako etablirani brendovi, ili neki vole da kažu "premium brendovi" često pridaju sasvim osrednje proizvode, naročito u ekonomskoj klasi.
Čim su počeli da budu prva ugradnja znači da kvalitet postoji. Ja sam ih primetio pre dosta godina jer su pravili dimenzije koje je retko ko pravio, prilagođene za esktremno patosirana kola. Odabrlai su sličnu taktiju kako se probijao Toyo u toj vozačkoj subkulturi uličnog stajlinga gde ima dosta mladih...koji često nemaju novca za vrhunsku sportsku gumu. Sada sponzorišu Man. City što je ogromno ulaganje što je opet već viđen put kako da se brzo prebrodi nepoverenje u brend zbog zemlje porekla, nepostojanja tradicije, itd..primer je turski Beko. Slično radi u Lassa sa FC Barcelonom.

E, sad ja još ne videh uporedni test u kome je Nexen dobro prošao...uglavnom je "fenjeraš" na testovima, ali moguće je da sam propustio neki test i unapred se izvinjavam ako je tako. Pričam o testovima u etabliranim medijima koji su poznati po testovima guma.

Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Letnje gume

Post od Risto » 15 Feb 2019, 19:55

carov2 je napisao:Da kupuješ novog Poršea, i da imaš izbor izmedju Continental-a i Nexen-a, šta bi odabrao?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Odlično rečeno :)

Nexen je u najmanju ruku eksperiment, a Conti (ili nešto tog ranga) garantuje kvalitet. Porše dokazano pravi najveće marže na prodanom primerku i ovo je čisto ciganjenje.

Nema to veze sa Poršeom, ja ne bi voleo na mom sadašnjem autu da imam Nexen gume jer volim ponekad da vozim malo brže po krivinama.

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od ljubitelj » 15 Feb 2019, 20:09

carov2 je napisao:
15 Feb 2019, 18:00
Da kupuješ novog Poršea, i da imaš izbor izmedju Continental-a i Nexen-a, šta bi odabrao?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ne znam unapred, nemam favorita.
Ako je Nexen odabrala fabrika ne bih dalje lupao glavu.

Pa ni o važnijim stvarima ne pravim pitanje brenda delova prve ugradnje, zamisli da krenem da biram brend dizni, pa brend turbine, brend kočionih pločica....nigde kraja.


Meni barem ne smeta ako je brend kineski, korejski, brazilski, turski...

Ime Conti, kao ni njihova proizvodnja nije garantovala kvalitet uvek, naprotiv fijasko sa ABS ECU jedinicama je takodje potpisan od Conti brenda.

Pitao sam na osnovu čega se veruje da je Nexen pravljen za Porše i odobren od njega loša guma?
Zašto ne verovati u Porše kada su oni već izvršili odabir, a sigurno su mogli mnogo brendova da biraju?

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2867
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Letnje gume

Post od Martin » 15 Feb 2019, 21:37

Nexen je odlična guma. :thumbup:

maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Letnje gume

Post od maniaxxx » 15 Feb 2019, 21:48

Nexen nije odlicna guma, ali je vrlo dobra. Iznenadjujuce cak, ali nije vise ni jeftina, barem ne kod nas u SLO jer je malo dobila i na ugledu, pa zna biti skuplja od nekih brendova.

Inače i audi ima hankook ko prvu ugradnju a znamo svi da je bio 15 godina unazad sranje neopevano, a sad je po nekima vec premium. I nexen je dosta napredovao, a i inace nisu kinezi nego korejci, sta znaci da neku kvalitetu imaju.

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Letnje gume

Post od Ivan » 15 Feb 2019, 21:54

I Sava ja napredovala, dosta se dobro kotira za budžet gumu.

Sent from my STF-L09 using Tapatalk

nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
mića
Postovi: 2217
Pridružio se: 10 Apr 2013, 09:43
Garaža: Corolla
Lokacija: beograd

Re: Letnje gume

Post od mića » 15 Feb 2019, 22:05

I kumho gume su uskocile u visu klasu.

maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Letnje gume

Post od maniaxxx » 15 Feb 2019, 22:10

Danas je sve več višša klasa:D

Ozbiljno, osim najgorih kineza i goodyeara za prosecnog vozaca sava, kumho nexen je sve OK, nece ni primetiti razliku izmedju save i recimo dunlopa...

Odgovori