Letnje gume

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Letnje gume

Post od nidza » 02 Maj 2020, 13:42

Suština je da svako može da priušti srednju klasu. Što je skromniji automobil, to je razlika u ceni beznačajnija između budžet i srednje klase.

Ovde je problem da je u Srbiji percepcija neuspeha očigledno voziti neki skroman auto, pa imaš masu i preskupih i prevelikih vozila za potrebe vlasnika, kojima ostane kinte daj bože i za srednju klasu.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk


Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12278
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Letnje gume

Post od shandu90 » 02 Maj 2020, 13:56

Ne vidim po cemu je gora od save ova sto sam uzeo, to je ta neka niza srednja klasa (za manje aute).


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Letnje gume

Post od nidza » 02 Maj 2020, 14:00

Guma se ne gleda, gumi se mere performanse egzaktnim metodama u kontrolisanim uslovima. Pošto to sam niko od nas ne može da izvede, oslanjamo se na izvore koji mogu.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Letnje gume

Post od dragvorl » 02 Maj 2020, 14:14

BigMazzy je napisao:
02 Maj 2020, 11:18
Evo, za pet godina koliko radimo zajedno, niko nije imao udes.
To ti je isto kao da kazes: ne treba mi airbag, nikoga ne znam da se sudario, ili kazes ne treba mi osiguranje...isto i sa gumom, od 1000 puta treba samo jednom da zakaze, u boljem slucaju bolnica u gorem krstaca. Problem je sto nikad ne znas kada ti moze zatrebati. Evo ja sam za manje od dve godine presao skoro 70 kkm po raznim putevima i imao sam jedno jedino ostro kocenje, ali to ne znaci da sutra nece biti neko gde ce metar biti razlika izmedju udesa i nastavka puta.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Letnje gume

Post od dag81 » 02 Maj 2020, 15:02

Astra G opusteno guta 205 55 16, cak i lepse izgleda. A tu za 53e Hankook k125 je ove sezone bb.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Letnje gume

Post od BigMazzy » 02 Maj 2020, 15:43

dragvorl je napisao:
BigMazzy je napisao:
02 Maj 2020, 11:18
Evo, za pet godina koliko radimo zajedno, niko nije imao udes.
To ti je isto kao da kazes: ne treba mi airbag, nikoga ne znam da se sudario, ili kazes ne treba mi osiguranje...isto i sa gumom, od 1000 puta treba samo jednom da zakaze, u boljem slucaju bolnica u gorem krstaca. Problem je sto nikad ne znas kada ti moze zatrebati. Evo ja sam za manje od dve godine presao skoro 70 kkm po raznim putevima i imao sam jedno jedino ostro kocenje, ali to ne znaci da sutra nece biti neko gde ce metar biti razlika izmedju udesa i nastavka puta.
Naravno, više se odnosilo na to da se normalno exploatišu, tipa, ne luduju ljudi, ne uleću u krivine sa 200 i tako to. Normalna gradska vožnja, jednom godišnje na more, i tako to. Da može nezgoda da se desi, može. Al opet, ja sam za varijantu jači, teži, brži auto, odgovarajuća guma koja će to sve ispratiti.
Ako realno pogledate po parkinzima sve će vam biti jasno. videćete da samo na ovakvim forumima se polemiše o nijansama, a komša na 163ks i audija stavio Kama gume. Jbg.


Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka


Moma
Banned
Postovi: 141
Pridružio se: 30 Apr 2020, 21:32

Re: Letnje gume

Post od Moma » 02 Maj 2020, 16:38

Svaka generalna ocena kvaliteta guma nije korektna. Treba uzeti u obzir prvo koje je vozilo, kud i u kojim uslovima se vozi, zahtevi vozača prema gumama i ko zna šta još. Tek, ako kupim jeftiniju i lošiju gumu treba da znam da vozim uvek opreznije, posebno po mokrom putu, treba da izbegavam veće brzine (posebno na autoputu), da znam da će manje trajati.
Mada cena gume nije jednaka karakteristikama koje dobijemo. Neka guma je bolja za nešto, neka opet ima drugu karakteristiku ili manu. Ono što me život naučio za guume, da je za držanje puta najveća razlika u gumama kad padne prva kišica i da je tad najopasnije. Ko ima Tigar, Savu, Fuldu, Barum i druge jeftine gume treba po nekad i da parkira i sačeka da kiša spere put. Opet i skupe gume mogu biti loše na određenom vozilu. Ja sam doživeo razocaranej sa Michelin gumama, jer sam imao 2 neverovatna okretanja i više neprijatnih proklizavanja na prvoj kišici sa njima. Jeftine gume sigurno neće biti dugotrajne, i to sam naučio, pa opet se dođe da uložene pare u skuplju gumu ne znači apriori gubitak. Ono što volim i osećam se sigurno i udobno i znaju da pređu dosta su recimo GoodYear (ne znam koji je model, ali sa ih 2 kompleta promenio do sada)

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Letnje gume

Post od nidza » 02 Maj 2020, 16:52

Dva kompleta Michelina nemam pojma kojih, dva Goodyear nemam pojma kojih, ali nemojmo generalizovati.

