Letnje gume

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od pedja » 28 Feb 2012, 22:21

Pre dve godine, namontiramo ti mi na sluzbeni auto Kleber (dynaxer, hydraxer, tako nesto).
Kao imaju kanale za ultramegagiga izbacivanje vode...
Prvom prilikom ga steram ja u kolotrag (pun vode) na putu ka PA, pa iz kolotraga, pa u kolotrag, i gle cuda: ni A od akvaplaninga... ne znam da li je do gume, psiholoski efekat, ili privid (jer smo pre njih vozili na celavim Michelin gumama), ali rade posao :D
Kotrljase se dobro...jos ovu letnju sezonu i idu u istoriju...

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Letnje gume

Post od nuk » 28 Feb 2012, 22:22

Turance su mnogo tvrde za moj ukus i jedva sam cekao da ih promenim inace, odlicno su me sluzile

MAD MAX
Banned
Postovi: 786
Pridružio se: 22 Feb 2012, 22:19

Re: Letnje gume

Post od MAD MAX » 28 Feb 2012, 22:39

Bridgestone tuarenca kao i firestone slične tehnologije (ista kompanija) su prilično tvrde gume, ali jako dobro drže, posebno kad se ugreju. Na njima je vidno svalčenje komada-loptica gume na ivicama bokova kod ljudi koji baš brzo voze, kao kod slik guma, što je već znak ekstremnog gripa.
Najveća mana je što su bučnije u vožnji.
Send from ZX Spectrum 8 bit 16kB

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Letnje gume

Post od dag81 » 28 Feb 2012, 22:52

Za udobnu voznju, da dobro drzi na kisi, da imaju dobru cenu mislim da bi Pajo trebao da uzmes GY Optigrip. Cini mi se da je to tvoj profil voznje i potrebe, tj. da bi te apsolutno zadovoljile.

@Gagi,
Ja sam za Bridgestone ER300 rekao sta sam vidjao, tj. na sta guma lici posle 30ak k km, na par auta, otud sud-tj. osuda. Ni u jednom momentu nisam rekao da ne drze, ali jesam rekao da su kod nas bezobrazno skuplje nego druge marke, a ne vrede vise.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29861
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Letnje gume

Post od trojanac » 28 Feb 2012, 23:07

Ogi je napisao:Ja vozim na Dunlop SP sport fastresponse 195 65 15, super je guma.
I ja pikiram na Dunlop, samo još da čujem odobrenje od Daga i Ivancha. :D
Možda bi uzeo i nešto drugo, ako se nudi po nižoj ceni, a da je dobro ocenjena. Ne znam kakve su Continental ContiPremium Contact 2?
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29861
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Letnje gume

Post od trojanac » 28 Feb 2012, 23:19

Evo šta kaže ADAC

2011 Sommerreifen Test - 175/65 R14
Slika

2012 Sommerreifen Test - 165/70 R14
Slika

2011 Sommerreifen Test - 195/65 R15
Slika

2012 Sommerreifen Test - 205/55 R16
Slika


Izvor: http://www.adac.de
Posetite www.garaza.rs !

MAD MAX
Banned
Postovi: 786
Pridružio se: 22 Feb 2012, 22:19

Re: Letnje gume

Post od MAD MAX » 28 Feb 2012, 23:35

Svaki tip gume ne leži ni slično jednako na svim vozilima, čak i u sličnoj dimenziji. Imao sam mnogo primera. Evo recimo Barum briliants, koje su mi na jednom autu bile odlične (skoda fabia i nekada davno samara) a sa drugoga (renault) sam morao da ih poklonim kao nove.
Navodim ih kao primer jer ih vidim u ADAC dobro plasirane.
Zato i kod njih pojedine gume u jednoj dimenziji su dobre a u drugoj ne mogu da prođu, pa liči na komfuziju.
Ko kupuje gume a zahtevan je, treba da traži primer i utisak nekoga ko ima isti automobil. Sve drugo može biti lutrija.
Send from ZX Spectrum 8 bit 16kB

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od Ogi » 28 Feb 2012, 23:47

trojanac je napisao:I ja pikiram na Dunlop, samo još da čujem odobrenje od Daga i Ivancha. :D Možda bi uzeo i nešto drugo, ako se nudi po nižoj ceni, a da je dobro ocenjena. Ne znam kakve su Continental ContiPremium Contact 2?
Meni se jos svidja GY Efficient grip.
Rado bih uzeo i neku egzotiku tipa Nokian...

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Letnje gume

Post od dag81 » 29 Feb 2012, 00:05

Trojke, FR je odlican, odlican.
Conti iako je prvi na testu nije bolji od Dunlopa za voznju, veruj. A pitaj i Mc Gruju.
A ti si iskreno malo n....o za letnje sto se tice cena, jer i da uzmes 185/65R15 ili 195.60R15 dosta su skuplje premium od neke srednje klase.
Trenunto po meni ti je najbolje da uzmes BF Goodrich G Grip 185/65R15 jer ima jako lepu cenu od 5.200din. Da ne pisem sam cene, ali premium su ti od 40% vise od navedene cene. E sad ovaj G Grip nije bog zna sta, ali po ovoj ceni je odlican izbor, da je skuplja onda bi drugacije preporuke bile. Sloba je vozi pa se raspitaj kod njega kako je zadovoljan, ali opet kazem prosek.