:D

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od ljubitelj » 02 Maj 2020, 17:32

Moma je napisao:
02 Maj 2020, 16:38
Treba uzeti u obzir prvo koje je vozilo, kud i u kojim uslovima se vozi, zahtevi vozača prema gumama i ko zna šta još.

Ono što me život naučio za guume, da je za držanje puta najveća razlika u gumama kad padne prva kišica i da je tad najopasnije.
Izvanredna zapažanja što mi daje šlagvort da dam svoje mišljenje.

Vozilo je jako bitno. Skoro gledao test na VOXu, mereno kočenje.
2 identične gume /Conti/ identične veličine identičnog modela, identično nabavljene iz iste serije dakle može se reći da su jednakih karakteristika.

Jedno vozilo je GOlf, drugo vozilo na testu je Tiguan. Razlika u težini je oko 250kg praznih.

Testira se na identičnom parčetu test staze, u identičnim uslovima jedno za drugim, dakle ista temperatura podloge vrsta asfalta i tako to.

I.....rezultati izmerene dužine kočenja se razlikuju 25-30 posto zavisno od testa. Izvedeno nekoliko uzastopnih testova i rezultat je uvek takav. Bilo suvo bilo mokro, Tiguan uvek duže do zaustavljanja.
Zaključak testa je da kočenje sa identičnim gumama se promeni za 25 posto.

Inače na testovima koji se prave obično je razlika medju gumama 15-25 posto od druge najbolje do druge najgore, dakle 95 posto modela guma se medjusobno razlikuju 20tak posto.

Mnogo faktora ima uticaja, a glavni su faktori koeficijent trenja podloge, sam auto i vozač. Guma odavno nije više tako bitna kao nekada u smislu odabira, danas nema loših guma.


Što se tiče prve kišice imao sam jedno loše iskustvo srećom bez posledica i to zato što su mi unapred rekli gde je deonica na koju da posebno pazim ako počne kiša.
Vozio sam normalno 700-80 a kada je počela lagana kišica smanjio na 40. U roku od 90 sekundi naišao sam na 5 saobraćajki na putu. Medju njima i jedno vozilo hitne pomoći.
Kada sam naišao prikočio sam sa 40 i proklizao, jedva se zaustavio. Kao po ledu osećaj.


Objašnjenje koje sam ja dobio i sa kojim se slažem-

put je magistralni sa jako puno kamiona autobusa i ostalih a to znači da na asfaltu uvek ima tanak masni sloj ulja, dizela, ostataka guma itd.

iznad puta je brdo sa koga se kada padne kiša sliva taj neki površiniski sloj koji doprinosi da put bude klizav, nešto oko krečnjaka tako nešto. Ne mogu da se setim kako se zove davno je bilo.

Uglavnom, prva kišica koja samo navlaži je najopasnija a kada već pljušti jaka kiša i spere štroku sa asfalata ostaje bitno da je duboka šara da bi efikasno izbacivala vodu.

Dublja šara, guma ima bolji kontakt sa podlogom za istu količinu vode.

Svakako da je guma važan deo ali mislim da se danas usled marketinga previše pažnje pridaje reklamama kako je ovogodišnji model gume bađ bolji od prošlogodišnjeg i slično.

To naročito važi kada u priču udje brend pa se proglasi da je neki guma nekog brenda premijum iako je zapravo lošiji model od gume nekog manje zvučnog brenda sa boljim modelom gume.

Conti pravi i odlične i prosečne gume pa tako kada se kaže samo COnti guma i onda je to kao premijum držanje i nije baš korektno. Eko kontakt model nije ništa posebno premijum osobina držanja, na primer.

Dok je Sport kontakt guma drugačije namene, i drugačijih /boljih/ osobina.

A obe su Conti.

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15130
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od Kuzmanovic » 02 Maj 2020, 18:22


Moma je napisao: Ko ima Tigar, Savu, Fuldu, Barum i druge jeftine gume treba po nekad i da parkira i sačeka da kiša spere put. Opet i skupe gume mogu biti loše na određenom vozilu. Ja sam doživeo razocaranej sa Michelin gumama, jer sam imao 2 neverovatna okretanja i više neprijatnih proklizavanja na prvoj kišici sa njima. Jeftine gume sigurno neće biti dugotrajne, i to sam naučio, pa opet se dođe da uložene pare u skuplju gumu ne znači apriori gubitak. Ono što volim i osećam se sigurno i udobno i znaju da pređu dosta su recimo GoodYear (ne znam koji je model, ali sa ih 2 kompleta promenio do sada)
Sto Fuldu i Barum stavi u isti kos sa Tigrom. :uf:

Takodje nisi u pravu da se jeftinija guma brze trosi, tipičan primer za to ti je Tigar Wintera a takodje imas gume iz premijum klase koje su namenjene performansama sto znaci da im je veca potrosnja.

Generalizacija kako je GY najbolja bez navedenog modela tek nije na mestu.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od ljubitelj » 02 Maj 2020, 18:30

Pa i Barum i FLuda su isto što i Tigar, samo marketinški brend i nemaju svoju proizvodnju a ono što se prodaje pod njihovim brendom se pravi po raznim fabrikama guma širom sveta.

Inače, Barum je decenijama važio za lošu gumu, dosta lošiju od Tigra i kada bi došao auto sa Barum gumama te su skidale i poklanjale a kupovale Tigar, Sava, Trayal.
Naravno Barum nekada i Barum sada nemaju dodirnih tačaka, isto kao ni Tigar nekada i Tigar sada /kao fabrika Mišelina/.

Tako i Tigar gume postaju neki drugi brend na drugim tržištima gde su ti brendovi jače marketinško ime a guma je naravno jedna te ista. Rikken na primer.

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23289
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od Day Walker » 02 Maj 2020, 18:36

Fulda je dobra guma, ne bih je merio sa low buget gumama nikako.

Ja imam odlicno iskustvo sa Fuldom Sportcontrol.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15130
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Letnje gume

Post od Kuzmanovic » 02 Maj 2020, 19:04


ljubitelj je napisao:Pa i Barum i FLuda su isto što i Tigar, samo marketinški brend i nemaju svoju proizvodnju a ono što se prodaje pod njihovim brendom se pravi po raznim fabrikama guma širom sveta.

Inače, Barum je decenijama važio za lošu gumu, dosta lošiju od Tigra i kada bi došao auto sa Barum gumama te su skidale i poklanjale a kupovale Tigar, Sava, Trayal.
Naravno Barum nekada i Barum sada nemaju dodirnih tačaka, isto kao ni Tigar nekada i Tigar sada /kao fabrika Mišelina/.

Tako i Tigar gume postaju neki drugi brend na drugim tržištima gde su ti brendovi jače marketinško ime a guma je naravno jedna te ista. Rikken na primer.
To sto je Fulda pod nekim vecim brendom ne znaci da ima iste ili losije performanse od Tigra i Trayala.

Kada vec spominjes Tigar i Riken, koji to brend ima istu saru i sastav kao Fulda, bilo koji model?

Sent from my Mi A3 using Tapatalk


Moma
Banned
Postovi: 141
Pridružio se: 30 Apr 2020, 21:32

Re: Letnje gume

Post od Moma » 02 Maj 2020, 20:06

Ja sam (kažem) naveo svoje lično iskustvo. Iskustvo starijeg vozača i mnogo kilometara koji može da oseti razliku između guma u svakom slučaju. Ne znam da li sam naveo ali pojedine gume nisu dobre na nekom tipu automobila, dok na drugom tipu prolaze. Ne mogu da znam kako vi cenite + i - kod gume, ali obratite pažnju, obzom kako olako i bez argumenata cenite da li su dobre ili ne.
Tigar, Fulda, Barum, Matador (ne znam da li postoje još) su za mene primer da mogu dovesti do nenadano opasnih situacija ako se ne povede računa, kao i da imaju kratak živitni vek. Trenutno se sticajem okolnosti vozim na Winterama, privremeno, dok ne promenim auto. I svaki dan me uveravaju da vožnja na njima mora biti oprezna. Nije mi bio cilj da se neko uvredi.
Ne bi više kupio ni Kleber, ni BFGoodrich, Semperit (mislim da se tako pišu nazivi), mada su ove osetno bolje. Za Mishelin sam naveo moje loše iskustvo, ali ne insistiram na njemu jer na prvi pogled nije normalno. Sigurno je da ih ne bi više kupio

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Letnje gume

Post od nidza » 02 Maj 2020, 20:37

Već rekoh da je diskutabilno šta ko subjektivno oseća. Postoje ljudi koji to mogu, ali ne bih rekao da ih ima previše ovde, niti da je kriterijum stariji vozač sa puno km.

Već rekoh, kako ne postoji mehanizam da sam ispitaš različite gume u istim uslovima na istom putu, postoje institucije koje se time bave, a mi možemo da se bavimo njihovim merenjima. One već godinama govore da je Tigar u određenim uslovima opasna guma po život i kad je kupuješ budi svestan toga. Vozio sam i ja Tigar i zabavljao me je nedostatak trenja ponekad, ali to je guma koja je postala izrazito loš izbor za bilo koji auto već posle 2010-12 godine. To je guma napravljena pre 20 godina, a i tad je bila najniži segment.

Internet u šake i pre sledeće kupovine pronaći za tu sezonu najbolju gumu iz bestbuy segmenta, što bi bio neki srednji segment. Uvek nečiji dezen iskoči čak i preko nekih premiuma. To lepo kupiš i znaš da si uradio nešto korisno za sebe. Ne čekaj poslednji trenutak za kupovinu jer te gume prve nestanu, nisi jedini sa internetom.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk


Odgovori