Mada najbolje bi bilo da se stavi 195.60R15 za letnji set, ali opet cene idu od 25% vise za istu gumu orijentaciono, do Fulde CP 2000din vise, Dunlopa ili GY ~3000din vise od pomenute cene. Ovo je cisto orijentaciono, da znas.
E sad ti znas sta zelis i koliko odprilike mozes, pa cemo suziti izbor i dati preporuke.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29861
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Letnje gume

Post od trojanac » 29 Feb 2012, 00:20

Hvala za info Dag.
Znaš ti mene. Kad su te bitne stvari oko auta u pitanju, ne žalim pare. Pogotovo što ću po nekoj okvirnoj računici prelaziti oko 20k km godišnje, od toga računaj bar 60% u letnjoj sezoni. Tako da je dobra guma bitna stvar, ali opet ne treba ni preterivati jer bez obzira na kilometražu iznad proseka, ne jurcam 200 po autoputu i ne divljam kroz krivine. Niti je auto takav, niti je moj stil vožnje takav. Razmisliću još, raspitati se.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
profesorPROST
Postovi: 3282
Pridružio se: 13 Jan 2012, 14:50
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od profesorPROST » 29 Feb 2012, 00:24

dag81 je napisao: Trenunto po meni ti je najbolje da uzmes BF Goodrich G Grip 185/65R15
:plusone:
Vozio sam dve sezone na službenom autu, odlično se pokazale :)
Never Say Never Again

Cherokee
Postovi: 1536
Pridružio se: 17 Jan 2012, 21:35
Garaža: Audi A4 B9 Avant 2.0TDI
Lokacija: München

Re: Letnje gume

Post od Cherokee » 29 Feb 2012, 00:43

I ja imam isto bf goodrich g grip go, kupio proslog proleca. Za normalnu voznju je ok, medjutim cim se krene malo ostrije voziti pokazuje slabosti, sto i nije cudo jer je srednja klasa guma. Jednom me je iznenadilo na Vencu, auto mi je krenuo u slajd i zamalo nisam bokom raspizdio nekoga sa kim sam uporedo isao... Pre njih sam imao Michelin, i nisam imao takve dozivljaje koliko god su celave bile...

Sent from my elektricna ringla

Korisnikov avatar
codemaker
Postovi: 720
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Audi A6 C6 2.0 TDI (2008)
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od codemaker » 29 Feb 2012, 03:39

Montirao Bridgestone Turanaza i zadovoljan sam.
Malo su tvrđe od Michelin ali se jako dobro ponašaju u brzoj vožnji kroz krivine. Kad se zagreju, lepe se za asfalt
Na autoputu malo više "galame" ali samo pri određenim brzinama. Meni se jače čuju na oko 140, preko toga se "utišaju" kao i ispod toga.
Prekosutra idem na 1700km puta do Sparte u GR, pa ću baš da ih izmaltretiram i vidim tačan kvalitet.

BTW: prilikom montiranja guma ustanovio sam da su mi dve felne (aluminijum) bile malo "u šreh" pa su morale ići na ispravljanje. Jbg, po našim putevima, nije ni čudo. Ispravljanje 1400 rsd po komadu, tek radi informacije.
Naravno da pričam sam sa sobom... I meni je ponekad potreban savet stručnjaka.
( Crtice iz života jednog srpskog programera )

Korisnikov avatar
ivancho
Postovi: 3773
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:59
Garaža: Octavia 1,6d
Lokacija: Vracar-Zemun
Kontakt:

Re: Letnje gume

Post od ivancho » 29 Feb 2012, 10:39

Ajde da probam u jednom postu da odgovorim svima. Sto se tice Bridgstona, odlicna je guma prvih cca 10-15k posle pocinje jako da kliza na iole malo vlaznom kolovozu, pritom je sa cenom jako ne konkurentna na nasem trzistu. Jeste malo tvrdja, ali zato jako dobra za malo agresivniju voznju poput recimo Dunlop SP Maxx TT-a.

Sto se tice Contija od kada su revidirali cene prosle godine, po meni kao da su nesto uradili sa smesom, jer smo imali neobjasnivih problema sa krivljenjem i preteranom potrosnjom.

Trenutno mozda najbolje izbalansirana guma izmedju udobnosti i povremeno jace voznje je Dunlop Fasteresponse i Goodyear Efficientgrip. Za exta udobnost je definitivno Michelin Primacy HP ko to voli, mada nus produkt je preterano lako iskakanje klobuka na udarnim rupama i ivicnjacima. Mada ako se jace udje u krivinu sa njima oseca se ljuljanje auta.

Nize iliti manje dimenzije premium brend , kao sto je neko vec spomenuo GY Duragrip (extra upravljivost po mokrom) u premiumu ili u srednjoj klasi Fulda Ecocontrol i Kleber Dynaxer.

Suma sumaru. Ukoliko volite da stisnete automobile i da vidite sta mogu Dunlop, Bridgestone ili Pirelli (malko tvrdje ali pokazuju pravu prirodu auta, pogotovo za vozila tipa Bmw, Alfa, Honda - sportskije orijentisane) . Za francuze (neznije automobile) i one koji to vole preporuka Michelin i GY. Ostali neka nadju kompromis :D

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Letnje gume

Post od dag81 » 29 Feb 2012, 11:04

Ivancho, apsolutno isto misljenje imam, sto se da i videti iz postova.
Osim sto Kleber ne volim da vidim ni na slici, a jos manje vozim-pisao sam vec previse bucna i previse klizi na kisi.

Sto se Contija tice, ja nisam imao reklamacija, p..p.. bar sa letnjim od prosle godine. Sa njihovim zimskim se nisam puno bakcao, mada se kod mene nisu ni trazile nesto.

Odgovori